seer, van 's Heer Abtskerke, F. W. Prumers, seer, van 's Gravenpolder, en J. G. P. Timans, seer, van 's Heerenhoek, en de vervulling der vacature ten ge volge van het overlijden van den heer jhr. mr. C. van Citters, waartoe worden aanbevolen: jhr. M. J. De Marees van Swinderen, weth. te Goes; B. Vermande, burgem. van 'sHeer Abtskerke, en P. Dekker Jz., burgem. van Wemeldinge, Verder zullen de volgende vraagpunten worden behandeld: a. Hoe kan de fout hersteld worden, dat een strafverordening niet met het bij de wet bepaalde formulier is afgekondigd? In te leiden door D. P. Prumers, surnumerair ter secretarie van 's Gravenpolder b. welke formaliteiten moet, kan en mag de ambt. van den Burg. Stand vervullen bij de voltrekking van een huwelijk? In te leiden door V. V. R. C. R. baron Van Heemstra, adj.-commies ter secretarie van Goes; c. welke bedoeling moet gehecht worden aan art. 1505 en de derde al. van art. 1506 Burg. Weth. ten opzichte van de gemeentebesturen? In te leiden door G. Prumers, secr. van Ellewoutsdijk d. kan het landbouwverslag, zooals het model nu is aangegeven, naar waarheid door de gemeentebesturen worden opgemaakt? Zijn de verslagen der gemeente besturen betrouwbare bronnen voor het landbouwverslag van Nederland? Behooren de gemeentebesturen met de samenstelling belast te blijven? In te leiden door G. J. Van den Bosch, burgem. van Kattendijke. In het Vaderl. leest men»De politie schijnt ge lukkig het voornemen te hebben, schei-per toe te zien op het naleven van de bepalingen der vogelenwet, wat betreft het Scheveningsche bosch. Een wandelaar deelt ons mede, dat 'gisteren op den Scheveningschen weg een jongen door een politie-agent betrapt is op het uithalen van een vogelnestje, de jongen werd naar het politie-bureau te Scheveningen gebracht, alwaar proces verbaal tegen hem is opgemaakt." Wij hopen, dat ook in dezen omtrek de politie-agenten zooveel mogelijk tegen het uithalen van vogelnestjes en de doorgaans daaropvolgende wreedaardige dieren mishandeling zal waken. Het is thans nog tijd om een oog in 't zeil te houdenanders moeten b.v. de wandelaars evenals verleden jaar om en bij de Nobel- poort den grond weder bedekt zien met de bloedige overblijfselen van een menigte te pletteren geworpen jonge vogels. De heer A. A. D. Van Dolder, thans assistent apotheker aan het ziekenhuis te Utrecht, zal als werktuigkundige deelnemen aan de expeditie naar Dixonhaven. De stoomtram Bergen-op-ZoomTholen zal met '1 Sept. a.s. voor het publiek worden geopend. De eerste groote internationale wedrennen zullen den 15 Juni a.s. te Nijmegen gehouden worden. Hoe staat het met de exploitatie onzer venen of, om het eenvoudiger uit te drukken: wordt er veel turf gemaakt? Dat is een zeer belangrijke vraag in het Noorden en ook voor de fabrieken, die turf moeten gebruiken. Zeer zeker wordt er minder turf gemaakt dan in vorige jaren, maar er is nog voorraad genoeg. Er zijn verveners, die naar de tegenwoordige prijzen van de turf het veen laten liggen. Voor niets te werken en bovendien het veen laten vergraven, dat geeft geen lust. Die, in weerwil van het onvoordeelige, ja scha delijke, toch laten werken, worden daartoe als 't ware gedwongen. Zij hebben bijvoorbeeld op hunne venen arbeiderswoningen gezet, ten einde in 't voorjaar zeker te wezen van arbeiders te hebben en minder afhan kelijk te zijn van de nomadische turfgravers, die, als ze er de macht toe hebben, soms te hooge eischen doen, wat het graafloon betreft. Nu echter zijn het juist de huiszittende arbeiders, die, voor de verveners tegen wil en dank, een blok aan 't been mogen genoemd worden. Wat de naaste toekomst der venen zijn zal, hangt voor een groot deel af van den prijs der steenkolen. Er zijn zelfs, die een terugkeer der zeven vette jaren, in welke de vervener goed geld verdiende, niet durven voorspellen. Er wordt zooveel bedacht om warmte en hitte, beter en goedkooper te verkrijgen, dat men een tijd perk tegemoet ziet, waarin de turf als 't ware op non activiteit wordt gesteld. Maar er zijn er ook, voor wie de toekomst altijd donker isU. D. De Koning en de Koningin, die, zooals wij reeds melden, Woensdag met een extra-trein van Queens- borough naar Windsor vertrekken, zullen in eerstge noemde plaats" in naam der Koningin van Engeland worden opgewacht door graaf St. Germans, lord Thurlow en sir John Mac Neill. Te Windsor zullen zij door den Prins van Wales aan het station worden begroet, terwijl Koningin Victoria vergezeld van de Prinses van Wales H.H. M.M. aan den ingang van het paleis zal opwachten. Vrijdagnamiddag zullen H.H. M.M. naar Buckingham Palace gaan en 's avonds zullen de Prins en Prinses van Wales op Marlborough House een diner en een soi2-ée te hunner eere geven. Zatei'dag zal onze Koning het feestmaal van de »Royal Academy" bijwonen. Maandag geven de graaf en gravin Granville in het Ministerie van Buitenl. Zaken een State Banquet" ter eere van H.H. M.M. Dinsdag luncheon bij den Lord Mayor in Guildhall's avonds soiree bij den hertog en de hertogin van Wellington op Apsley House. Woensdag 3 Mei des namiddags zullen H.H. M.M. van Londen naar Holland vertrekken. Als tegenhanger van het door den heer Beekman in het N. v. d. D. medegedeelde en door ons over genomen bericht over het militair onderwijs deelt men aan de N. R. Ct. het volgende mede. Op de huishoudelijke school van het regiment gre nadiers en jagers bevonden zich in den afgeloopen winter bij den aanvang van het onderwijs 58 mili tairen, die niet konden schrijvenhiervan waren bij het einde van het seizoen 56 in staat een gedrukt stuk, meer of minder net, na te schrijven, terwijl een 25-tal hunner brieven aan hun betrekkingen schreven 33 konden in "t geheel niet lezen of schrijvendaarvan bleven er slechts 6 achterlijkde overgroote meerder heid las vlotweg de boekjes van Bouwman, 4e en 5e deeltje, eenigen zelfs de gunstig bekende boekjes van Leopold. Als onderwijzers traden op drie grenadiers, die hun akte als hulponderwijzer behaald hadden, en dat hun taak zwaar was, kan hieruit blijken, dat een hunner een klasse onderwees van 25 leerlingen, die niet konden schrijven, terwijl de beide anderen aan het hoofd stonden van een klasse van 33 leerlingen, die nooit iets van lezen of schrijven geleerd hadden. Bij de schouwing van het lijk van G. van den Berg uit Kampen, die den 20en dezer in een sloot te Graf horst verdronken is gevonden en van wien vermoed werd, dat hij om het leven is gebracht, zijn geen uiterlijke teekenen van geweld waargenomen. Na afloop daarvan is het naar het ziekenhuis te Kampen over gebracht. De verdachte, zekere J. S. uit Grafhorst, die dien dag uitstedig was, is 's avonds te 8 uur door het hoofd der politie verhoord en voorloopig in verzekerde bewaring genomen. De rechter-commissaris te Zwolle heeft met de officier van justitie en den beëedigden klerk ter griffie te Grafhorst een onderzoek in loco ingesteld. Te Boeltel hebben een man en vrouw hun oom door messteken en stooten zoodanig mishandeld, dat de oude man erg er aan toe is. Gevankelijk naar Veghel gevoerd om van daar den volgenden dag naar 's Bosch te worden overgebracht, zijn de schuldigen 's nachts uit de bewaarplaats aldaar ontsnapt. De justitie heeft hen natuurlijk echter niet uit het oog verloren. Een nieuw soort van oplichterij heeft te Arnhem plaats gehad. Twee personen vervoegden zich bij een der kosters, deelden hem mede dat de heer X. te Velp was overleden en zij door de familie waren belast met het in orde brengen van diens begrafenis. Den koster werd door de beide heeren opgedragen om voor een eikenhouten kist en verdere benoodigdheden ten spoedigste te willen zorgdragen, doch daar zij nog tal van verdere boodschappen in de stad hadden te doen en bang waren geld te kort te zullen komen, verzochten zij hem om hun even tien gulden te willen voorschieten, die hem terstond aan het sterfhuis weder zouden worden terugbetaald. De koster, zeer in zijn schik met den voordeeligen klant, gaf hun volgaarne het gevraagde, doch toen hij kort daarop met zijn helpers naar het sterfhuis ging, vonden zij den heer X. in blakenden welstand, terwijl de zaakgelastigden zich uit de voeten hadden gemaakt. Arnh. Ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van Yerseke B. D. Filet, en zulks in de plaats van den eerst benoemden doch op zijn verzoek eervol ontslagen burgemeester G. H. Kakebeeke. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zaandam c, a. M. M. de Crane, ontv. te Yeendam c. a. Landbouw. In het nommer van 30 Maart j.l. van het Journal d'Agriculture Pratique (Practische Landbouwkrant) leest men onder de rubriek mededeelingen het volgende, uit 't departement Lot en Garonne ingezondene: L'ajonc mar in (ulex europaeus3) is een i) De idex europaeus is bij ons bekend als gaspeldoorn in Duitschland als Stechginslerin Engeland als furse of gorse. Het gewas wordt ook door Staring in zijn bekend «Huisboek voor den landman"' als uitmuntend veevoeder aangeprezen, zie kol. 191. (Red.) uitstekend voer voor paarden, schapen en koeien. ïn 't departement ziet men niet zelden geheele velden als een soort weiland aanleggen en met ajonc bezaaien. Wanneer men het voor beestenvoeder wil aanwenden maait men het veld iederen winter af. Het is echter noodzakelijk, alvorens 't te voeren, de stekels onscha delijk te maken. Hiertoe worden de stengels gesneden in stukken van 3 a 4 c.M. in een gewone snijmachine en daarna in een ton gestampt. Er bestaan hiervoor speciaal ingerichte werktuigen broyeurs d'ajonc), die tot den prijs van '150 a 200 francs te bekomen zijn. De ajonc nain dwerg-gaspelRed.) is misschien ook voor voeder te gebruiken, doch brengt veel minder op. Tot zoover 't Journal. Zou deze plant ook niet met voordeel zijn te kweeken op onze lage, zilte gronden, die thans nog onvruchtbaar zijn? Voor eigenaars of gebruikers van perceelen, die in de termen vallen, zou 't geraden zijn eens de proef te nemen. Het gewas komt mogelijk reeds in 't wild in Schouwen of Duive- land voor en heeft dan alleen cultuur noodig om winstgevend te worden. In hetzelfde nommer van 't Journal d' Agriculture is ook opgenomen het officiëele verslag van de opbrengst van eenige landbouwproducten in de Vereenigde Staten in 1881. De opbrengst van 1881 is de laagste geweest van de laatste 5 jaar. Sedert men de statistiek tot een voorwerp van staatszorg maakte, zijn de cijfers niet zoo laag geweest. Deze vermindering strekte zich uit over maïs, tarwe, gerst, boekweit en rogge. De op brengst, van maïs is geweest 1.194.916.000 bushel of 434.351.966 H.L. Deze werden geoogst van 2.600.000 Hectares of 16.90 I1.L. per Hectare. Dit cijfer geeft een vermindering van 31 °/0 op de opbrengst van 1880. De opbrengst van tarwe was 138.231.813 H.L. van 15.357.070 Hectares of 9.17 ILL. per Hectare, zijnde 22 °/0 minder dan in 1880. De rogge gaf 6.342.961 ILL. van 723.830 Hectares of 10.52 H.L. per Hectare, d. i. 27 °/0 minder dan in 1880. De opbrengst van haver was 151.390.843 II.L. van 6.810.065 Hectares of 22.43 H.L. per Hectare. Hier is geen vermindering. Gerst gaf 14.962.143 H.L. van 796.055 Hectares of 19 H.L. per Hectare, d. i. 9 °/0 minder dan in 1880. Boekweit gaf 3.448/123 H.L. van 335.339 Hectare of 10.35 H.L. per Hectare. De gezamenlijke opbrengst van koren is geweest 749.911.249 H.L. in '1881 tegen 988.063.337 in 1880. De vermindering was dus 24 °/0. De handelswaarde van den oogst van '81 is echter hooger dan die van '80. Maïs kostte in '80 2 frs. de bushel, in 1881 3.20 frs. Haver in '80 1.80 frs., in '81 2 30 frs. Tarwe in '80 5 frs., in '81 6 frs. In 1881 was de oppervlakte, door deze gewassen ingenomen, in ronde cijfers 50 millioen Hectares. Kunst, Wetenschap en Letteren. Professor Kuenen van Leiden zal den 21, 22, 24, 28 en 29 April te Oxford lezingen houden en den 25, 27 April en 1, 3 en 5 Mei te Londen. De ge leerde zal in die vijf lezingen behandelen»De oorsprong en de ontwikkeling van den godsdienst, blijkende uit de nationale godsdiensten en de wereldgodsdiensten." Reeds zijn van de eerste lezingen verslagen bekend. Het is bekend dat reeds in de oudheid 7 Grieksche steden onder elkaar streden om de eer de wieg van den beroemden dichter Homerus te hebben gedragen, en men weet ook dat waarschijnlijk geen dier steden de rechte aanspraak kan doen gelden. Zoo is de burgerlijke staat van den aarts-heldendichter onbekend gebleven. Thans echter schijnt dat punt voldoende opgehelderd te zijn en wel dooreen Grieksch geleerde, prof. Roklos te Athene. Deze bevond zich in het beroemde klooster van den berg Athos om nasporingen te doen en aanteekeningen te verzamelen betrekkelijk Photius. In een klooster vond hij een zeer ouden papyrus, waarop verzen van Homerus waren geschreven, door Theophrastus van Athene uit de CXVIIe olympiade, toen Simonides archont was. Het blijkt, dat Ho merus in geen der zeven kijvende steden is geboren, maar te Ithaka, dat hij een tijdgenoot was van Lycur- gus, die zijn gedichten naar het vaste land van Hellas bracht. De ouders van Homerus waren, volgens den papyrus, Philomenas en Chrysais. Het verhaal van den tocht naar Troje zou Homerus gevonden hebben in de archieven van Ithaka. De bovenbedoelde papyrus heeft veel geleden. Op de achterzijde er van vindt men vele oude en moderne handteekeningen, o. a. van Andronikus, broeder van Konstantijn Paleologus, die het in 1428 naar Byzantium bracht. Te Rixdorf bij Berlijn is op 73jarigen ouderdom overleden de beroemde theologant en philosoof Bruno Bauer, ontegenzeggelijk de degelijkste en meest con sequente criticus der bijbelsche geschriften.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2