delijk dier als de haas wordt door de jachtwet beschermd ter wille van de smulbroers. »Maar waarom mag niet alleen worden overtreden, maar openlijk de spot worden gedreven met de wet ter bescherming van de voor land- en tuinbouw nuttige dieren en vogels? Wanneer men thans onze steden doorwandelt, dan worden onze blikken onwille keurig getroffen door voor de ramen der polier- en fruitwinkels opgestapelde hoopen eieren, ontroofd aan de nesten van kieviten en pluvieren, 't Zijn twee vogelsoorten, aan wie men niets kwaads te laste kan leggen 't zijn zeer nuttige vogels voor ons polder land, en de laatstgenoemde vooral onvermoeide ver volgers der paalwormen, die de houtschoeiingen en liet paalwerk onzer dijken ondermijnen. «Schijnbaar verwonderlijke toepassing onzer wetten, maar toch inderdaad tot hetzelfde doel leidende. De jachtwet wordt zelfs tot in het bespottelijke streng gehandhaafd tot bescherming van den schade lijken haas, ter wille van de smulbroers; de nuttige kieviet en pluvier worden ongestraft van hun eieren (jongen) beroofd, ter wille van de Jekkerbekken «Die het anders begrijpt en 't beter weet, zal me zeer verplichten, mij zulks eens duidelijk in Semper- virens aan 't verstand te brengen. Gemengd Ruiteiilandscli Nieuws. Een allerdwaast verhaal is dezer dagen door een Californische courant opgedischt, betrekkelijk den dood van den zoon van Napoleon 111, die, zoo men niet beter weet, in het Kaapland door Zoeloekaffers is afgemaakt. Volgens dat verhaal zou de prins zoo mogelijk nog minder roemloos aan zijn einde gekomen zijn, dan onder de hand van arme Zoeloe's, die hun vaderland verdedigden. Ilij zou n.l. vermoord zijn dooi' drie Franschen, ex-communeniannen, die, na allerlei avonturen, eindelijk onder de Engelsche expeditie tegen de Zoeloe's zouden terecht zijn gekomen, en wier heldenstuk dan zou geweest zijn den zoon van den man van Sédan op laaghartige wijze te vermoorden. We hebben met de commune-lui weinig op, doch met zulke commune-lui zouden we nog minder te doen hebben al werden ze doodgeslagen als honden. Het geheele verhaal zal echter wel niets anders zijn dan een verzinsel van het Californische blad, een Ameri- kaansch middel van reclame. Dit belette echter niet dat toch Fransche bladen, o. a. la Bataille't verhaal van de Chronicle hebben overgenomen, daarbij doende alsof zij 't vooi' waar hielden. De redacteur van la Bataille is daarvoor uitgedaagd door een bonapartist, Albert Duruy. De examens voor vroedvrouw worden dit jaar afge nomen in de maand Juli te Rotterdam belanghebbenden moeten zich aanmelden bij dr. L. J. Egeling te 's Ilage. Het Koninklijk gezin is van het Loo naar Arolsen vertrokken, waar het tot den laatsten Mei zal ver toeven, om zich vervolgens naai- Wildungen te begeven tot den 15 Augustus of iets vroeger. De Duitsche Regeering, bedacht op het aanwakkeren van den nationalen zin door alle mogelijke middelen klassen-belasting, tabaks-monopolie, zware inkomende rechten op allerlei zaken, socialisten-jacht en schipperen en modderen met de ultramontanen, heeft thans een goed werk gedaan met ook op 't gebied der taal de vreemden te bannen en door eigen volkje te vervangen. In het Duitsch zijn, mogelijk nog meer dan in bet Hollandsch, veel Fransche woorden of aan de Fransche taal ontleende woorden ingeslopen. Het gnat met die woorden zoo, dat als ze eenmaal ingedrongen zijn, men algemeen allicht gaat meenen dat men ze niet kan missen. In veel gevallen beteekent het aan de vreemde taal ontleende woord dan ook iets andeis dan het woord dat men er in de eigen taal voor zou kunnen zetten. Zien we b.v. het woord secretaris, dat in 't Hollandsch 't burgerrecht verkregen heeft. 'tBeteekent niet geheimschrijver en ook evenmin schrijver Zoo zijn er nog een aantal. De Duitsche Regeering heeft echter na '1870 eerst in 't departement van oorlog alle aan 't Fransch ontleende woorden door Duitsche doen vervangen; daarna zijn door dr. Stephan, den postmeester-generaal, alle Fransche woorden uit de administratie der posterijen verdreven en thans heeft dr. Dunger met zijn Wörterbuch von Verdeutschungen eutbehrlicher Fremdwörler alle Fransche basterd woorden weggeworpen, nog onbarmhartiger dan Rusland de Joden uitwerpt. De lijst van dr. Dunger geeft 5600 woorden op, die hij meent door bruikbare Duitsche te hebben vervangen. Ook bij ons vertoeven een aantal vreemde woorden, die wij, als we de aloude gastvrijheid uit het oog verloivn, wel zouden kunnen uitwerpen; doch als 't NieuwM. van den Boekh. opmerkt dat wij dit dan ook maar moesten doen, hebben we daar wel wat op tegen. In het streven van de Duitscliers schuilt een groote factor van politiek: na zich niet de Fransche milliarden de maag zoo te hebben overladen, voelen zij zeker ook een indigestie van Fransche woorden. De pretensie van een natie te zijn, die naar de wereld heerschappij mag streven, doet hun mogelijk ook al ietwat pedant zijn op 't gebied der taal. 't Stelsel van afsluiting en uitsluiting, de huisjesslak-politiek, die 't protectionisme medebrengt, doet ook 't zijne. Zoo wil men keeren en tenietdoen wat door het wereld verkeer op zeer natuurlijke wijs is teweeggebracht. Nu is 't waar, dat de Belgen, voor zoover zij Vluamsch spreken, een Hollandsch schrijven dat vrij zuiver van die bedoelde Fransche woorden, of woorden van Fran schen oorsprong is. Doch dat is er dan ook een Hollandsch naar! Den 5 Juni a.s. wordt het bad-seizoen te Scheve- ningen geopend. Hoe wij in Indië de humaniteit betrachten en de inlanders trachten op te leiden tot de Westeische beschaving, kan o. a. blijken uit een vonnis, dat het Indisch Weekblad van het Recht mededeelt. Een inlander, oud naar gissing 80 jaar, werd door Neder- landsche rechters veroordeeld tot 6 maanden dwang arbeid omdat hij, bij gelegenheid van een feest, op een stoel gezeten had en niet. zooals dat een inlander betaamt, op zijn hurken. En dan zegt men nog dat het Nederlandsch prestige gevaar loopt, omdat in Atjeh de Atjehers wel op de onzen mogen schieten, maar de onzen niet terug. Naar de N. Rott. Cf. meldt, begon de nieuwe komeet, ontdekt den 17 Maart door Wells te Albany (in Noord-Amerika), Zondag-avond voor het ongewapend oog zichtbaar te worden. Zij staat halverwege de poolster en het midden van Cassioppeia en beweegt zich, door het Sterrebeeld de Giraffe, in de lichting van den Wagenman. Tot half Juni neemt zij in helderheid toe. In Sempervirens schrijft iemand, die zich «August de Domme" noemt: «Naar men uit Terborgh meldt, is daar een knaap tot f 15 boete of 6 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij met zyn klomp naar een haas had geworpen. Dit werd beschouwd als een overtreding der jachtwet. «De wetten moeten gehandhaafd worden. Bravo! «Maar waarom worden dan in 't zelfde land de wetten, die door dezelfde vertegenwoordiging, door dezelfde wetgevende macht zijn aangenomen en die door Z..M. den Koning werden gesanctioneerd en in zynen naam openlijk afgekondigd, op zoo uiteenloopende wijze gehandhaafd? «Een voor tuin-, landbouw en houtteelt zoo scha Uit Bakkeveen meldt men dd. 14 Mei aan de ylss. Ct.Gisteren had alhier eene gebeurtenis plaats, die ons zou men denken bijna weer in de middel eeuwen terugplaatste. «Eene arme weduwe, die voor vier jaar haar man aan de gevolgen van zonnesteek verloor, bleef achter met drie kleine kinderen, terwijl nog een vierde twintig weken na vaders dood werd geboren. Treurig zeker was toen het vooruitzicht in de toekomst voor haai'. Ze liet echter de handen niet in den schoot rusten, noch riep de armvoogden te hulp. Met behulp van anderen zette ze een winkeltje op, en verdiende voor haar en hare kinderen daarmede het dagelijksch brood. Later kocht zij te Bakkeveen een hoekje grond, stichtte daar een huisje op en zette daarin haar kleinhandel met goed gevolg voort. Maar nu komt de lasthebber van een hoog adellijke familie in Friesland, en beweert, dat de landmeter de scheiding niet goed heeft uitgemeten en graaft een sloot midden door de vruchten van haar tuin en onmiddellijk langs den muur van haar huisje, waarvan nu ieder oogen- blik de instorting kan worden tegemoet gezien. De weduwe is radeloos, het volk is vergramd. Ieder vraagt: Wat moet er gedaan worden, om de arme weduwe recht te verschaffen? Men meldt uit Curagao van den 20 April. Uit Nederland is ons de «Alkmaar" gezonden, die beter dan de oude en versleten «Bonaire", welk schip onlangs niet eens het eiland van dien naam bereiken kon, geschikt is om de eer der vaderlandsclie marine in de West-Indiën op te houden. Met vlaggen op kwam zij vrooJijk, na een reis van 29 a 30 dagen, voor de haven en schoot een saluut. Na veel wachten ziende dat de loods niet kwam, liep zij naar binnen en strandde. Tot welke critiek dit aanleiding gaf, zult gij begrijpen na al wat plaats gehad heeft met de «Bonaire". Bij dat ongeval heeft onze gou verneur eene buitengewone bedrijvigheid ontwikkeld. Op zijne aansporing kwam de sleepboot, bestemd om de klepponten buiten de haven te brengen, in gereed heid, en kon goede diensten presteeren. Gelukkig heeft het schip weinig geleden. Hier wijt men het ongeval aan den loods, die te lang gedraald heeft om uit te gaananderen zeggen, dat de commandant verkeerd gehandeld heeft door zonder loods binnen te loopen. De Tweede Kamer heeft onlangs voor dien loods een vast tractement van f '10,000 vastgesteld. Wat heeft men toen hier gedaan? Men gaf hem f 4000 traktement, eene persoonlijke toelage van f 5000 en f '1000 percentsgeiden. De 10,000 zijn er, maar langs een anderen weg. Zonderling mag het inderdaad heeteri, dat de CuraQaosche loods een traktement geniet van f 10,000 en de gouverneur er slechts f 12,000 heeft. Ik heb hooren vertellen, dat de gouverneur verklaard heeft, als bij aftreedt te zullen solliciteeren naar de betrekking van loods, ingeval die vakant is. Mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar aan de Amster- damsche Universiteit, is door den Koning van Italië benoemd tot commandeur van de Kroonorde. Benoemingen, Besluiten, enz. Wegens den grooten toevloed van jongens aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zullen aan die inrichting twee luitenants ter zee 2e kl. geplaatst worden. Aan de pupillenschool te Nieuwersluis zullen voortaan driemaal 'sjaars in plaats van, gelijk tot nu toe, één maal 'sjaars jongens worden aangenomen, en wel in de maanden April, Juli en October. In April op den eersten, in de beide andere maanden op den derden Dinsdag. Een commissie uit den Senaat der "Vereenigde Staten, die rapport moest uitbrengen over de kwestie van 't stemrecht der vrouw, heeft bij meerderheid van stemmen zich verklaard ten gunste van een amendement op de constitutie om aan de vrouwen liet stemrecht toe te kennen. Te New-York heeft een groote meeting van Ieren plaats gehad, waarin wel de beide moorden van Dublin weiden gelaakt, doch levens in krachtige ter men ook Gladstone's Ierscbe politiek afgekeurd. Er waren ook verheerlijkers van den moord aanwezig. Uit het Koninklijk paleis te Brussel zijn vier olieverf schilderijen gestolen. De doeken zijn uit de lijsten gesneden en verdwenen. Het zijn een stuk van Madou, twee van Robie en een van Regemorter. In het Koninklijk paleis te Brussel zijn, behalve die vier schilderijen, nog eenige voorwerpen van waarde gestolen, en wel uit een kast in de kamer der Koningin. Te Barcelona, dat altoos een broeinest van staat kundige en sociale woelgeesten is geweest, hebben de troepen dezer dagen weder een opstandje moeten dempen. Woensdag liep een gewapende bende van 80 personen door de straten en hief oproerige kreten aan. Dooi de troepen vervolgd werd zij weldra uiteengejaagd, terwijl 5 personen gearresteerd werden. 't Is dwaas van de lieden van Barcelona, aan opstand te denken, daar de stad toch voortdurend in staat van beleg verkeert tengevolge harer ingesloten ligging tusschen vijf of zes citadellen, terwijl bovendien in de stad zelf alle openbare gebouwen versterkt zijn en op de pleinen geblindeerde en altoos bezette wachthuizen worden aangetroffen. Een oproerige bende kan nauwe lijks een straat ver loopen zonder totaal ingesloten en schaakmat gezet te zijn. Gustave Doré zal de teekening maken voor het model van het standbeeld voor Alexander Dumas. Hij heeft daartoe een portret gekozen, dat den roman maker voorstelt op 45jarigen leeftijd. De staat zal het noodige brons geven, afkomstig van kanonnen, die in 1870'74 niet door de Duitscliers'veroverd zijn, terwijl de verdere kosten door particuliere inschrij vingen zullen gevonden worden. De uitspraak van het proces over den brand van het Ring-theater te Weenen is, dat de directeur Jauner is veroordeeld tot 4 maanden eenvoudige ge vangenisstraf, Gehrniger tot 4 maanden strenge gevan genisstraf en Nitsche tot 8 maanden strenge gevangenis straf, terwijl de beide laatsten bovendien nog 1 dag per maand moeten vasten. Dit is geheel een erg dwaze zaak. De veroordeelden toch zijn de ware schuldigen niet. Deze zijn op vrije voeten. Immers is de inertie van politie en administratie, overal waar geen staatkundige belangen, geen belangen van het tegenwoordig regime in gemoeid zijn, de schuld van de slechte organisatie en de nog ellendiger handhaving der bestaande veiligheids-reglementen. Ieder oogenblik kan een dergelijke ramp op een ander punt van Weenen of in een andere gemeente van Oostenrijk weder talrijke slachtoffers maken. Men denke aan den watersnood van een paar jaar geleden. Als men zondenbokken had willen zoeken, dan had men die toen ook kunnen vindenmaar de ware schuldige was al weêr de regeering, die liet polderwezen schro melijk verwaarloost.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2