ZIERIKZEESCHE COERANT. voor hot arroadis- seiiient Zierikzee. 1882. No. 43. Woensdag 7 Juni. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. JOZEF GARIBALDI. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 4, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEN9IAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 6' Juni 1 88 2. Programma van het 1ste Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 9 Juni a.s., 's avonds 8 ure precies. 1. Parade-Marsch, Werkman; 2. Ouverture, Relseik; 3. Fantaisie, Rodolphe4. a. Serenade. »Mein Stern!" Fredijb. Lied. An die Heimath! Laade; 5. Volontair- Marsch, Kom; 6. Fest-Ouverture, Hamm7. Cavatine a. d. Oper Maria Stuart", Alberti; 8. Fantaisie »Rigoletto", Verdi9. Polonaise, Relseik. Onder de heeren van onze oorlogsschepen op wien de jongste Turksche sterrenregen is neergekomen, zijn ook de off. van gez. Ie kl. P. C. Buijze en de off. van adm. Ie kl. J. J. v. d. Berge; beiden verkregen het ridderkruis 4e kl. der Medjedié-orde. Ongeveer de helft der oesterbanken in de Ooster- Schelde is verpacht voor nagenoeg f 69000. De beste perceelen moeten nog aan de beurt komen. Mr. C. H. Gockinga, voorzitter van den Hoogen Raad der Nederlanden, is te 's Gravenhage op straat door een beroerte overvallen en weinige seconden daarna, in een huis waar hij was binnengebracht, overleden. Ook zijn ambtsvoorganger is zoo plotseling, nagenoeg onder gelijke omstandigheden, overleden. Nu de post van burgemeester van den Haag vacant is, houdt men zich daar en elders natuurlijk bezig met gissingen en combinaties betreffende de opvolging. Men noemde reeds onderscheiden personen, o. a. den heer Patijn; doch deze zal hoogstwaarschijnlijk niet benoemd worden, zegt een corr. van de Rott. Ct. Dan werd genoemd de heer Six, voor wien veel kansen zouden bestaan. Maar van andere zijde hoort men weer, dat de heer Six zijn vroeger ambt van Com missaris des Konings in Zeeland weer zou terugkrijgen, terwijl jhr. van Karnebeek dan burgemeester der Residentie zou worden. Dit zijn evenwel altemaal maar geruchten, of menzegt's. Aangaande den toestand van den heer Fokker, thans verpleegd wordende in het St. Bartholomeus- hospitaal te Londen, verneemt men dat die niet is verbeterd. Men vreest dat het tot een amputatie zal moeten komen. Aan het politie-bureau te 's Gravenhage is aange geven »als abusief bezorgd een zak waarin 8 koeie- pooten en een dito waarin 2 boeken en een paar bottines, een stuk papier waarin 30 ets., een linnen halster met touw, een bellenboor, een portemonnaie waarin f 1,55 en een penning, een bloedkoralen kettinkje met gouden slotje, een portemonnaie waarin ongeveer f 1 en spoorwegkaartjes, een parapluiestok en een zwart hondje met witte borst". Men denkt dat het een zak is van Eduard Basch. De Nederlandsche Regeering heeft verklaard toe te treden tot de overeenkomst betrekkelijk de internationale wetgeving in zake het vervoer langs spoorwegen, onder voorwaarde echter dat ook de andere Staten, die aan de conferentiën te Bern hebben deelgenomen, zich met de genomen besluiten vereenigen. Ook Italië en Oostenrijk-Hongarije hebben verklaard toe te treden. Door het Hoofdbestuur der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is bepaald, dat de jaarlijksche algemeene vergadering ter feestelijke herdenking van het 40jarig bestaan van die Vereeniging zal bijeenkomen te Haarlem op 12 en 13 September a.s. Als een bewijs dat Nederland niet protectionistisch en uitsluitend wil handelen op het gebied der nijver heid mag wel gelden wat nu gebeurd is bij de be steding van den bouw van het centraal-station te Amsterdam. Dit werk is gegund aan den minsten inschrijver, de firma Philip Holzmann en Co. te Frank fort voor f 1.275,000. De Regeering heeft dus geen termen gevonden in het betrekkelijk gering verschil in aannemingssom tusschen den hoogsten buitenlandschen en op één na den laagsten inschrijver uit ons eigen land den heer F. K. Ozinga te Amsterdam, die voor 1.288,000 had ingeschreven om de Nederlandsche nijverheid met dat belangrijke werk te begunstigen. Er moeten toch wel gegronde redenen bestaan, om daar er toch iemand begunstigd moet worden dit den buitenlander te doen. Mogelijk heeft de Frankfortsche firma 't wel aan 't thans in Duitschland heerschende protectie-stelsel te danken en heeft men hier gezegd dat is een Duitsch inschrijver, die moet natuurlijk begunstigd worden, want dat stelsel is daar geldig; onze vrije industrie kan 't wel zonder protectie stellen. Zonder protectie ja; maar ook zonder werk? Aan de Weener Presse is uit Rotterdam bericht, dat het Internationaal Instituut voor het Volkenrecht" zich bezig houclt met het onderzoeken van de vraag of en in hoeverre de emigratie der Joden uit Rusland een onderwerp van internationaal recht is, en dat prof. T. M. C. Asser, lid van genoemd Instituut, weldra zijn advies over deze vragen zal openbaar maken. Een vrijwilliger uit Yerseke, in garnizoen te Bergen op Zoom, heeft, uit spijt dat hij geteekend had, getracht- zich dood te schieten. De kogel ging de borst in door het schouderbeen, doch trof het hart niet. Hij verkeert niet in levensgevaar. I. Een der grootste mannen der eeuw, ongetwijfeld de meest populaire held der eeuw, Jozef Garibaldi, is verleden week, nog onverwachts, heengegaan uit het land der levenden en verzameld tot de groote mannen wier onvergankelijke beelden het pantheon der historie opluisteren. Vurig, onovertroffen patriot; stoutmoedig kamper voor vrijheid en recht; najager van groote ideeën tot dolzinnigheid toe; populair als nooit een man van 't zwaard wassympathiek als nimmer een in rood, de kleur des bloeds, gedost volksleidereigen zinnig en onhandelbaar als alle groote genieën, inzon derheid op politiek en sociaal gebied; rusteloos en onvermoeid als geen zoon onzer zoo koortsig wei-kende en zwoegende negentiende eeuw, is er nog meer noodig om hem te schetsen als een der belangrijkste, aantrekkelijkste figuren, die de nieuwere wereldge schiedenis heeft opgeleverd? Vergood en op de handen gedragen door zijn volk, voor zoover dit niet gekromd en ontzenuwd daar neer lag onder het logge juk eener ingeroest verdorven geestelijkheid, gevloekt en verwenscht door diezelfde leenheeren van het gebied des gewetens, zijn leven wijdend aan de bevrijding van zijn land uit de ketenen van wereldlijke en geestelijke dienstbaarheid, mocht hij het zeldzaam voorrecht smaken, zijn werk grooten- deels voleindigd, zijn ideaal nagenoeg geheel verwezenlijkt te zien. Cavour, Garibaldi, Victor Emmanuel, dat zullen wel de drie hoofdfiguren zijn en blijven wanneer ooit dichter, schilder of beeldhouwer zal pogen de apotheose van het jonge eenige Italië te scheppen. Wij kennen geen soldaat zoo vergood door zijn krijgsmakkers en die, als hij, toch niet naar 't purper heeft gestreefd, als zoo menig ander, die ook een grooten naam te danken had aan schitterende, met ongewoon succes beki'oonde wapenfeiten. Belangloosheid, eerlijkheid, oprechtheid, wie zag ooit die drie deugden zoo vereenigd in de ziel van een kind des fortuins. Toen Napoleon I zijn vaderland redde uit het gevaar der anarchie, stond zijn eigenbelang daarbij onmis kenbaar op den voorgrondtoen Garibaldi geheel Italië aan zijn voeten zag en een wenk van hem voldoende zou geweest zijn om de vulkaan van het roode radi calisme te doen uitbarsten van den Montcenis af tot den Etna toe, groette hij ridderlijk den ridderlijken koning der Piemonteezen en liet hem de gewonnen kroon van 't jonge Italië. Dat was gewis het schit terendste moment uit zijn aan glansrijke plekken zoo rijk leven. Gelijk nu jaar aan jaar de Italiaansche patriotten ter beevaart gaan naar de heilige plaatsen waar voor de bevrijding van Italië gestreden is, zoo zal - hopen we - tot in lengte van dagen het dankbare Italiaan sche volk in dichte scharen ter beevaart trekken naar de plek waar men het gebeente van den held zal ter ruste leggen. Vergeten worden zal Garibaldi nooit. Wij doen onzen lezers zeker geen ondienst met in den vorm van een feuilleton een kort overzicht van het leven van den merkwaardigen man te geven. Giuseppe Garibaldi werd den 4 Juli 1807 te Nizza geboren. Zijn kindsheid wijdde hij aan degelijke studie, waarvoor de lust hem zijn geheele leven door, ook onder al de wisselingen van zijn avontuurlijke loopbaan, is bijgebleven, zoodat hij zelfs, ofschoon een man van de daad gelijk weinigen, en wiens leven zelf een tot aan 't fabelachtige grenzende roman uitmaakte, nog tijd, lust en talent had om romans te schrijven. Zijn jongelingsjaren bracht hij als zeeman door. Tijdens de Juli-revolulie en toen ook in Italië door het optreden van Mazzini de zucht naar vrijheid een werkzame revolutionaire partij deed ontstaan, was hij kapitein van een koopvaardijschip. Met Mazzini en de anderen van dien tijd nam hij deel aan de woelingen van '1833, doch moest in het volgende jaar de wijk nemen naar buitenslands. Nu zwierf hij twee jaar op Fransche schepen rond en belandde in 1836 in Zuid- Amerika, waar hij eerst in dienst trad van de republiek Rio Grande do Sul en later in dien van Montvideo overging. Door de organisatie der marine van die stad verwierf hij den titel van admiraal. Hij bewees er vele diensten in de voor 't overige vrij onvruchtbare oorlogen, die jarenlang Zuid-Amerika teisterden. Toen echter 'tjaar 1848 gekomen was, dat alom in Europa de vrijheidsbeweging zag ontstaan, snelde hij naar Europa terug. Met een klein getal dapperen, waaronder er waren die hem vervolgens steeds zijn bijgebleven, en vergezeld van zijn vrouw Annita, die hij in Mon tevideo gehuwd had en die een vrouw was met veel geestkracht, kwam hij in Italië aan om Karei Albert zijn diensten aan te bieden. De aarzelende Piemontees nam die echter niet aan, waarom hij naar het tegen de Oostenrijkers opgestane Lombardije ging. Daar werd hij bevelhebber van de vrijwilligers, doch hij kon weinig uitvoeren en ging daarom na het sluiten van den wapenstilstand van 9 Augustus naar 't Zuiden. In 1849 was hij te Rome, dat Pius IX verjaagd en de republiek had uitgeroepen. Den 30 April bestreed hij met voordeel de Franschen voor de poorten der stad en den 9en en 19en Mei de Napolitanen bij Palestrina en Yelletri. Tijdens het beleg en bombar dement van Rome door de Franschen onder generaal Oudinot, vocht hij dapper mede met de verdedigers en na den val der stad verliet hij deze met 3000

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1