Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Liberale Kiesvereeniging STRANDVONDERIJ. VISITER A AM TIES. 100 stuks VISITEKAARTJES indien Labanoff de portefeuille van binnenlandsche zaken weigert. Graaf Schoewaloff heeft die reeds geweigerd. Hij heeft een eigen programma, dat niet strookt met het tegenwoordig systeem, waarvan de keizer niet wil afzien. Aan de Neue freie Presse wordt '15 April uit Petersburg gemeld; Op het oogen- blik houdt men het voor zeker, dat Ignatielï zal aftreden en men vermoedt dat dit de voorwaarde is, die v. Giers voor de aanneming der portefeuille van buitenlandsche zaken heet gesteld. Ignatieff zou dan den een of anderen onbeduidenden post, b.v. het voor zitterschap van den ministerraad, krijgen. In strijd met de van wege de regeering medegedeelde berichten, melden de bladen van Odessa omtrent de gebeurtenissen, der laatste dagen: »In het 25 wersten van Ananjelf gelegen plaatsje Wolegozulowo overvielen eenige onruststokers op het marktplein .loodsche koop lieden, wier goederen men door elkander wierp, terwijl zij zei ven afgeranseld werden. Men drong in de Joodsche tapperijen en woningen binnen, goot daar petroleum op den grond, zoodat er op vele plaatsen brand ontstond, en ging toen de tapperijen vernielen, tot eindelijk door de tusschenkomst van eenige bezadigde lieden aan het schandaal een einde gemaakt werd. Intusschen waren de eigendommen der Israëlieten reeds vernield. De kozakken, die dadelijk per telegraaf ontboden werden, kwamen te laat. Te Odessa waren gedurende de Paaschdagen ernstige maatregelen ge nomen om eventueele ongeregeldheden snel te bedwingen. Yan de soldaten kregen alleen de matigste, meest te vertrouwen leden verlofin alle kazernes stonden afdeelingen onder de wapenen en sterke patrouilles trokken dag en nacht door de straten der stad." Dergelijke maatregelen waren ook in andere groote steden des rijks genomen. Het hof leeft nog altijd in strenge afzondering te Gatschina, doch de broeders des keizers zijn te Petersburg. Grootvorst Alexis heeft voor 2 millioen roebels een paleis gekocht, Sergius een ander voor 400,000 roebels. Het officiëele blad meldt, dat de adel van Moskou en Petersburg aangeboden heeft voor de orde en veiligheid gedurende de kroning zorg te dragen. De keizer heeft onder dankbetuiging dit aanbod aangenomen, doch heeft, zooals de Herald verneemt, generaal Trepow met de opperste leiding der politie te Moskou gedurende dien tijd belast. Volgens de Petersburger Ztg. zal de Rijksraad eerstdaags beraadslagen over het door den minister aangevraagde (niet op de publiek gemaakte begrooting voorkomende) cr'ediet voor den aanleg van oorlogs magazijnen in de militaire districten Wilna, Kiew, Warschau en Odessa. Men verneemt, dat het verzoek der directie van de Zuidwestelijke spoorwegen, om intrekking van het bevel tot wegzending van alle Joodsche beambten, wien niet uitdrukkelijk het recht van verblijf te Kiew is toegestaan, van de hand is gewezen. Den 27 April moeten zij allen vertrokken zijn. Aan de Voss. Ztg. wordt uit Petersburg gemeld: Particuliere berichten uit het zuiden spreken van de verwoesting van vele vlekken en dorpen, waar Israë lieten woonden. De militairen, meest kozakken, komen altijd te laat, zoodat het aan opzet doet denken. Vol gens sommige berichten zijn 8000, volgens andere 17,000 Joodsche staatsburgers zonder dak. De mis handelingen zijn veel erger dan verleden jaar. Waarom zegt de keizer het niet, als hij niet wil, dat wij de Joden slaan en plunderen?" roept het gepeupel. In de laatste dagen hebben de bankiers en de dagbladen geene brieven of telegrammen uit de geteisterde streken ontvangen, Men zegt, dat alle telegrammen aan het departement van binnenlandsche zaken worden ge zonden. De Golos verneemt, dat te Balta gedurende een week formeele gevechten zijn geleverd en huizen belegerd zijn, voordat de gouverneur het noodig vond militairen te doen ontbieden. rJ7 ix x* lü ij e. Eenigen tijd geleden verzocht de Sultan aan het Duitsche gouvernement hem eenige stafofficieren af te staan om als instructeurs van het Turksche leger te dienen. Dit werd door het Duitsche gouvernement geweigerd, maar het verklaarde zich bereid aan offi cieren op nonactiviteit te vergunnen die betrekking aan te nemen. Reeds hebben verscheidene Duitsche officieren besloten, in den dienst van den Sultan te treden. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Het laatste onderzoek der Brusselsche justitie in het huis van de rue de la Loi heeft opnieuw tot de overtuiging geleid, dat Léon Peltzers beweringen onhoudbaar zijn. Het is onmogelijk dat hij in een half uur tijds Bernays trachtte in het leven te roepen, hem ammoniak deed inademen, hem water in het gezicht sprenkelde en hem in den leuningstoel neerzette. Te Saint Christophe heeft een tuinman zijn klein dochter vergiftigd door haar een mengsel van kamferolie en opium te doen drinken. De Daily News noemt het gerucht, dat de Regeering van plan is een nieuwen dwangmaatregel voor Ierland te nemen, een bloote conjectuur. De Ministerraad had vóór het Paasclireces de zaak niet behandeld en was in het reces niet bijeen. In de laatste '14 dagen zijn 250 personen, die krachtens de dwang wet waren gearresteerd, op vrije voeten gesteld. In het district Listowel vond de politie een hoeveel heid wapens en krijgsvoorraad. Te Ballinvirick (Limerick) reden twee jonge dames, Royse genaamd, naai' de kerk. Drie man schoten van achter een heg toe en pakten het paard bij de teugels. De koetsier werd van den bok gesleurd en met een revolver bedreigd. De twee dames hielden zich kloek en hoewel een der drie aanvallers een revolver op haar richtte, ging zij pal voor hem staan en noemde hem een lafaard. Dit scheen indruk te maken en het waar dige drietal trok af. De jonge dames reden daarop naar de kerk, alsof er niets gebeurd was. Te Kilteely is de OOjarige constabel, Richard Roache, dood gevondeneen kogel was hem door het lijf gejaagd. In Maart werden in Ierland 531 agrarische mis drijven gepleegd daarvan waren 2 moorden, 7maal schieten op pachters of grondeigenaars, 7 aanrandingen, 30 brandstichtingen, 8 dooden en verminken van vee, 7 onwettig den eed afleggen, 11 diefstal van wapens, 27 schieten op woningen, 319 dreigbrieven. Van de 531 misdrijven werden 237 in Munster, '154 in Leinster, 122 in Connaught en 48 in Ulster gepleegd. Patrick Egan, de penningmeester van de Landliga, bericht, dat voor het eigenlijk fonds in Ierland '18,968 pd. st. was bijeengebracht, in Amerika 127,000, in Australië 3850 pd. st. In het geheel was uitgegeven 113,000 pd. st., waarvan 52,000 sedert October 1881. In kas was nog 59,000 pd. st. De Prins de Rolian en zijn vriend graaf De Sparre lieten zich door een Amerikaan, Wyse, leelijk beetnemen. Wyse had hun wijsgemaakt, dat hij goud kon maken. Daartoe moest hij een zekere hoeveelheid goud hebben om mee te beginnen. Rohan en Sparre schoten 13,000 fr. op voorwaarde dat zij gelijk met Wyse in de winst zouden deelen. Zij wilden ook tegenwoordig zijn bij de proefnemingen, maar Wyse had hierop tegen, omdat hij, zooals hij zeide, zijn geheim niet mocht verklappen. De vrienden drongen niet verder er op aan, te meer daar de stank in Wyses laboratorium ondraaglijk was. Zij mochten alleen het vuur helpen aanblazen in het fornuis. De proeven vielen aanvankelijk goed uit en Wyse liet een paar gouden staven zien. Een poos later was Wyse zoek met al het geld. Hij is nu bij verstek tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sedert de invoering der formulieren bij de Engelsclie postspaarbanken, waarop postzegels worden geplakt, werden 24 millioen postzegels tot dat doeleinde gebruikt. Omtrent de reizigers, die gedurende den sneeuw storm op den Rax-Alp waren verdwaald en die be houden te Weenen zijn teruggekeerd, wordt nog het volgende bericht: Het viertal bestond uit de gebroeders Friedrich, de aanstaande van den jongeren broeder en een vriend Norak. Deze had zijn reisgenooten ontraden den berg te beklimmen, want het begon 's nachts te 4 uren te sneeuwen, maar de drie anderen zeiden dat men hen zou uitlachen indien zij den berg niet hadden beklom men. Na 4 uren te hebben geloopen bereikten zij een kleine herberg van daar wilden zij een reisgezelschap volgen naar den Gaisloch, een gevaarlijke bergkloof, maar hier gekomen bleek verder gaan onmogelijk zonder gids. Novak sprong over de kloof, maar plot seling viel er een dikke mist en de drie anderen konden hem niet meer zien. Langs een omweg kwamen zij aan den anderen kant van de kloof, 's Avonds kwamen zij terecht bij een schaapherdershut. Zij trapten de deur in en rustten wat uit. Het eenige voedsel dat ze hadden was een snee brood met ham. Den vol genden dag (Maandag) bleef de mist aanhouden en zij durfden zich niet verder te wagen; de honger deed zich gevoelen in de hut konden zij een vuur aanleggen en Maandag was hun eenige spijs wat stroo, dat zij aan stukken sneden en in de sneeuw kookte, en twee vetkaarsen, die een der broeders in zijn zak had. Dinsdag beproefden zij andermaal een weg te vinden door de sneeuw, maar te vergeefs. Woensdag verklaarde het meisje dat zij niet kon loopen en de broeders gingen alleen uit, maar na een half uur moesten zij terugkeeren, want de sneeuwstorm was hevig en de mist nog dikker geworden. Zij vonden het meisje ijlend; zij droomde dat zij at! Door wrijven met sneeuw keerde zij tot bewustheid terug. Woensdag gaf het ongelukkige drietal alle hoop op en zij besloten met een revolver een einde aan hun leven te maken. Gelukkig was Donderdag het weer helder; half dood van den honger sleepten zij zich uit de hut en bereikten na eenige uren de schuilplaats voor reizigers. Novak was Maandag-avond reeds behouden teruggekeerd. Kerk- en JüScliool nieuws. Beroepen te Herkingen ds. II. II. Barger te Kerkwerve. Aangenomen het beroep naar Poortvliet door ds. A. L. Geselschap te Nieuwerkerk a/d IJsel. Uitslag acte-examens voor onderwijzers en onder wijzeressen. Woensdag 19 April. Toegelaten de dames: E. C. B. Gronert van Zie rikzee; TI. C. Hackenberg, M. P. van Hoogstraten, J. M. Jansen, M. M. A. Laan en A. P. Mallego van Middelburg; S. M. de Masier van Breskens; A. P. J. Noest, K. A. Pervoost van Middelburg; S. van der Sande van Krabbendijke en C. M. de Wolf van Mid delburg. Vrijdag 21 April. ToegelatenPetrie en van de Velde van Zierikzee Haringx en Mej. Martijn van Middelburg; Vink en Visser van Goesvan Yessem van SintjanssteenWe- semael van HengstdijkWeijers van Vlissingen. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 21 April «Minnie", kapt. Moore, van Zierikzee naar Middlesbro. Jessie", kapt. Wills, van Zierikzee naar Liverpool. Van 1421 April 1882. Geboren: Een dochter van A. E. Berrevoets en J. van Strien. J. H. Berrevoets en J. Bakker. G e h u w d P. Aalbregste, 27 j., jm. en N. Hendrikse, 25 j., jd. J. G. de Paepe, 22 j., jm. en A. C. de Graaf, 21 j., jd. H. Leijdekker, 25 j., jm. en W. J. den Dekker, 20 j., jd. Overleden: P. C. Manni, 2 m., z. T. Kanaar, 39 j., vrouw van W. L. Lammers. W. A. van Nieuwland, 8 m., z. Als levenloos aangegeven: Een zoon van C. Arts en M. Sies. VAN DE Maandag 24 April 1882, 's avonds 8 ureten huize (bovenzaal) van W. Kanaar alhiertot het doen van rekeninghet kiezen van een bestuurslid en het bespreken van het Rapport, waarvan aan ieder lid een exemplaar is uitgereikt. Zierikzee 20 April 1882. HET BESTUUR. De BURGEMEESTER der Gemeente Haamstede roept voor de eerste maal ter reclame op, recht hebbenden op 1 MAST, 1 OCTANT, eenig IJZER- WANT en 13 eiken PLANKEN, lang 37 Meter, afkomstig van de vischsloep «Leopold". De Burgemeester M. BOLLE Lz. Ter Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzee worden voortdurend geleverd op goed karton, in nette étui, voor 55 cent; fijner postform. 75 heel fijn f 1, Letter naar keuze. Goede en nette uitvoering wordt verzekerd. Zierikzee. H. LAKENMAN. Bestellingen op bovenstaande worden mede aange nomen door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3