tiendvrij Weiland BEURS- EN MARKTBE^HTEiT Een SCHEUR en ERF, Een SCHUUR en ERF Een SCHUUR en ERF dat flinke, veerkrachtige herstellingsvermogen ontbreekt, dat Frankrijk na de dure lessen van '70'71 heeft aan den dag gelegd en waarmede het de bewondering van Europa heeft verworven. Wat de Times dezer dagen schreef als een bericht uit Amerika, n 1. dat president Arthur den Czaar tot menschelijkheld ten aanzien van de Joden zou hebben aangemaand of beleefdelijk uitgenoodigd, houden we voor een verzinsel van 't City-bladmaar dat er alle reden bestaat voor 'tgeheele beschaafde Westen om protest aan te teekenen tegen wat er in Rusland omgaat, is niet tegen te spreken. Wat in dit geval het krachtigste protest zou wezen, is, dunkt ons, niets anders dan dit, dat het Westen ophoudt met Russische leeningen te plaatsen. Zeer opmerkenswaardig is hetgeen de Frankforter Zeüung schrijft over de Russische financiën. 1 Jet blad constateert, dat het jaar 1880 een overschot had moeten opleveren volgens de officiëele berekeningen doch dat dit is uitgeloopen op een deficit van 98 millioen Roebels. Voor 1881 was al weder op een overschot gerekend en op inkrimping vooral der militaire uitgaven, terwijl deze integendeel met 118 millioen zijn toegenomen, n.l. 56 millioen voor 't leger en 57 millioen voor de marine. En op dit oogenblik is men bezig 50 millioen te gaan verdoen om de vestingwerken in Polen te ver sterken, o. a. de forten rondom Warschau. Het Frankforter blad ontraadt dan ook ernstig aan de kapitalisten 't nemen van Russische fondsen en het ziet een catastrophe daarin tegemoet. Nu is het bedoelde blad als invloedrijk Duitsch orgaan waarschijnlijk wel eenigszins onder den indruk van de zonderlinge allesbehalve oprechte houding van de Russische officieusen ten aanzien van Duitschland en de Duitschersmaar niet te ontkennen is het, dat het verdiend loon voor de Russische regeering zou zijn, zoo zij binnen een zeker tijdsverloop in groote, zeer groote moeielijkheden geraakte, die inderdaad een crisis voor haai' zouden kunnen doen ontstaan, vrij wat bedenkelijker dan die, welke door de volharding der nihilistische oppositie toch vroeg of laat zal ver oorzaakt worden. Het is waar, de hulpbronnen van Rusland, als een in schier alle opzichten rijk land, zijn wel zoo goed, dat het land een schoone toekomst kan tegemoet zien, doch hoever is deze nog verwijderd En welke vreeselijke dingen zullen wellicht nog moeten gebeuren om den ouden meer en meer onhoudbaren boedel op te ruimen en de gelegenheid te geven tot de ontwikkeling van gezonde toestanden? Ten aanzien van de inwendige anarchie, waarvan de Joden het slachtoffer zijn en ook van de dubieuse positie der officieusen tegenover Duitschland, houdt de regeering zich op een allervreemdst standpunt. Is ;t onmacht? Is het berekening, dus valschheid, en zint 't kabinet van St. Petersburg wezenlijk op een grooten oorlog tegen het Westen? Het is niet met zekerheid uit te maken; doch dubbelzinnig is de houding zeker. Skobeleff stak onlangs te Parijs de bekende Cham pagne-speech af. Van een eigenlijk démenti zijner woorden door de Russische regeering is niets gebleken. Dezer dagen gaf een regeeringsbeambte, Trubnikow, een brochure uit, waarin niet in dronkenmansstijl maar in den toon van een behoorlijk overtuigd en bewust man, ongeveer hetzelfde wordt verkondigd, 't Is als een slag in 't gezicht voor 't in Rusland zoo talrijk ver tegenwoordigde Duitsche element, doch démenti of verloochening blijft uit. Geen wonder waarlijk, dat geheel Europa met zekere spanning uitziet naar de donkere wolken, die zich in 't Oosten en Noorden opeenhoopen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Het schijnt dat de Engelsche regeering een middel weg heeft gevonden om in Ierland, althans zoover dit nog mogelijk is, do fout te herstellen, die begaan is door het in massa arresteeren en in de gevangenis laten zitten van de verdachten in de volksbewegingen en van de hoofden der land-liga. De Lord-luitenant van Ierland, Lord Cowper, heeft zijn ontslag genomen en is door Lord Spencer, lid van het ministerie, op gevolgd. Men beraadslaagt nu over den vorm, dien men verder aan de retraite uit het Iersche wespen nest zal geven. Zeker is het in ieder geval dat de Iersche landwet, waarvan Gladstone de bevrediging van Ierland heeft gehoopt, gefaald heeft. Het is ondertusschen niet waarschijnlijk dat men iets zal vorderen, als men de gevangenen naar huis zendt. De grieven van Ierland liggen dieper en aan de wezenlijke wegneming daarvan zal geen Engelschman de hand slaan. Bredael, de vroegere bediende van Armand Peltzer, -zal te Antwerpen terechtstaan, omdat hij in Maart brieven van den procureur des konings, Berrè, aan Armand had geopend; Van Calster zal Bredaels ver dediger zijn. i Al weder is een schouwburg afgebrand en wel liet Princess Theatre" van Portsmouth. Gelukkig hadden allen, die in het gebouw waren, den tijd om zich te bergen, zoodat er niemand letsel bij geleden heeft. Volgens een bericht uit Oran van 24 April hebben twee compagnieën van het Fransche vreemden-legioen een belangrijk oorlogsleit volbracht. De compagnieën dienden tot geleide en dekking van een topografische verkenning. Bij Tigrie werden zij aangevallen door 6000 inlanders te voet en 1800 ruiters. Zij boden zoo heldhaftig wederstand, dat er honderden van de aanvallers sneuvelden en dezen eindelijk afdeinsden. De Fransclien verloren 37 dooden en 30 gewonden. Zij moesten het convooi in den steek laten, daar het daarbij behoorende personeel gevlucht was. Voor het gerecht te Londen is een jongmcnscli uit Ierland opgebracht, zekere Young uit Doncaster, be schuldigd een dreigbrief aan de Koningin te hebben geschreven. De Koningin heeft n.l. dezer dagen een brief ontvangen van een onbekend schrijver, die zich een R.-K. priester noemde en vroeg om 2000 pond, ten einde 50 Iersche werklieden aan reisgeld naar Amerika te kunnen helpen. Kreeg' hij het geld niet, dan zou hij de Koningin vermoorden. Bij onderzoek is gebleken dat de briefschrijver geen priester is, maar een beambte aan den spoorweg. Op den dag van den diefstal in liet postkantoor te Parijs werd te 7 ure 's morgens een brief bezorgd bij den prefect van politie, geschreven met een ver draaide hand, waarin een wijnhandelaar van de rue Saint Honoi'é van den diefstal werd beschuldigd. De brief moest dus geschreven zijn weinige uren na den diefstal, toen nog niemand er van wist. En in Gary's bureel vond men een schrijfportefeuille, waarin een blad papier ontbreekt, volkomen overeenkomende met dat, waarop de anonymus zijn aanklacht bij de politie had geschreven. De tweede gearresteerde, André Grelay, schijnt niet, zooals men eerst dacht, medeplichtig te zijn aan den diefstal; hij woonde met Cary samen en had wel bemerkt, dat deze groote verteringen maakte, maar hij had daarover verder niet nagedacht. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 1 Mei 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 2% pCt. 667/,e dito dito 3 79% dito dito 4 101'hg dito dito '1878 4 400l5/,6 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 '100% België, dito Stad Antw. '74 3 u 96% Spanje, Obligatiën Buitenl. 1867/75 1% 28°/,, dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 52' dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 953/16 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 76l3/]s Obligatiën 1866 f 1000 5 91% dito 1860 2e L. 100 4'/, 81% Obl.-Leen. 1867/69 4 74% Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 63% dito dito 5 635/l6 dito in Zilver 5 63l5/l6 dito dito 5 64% dito in Goud 4 79 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 11% Brazilië, Obligatiën Lond. '1865 5 100% Mexico, dito '1851 3 221J/16 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 124% Baltisclie Spoorw. Aand. 3 47% Jeles Griasi Obligatiën 5 82 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl.gatiÖn f 1000 5 85% Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 72%4 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 517/JG Amerika, Illin. Cert. van Aandeel '132 St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 20,90 1 Russen in Z. R. 1,19 dito in zilver - 20,92% j Amerik. Dollars - 2,43% Eng. Div. per - 11,67 Papier - ROTTERDAM, 1 Mei 1882. Tarwe 25 cent lager. Zomergerst 10 cent hooger, rest onveranderd Hauw, veel onverkocht. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1880 f a f Nieuwe 1881 - 8,- 11,— Rogge. 1881 - 7,10 - 8, Wintergerst - 5,80 - 7, y> Zomergerst - 5,— - 6,25 Ird. lange Haver - 3,— - 4, korte - 4,- 5, Kleine Blauwe Erwten 1881 - 9,10 - 9,60 Groote - 11,- 12, Bruine Boonen - 10,- 13, Witte - 10,— - 13, Zeeuwsche Paardenboonen - 6,25 - 7,-r- lierk- en Sclioolnieuws. Beroepen te St. Anna ter Muiden ds. I. Dommisse Cz. te Rottevalle; te Leeuwarden ds. N. A. de Gaay Fortman te Vlissingen. Bedankt voor 't beroep naar Baarland door ds. E. M. IJsendijk te Kaltendijke. Aangenomen liet beroep naar Hillegersberg ds. C. Dielil te Oud-Vossemeer. door Door »Tesselschade" is na afgelegd examen diploma van bekwaamheid in fraaie handwerken uitgereikt o.a. aan Mej. Knol uit Middelburg. Van de '15 dames, die zich voor het examen hadden aangemeld, waren 10 opgekomen en van die tien hebben slechts drie voldaan. Voor het examen in nuttige handwerken hadden zich '100 candidaten aangegeven. Hiervan waren voor dit maal 30 opgeroepen, waarvan 28 verschenen. Van deze 28 hebben elf voldaan en het diploma verkregen. Voor het op 27 en 28 April gehouden vergelijkend examen te Oostburg waren slechts drie sollicitanten opgekomen. Het gemeentebestuur heeft hun reis- en verblijfkosten vergoed. Correspondentie. 't Slot van liet Hoofdartikel in het volgend Nommer. ADVERTENTIEN. Wij ondergeteekendenCommissarissen der Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, onder Directie van de lieeren DE JONG Co.gevestigd te Amsterdamhebben liet genoegen aan alle daarbij belanghebbenden te berichtendat gisteren en heden door voornoemde Heeren Directeuren aan ens is ge daan Rekening en Verantwoording hunner gehoudene Administratie over liet jaar 1881 welke door ons in volledige orde bevonden zijndemet onze volkomene goedkeuring is bekrachtigd. Wij ontvingen daarbijin tegenwoordigheid van eenige Heeren Correspondenten en Deelgenooten, een nauwkeurig overzicht van den stand der Maatschappij en mochten ons op nieuw van haren bloei en voor uitgang overtuigen. Amsterdam28 April 1882. Commissarissen binnen de Stad. Mr. P. J. TEDING VAN BERKHOUT. Jhr. Mr. C. II. BACKER. Commissarissen buiten de Stad. L. G. A. Graaf VAN LIM BURG STIRUM. Mr. C. H. B. BOOT. Mr. J. BIERUMA OOSTING. Ter deelneming in bovengenoemde Maatschappij en tot het bekomen van inlichtingenkan men zich vervoegen ten kantore van den Makelaar H. J. BERG te ZierikzeeCorrespondent voor de eilanden Schouwen en Duivel and. pDe Notarissen Mrs. J. MOOLENBURGH llPi^ en J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zullen, ten verzoeke van den heer C. VAN.DEN BOUT te Zierikzee, op "Woensdag* 3 IVIei X 9 's voormiddags te 10% ure, in de Concertzaal aldaar, publiek presenteeren te ver- koopende volgende onroerende goederen als: op den hoek van het Kapellestraatje te Zierikzee met daarachter gelegen Mestput, Wijk D No. 277, groot 2 Ares 53 Centiares. daarnaast, Wijk D No. 278, groot 1 Are 09 Centiares. aan het Karsteil aldaar, Wijk D No. 300, groot 84 Cent. 15 Hectares 42 Ares 50 Centiares gedeeltelijk tiendvrij Bouw- en Weiland in de gemeente Zierikzee. 5 Hectares 26 Ares 60 Centiares gedeeltelijk tiendvrij Bouw- en Weiland in de gemeente Nieuwerkerken 2 Hectares 64 Ares 40 Centiares in de gemeente Kerkwerve. Alles bij catalogus in perceelen te omschrijven. De verkooper is genegen om 2/3 van de koopsom als eerste hypotheektegen eene rente van 4V4 procent, op het verkochte gevestigd te houden

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3