ZIERIKZEEStHE COURANT. voor het arrondis- seient Zierikzee. 1882. No. 34. Woensdag 3 Mei. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Vergadering van den Gemeenteraad Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAIiENlIAK, ZIERÏKZEE, 3 Mei 1 8 8 2. Zondag is na een korte ongesteldheid alhier op 56jarigen leeftijd overleden de heer C. Hofman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en aan de Rijks-Normaal lessen alhier. De heer Hofman was sedert de oplichting der Hoogere Burgerschool alhier aan die inrichting verbonden, genoot de algemeene achting en de liefde zijner leerlingen en van allen die hem kenden, wegens zijn immer gelijkmoedig zacht karakter en zijn prac- tische humaniteit. Zijn dood is een verlies voor het onderwijs en een treffende slag voor zijn talrijke vrienden. Zaterdag woedde hier een felle storm uit den Westen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag schier tot een orkaan toenam. De geeselende vlagen, vergezeld van zwaren regen, hebben vrij wat schade gedaan aan het jonge teere groen en de op den wind staande hoornen deerlijk geteisterd. Op den Grachtweg tusschen de Nobelpoort en de Zuidwellebrug werd een boom ontworteld. Enkele huizen kregen schade aan de daken. Ook op andere plaatsen is zwaar stormweer geweest en hier en daar hadden ongelukken plaats, of be schadiging van eigendommen. Eenige schepen en binnenvaartuigen zijn verloren gegaan, o.a. is onder Borssele een hark gestrand en te Rotterdam een ge laden aak gezonken. Van den toren der schoone Sint Janskerk te 's Hertogenbosch is een der bijtorentjes afgeslagen. Zaterdag heeft de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, behandeld het beroep van J. J. Verbeke te Zierikzee, van een besluit van Burgem. en Weth. dier gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het inrichten van een gebouw, bestemd tot het bewaren en verwerken van lompen. Rapporteur de staatsraad Heemskerk. De belanghebbende lichtte zijn beroep toe. Tot lid der Prov. Staten van Zeeland is te Goes bij herstemming gekozen de heer mr. C. Lucasse, van de anti-revol, partij (afd. op Zondag niet schut- terenden), met 576 stemmen. De heer C. de Witt Hamer (lib.) kreeg 358 stemmen. (In ons vorig nommer verzuimd op te nemen). Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft A. B. M., oud 14 jaar, van beroep varensgezel, wonende te Mid delburg, veroordeeld tot 45 dagen celstraf wegens het stelen van 3 biljartballen uit het uitspanningslokaal aan het Zeemanshuis te Rotterdam. Naar Het Vaderland verneemt, is het nieuwe handelstractaat met Frankrijk in de afdeelingen der Tweede Kamer ongunstig ontvangen. De K. v. K. te Rotterdam heeft een betuiging van adhaesie met het tractaat aangenomen. De exploitatie der Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij is niet zoo voordeelig uitgekomen als die van de omnibussen, pennybooten en tram. Door den Directeur is te kennen gegeven dat er geen dividend kan worden uitgekeerd en zelfs een aanmerkelijk deficit bestond. Bij het doen der rekening is dan ook door commissarissen voorgesteld om öf de zaak te liquideeren, öf het exploitatie-kapitaal te vergrooten door een prioriteits- leening van f 116,000. Daar het vereischte gedeelte van het kapitaal op de vergadering niet vertegen woordigd was, kon dit voorstel niet in behandeling komen. Het Amerikaansch Congres heeft de wet tot op heffing der differentiëele rechten op koffie en thee, die niet direct uit Nederlandsche koloniën worden aan gevoerd, aangenomen. "Voor onze diplomatie is deze voor den handel belangrijke uitkomst een groote vol doening, want het heeft veel moeite gekost om van de ultra-liberale Amerikanen een ietwat vrijzinnig besluit als het gevallene te verkrijgen. In 1881 zijn aan 's Rijks munt geslagen 2.002,170 dubbeltjes, 4 millioen bronzen halve stuivers en 10 millioen bronzen centen. De militaire oefeningen in en hij de forten der Utrechtsche linie zullen den aanstaanden zomer plaats hebben van 22 Juli tot 23 Augustus. De kolonel Kromhout zal met de leiding heiast zijnverder zullen de deelnemende troepen in vier groepen verdeeld zijn, n.l. die van de Lunetten, hoofdkwartier op lunet III - die van Korten Uitweg; die van Vechten en die van Honswijk. De aanvalswerken, die gemaakt en in dienst gesteld zullen worden van 12-17 Augustus, zullen staan onder de leiding van den majoor-ingenieur II. E. Beekman. De artillerie-oefeningen op de Oldebroeksche heide en op de heide tusschen Heeze en Someren zullen gehouden worden in de maanden Juni, Juli, Augustus en September. De jaarlijksche algemeene vergadering van leden der Rotterdamsche diergaarde werd Vrijdag aldaar gehouden. Uit het verslag bleek, dat de weersgesteldheid in 1881 hoogst ongunstig voor den tuin was geweest. Behalve dat de hevige vorst in Januari vele sier heesters, bloemen en jonge hoornen beschadigde, velde de hevige storm in October een dertigtal groote hoornen, waarvan slechts enkele weer konden geplant worden. Het weder in Juli heeft ook aan de bloemen veel kwaad gedaan. Voor de kasplanten was het weder minder ongunstig. De verzameling dieren bestond op 1 Jan. 1.1. uit 291 zoogdieren, 1329 vogels en 48 kruipende dieren, te zamen geschat ter waarde van f 50,740. Er waren op 31 Dec. j.l. 3797 gewone en 436 buitenleden, 363 donatrices en 15 buitendonatrices, 156 eereleden en 89 leden van verdienste. De ontvangsten der exploitatie, met inbegrip der entreegelden van nieuwe leden, bedragen f 139,457, de uitgaven f 146,556, zoodat de exploitatierekening sluit met een tekort van f 7098. Na het jaarverslag was aan de orde de benoeming van 7 leden in het Bestuur, namelijk: 1°. wegens de gewone periodieke atreding der heeren Jos. W. Anthoni, J. Bonke, C. H. v. Dam, Chs. Moens en A. J. P. Suermond2U. wegens overlijden der heeren H. C. De Cock en P. H. Martin, waarvan eerstgenoemde in 1883 en laatstgenoemde in 1884 had moeten aftreden. De uitslag der stemming was, dat de vijf aftredenden werden herkozen en ter vervulling der beide andere vacatures benoemd werden de heeren F. Bland van den Berg en C. Pluijgers. Zooals men weet, is er een internationaal fonds gesticht tot ondersteuning der Joodsche emigranten uit Rusland. De man, die het eerst zijn gave voor dit fonds offerde., was de heer Mocata te Londenhij schonk een bijdrage van niet minder dan 10,000 pond sterling. In zijn begeleidend schrijven zeide de milde gever het volgende: »Ik stam van de Joden af, die in het jaar 1497 uit Portugal werden verdreven. In mijn familiepapieren is het grenzenloos lijden ge boekstaafd, waaraan mijn ongelukkige voorvaderen ten prooi waren, toen ze verplicht werden Portugals grond te verlaten, om elders een nieuw vaderland te zoeken. De Almachtige heeft hen echter geholpen, zij vonden aanvankelijk te Amsterdam een toevluchtsoord. Later trokken zij naar Londen en hier hebben zich mijn voorouders door vlijt en arbeid een aanzienlijk ver mogen verworven. Sedert zijn 400 jaren vervlogen en nu zien wij dat de Jodenvervolgingen in Rusland niet minder bloedig zijn dan de toenmalige in Portugal. Het is mij een buitengewoon genot dat ik in den gelukkigen toestand verkeer mijn zwaarbeproefde ge loofsbroeders in Rusland eenige ondersteuning te kunnen zenden." Ongetwijfeld zal Mocata's voorbeeld bij Joden en Christenen zeker navolging vinden. Uit de Ind. bladen nemen wij het volgende uit het officiëele Atjeh-rapport van 17 Februari tot '1 Maart over: In den namiddag van 20 Februari werd wederom door de bende van Njaq Hasan, die zich 40 a 50 man sterk, op circa 15 minuten afstands van de versterking Toengkoeb dicht aan den grooten weg in hinderlaag had gelegd, een aanval gedaan op het militair transport Kroeng-kaliToengkoeb. De onmiddellijk op het hooren der donderbusschoten van beide versterkingen uitgezonden patrouilles hadden slechts een gedeeltelijk succes. Van het 20 man sterke transport verloren er twee het leven en werden acht gewond, een waarvan sedert aan zijn wonden overleed. Van de aanvallers zouden die personen gedood zijn, waaronder zekere Ketjik Oesoef van Kroeng-kali, en één zwaar gewondandere berichtgevers spreken echter van 6 dooden en 9 ge blesseerden, onder welke laatsten een gedrost dwang arbeider, de beruchte Toekoe Hoessin Melnjoe. Vermelding verdienen nog een overval van de kampong Aer Masin in de moekim Langgoegoeb (26 moekims) door een bende onder aanvoering van zekere Pang Djarang, aan welke het echter slechts gelukte een rund en eenige kleedingstukken te bemachtigenverder een aanval op de Chineesche wegwerkers tusschen Lepong Arab en Semagan door een 20-tal gewapende Atjehers, op 22 Februari, waarbij vijf Chineezen min of meer zwaar gewond werden. Een hunner overleed den volgenden dag. Evenals de menigvuldige vroeger in de moekim Lamara gepleegde ongeregeldheden, schijnt deze aan de bevolking te moeten worden toegeschreven, waarvan een groot gedeelte met de kwaadwilligen heult. Haar is daarom een boete van f 1500 opgelegd. In de meeste streken van Groot-Atjeh was men nog bezig met den rijstoogst, die over het algemeen niet overvloedig is." Opmerkelijk is het, dat terwijl deze berichten tot ons komen, verscheidene bladen een particulier schrijven uit Atjeh bevatten, waarin de toestand van zaken wel wat optimistisch wordt voorgesteld. T E ZIERIKZEE, gehouden den 29 April 1882. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig zijn bij de opening der vergadering, de heeren Zuurdeeg en van Manen, volgens kennisgeving verhinderd, en de heeren Moens, van Kinschot, W. A. Ochtman en Schneiders van Greijffenswerth. De twee laatstgenoemden zijn echter later in de vergadering gekomen. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De heer Ochtman komt in de vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen: 1°. twee brieven van de Gedeputeerde Staten,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1