BEURS- EK MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Men leest in het feuilleton van het Paleis van Justitie." Onlangs dronk ik bij Krasnapolsky een bittertje (al ben ik voorstander van de drankwet, daarom ben ik nog niet bekeerd tot de droge gemeente der heeren afschaffers) en hoorde »een Schaepmannetje" bestellen. Nu verbeeld ik me (maar dat blijft onder ons) nogal wat kennis van bitter te hebben, om maar eens iets te noemengewoon bitter, oranje, Stoughton, Boonen kamp, elixer, gentiaan, maagbitter, pommeranz, citroen, longa vitae; een uit De drie fleschjes, de jongste uitvinding op dat gebied, noemt men Gemischt (witte curagao met een scheutje cognac)maar »een Schaap mannetje" dat kende ik niet. Ik was erg geïntrigeerd, wiple mijn glaasje om en bestelde ook »een Schaep mannetje", maar kreeg tot mijn verbazing weer een glas gewoon bitter. »Zeg eens, kellner, wat bcteekent dat .toch? Die meneer daar bestelt een Schaepmannetje en krijgt iets geels, en ik bestel het ook, en je geeft me een glas gewoon bitter?" «Och, mijnheer, jongelui!" en, terwijl hij zijn schouders optrok, begon hij te lachen. »Dat is een vast clubje, ziet u, dat hier eiken dag komt; u begrijpt, dat de heeren dan ook wel eens een potje mogen breken. Het vorige jaar, toen de drankwet in de Kamer behandeld werd, was er juist een van de heeren jarig, zoodat ze allen wat opgewonden warenen toen is er een op een stoel gaan staan, die kleine mijnheer daar met dat brilletje, en heeft gezegd, dat in de oudheid de aristocratie een god Bacchus had gekregen voor den wijn, in de middel eeuwen de burgerij een koning Cambrinus voor het bier, en dat in de democratische 19e eeuw het volk een volksvertegenwoordiger Schaepman had gevonden voor de jenever, en dat hij voorstelde, ter vereeuwiging van dat heugelijke feit, voortaan, als men een tweeden borrel bestelde, te spreken van «een Schaepmannetje." U begrijpt, mijnheer, dat wij in onze betrekking veel gelegenheid hebben om kranten te lezenmaar de verslagen van de Kamer vind ik zoo vervelend, dat ik ze altijd oversla. Ik begreep het dus ook niet; maar toen hoorde ik van een collega (gewoonlijk het kamerlid genoemd, omdat hij zoo zwaar op de hand is), dat de heer Schaepman, die pastoor is, erg voor de jenever in de bres is gesprongen en gezegd heeft, dat de Nederlandsche werkman recht heeft op twee borrels." Op mijn vraag, hoe ze dan een derden borrel noemden, want dat zou toch ook wel eens voorkomen, luidde het antwoord: «nog een Schaepmannetje." Gemengd Buiteniandsck Nieuws. Men herinnert zich dat indertijd Multatuli, schimpende op 't gemis aan practischen zin dat nog maar al te veel in onze anders zoo op den practischen kant der dingen lettende eeuw, valt te betreuren, de opmerking maakte dat men 't nog niet zoover gebracht heeft bij ons te lande om eenvoudige inrichtingen van dagelijksche behoefte, met name zekere kleine kabinetten waar zelfs de keizer te voet naar toe gaat, practisch te maken. Dit is zoo; hij had er bij kunnen voegen dat men in ons land in de huizen ook doorgaans vergeet goede of ook maar bruikbare trappen in de huizen te maken, maar in plaats daarvan maar halsbrekers of kruipgaten. Met evenveel recht mag men wel zeggen dat men in onze weelderige dagen zelfs de kunst gaat verleeren van goede vloeren te maken. De dwaze smaak wil parket-vloerennu die zijn zoo leelijk niet als ze goed gemaakt zijn, wat niet altoos het geval is; maar de ijdelheid wil die ook zoo glad en glimmend gepolijst zien dat het ijs er niets bij is en dat dames er soms niet zonder verlegenheid zich op durven wagen, in den waan dat zij op een spiegel gaan loopen. Toch schijnt men die onzinnige mode maar niet te willen laten varen, vóór er een paar keizers, koningen en prinsen den nek of armen en beenen op gebroken hebben. Keizer Wilhelm heeft op zijn ouden dag reeds twee- driemaal op zulke gladde vloeren en trappen gevaarlijke vallen gedaan. Thans is weder een hoog personage er de dupe van geworden, n.l. prins Karei van Pruisen. Deze, te Kassei in een hotel afgestapt zijnde en na 't diner een oogenblik heen en weer wandelende, gleed uit op den verraderlijk gladden vloer en brak een been. Groot alarm, natuurlijk; maar waarom.verbiedt prins Bismarck die dwaze gladde vloeren niet, en waarom verplicht hij de lui niet om evenals tegen de gladheid der straten ook tegen de gladheid der vloeren in de gangen, portalen en zalen en op de trappen de noodige maatregelen te nemen? Alle liberale bladen van Rome zijn met een rouw rand verschenen en bevatten biographieën van Garibaldi. Een aantal studenten vernielden de drukkerij van het clericale humoristisch- blad Cassandrinowaarin de doode bespot werd. Uit Genua wordt aan de Figaro bericht, dat de vice-consul van Frankrijk te San Remo, die verzuimde de vlag halfstok te laten hijschen, zooals de 'andere consuls hadden gedaan, aan een vijandige demonstratie van het volk bloot heeft gestaan. Ricciotti Garibaldi en Canzio, Garibaldi's schoonzoon, zijn op Capréra aangekomen. De dag, waarop de crematie zal plaats hebben, is nog niet bepaald. Een oude dokter van het vrijwilligerkorps, Prandina, zal de crematie-operatie leiden. De Gemeenteraad van Rome heeft het hart van den doode gevraagd om het in het Pantheon te bewaren. Nader verneemt men, dat Garibaldi te half 7 bewusteloos werd, maar eerst te half- 9 den laatsten adem uitblies. In geheel Italië wordt een nationale inschrijving geopend voor een gedenkteeken. Te Palermo zal bovendien een ruiterstandbeeld van Garibaldi worden opgericht. In een artikel over Garibaldi vergelijkt Castelar hem bij den held van het Noordsche Walhalla en zegt, dat hij in latere eeuwen de Italiaansche Cid zal worden. Stelen is zoo moeielijk niet, maar zóó te stelen dat men er gegeven een licht geweten, wat genot van heeft, dat is de kunst. De heeren" die onlangs op klaarlichten dag en terwijl al de bedienden op het kantoor waren 160,000 frs. uit een Parijsch ban kiershuis stalen, verstonden haar. Zij waren niet te ontdekken, maar de bankiers namen maatregelen om den verkoop der gestolen stukken zoo goed als on mogelijk te maken, en thans hebben zij het grootste gedeelte van het gestolene teruggekregen, maar op een zeer zonderlinge wijze. Bij den Londenschen vertegenwoordiger van het Parijsche huis kwam een paar weken na den diefstal een welgekleed heer, op het oog een echt gentleman die aanbood de gestolen stukken terug te bezorgen tegen vergoeding van 30°/0 van de waarde. »Gij behoeft mij niet gevangen te nemen," zeide hij, »ik ben niet zoo dom geweest van de stukken onder mij te houden. De wet heeft dus geen vat op mij." Hij wist dat bij ondervinding; want voor eenigen tijd was hij wegens diefstal bij een anderen Parijschen bankier gevat en weder ontslagen, niet omdat zijn onschuld bewezen was, maar omdat het gestolene niet in zijn bezit gevonden werd. Men had dus den dief voor zich, maar kon hem niet doen straffen. De Fransche politie, wie men van de zaak kennis gaf, verklaarde, dat er niets aan te doen was en ried het bankiershuis aan, de zaak in der minne te schikken. Er ging een van de leden der firma naar Londen om met den dief te onder handelen alsof het een gewonen koop gold, en na lang over en weer praten gaven de bankiers toe. Zij trachtten nog iets af te dingen op de 30°/o, maar de «heeren" bleven op hun stuk staan; «zij konden het niet minder doen, daar zij zooveel moeite en tijd aan de zaak opgeofferd hadden." De stukken werden dus teruggegeven in 8 perceelen elk van 20,000 fr., en telkens kregen de dieven 6000 fr. uitbetaald in goud, want zij hadden bezwaren tegen genummerd bank papier. Kerk- en School nieuws. Beroepen te Waterlandkerkje ds. J. R. van Eerde te Oudenhoorn. Bedankt voor de beroepen naar Herkingen en Melissant door den cand. M. C. J. Wanrooij te den Bommel, die 't beroep naar Nieuwland (cl. Gouda) heeft aan genomen. Bedankt voor het beroep naar 's Heer Hendriks kinderen door den cand. A. F. Adrina te Amsterdam. Te Amsterdam is de 64e vergadering der Evang. Luth. Synode geopend. Zij bestaat uit de hh. prof. dr. A. D. Loman en prof. J. G. D. Martens, prae- adviseerende leden; W. F. Loman, pred. te Amsterdam, voorzitter; J. A. Böhringer, pred. te Amsterdam, vice- voorzitter; H. F. W. Grottendieck, pred. te Groningen, secretaris; G. F. Bruyn, pred. te Zutfen, secr. en 2e secr.de heer D. Tobias te Amsterdam penningm. Verder uit de predikantenH. Heijen, te 's Gravenhage; W. J. Manssen, te Zaandam; W F. Walch, te Breda; J. A. Helper Sesbrugger, te Amersfoort; H. C. Löhr, te Rotterdam; C. L. W. Westhoff, te Utrecht. Van de gemeenteleden: de hh. J. H. C. Heijse te Zierikzee, R. van Enst te Doetichem, J. G. Sillem te Amsterdam, mr. A. J. Hazenberg te Rotterdam, J. D. Schutter te Groningen, A. C. Justen te Amsterdam, F. W. Muls te Rotterdam, J. C. Sommer te 's Graven hage, G. C. H. Bohnensieg te Haarlem, M. E. C. Plemp te Maastricht en J. A. Watering te Amsterdam. Voor de examens voor apothekersbediende, die Woensdag door de commissie te Middelburg zijn aan gevangen, hadden zich aangemeld 18 m. en 18 vr. candidaten, waarvan o. a. zijn geslaagd de heeren J. van Beveren van Zierikzee en L. Daenen van Vlis- singen twee kandidaten werden afgewezen. De Staats-Courant bevat een kon. besluit van 23 Mei j.l., tot schorsing van het besluit van Burgem. en Weth. van Hoofdplaat, d.d. 28 April 1.1., waarbij aan het hoofd der openbare school No. 1 vergunning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken. De heer H. Bakker, hoofd der school te Bath, is overgeplaatst, met toepassing van alin. 5 van art. 28 der wet van den 17 Aug. 1878, naar de school te Rilland. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 Juni 1882. België, Spanje, Portugal, Rusland, Nederland, Werkelijke Schuld 21/ dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1867/75 l'/< dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 dito dito Esc. 100 dito Buitenl. 1853/80 dito 5e Serie 18-77 dito 6e Serie 1878 Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 Obl.-Leen. 1867/69 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Inschrijving Obl. Alg. Schuld 1865 Obligatiën Lond. 1865 dito 1851 Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën Orel-Vitebsk Obligatiën Poti Tiflis Obligatiën f 1000 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. Chicago N.-W. Cert. Aand. Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, pCt. 683/8 8 i'U 102'3/„ 102l5/la 953/,, 28' 5/„ 53'/, 953/is 74'3/„ Sl'/.s 79'5/i. 713/, 127'/, 63'/, 633/,, 6313/,, 643/s 783/, 142'/, 84'3/„ 103/,, 99'/, 21'/, 122'/, 46"/,, 82 5Ï"/„ 1295/a PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 21,02'/, dito in zilver - 21,02'/, Eng. Div. per - 11,67'/, Russen in Z. R. f 1,18'/, Amerik. Dollars - 2,44'/, Papier - Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 8 Juni 1882. Per Hectoliter, f Jarige Tarwe 1880 'Nieuwe dito 1881 Zomertarwe Rogge 1881 Maartsche Gerst 1881 Winter dito 1881 Zomer dito 1881 Haver 1881 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1881 Schokker-Erwten Kleine dito 1881 Koolzaad if i a - 11,— 8,— a - 9,- 7,50 a - 7,75 5,75 a - 6,— 6,50 a - 6,75 5,75 a - 6,— 3,— a - 4,— 7,— a - 7,25 7,— a - 11,— 7_. a - 10,— a - 8,a - 8,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 8 Juni 1882. Boter laagste koers f 0,57i/a per 5 ons. hoogste - 0,62i/j 5 Kip-Eieren laagste - 0,80 25 stuks. hoogste - 0,90 25 d Van 2—9 Juni 1882. Geboren: Een dochter van J. Blanker! en J. Verschuur. Gehuwd: A, C. Koster, 33 j., jm. en C. v. d. Maas, 22 j., jd. A. G. H. Nijmeijer, 27 j., jm. en G. J. Vaal, 29 j., jd. Overleden: J. Sevenhuijsen, bijna 3 m., z. H. Kingmans, 1 j., d. I. van Schelven, 51 j., jm. P. A. Labrujère, 13 m., z. M. H. van Putte, 2 w., z. L. la Roij, 55 j., vrouw van J. van Tiel. ZEE^JDINGÖÊrv; 9 Juni. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. «Bombay", kapt. Petersen, van Lobos de Afucra naar Rotterdam. «Veritas", kapt. F. Schaln, van Sydney naar Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3