CELDIEEWIWG. BEURSBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Een duizend tweehonderd vijftig gulden, LOTEN f 150 flftfl f 25>000> f 15,000, f 5000, «VjVWW, f 3000, f 2500, f 1000, f 100, f 75, f 50, f 25, f 20, f 10, f 5 enz. Van de kostbaarheden, 't geld en de papieren die zij bij zich hadden, werd niets vermist. Een kleine jongen, Jacob geheeten, moet de misdaad gezien hebben, doch hij was te ver af om de personen te onderscheiden. Na den moord is de wagen met de moordenaars weêr snel weggereden. Ongeveer een half uur na den moord werden de lijken gevonden door een paai' velocipedisten, die toe vallig daar langs kwamen. Zij deden aangifte bij de politie. Men zegt dat de onderkoning, lord Spencer, zijn ontslag zal nemen. Dit zou ook al geen bewijs van moed zijn. Voor Gladstone's kabinet is de moord een groote ramp. De oppositie, die toch al zoo ontevreden was voor de loslating der gevangenen, zal nu luide uitkraaien dat deze dubbele moord al het gevolg is van het ietwat loslaten van de teugels. Nu is dat loslaten van de teugels gewis een fout; maar de eigenlijke groote fout is, dat men die heeren van de Iersche landliga ooit gevangen genomen heeft. "Wij hebben dit ook van den beginne af aan afgekeurd. Waren de lui landverraders, dan had men hen liever moeten opknoopen; hen gevangen nemen om hen den mond te stoppen was zwakheid en een groote fout. De heer Hicks-Beach heeft in het Lagerhuis een motie voorgesteld (reeds vóór den moord te Dublin) over de Iersche zaken, luidende: »dat, met het oog op den kritieken toestand in Ierland, en op de jongste verklaringen van de Ministers, het Huis van rneening is, dat het van het allerhoogste belang is, dat de geheele Iersche politiek van Harer Majesteits Regeering onverwijld aan het Huis in overweging gegeven worde". Hierin is niet anders dan een motie van wantrouwen te zien. Heden, Dinsdag, zal zij misschien nog in behandeling komen. Nu meent men dat Gladstone stevig genoeg zit, om den drang der motie te kunnen weerstaandoch er is zooveel mogelijk en aan de stemming in het Huis zal het nu te Dublin voor gevallene geen goed gedaan hebben. Te onaangenamer zal het gebeurde voor Gladstone zijn, daar aan de loslating van de drie Iersche leden een soort van onderhandeling was voorafgegaan, die 't uitzicht opende dat men nu verder den weg tot vergelijk en bevre diging zou kunnen opgaan. Men meldde dat te Londen en Dublin groote agitatie heerschte. Er kwam Zaterdag een proclamatie van Gladstone, dat te Londen geen manifestaties van leren zouden geduld worden; dit zag op de loslating der gevangenendoch zal nu ook wel van toepassing kunnen gemaakt worden op 't gebeurde te Dublin. Het Engelsche kabinet heeft zich weder eens uit gelaten over de groote politieke vraagstukken van 't vasteland, met name over de Oostersche kwestie. Engeland zou aan Frankrijk 't initiatief overlaten in de diplomatieke gedachten wisselingen der mogendheden over de Egyptische zaken. Niet zonder gewicht is deze uitlating: dat, voor 't geval de Sultan niet bij machte mocht blijken in Egypte de orde en 't recht te herstellen en de internationale belangen aldaar te verzekeren, aan Italië de voogdij over Egypte zou kunnen worden opgedragen. Dat Frankrijk ook be- geerige blikken naar den Nijl zou slaan, wil Engeland op deze wijze als 't ware onuitvoerbaar maken; terwijl bovendien als Italië toeziende voogd werd, een voor name reden van naijver en afgunst en een vruchtbare aanleiding tot misverstand tusschen Italië en Frankrijk zouden bezworen worden, althans voor een poos. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. Te Birmingham is een man gearresteerd, die 10 jaren als »Great Prophet" honderden menschen oplichtte. Tegen betaling van 30 stuivers voorspelde hij de toekomst, desnoods schriftelijk, en hij gaf talismans om liefde te winnen voor 16 stuivers. Ook verkocht hij stichtelijke lectuur. Bij James Hartland, aldus is de man geheeten, vond men een bijbel, die op verschillende plaatsen met rooden inkt was onder schrapt, waarzeggersboekjes en een aantal gedrukte lijsten voor antwoorden op vragen van geloovigen Ook vond men bij hem dreigbrieven van personen op wien de voorspellingen van den Great Pophet" niet waren vervuld. Een vriend van den Paus vertelde aan een corres pondent van de Daily News te Rome, dat Leo XIII wel is, hoewel hij er gewoonlijk ziekelijk uitziet. Hij heeft evenals zijn broeders een gebrek aan de aorta en vat nu en dan eens koude door 's avonds te laat in den tuin te zitten, maar overigens scheelt hem nooit iets en de II. Vader is dan ook trotsch op zijn gestel. Toen een der kardinalen verleden jaar in den herfst van een verblijf op bet land terugkeerde en over onwelzijn klaagde, zeide Leo XIII; »Ik, die hier blijf, ben sterker dan gij allen, die voor uw gezond heid Rome verlaat". Een Duitsch journalist, die op dit oogenblik in Nederland reist voor zijn blad, schreef aan zijn redactie, onder de curiositeiten, die hij had opgemerkt, dat er in Holland nog meer menschen zijn, die-«Vergunning" heeten, dan er in Duitschland »Muller's" gevonden worden. En 't gekste is, schrijft hij er bij, die «Vergunnings" zijn altemaal menschen die winkel doen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 Mei 1882. Dezer dagen zat in een spoorwagen op een Fransche lijn een gezelschap lieden, die ergens heen ter bede vaart togen. Aan een station gekomen waar zij moesten uitstappen, weigerde een der vrouwen dit en was niet uit den wagen te krijgen. Ze zou blijven zitten tot ze in den Hemel was aangekomen, zeide ze. Het bleek dat de ziel krankzinnig was geworden. Te Tysmienitz, in Oostenrijksch Gallicië, zijn het stadhuis, 't gerechtsgebouw, de synagoge en 200 huizen afgebrand. Het is een stad van 7600 zielen. Een jongmensch komt bij een toonkunstenaar om dezen zijn ooi-deel over zijn stern te vragen. Toen hij op uitnoodiging van tien meester een aria van Mozart gezongen had, zei deze: «Wanneer gij in de hoogte hadt wat u in de laagte ontbreekt, zoudt gij misschien een goed midden register hebben". Hoe de Vereenigde Staten vooruitgaan blijkt o. a. uit de cijfers van uit- en invoer over Maart j.l. In Maart overtrof de uitvoer van koopwaren den invoer met 6 millioen dollars, en de invoer van edel metaal den uitvoer daarvan met 3y4 millioen dollars. Dr. Hart, de directeur van het «British Medical Journal", is thans te Parijs om in de Academie van Wetenschappen mededeeling te doen van het door hem ontdekte middel om bij het gebruik van steen kolen allen rook te weren. Bij de ontploffing van de steenkolenmijn te Baxterley werden 17 personen bedolven. Een aantal werklieden trachtte hun makkers te redden, maar bij die pogingen kwamen 8 om. In Engeland is, zooals men weet, een herziene uitgaaf van het «Nieuwe Testament" verschenen; dat heeft echter geen afbreuk gedaan aan den verkoop van de gewone uitgaven. Lord Shaftesbury deelde in de jaarlijksche vergadering van de «British and foreign Bible Society" mede, dat in Engeland 9200 en daarbuiten 83,000 exemplaren meer waren verkocht dan verleden jaar. In het geheel waren 2.938,000 exemplaren van bijbels, testamenten en deelen daarvan verkocht; sedert de oprichting der Society 93.983,000. De «Society" zal ook een agent in Noord-Afrika aan stellen, en op Cuba en in Turkestan haar operaties beginnen. Zij zendt 300 colporteurs door Europa en 200 naar de andere werelcldeelen. Kerk- en 8choolnieuws. Beroepen te Vlaai-dingen ds. Knottenbelt te Oost en West-Souburg; te Vlissingen de cand. C. Hattinck te Harderwijk. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door den cand. C. Hattinck te Harderwijk. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn 3 en 4 Mei 1.1. na afgelegd examen tot de Evangelie bediening in de N. H. Kerk toegelaten de Hr. P. Flieringa en C. H. Callenbach van de Utrechtsche en A, C. J. Wanrooij van de Leidsche Universiteit. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Hérkinge de lieer F. W. de Groot te Nisse. De examens voor de hoofdacte als onderwijzer of onderwijzeres bij het lager onderwijs zullen dezen zomer aanvangen op den 19 Juni en gehouden worden te Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Brecla, Amsterdam en 's Gravenhage. Te Bergen op Zoom wordt een Rijks Hoogere Burgerschool van driejarigen cursus opgericht. De heer A. W. H. van de Wijnpersse is tot directeur en leeraar benoemd, in te gaan met 1 Juli e.k. Van wege «Tesselschade" zijn weder een aantal dames geëxamineerd in nuttige handwerken. Van de 31 candidaten die tegen 2 en 5 Mei waren opgeroepen, zijn 29 verschenen en hiervan 7 geslaagd. De Staatscourant bevat het Koninkl. Besluit tot regeling van den bouw en de inrichting van school- localen, ter vervanging van het bestaande, dat zooveel moeielijkheid opleverde. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/a dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad [{otterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligation Buitenl. 1807/75 11/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl, Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1(853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito Ge Serie '1878 6 Rusland, Obl. Ilope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 8e S. 1855 5 Obligatiën 1866 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/i Obl.-Leen. 1807/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltisclie Spoorvv. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 79,/2 Poti Ti/lis Obl r.atiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoor\v. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 134Vu St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 - Chicago N.-W. Cert. Aand. pCt. 663/4 793/, 102 - 1003/, 96'/, 52«/i« 77 92'/, I 81 745/i, 637/a 64'/,, 643/a 79 145 84'/, 'H,3/l. a 1007a 217a x 1247)8 Heden overleed te Dirksland in den ouderdom van ruim 70 jaren Mevrouw JOHANNA GROESBEEK Weduwe den Heer Benjamin Hijpolite van de Wali,. Brouwershaven, J. DE KATER Jz. 2 Mei 1882. Executeur Testementair. Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw DE JONGEKeller betuigen hunnen welgemeenden cl a n lx, voor de blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden hunner zuster en behuwdzuster, Mevrouw Douairière VAN KINSCHOT geboren de Jonge. ,pgS||r*' ke ondergeteekende betuigt, ook ïiamens zijne kinderen, hartelijk dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling op 8 dezer onder vonden. Ellemeet, 9 Mei 1 8 82. J. SCHALKWIJK. Het POLDERBESTUUR van Ooster- en Sir-Jansland bericht, dat, behoudens goedkeuring van H.H. Gede puteerde Stateneene GELLLEENING zal worden gesloten, ten laste van genoemden polder, groot tegen hoogstens S ten honclercl i-ente 's jaars; dat het PLAN DER GELDLEENING ter inzage ligt bij den Ontvanger-Griffier te Zierikiee en de storting geschieden moet 1 Juni e.k. Oosteri.and, 6 Mei 1882. A. VAN DER HAVE, Dijkgraaf. DE JONGE, Ontv.-Griffier. Vcreenigiiig „Rotterdamsche Schouwburg." Trekkingen 1 Juni en 4 December met prijzen van Elk lot moet uitkomen met minstens f 3. Zoolang de Loten niet voor aflossing zijn uitgeloot, blijven zij steeds deelnemen aan de trekkingen der premiënzoodat men den kans heeft met een en hetzelfde lot meer dan eens een hoogeren of lageren prijs te trekken. Verkrijgbaar a f bij de Heeren A. C. DE MOOIJ, J. C. BAL, S. OCHTMAN en aan het Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH 8c VAN DITMAR, te Rotterdamtegen overmaking van het bedrag per postwissel.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3