ZIER1KZEESCBE COURANT. voir liet arroitdis- aSsm. seinen! Zierihzec. [882. No. 44. Zaterdag 10 Juni. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F euille t o n. Binnenland. JOZEF GARIBALDI. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f \- Afzonderlijke noramers 5 cent, met Bijblad 10 cent- PR IJS DER ADVERT EN TI EN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 10 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENM.VN. ZIERIKZEE, 9 Juni 1 8 8 2. Uitslag der door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen den 8 Juni 1882 gehoudene aanbesteding van 1°. Het herstellen en onderhouden van de sluizen en duikers in de zee-, inlaag- en binnendijken en oude magazijnen van het Waterschap Schouwen, ge durende de jaren '1882, 1883 en'1884, volgens bestek No. 88, in 3 perceelenbij inschrijving en opbod. Ie perceel aangenomen door W. Koole te Zierikzee, voor f 425 per jaar; 2e perceel laagste inschrijver M. van Strien te Zierikzee, voor f 601 per jaar, niet gegund; 3e perceel aangenomen door C. Kappers te Brou wershaven, voor f 350 per jaar. 2°. Het herstellen en onderhouden van de gehouwen van het Waterschap Schouwen, gedurende de jaren 1882, 1883 en 1884, volgens bestek No. 89, in drie perceelenbij enkele inschrijving aangenomen door le perceel Jac. Lammers Jz. te Zierikzee, voor f 247,50 per jaar; 2e perceel L. J. Kappers te Renesse, voor f 240 per jaar; 3e perceel C. Kappers te Brouwershaven, voor f 265 per jaar. 3°. Het herstellen en onderhouden van de haven hoofden van Zierikzee, gedurende de jaren 1882, 1883 en 1884, volgens bestek No. 90, bij inschrijving en opbod aangenomen door H. C. van den Ende te Zierikzee, voor 1730 per jaar. Naar men uit Vlissingen mededeelt zijn de aanleg plaats en verdere inrichtingen te Queensboro reeds nagenoeg in zoover voorloopig hersteld, dat het vervoer van personen en van de ijlgoederen binnenkort weder iangs dien weg kan plaats hebben. Van de verplaatsing der zaak naar Dover zal waarschijnlijk niets komen. Bij de voortgezette verpachting van de viscliperceelen in de Ooster-Schelde, die te Bergen op Zoom gehouden wordt, brachten achtereenvolgens 44 perceelen f '133,51, 49 perceelen f 48,358 en 46 perceelen f 82,042 op. Er werden fabelachtig hooge prijzen besteed. Per ceelen, die getaxeerd waren op ongeveer f 150, brengen dikwijls f 2000 a f 2500 op. Het geheel doet on willekeurig denken aan den dwazen tulpenhandel van voor twee eeuwen. Het geheel van de verpachting wordt op omstreeks f 150,000 geschat. Dit bedrag is reeds bijna bereikt, en de belangrijkste perceelen moeten nog aangeboden worden. Men vraagt waar dit heen moet; of de eigenaren van oesterbanken hebben in den laatsten tijd ontzaglijk veel geld verdiend, óf de oesters zullen nog duurder worden dan zij reeds zijn. Onder de geroutineerde oesterculteurs is men algemeen van gevoelen, dat het eene onmogelijkheid is, hij dergelijke hooge pachtprijzen de zaak met winst te drijven. 't Behoeft geen betoog, dat zoodanige dolzinnigheden schadelijk voor de cultuur zullen werken en 't is waarlijk te betreuren, dat eene thans bloeiende in dustrie door' dwaasheden van eenige individuen met stagnatie wordt bedreigd. Z. Dagbl. Eenige jongens waren te Vlissingen op een stuk weiland aan 't bloemen plukken. Dat beviel zoo weinig aan den zoon van den eigenaar, dat hij een der kinderen opnam en in 't water smeet. De jongen werd spoedig gered en tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Door het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond is een adres aan de Tweede Kamer gericht voor het ontwerp van wet op den kinderarbeid. Afdrukken van het adres zijn gezonden aan Z. M. den Koning, de ministers, de leden der beide Kamers, aan alle werkliedenvereenigingenenz. Naar de N. Rott. Ct. vernomen heeft is de gezond heidstoestand van den heer mr. W. C. Borsius, lid van de Eerste Kamer, zooveel verbeterd dat hij eerstdaags weder uit het buitenland te Middelburg wordt terugverwacht. Aan dr. J. E. de Vrij te 's ITage, die dezer dagen zijn öOjarig jubilé als apotheker vierde, is door 322 apothekers hier te lande als blijk van sympathie een prachtig, geschenk vereerd, bestaande in een zilveren statuet van Hypocrates onder een glazen stolp met een kinaboom op het voetstuk. Men is in de kringen der liefhebbers vol animo over de wedrennen bij Nijmegen. Zij zullen aldaar den 15 Juni gehouden worden. Voor de harddraverijen zijn een dertigtal paarden ingeschreven en voor de wedrennen 36 paarden. De baan is ovaal 1400 M. lang en 10 M. breed. Men verwacht veel toeloop en er worden groote toebereidselen gemaakt. De groote wedrennen, welke Donderdag 15 Juni a.s. te Nijmegen zullen gehouden worden, wekken ook in 't buitenland belangstelling. Verscheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Rijnprovincie, hebben een artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekken naar de stad welke de »Heldengestalt" van Karei den Grooten zoo vaak aan schouwde". De gastvrijheid en gulheid der Nijmegenaars schijnt aldaar goed aangeschreven te staan, ten minste een der bladen meent op karakteristiek Duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de be oefening dezer deugden van hunne Kaiser lichen Gönner" geleerd hebben. De directeur van het Amsterdamsche weerkundig station, de heer van Hasselt, heeft aan alle landbouwers in Nederland aangeboden dagelijksche weerkundige berichten per telegraaf te leveren tegen een bijdrage in eens van f 4 en verder 25 ets. per dag. Natuurlijk kunnen landbouwvereenigingen, sociteiten, gemeente besturen en particulieren, die samen willen doen, ook van deze gelegenheid gebruik maken om geregeld op de hoogte gehouden te worden van de verschijnselen, n. Inmiddels waren de Sardinische troepen van het Noorden naar 't Napelsche komen opzetten. Garibaldi's ideaal was de eenheid van Italië, doch de diplomatiek schreed slechts schoorvoetend naar dat ideaal voort en als man van de daad, als doortaster, kwam hij nu zelfs Victor Emmanuels aarzelende regeering, die al te zeer van Napoleon III afhankelijk was, ongelegen. De diplomatieke intriganten hadden zelfs getracht- Garibaldi's overtocht van Sicilië naar 't vaste' land vari 't koninkrijk Napels te beletten. Toen dit niet gelukt was en de roodhemden in een oogwenk het geheele koninkrijk veroverd hadden, legde men zich daarbij neder. Voor Garibaldi kwam nu het schoonste oogenblik zijns levens. Had hij zich niet ingehouden, dan was hij op Rome losgetrokken, dan zou hij geheel Italië allicht in een republikeinsche beweging hebben doen tuimelen, daardoor zou hij misschien, ja zelfs vrij zeker de geheele zaak van Italië's bevrijding voor vele jaren bedorven hebben. Doch op 't uiterste oogenblik wist hij de noodige gematigdheid te bewaren en den 9 November bood hij Victor Emmanuel als Koning van Italië zijn hulde aan en legde zijn degen voor 's Konings voeten neêr. De ridderlijke vorst, persoonlijk een be wonderaar en vriend van den vrijheidsheld, overlaadde hem met eerbewijzen, doch Garibaldi, toch inwendig teleurgesteld, trok zich uit het politieke gewoel terug en ging weder naar zijn magere boerderij op Capréra. Lang duurde zijn rust echter niet, want nog altoos was Rome in de macht van den kerkvorst en dit was hem een ergernis, omdat zoolang Rome niet vrij was er geen sprake kon zijn van een vrij en eenig Italië. Zijn vrienden en partijgangers bleven steeds 't oog op hem gevestigd houden en ofschoon hij op Capréra voortdurend slechts een klein getal getrouwen om zich vereenigd hield, zoo was één wenk van hem voldoende om van alle kanten zijn oude krijgsmakkers en vele nieuwelingen rondom hem te vereenigen. Dien wenk gaf hij in 't laatst van Mei 1862. In Juni landde hij weder te Palermo, vergaderde daar zijn vrijcorps, stak de straat van Messina over en landde 25 Augustus in Calabrië. Ook nu echter stond de gang der diplo matiek in de verte niet in verhouding tot zijn voortvarende drift. De koning van Italië was tegen wil en dank verplicht, Garibaldi's onderneming te doen stuiten; er werd een legercorps tegen hem afgezondenden 29 Augustus stiet dit op Garibaldi's troepdoor een misver stand werd er gevuurd wat niet in de bedoeling des konings, noch in de aan den bevelhebber gegeven orders lag, en 't ongeluk wilde dat een der weinige kogels Gari baldi in den enkel trof. Van zijn kant werd geen schot gelost. Nu werd de gewonde leeuw gevangen en te La Spezzia als krijgsgevangene bewaakt, doch met zorg en onderscheiding behandeld, terwijl hij reeds den 5 October amnestie kreeg. Hij heeft toen veel geleden aan zijn verwonden voet. De geneesheeren konden den kogel niet vinden, die diep in het gewricht was ge slagen. Maanden lang moest hij in half liggende houding doorbrengenziek en pijnlijk liet hij zich in December naar zijn huis voeren en kwam daar den 49 December aan. Algemeen was het medelijden dat men met den populairen held haddagelijks gaven alle groote en kleine bladen van Europa berichten omtrent zijn toestand. Napoleon III, die persoonlijke achting voor hem koesterde, zond hem zijn lijfarts dr. Nélaton, wien liet gelukte te constateeren dat de kogel zich nog in de wonde bevond en die het lood er ook uit verwijderde, waarna de lijder betrekkelijk spoedig herstelde, al heeft hij ook sedert eenigszins trekbeenend moeten loopen. In 't voorjaar van 1864 deed Garibaldi een reis naar Engeland, gehoor gevende aan de herhaalde uitnoodi- gingen van voorname personen uit alle partijen daar te lande. Te Londen logeerde hij op Stafford-house bij den hertog van Sutherland, doch ging van daar spoedig verhuizen naar zijn vriend, liet Parlementslid SBely in Hyde-park. Hij werd te Londen zeer geëerd, een stoet van grooten bracht hem bezoeken, o. a. de hertog en de hertogin van Argyll, de markies van Lorne, de graaf en de gravin van Russel en lord Palmerston. De city verleende hem het eereburgerschap. Hij scheen zich echter volstrekt niet op zijn gemak te gevoelen te midden van al de wierookwolken en keerde plotseling den 22 April, midden in de feesten te zijner eer aangelegd, naar Italië terug. Een korte poos ging hij nu zijn zetel in liet Italiaansche parle ment innemen, doch hij was geen man voor een parlement; hij was daar niet op zijn plaats en gevoelde zich er ook niet op zijn gemak. Zijn verzet tegen het verlies van Savoj^e en Nizza was niet practisch

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1