AANBESTEDING- BEURS- EN MARKTBERICHTEN. BEDDEN, Matrassen en Bekens R. D. A. VAN DER W0UDE, Zwartsluis. De beeldbouwkunst heeft bet verlies te betreuren van den beroemden beeldbouwer Frans Drake, die op 77jarigen leeftijd te Berlijn is overleden. Hij was leerling van Rauch en Thorwaldsen. Van zijn werken zijn bet beroemdst de relieftafereelen op het voetstuk van het standbeeld van Frederik Willem III te Berlijn. Hij schiep ook bet standbeeld van zijn meester Rauch, en een zeer fraaie buste van Schinkel. Prof. W. Heek er te Groningen vestigt de aandacht op een werk, geschreven door den heer H. Molema, hoofdonderwijzer te Warfum, dat tot onderwerp heeft De Groninger volkstaal der 19e eeuw, door vergelijking met het oud-Nederlandsch, oud-Groningsch en met naast-verwante tongvallen en taaltakken, als Drentsch, Overijselsch, Friesch, Oost-Friesch, Nedersaksisch, Hol- steinsch, Noord-Friesch, Oud-Friesch enz. opgehelderd en toegelicht. De schrijver heeft voor dit werk, de vrucht van een dertigjarigen arbeid, geen uitgever kunnen vinden; men tracht nu van belangstellenden de gelden bijeen te verkrijgen, noodig om het te doen drukken. De telegraaf bracht gisteren het bericht van den dood van een wereldberoemd man, Charles Robert Darwin, wiens denkbeelden en werken op de natuur historische wetenschap van grooten invloed geweest zijn en zeker ook zullen blijven. De groote natuurvorscher werd den 12 Febr. '1809 in Sherwsbury geboren. Van 1831 tot 1836 ondernam hij een wetenschappe lijke reis naar Zuid-Araerika en de Zuidzee. Sedert 1842 woonde hij op een landgoed, »Down", bij Bromley, in Kent. Van 1839 tot '45 bewerkte hij zijn reis dagboek en gaf in dien tijd verschillende zoölogische en geologische studiën in 't licht. Zijn onderzoekingen over de cirrepediën en over de bevruchting der or chideeën zagen van 1851 tot 1862 het licht. Zijn voornaamste werken, waaronder dat over de afstam ming der menschen, waardoor Darwin zich zoo groote populariteit verwierf, gaf hij in 1859 en later uit. Zijn werk over de insecten-etende planten en over de werking der kruis- en zelfbevruchting in het planten rijk maakten in de laatste jaren zijns levens, na 1875, zijn voornaamsten arbeid uit. Darwin dankte zijn populariteit misschien nog meer aan de bestrijding zijner leer en de verkeerde voorstellingen, die van zijn theorieën werden gegeven, dan aan zijn hooge weten schappelijke verdiensten, ofschoon deze laatste hem een onsterfelijken naam in de geleerde wereld hebben verzekerd. Hij laat een weduwe en 5 zonen en 2 dochters na. Zijn vrouw is een kleindochter van den wereldver maarden aardewerk-fabrikant Wedge wood. In 1875 ontving Darwin van de Leidsche Universiteit den titel van doctor honoris causa. Volgens een bericht uit Rotterdam aan het Vaclerl. is het de vereeniging »Het Ned. Tooneel" gelukt tegen groote opoffering het uitsluitend recht van opvoering in het Nederlandsch te verkrijgen van »Les Rantzau" van Erckmann-Chatrian Buitenland U. visland. Men telegrafeert uit Podwolocysca in Galizië aan de Temrps: Geloofwaardige ooggetuigen verhalen de verschrikkelijke gruwelen, waarvan de Joden te Balta de slachtoffers zijn geweest. De Russische telegraaf kantoren hebben geweigerd deze berichten over te seinen. Den lOen des namiddags te 3 ure begon het. De joodsche inwoners, ongeveer 20,000, maakten zich tot verdediging gereed dadelijk liet het gemeente bestuur hen door soldaten uiteendrijven. Den Hen 's ochtends te 9 ure kwamen 300 boeren uit den omtrek in de stad, die ongehinderd de Joden aanvielen. Het was een tooneel van roof, moord, brand en vrouwen schennis, om van te ijzen200 Joden zijn gewond (40 zeer ernstig) en 3 zijn gedoodjonge meisjes zijn onteerd; alle Joodsche huizen, op 16 na, zijn vernield; alles is stuk geslagen. De Joden sterven van honger. Eerst den 12en kwam de gouverneur Miloradowitch uit ICamience om de orde te herstellen; 200 oproer makers werden gevangen genomen. De krijgsraad veroordeelde hen tot gevangenisstraffen van een week tot drie maanden. Overal in den omtrek, te Kodyma, Krutz, Okno zijn dergelijke tooneelen voorgevallen. Volgens de Golos zijn te Balta meer dan 1000 huizen en 300 magazijnen vernield en werden 29 personen (van welke 2 reeds gestorven waren) ernstig en 70 licht gewond. Er was reeds 600,000 roebels schade geconstateerd. Gemengd Buitcnlandscli Nieuws. Het stoomschip Alaska, van de Guionlijn, heeft de reis van Queenstown naar New-York in 7 dagen, 4 uur en 24 minuten afgelegd. Dit is de snelste reis, welke tusschen beide plaatsen ooit is De jury heeft over Robert Maclean, die onlangs een revolverschot op de koningin van Engeland loste, de uitspraak gedaan: »niet schuldig, op grond van krankzinnigheid." De beklagenswaardige man is daarop naar de gevangenis te Reading teruggeleid om daar af te wachten wat de koningin zal bepalen dat met hem zal gedaan worden. Denkelijk zal hij in een krankzinnigengesticht geplaatst worden. Vermoedelijk heeft de politie thans de ellendelingen in handen, die sinds eenigen tijd den omtrek van Essen onveilig maakten en schandelijke aanrandingen pleegden door moord gevolgd op jonge meisjes, die zij op eenzame wegen overvielen. Een der daders, een berucht scharenslijper, werd tusschen Wellinghosen en Ilocheney betrapt op heeter daad, terwijl hij een 16jarig meisje had overvallen en het arme slachtoffer reeds een strop om den hals gedaan had. De andere is de vermoedelijke dader van den aanslag en moord gepleegd op Paaschmaandag op een meisje van 16 jaar, alsmede van een reeds vroeger gepleegden aanslag op een 42jarig meisje. Zaterdag is te Emden de aansluiting volbracht van de nieuwe Transatlantische telegraaflijn van Duitsch- land op Amerika. De eerste telegrammen die gewis seld werden waren een groet van Keizer Wilhelm aan President Arthur en omgekeerd. De lijn is een onder neming van den heer Stephan. In Egypte houdt de zoogenoemde nationale beweging steeds aan. Het gouvernement tracht zich te hand haven door maatregelen van geweld tegen de ontevreden officieren van niet-Egyptische nationaliteit en door het aan den dijk zetten van Europeesche ambtenaren, die inzonderheid bij 't departement van financiën talrijk zijn. Inmiddels wordt Opper-Egypte met een inval be dreigd van de Abessyniërs, die hun verleden jaar behaalde voordeelen willen vervolgen en de Egyptenaren naar het Noorden terugdringen. De uitzet van Prinses Helena is te Parijs gemaakt de costumes van haar bruidsmeisjes worden in overleg met de Koningin en Prinses Beatrice door de hof- modemaakster van Londen geleverdde japonnen zullen van wit moiré antique zijn, met wit satijn opgelegd; de kapsels van viooltjes en madeliefjes. De Kroonprins van Denemarken zal Zondag van Kopenhagen naar Londen vertrekken om het huwelijk bij te wonen. Op de westkust van Afrika heerscht oorlog tusschen de negervorsten, waardoor de handel zeer wordt be lemmerd. Kerk- en Sclioolnieuws. Beroepen te Baarland ds. E. M. van IJzendijk te Kattendijke; te Schore en Vlake ds, K. Jansen te Veessen. Beroepen te Aagtekerke de cand. C. Hattink J.Pz. te Harderwijk. Benoemd tot onderwijzers te Wemeldinge de H.H. A. A. M. van Santbergen te Rhenen en C. Schuller te Hardinxveld; tot onderwijzer te Nisse de heer P. Meiers te 's Gravenpolder. Voor de acte-examens voor lager onderwijs te Mid delburg, die den 11 April aanvingen en den 21 en zijn afgeloopen, hadden zich aangemeld en waren opgekomen 43 mannel. en 16 vrouwel, candidaten. Daarvan werden toegelaten 25 mannel. en 12 vrouwel., afge wezen 17 mannel. en 3 vrouwel., terwijl 1 mannel. en 1 vrouwel. candidaat zich terugtrokken gedurende het examen. Yan de Rijks-Noormaallessen alhier hebben 8 kweeke- lingen en 2 toehoorders zich aan het examen onder worpen; op één na zijn zij allen geslaagd. Voor de betrekking van hoofd eener school te Maastricht (jaarwedde f 1800) hebben zich slechts 5 sollicitanten aangemeld. De beroemde kostschool van wijlen Pieter de Raad Noortheye te Yeur wordt met 1 Mei a. s. opgeheven. Vorstenkinderen hebben aldaar hunne op leiding génoten. Vóór een paar jaar bestond het plan de inrichting te vergrooten; na het ongeluk, een dei- leerlingen onlangs overkomen, schijnt de commissie echter tot opheffing der school te zijn besloten. Zijn de berichten juist, dan heeft de erflater den Staat het belangrijk landgoed vermaakt, zoodra de school te niet mocht gaan. L. D. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 22 April. »Camwood", kapt. J. Pentreath, van Zierik- zee naar Engeland. Spanje, Portugal, Rusland, 2 1 1 8 6 6 4 5 5 4l/a PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 24 April 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 21/2 pCt. 67!/2 dito dito 3 dito dito 4 dito dito '1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1867/75 l1/, dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 dito dito Esc. 100 dito Buitenl. 1853/80 dito 5e Serie 1877 dito 6e Serie '1878 Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 Obl.-Leen. 18G7/69 Staatsleening '1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening '1864 Inschrijving Obl. Alg. Schuld 1865 Obligatiën Lond. 1865 dito 1851 Groote Spoorw.-Maatsch. A and. Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën Orel-Vit.ebsk Obligatiën Poti Tillis Obligatiën f 1000 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 20,921/2 Russen in Z. R. dito in zilver - 20,95 I Amerik. Dollars Eng. Div. per - 11,67'/2 I Papier ROTTERDAM, 24 April 1882. Matigen aanvoer, weinig kooplust. Tarwe 25 cent lager rest onveranderd flauw. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1880 Nieuwe 1881 Rogge 1881 Wintergerst Zomergerst Ifil. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1881 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland f 101»/, 101"/,, lOO'/a 90'/» 27'»/,, 52»/,, 953/, 77 91'/» 62'»/,, 03'/, 63 64 85 113/« 1003/, 223/, 423'/,, 47'/, 50'=/,, 1333/,, f 1,19 - 2,44'/, a f - 14, - 7,10 - - 5,80 - 5, - 3, - 4, - 9,10 - 11,— 10,- - 12,— 7,— 6,25 4,— 5 9,60 13,- 10,— 6,25 13 - 7 - ADVERTENTIEN. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN zal op Donderdag' XX ]\tei des namiddags te één uur, aan 's Landskamer te Zierikzee AANBESTEI )EN Het. vernieuwen en herstellen dei- gewone Aarde-, Kram-, Hijs en Steenglooiingwerken aan het Waterschap voor 1882, in 6 perceelen. Het bestek ligt ter inzage aan de localen van het Bestuur en is voor f 0,25 te bekomen bij den Boek handelaar VAN DISHOECK te Zierikzee. Aanwijzing geschiedt gedurende drie dagen vóór de bestedingvan 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. Buitendien geen aanwijzing. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz.Ontv.-Griffier. VAN ~V E XL JRL XU BedPeluw en Kussens (2 persoons) f 24, f 37, f 48, f 59, f 69, f 85 en f 99; dito gevuld met plfintaarclio'e wol (1 persoons) f 12, (2 persoons) f 14 en hooger; dito "VV"ieg"Stel f 5,25; Katoen gestikte XXeliens van af 4 en hooger; Wollen Üekens van af f 3,50 en hooger. Bovenstaande goederen en prijscouranten verkrijgbaar bij den Agent B. G E L E IJ N S E Jz. te Haamstede.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3