ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arromdfs- sement Zierikzcc. 1882. No. 42. Zaterdag 3 Juni. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BLUSCH DEN GEEST NiET UIT. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent- PR IJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREXJUA Zoo er één goede raadgeving is, die in onze verlichte negentiende eeuw, vooral nu deze ten einde spoedt, wel nu en dan als met de bazuin van den aartsengel aan de wereld verdiende verkondigd en gedurig herhaald te worden, het is die, welke in de bovenstaande woorden vervat is. Helaas, menigmaal in onze dagen moet men met angst vragen of niet de geest meer en meer wordt uitgebluscht en of spreken van verlichting en beschaving, van toenemende algemeene ont wikkeling niet veeleer een scherpe persiflage moet heeten dan iets kenmerkend waars van het laatst der negentiende eeuw. Daar is deze week door de gansche christen heid de aaudacht weder, gelijk telken jare, gevestigd op de legende of't legendarisch dogma van de uitstorting des heiligen geestes; aan staanden Zondag zal een groot deel der chris telijke wereld 't feest vieren der H. Drievuldigheid, en dan voornamelijk den derden term der tri niteit, den Geest, verheerlijken. Ach! is 't niet, of sinds de bekrompenheid der menschen den geest tot een der drie goden gemaakt en ten hemel verwezen heeft, de geest zelf van de aarde is verdwenen? Zie de ontzettende gruwelen, die de christe lijke Russen, onder de schuts van een regeering, die St. Joris in haar wapen voert, op de ongelukkige Joodsche bevolking van het rijk pleegt, 'tis of de vvoeste horden van den her rezen Tamerlan door de satellieten van den Czaar zijn ingehuurd om de vermolmde steun pilaren van den Czarentroon te pleisteren met van Jodenbloed doorweekte, heilige, christelijk nationale Russische aarde! Zie in 't groote rijk der Britten de in weelde en overdaad badende heerschers de sympathie der beschaafde wereld afvergen voor hun harde, zeer harde maatregelen van bedwang tegen een door overgeërfde, ingeroeste armoede, ellende en geestelijke verwaarloozing grootendeels de schuld der overheersehers zelf tot het uiterste gebracht onderdeel der rijksbevolking, de arme, diepgezonken Ieren Zie hoe 't trotsehe Londen zijn koningin een ontbijt voorzet, dat een ton gouds kost, terwijl duizenden en nog eens duizenden arme Iersche vrouwen en kinderen, jongelingen en mannen, nagenoeg zonder kleeren aan 't lijf, uitgemergeld van ellende, rammelend van honger, verbitterd door leed, uitgeput door hopeloos zwoegen, huizen in krotten en holen in den grond en toch nog daar vervolgd en geëxploiteerd dooi de deurwaarders, misschien ook van hen, die onderwijl te Londen met de koningin aan 't ontbijt zitten. Merk op, hoe de lui van 't bijbelgenootschap, ook te Londen, zich dezer dagen van vrome zelfvoldoening in de handen gewreven hebben op 't hooren der verbazende cijfers van 't aantal exemplaren van 't Woord Gods door hun toe doen ook dit afgeloopen jaar weder overal verspreid tot in de steppen van Mongolië, be halve in de achterbuurten van Londen, waar honderdduizend ellendelingen huizen, die geen letter lezen kunnen al is zij zoo duidelijk als de St. Paulskerlt Zie hoe iu België en Frankrijk een geregelde veldtocht wordt geopend door de ontginuers van onwetendheid en domheid tegen de pogingen der regeering om door verbeterd volksonderwijs 't peil der algetneene ontwikkeling één krapje kooger te brengen Zie hoe iu Duitschland, met een ijzeren vol harding, een betere zaak waardig, gepoogd wordt om den loop der zaken op 't gebied van handel en industrie om te keeren, den stroom te dwingen naar de bron terug te gaan! Merk op hoe 't in 1871 met zooveel schoone ver wachtingen begroete verjongde Rijk nu reeds oud is en wrak, bezwijkende onder den last van 't militairisme, verstikt door den pestadem der reactie op elk gebied! Zie hoe dnizendeü Duitschers 't land hunner vaderen moeten ver laten om elders brood te gaan zoeken. Zie hoe in Amerika, onder een bevolking, die in uiterlijk vertoon van godsdienstigheid baars gelijke nog te vergeefs zoekt, de weelde zoo schrikbarend toeneemt, dat zij slechts ge ëvenaard wordt in haar gang door de schurkerij en 't cynisme op stoffelijk en zedelijk gebied. Zie hoe daar scharen van vrome dames, met kousenbanden aan de beenen van f 1000 'tstuk, want ze zijn gesierd met naamletters en harten in diamanten, smaragden en saffieren, zich verdringen om den laatsten groet op te vangen van een Guiteau, een laatsten lonk te genieten van dien pedanten ellendeling met bebloede handen. En aanschouw hoe diezelfde godsdien- I stige scharen zich haasten om in haar vrienden album een plaats in te ruimen voor 't portret van Jesse James, den ellendigen struikroover, die in 20 jaar tijcis meer dan 52 moorden heeft gepleegd op onschuldige reizigers, die hij bij den weg beloerde als een hyena zijn prooi, tot hij nu dezer dagen door een van zijn eigen bende verraderlijk werd neergeschoten, om 't op zijn struikrooverskap gezette bloedgeld te verdienenHoor hoe een geestelijke een lijkrede uitspreekt bij de begrafenis van dien ellendeling, hem betreurende als een der edelen van ons geslacht, terwijl de weduwen en weezen zijner onschuldige slachtoffers misschien in vergetel heid armoede lijden en dezer dagen op nieuw hunne verliezen beweenden. Blusch den geest niet uit! Waarlijk er 'be hoort veel optimisme, veel geestkracht toe om niet mistroostig uit te roepende geest is naar de goden verjaagd, op de aarde is hij niet meer! En toch, hij is daar wel. Toch mogen we niet vragen of de dagen van voorheen niet beter waren dan de dagen van thans, want dat zou niet uit wijsheid zijn, nu evenmiu als in de dagen van den wijze der oudheid. Neen, laat geen der vrienden van licht, voor uitgang, ontwikkeling, veredeling, door mismoe digheid wegens de in zoo menig opzicht sombere teekenen des tijdsden geest uitblusschen vreezende dat alles illuzie was en dat de toe komst is aan hen, die achterwaarts streven. Al de donkere partijen op het groote tafereel van het heden kunnen ons doen inachtnemen, dat, nog niet alles licht is en klaarheid, dat wel de donkere slagschaduwen zich te scherper afteekenen naarmate het licht op de verlichte partijen toeneemt, inaar dat toch het licht zelf niet taant, niet ten ondergang neigt. Neen, niet 7000, maar zeventig maal zeven duizend zijn er overgebleven in alle landen, die de knie niet gebogen hebben voor den Baiil van godsdienstliuiehelarij, cynisme, over dreven weeldezucht en dom materialisme, maar die 't geloof hebben behouden aan de wezen lijkheid van al wat waarachtig goed en schoon en waar is. Na de donkere wolken, die den hemel bedekken, na de sombere buien, die den horizon verdonkeren, zal 't licht heller en klaarder van glans weder opdagen om, zij 't niet meer ons, dan een jonger geslacht dat van de desilluzies dezer eeuw geleerd heeft iets wijzer te worden, met zijn weldoende en ontwikkelende tooverkracht te beschijnen. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Juni 488 2. De paardenmarkt van Donderdag 4 Juni, begunstigd door zeer fraai weder, was vrij druk bezocht. Er waren 442 paarden aan de.lijn, van welke ruim een vijfde is verkocht. Er waren onderscheidene zeer mooie, geldige dieren onder. De verloting van paarden en voorwerpen van nut voor den landbouwer, door de zorgen van 't Bestuur der Sociteit »Tot Nut en Genoegen" aan dezen marktdag verbonden, slaagde volkomen. Zij had plaats in de zaal der sociteit »Ons Genoegen" en werd opgeluisterd door de muziek van de Harmonie »Kunst en Eer." De gemeenteraad van Steenbergen heeft zich tot den Min. van Waterst. enz gewend met verzoek om spoedig te doen overgaan tot de afdamming van het Slaak, in verband met de ontworpen stoomtram- lijn van Brouwershaven, langs Zierikzee, Zijpe, St. Philipsland, Steenbergen, Oud-Gastel naar Rozendaal. In een ingezonden stuk in het Dagbl. van Z.-ll. en 's Gr. wordt een nieuw middel aan de hand ge daan ter oplossing van de in ons parlementaire staats leven gedurig voorkomende moeielijkheden. Ja de uit denker van dat middel koestert de illuzie, dat die moeielijkheden daardoor voor goed voorkomen zouden worden. Hij raadt aan, altoos een ministerie uit de minderheden te benoemen, zooals hij zegt uit erkende voorstanders van de richting der minderheden, zoodat de meerderheid in de Kamer altijd oppositie is. Dat zou, volgens hem, drieërlei voordeel opleveren: 4°. de Kamers zouden geen wetten meer afstemmen, opdat een ministerie uit de meerderheid aan het roer kotne, waardoor veel tijd bespaard en minder hartstochten losgelaten zouden worden in de Kamers2°. de minder heden zouden, wanneer de regeering altijd uit haar werd samengesteld, daarin een waarborg hebben tegen onderdrukking; 3°. men zou daardoor tamelijk zeker zijn, dat wanneer de liberalen de meerderheid uitmaken der Kamers, tot geen doldriftige, onberaden en ontijdige maatregelen wordt overgegaan, en dat, wanneer die meerderheid soms eens reactionnair mocht worden, vrij heid en vooruitgang door de regeering zal worden ge handhaafd en gehuldigd. Illuzie en niets meer. Wij vreezen dat die verwachtingen op alle punten zouden worden beschaamd. Doch reeds de grond van het denkbeeld is een illuzie. Een kabinet moet toch altoos een zeker geheel vormen; de eisch der homo-

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1