Buitenlandsch Overzicht. Dat alles geeft ons aanleiding om nog eens hen, die achterbleven, aan te sporen ook in hun eigen belang, nog deel te nemen aan deze provinciale tentoonstelling. Tot '15 Juni hebben zij nog tijd voor inzending, maar zij haasten zich dan om vóór 15 Mei toezegging daarvan te doen, willen zij zeker wezen van een be hoorlijke plaatsruimte. In ons vorig nummer is bij vergissing het aftreden van den heer van R e e s als Minister van Koloniën aangekondigd als zeer aanstaande. De lezer zal begrepen hebben dat de heer van Goltstein bedoeld werd. Te Capelle bij Goes heeft een landbouwer bij het omploegen van een stuk land twee oudesteenen kannetjes gevonden bevattende te zamen 85 gouden en 62 zilveren muntstukken uit den Spaanschen tijd. De te Nieuw- en St.-Joosland bestaande Landbouw- vereeniging heeft besloten, een onderlinge vee-verzeke- ringmaatschappij op te richten. Met '1 Mei j.l. begonnen, zijn reeds ongeveer 30 veehouders toegetreden en is reeds ongeveer voor een halve ton vee geassureerd. Door den heer H. Tazelaar te Geersdijk is aangenomen het maken van cenige veranderingen aan de openb. school aldaar voor f 648,85. Het veranderen der inrichting van de openb. school te Camperland is aangenomen door den heer A. Bakker aldaar voor f 1395. Een zonderlinge vorm van protectionisme is wel deze, waarvan door 32 steenfabrikanten in een adres aan den Min. van Binnenlandsche Zaken wordt melding gemaakt Voor den verbouw van de school te Krabbendijke is voorgeschreven het gebruik van Belgischen steen, terwijl daarentegen door de Belgische regeering bij den bouw der Kattend ij ksche dokken te Antwerpen Hollandsche steen was voorgesclireven. De eene beleefd heid is zoo de andere waard. Den 6 Mei is te 's Gravenliage de overeenkomst onderteekend tusschen Nederland, België, Groot-Brit- tannië en Ierland, Denemarken, Duitschland en Frankrijk, tot regeling van het internationaal toezicht op de visscherij in de Noordzee. Het seinpostduin te Scheveningen, dat men bezig is te slechten, zal voortaan het »ongeluksduin" heeten. Reeds zijn eenige werklieden bij dat werk omgekomen, anderen gewond, en dezer dagen werd zelfs den aan nemer van het werk door een zandtrein een arm afgereden. Door het instorten van een tunnel in het fort Kijkduin bij den Helder is een officier, bij de werken aan het fort geplaatst, omgekomen. Waarschijnlijk is in den jongsten storm een Scheve- ningsche vischschuit vergaan. Men heeft een zwaard en andere voorwerpen van die schuit afkomstig ge vonden. Bij een brand te Princenhage zijn twee kinderen omgekomen. Opmerkelijk is het hoe N.-Brabant, dat 's winters zoo van 't water te lijden heeft, in drogen tijd door talrijke branden geteisterd wordt. Sinds weken ging er nagenoeg geen dag om, dat niet een of meer woningen in die provincie afbrandden. Het bedrag der leening, die gesloten zal worden als het ontwerp door de Kamers is goedgekeurd, is f 83,000,000. De rente zal zijn 3%. Op de Internationale tentoonstelling van scheeps modellen enz. te Londen zijn in de Nederl. afdeeling o. a. bekroond Groote gouden medaille, Tidemnn te Amsterdam, voor een nu del van een drijfend droogdok. Eerste prijs, zilveren medaille, Goedkoop jr. te Am sterdam voor een model riviersleepbootde kon. Fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam voor een stoom jacht; de Nederl. Stoombootmaatschappij te Rotterdam voor de uitvoerigste collectie modellen (buiten mede dinging) Smit en Zoon te Kinderdijk voor rivierbooten Holst te Rotterdam, voor een model passagiersboot. Tweede prijs, bronzen medaille, Bruijne en Zoon te Amsterdam voor een reddingsboot. Eervolle vermelding: Pauls te Amsterdam, voor een model visscherspink; Tideman te Amsterdam voor een model zeiljacht. In het noorden van Friesland en op de eilanden heeft een zware onweersbui met verschrikkelijken haflgelslag gewoed en groote schade aangericht. De harddraverijen en wedrennen bij Nijmegen zullen den 15 Juni gehouden worden. Zij zullen een inleiding vormen voor de groote races bij Bussum en Hilversum. De wedrennen op de Bussumsche en Ililversumsche heide zullen dit jaar gehouden worden op 3 en 5 Augustus. Van de zonsverduistering, op '17 Mei a.s. voorval lende, behoeft men geen notitie te nemen, aangezien zij hier niet zichtbaar zal zijn. Wie het verschijnsel nog zal willen zien, moet zich haasten en naar de binnenlanden van Afrika, of naar Egypte gaan. Verderop, in Arabië, Perizë, Turkestan en China, is 't ook te zien, doch dat is te ver met het oog op den nog beschikbaren tijd. Heden gaat de Willem Barents" voor de vijfde maal een reis naar de IJszee doen. De bemanning is samengesteld als volgt: kommandant de luit. ter zee 'le kl. C. Hoffman; de luit. ter zee 1e kl. J. Dalen en de luit. ter zee 2e Id. J. M. P. Kluit; de heeren J. J. Scheltema en J. J. v. Haak, natuurhistorici; voorts S. Bakker, bootsmanH. J. Lutjens, timmer man; F. J. van Netten, kok; J. Simens, visscher; J. v. Hoepen, H. Steeman, D. Maarleveld en Wafel bakker, matrozenJ. van den Burgt, lichtmatroos. Een Rotterdamsche firma zond een monster koffie- boonen, één kilo zwaar, naar Breslau. Het was ineen linnenzakje genaaid. De Duitsche douane liet de ge adresseerde aan inkomend recht 4 mark f 2,40) betalen, niet voor 1 kilo koffieboonen, die slechts 24 cents aan inkomend recht kosten, maar voor 1 kilo geweven linnenstoffen. De Duitsche »Zoll" beambten lijken wel dolle beambten; zij verdienen bij Bismarck wel allen een ridderorde. Door het invoeren van de nieuw model infanterie- patroon worden '18 inillioen van 'toude model buiten gebruik gesteld. Deze moeten nu door de schutterijen, voor zoover die van Beaumont-geweren voorzien zijn, verschoten worden. Neemt men nu aan, dat er 5000 schutters met zulke geweren gewapend zijn, dan zal elk man 3600 patronen kunnen verschieten. Aanne mende 50 schietoefeningen per jaar en 5 schoten per oefe ning, zal elk man er 14 jaar mede toekomen. Men zal dus deze patronen wel mogen verschieten op de manier zooals men bruine boonen eet, n.l. met den lepel. De dezer dagen meermalen gemaakte bedenking, dat door de talrijke thans in werking zijnde inrich tingen tot opleiding van onderwijzers, de markt wel eens spoedig kon overvoerd worden, zoodat er in plaats van gebrek aan hulppersoneel te veel zou zijn, is niet gegrond. Uit de officiëele cijfers van 't getal kwetkelingen dat thans aan de verschillende kweekscholen en nor maallessen bezig is zich te vormen, in verband met het gemiddeld getal dat men daarvoor als slagend mag aannemen, blijkt, dat zelfs in '1886 nog niet in de behoefte der tegenwoordige organisatie volgens de wet van '1878 zal voorzien zijn. Er bestaat nog altoos gelegenheid voor een Neder- landsch geneeskundige (doctor of doctorandus in de medicijnen of arts), om deel te nemen aan de expe ditie naar Dixonhaven, en de overwintering aldaar. De voorwaarden zijn uitlokkend genoeg; doch vermoe delijk behoeven onze artsen hun fortuin in de IJszee niet te gaan zoeken en blijven zij liever thuis. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Katten- dijke, met ingang van 16 Mei, G. J. van den Bosch. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen J. O. Risseeuw. De heer E. R. van Weideren baron Rengers, se cretaris der Internationale Commissie voor de visscherij- politie op de Noordzee, is door den Koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Z. M. de Koning heeft den kolonel jhr. Klerck, buitengewoon adjudant des Konings, kommandant van het reg. gren. en jagers, benoemd tot ridder 2e kl. van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaarden. De rijksveldwachter 3e kl. H. van Ommen is met ingang van '15 Mei verplaatst van Middelburg naar Oosterland. Rechtszaken. Het gerechtshof te :s Hage heeft Zaterdag L. V. uit Wolfaartsdijk vrijgesproken, bij gemis aan bewijs van de hem ten laste gelegde bedriegelijke banbreuk. Het hof heeft veroordeeld tot 7 jaar tuchthuisstraf P. J. K. uit Goes wegens diefstal van doozen met gouden en zilveren werken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan prof. dr. P. J. Veth is door curatoren van de «Thorbecke-stichting" de eereprijs dier stichting toe gekend voor zijn werk, getiteld: Java, geographisch ethnologisch, historisch. In een plechtige vergadering, in de maand Juni a.s. te houden, zal de eereprijs worden uitgereikt. Zaterdag is te Amsterdam in den gevel van het huis No. 25 op de Leliegracht bij de Keizersgracht, waar Potgieter indertijd gedurende bijna twintig jaar heefc gewoond, een gedenkteeken onthuld, bestaande in een marmeren buste met een zwartmarmeren gedenkplaat, waarop in gouden letters de bijzonderheid vermeld staat. De opvoering van Wagners Ring des Nibelungen te Londen is Vrijdag-avond begonnen met Das Rheingold. Het zal Darwin's zoon en leerling zijn, die zijn levensbeschrijving zal leveren, en niet Hooker en Iluxley, zooals eerst was gezegd. Ook zegt men, dat Darwin zelf een biographie heeft nagelaten. Het Amerikaansche poolschip «Rodgers", dat uitge zonden was om de Jeannette" op te zoeken, is in de IJszee verbrand. Van de 37 man, die het aan boord had, zijn slechts 7 man gered. De '14 man van de «Jeannette", die nog vermist werden, zijn ook gevonden, doch dood. Onder hen was ook de heer de Long, kommandant van de «Jeannette". De Amerikaansche expeditie, door den heer John Bennett van de New- York Herald uitgerust om de ».Vega" op te zoeken, is dus al zeer ongelukkig nfgeloopen en heeft 41 menschenlevens gekost, terwijl van de weinige over levenden de gezondheid geknakt is. Luit. Danenhouwer heeft er één oog geheel en 't andere zoo goed als geheel bij verloren. Men is begonnen met de werken van de doorgraving- der landengte van Corinthe. De Koning en de Koningin van Griekenland waren er bij tegenwoordig. Tot herinnering aan deze gebeurtenis werd een witmarmeren zuil opgericht. Prof. Heynsius en prof. Rosenstein te Leiden zijn tot buitenlandsche eereleden der Kon. Belgische Aca demie van Geneeskunde benoemd. De Amsterdamsche kunstschilder J. F. Ilalk is benoemd tot eerelid van het Instituut van Schoone Kunsten in Venezuela. Aan dit eerelidmaatschap is een ridderorde verbonden. Onze landgenoot dr. A. G. van Hamel heeft veel succes gehad te Parijs met zijn voordracht in het Hollandsch over de liedendaagsche Ned. Letterkunde. Deze lezing is gehouden in de salie Rudy, waar voor drachten gehouden worden in alle talen en steeds door geleerden uit het land van de taal. Wie soms mocht gemeend hebben dat het loslaten der gevangen Iersche hoofden, Parnell, Dillon, O'Kelly en Davitt, iets zou bijdragen tot bevrediging van Ierland, moet wel die meening laten varen, na het gebeulde te Dublin. Van al de ministers was de heer Forster, minister voor Ierland, wel de meest gehate. Hij was ook zoo sterk tegen Gladstone's denkbeeld tot loslating der staatsgevangenen, dat hij terstond na het doordrijven van dat idéé door den premier, zijn ontslag nam, 't welk echter niet belette d-°t zijn beeltenis tegelijk met die van Gladstone te Dublin publiek op straat verbrand werd. Maar het heeft ook niet belet dat de woede der ontevredenen zich terstond heeft gekeerd tegen den opvolger van Forster, lord Frederick Cavendish. Nauwelijks benoemd tot opvolger van Forster, is hij met den heer Thomas Burke, onder-secretaris voor Ierland, Zaterdag-avond in het Phoenixpark te Dublin met dolksteken gedood. De bijzonderheden, die aangaande deze gebeurtenis nu reeds bekend zijn, laten geen twijfel toe dat de moord met de politiek in verband staat; diefstal was althans de bedoeling niet. Volgens de telegrammen was de toedracht dezer treurige zaak aldus: De heer Cavendish en zijn secretaris Burton hadden Zaterdag lang gewerkt met den onderkoning van Ierland, lord Spencer, op diens kasteel, dat in Phoenixpark gelegen is. Na vervolgens samen te huis gegeten te hebben, waren zij in het park gaan wandelen, waar zich dagelijks veel wan delaars bewegen. Tegen 7 ure, terwijl zij zich op een plek bevonden ongeveer 50 yards van de villa en '100 yards van den rijweg, die langs het park loopt, werden zij aangevallen door twee personen die met een kar of rijtuig daar waren aangekomen. Er heeft een heftige worsteling plaats gehad; want de grond was rondom met bloed bedekt en de lijken waren vreeselijk. verminkt en met dolksteken doorboord.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2