ZIERIKZEESCBE COURANT. voor hei arromlis- semeiif Ziorikzee. 1882. No. 31. Zaterdag- 22 April. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LARENMAN. Binnenland. ZIE RI IC Z E E21 A p r i 1 1 8 8 2. Gaarne voldoen wij aan het ons gedaan verzoek, orn onderstaande circulaire van de Commissie voor de op richting van een Algemeen Nederlandsch Pensioen fonds voor werklieden in zijn geheel op te nemen. Zooals U uit de dagbladen zult vernomen hebben bestaat er sinds '1879 een plan tot oprichting [van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor Werk lieden. De noodzakelijkheid daarvan wordt algemeen erkend, doch het plan zal dan alleen slagen en zegenrijke gevolgen voor den werkmansstand en voor de gansche maatschappij opleveren, wanneer deze hoogst nuttige zaak gesteund wordt door duizende belangstellenden, die gaarne willen medewerken om in eene dringende behoefte te voorzien. Eenige leden der Commissie, die reeds vroeger op deze zaak Uwe aandacht hebben gevestigd, daartoe uitgenoodigd door het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerks-nij verheid in Nederland, hebben zich thans met de mede-onder- geteekenden vereenigd, om U uit te noodigen tot bij woning eener vergadering, die gehouden zal worden te Amsterdam in de Groote Zaal van het O de on", Singel 46 0, op den 2 4 sten April te één ure. Aldaar zullen mededeelingen worden gedaan, die zeker de belangstelling zullen wekken van allen, dien het welzijn van den Nederlandschen werkman ter harte gaat en ongetwijfeld zal deze vergadering strekken om eene zaak in het leven te roepen, die sedert lang is gebleken eene noodzakelijkheid te zijn en waardoor de goede verstandhouding, die in ons geliefd vaderland tusschen werkgever en werkman bestaat, op den duur zal worden bestendigd. Ook zal aldaar gelegenheid worden gegeven in debat te treden over de grond slagen en de uitvoering der zaak. Wij verzoeken U met den meesten aandrang door Uwe tegenwoordigheid op die vergadering van Uwe belangstelling te doen blijken, opdat ook Uwe voor lichting moge strekken tot vestiging van een fonds, dat, krachtig gesteund en goed bestuurd, het toekomstig geluk van den Nederlandschen werkman zal verzekeren. Schooner gelegenheid werd in lang niet aangeboden, om te toonen, dat het Nederlandsche volk in zijn geheel een hart heeft voor den werkman en zijne diensten erkent. Komt het Fonds tot stand ook door Uwe gewaardeerde medewerking, dan zal eene hoogst nuttige zaak in het leven zijn geroepen, die heilzaam werkt voor geheel Nederland. Amsterdam. Mr. E. J. Asser, R. W. J. C. van den Wall Bake, W. F. Beijerinck, Gerard A. Heiniken, B. H. Heldt, Mr. Leo Lippman, J. M. van der Made, C. P. Metelerkamp, H. J. G. Mijnssen, Mr. N. G. Pierson, Armand Sassen, Mr. G. van Tienhoven. Amersfoort. Paul A. Huet, E. L. Visser. Apeldoorn. Jhr. L. van Bronkhorst. Arnhem. Mr. H. A. L. Hamelberg, Z. E. Mr. J. H. M. Baron Mollerus van Westkerke. Breda. A. P. Ledeboer. Delft. A. Huet, Prof. B. H. Pekelharing. Dordrecht. J. J. B. J. Bouvij, Dr. A. van Oven. Goes. C. E. Massee. 's Gravenhage. Jhr. Mr. E. van den Bergh van Heemstede, J. P. de Bordes, Mr. H. Goeman Borgesius, Jhr. Mr. G. de Bosch Kemper, H. J. C. de Charro, Mr. P. J. A. M. van der Does de Wiliebois, H. L. Enthoven Lz., IC. Enthoven Lz., Mr. J. G. Gleichman, Mr. J. Heemskerk Az., Mr. H. Graaf van llogendoi-p, J. H. Huijgens, Mr. J. ICappeijne van de Coppello, Mr. C. A. van der Kemp, A. E. van Kempen, Z. E. Jhr. G. J. G. Klerck, Mr. J. F. London, Z. E. Mr. C. Th. Baron van Lijnden van Sandenburg, F. P. J. Mahieu, W. L. van Meurs, Z. E. Mr. A. J. Modderman, Dr. J. Th. Mouton, W. van Oordt, C. J. van der Oudermeulen, Mr. W. O. T. van Oudheusden van Achttienhoven, Z. E. Mr. C. Pijnacker Hordijk, Mi*. G. J. Royaards, Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, J. Stam, Mi'. J. P. R. Tak van Poortvliet, Mr. S. Vissering, Dr. A. Vrolik, 0. Baron van Wassenaer van Catwijck, D. L. Wolfson. Groningen. Lewe Quintus, Mi-. B. van Roijen. Haarlem. Z. E. Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, J. Swens. Heere?iveen. A. van Riesen. Hengelo. J. E. Stork. 's HertogenboschZ. E. Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakestein, Jhr. Mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk. Kampen. Gebrs. van Hasselt. Koog af Zaan. E. G. Duijvis Tzn. Leeuwarden. Mr. C. W. A. Burna, Dr. S. Sr. Coronel, Jhr. Mr. J. F. Humalda van Eysinga, Z. E. Mr. B. P. Baron van Harinxma Thoe Slooten, Mr. J. S. Baron van Harinxma Thoe Slooten, Mr. H. Wiersma. Leiden. Prof. J. T. Buijs, Prof. P. van Geer, Prof. H. B. Greven, de Lleyder Co., Prof. J. E. van Itterson, Mr. Obreen, L. G. Ie Poole, A. W. Sijthoff. Leusden. Mr. W. H. de Beaufort. Maastricht. C. Bauduin, Z. E. Jhr. E. J. C. M. de ICuijper. Middelburg. J. W. de Raad, D. Jeras. Noordwijk. C. L. C. W. Pické, P. E. A. IClein- penning. Roermond. Mr. C. E. P. J. Strens. Rotterdam. Mr. Vening Meinesz, W. M. Visser, de Vereeniging tot Bevordering van Fabriek- en IJandwerksnijverheid te Rotterdam. Tiel. Mr. A. Pijnacker Hordijk, N. Verweij. Tilburg. J. H. T. van Diepen. Utrecht. II. A. van Beuningen, Henri Boei's, H. C. Bosscha, Jacob Duijvis. Venlo. L. L. H. Berger. Woerden. A. Knijff Hzn., Mr. J. W. Mouton. Zierikzee. J. H. C. Heijse. Zutphen. Jhr. Mr. PI. B. van Tets. Zwolle. Mr. P. J. G. v. Diggelen, C. W. A. Baron van Haersolte, Mr. A. van Naamen van Eemnes, Mr. D. Wicherlinck. Ter gelegenheid van het 35e Landhuishoudkundig congres zal, naar men mededeelt, door prof. dr. Adolf Maijer, directeur van het proefstation te Wa- geningen, in navolging van hetgeen bij dergelijke, gelegenheden meermalen in Duitschland plaats heeft, een Feestschrift worden uitgegeven, handelende over het Rijks-proefstation. Dit boekje zal voor de leden van het congres verkrijgbaar worden gesteld. Thans is vastgesteld, dat HIJ. MM. de koning en de koningin met gevolg Woensdag 26 April 's na middags te 3 uur per extratrein van den Hollandschen spoorweg naar Vlissingen vertrekken, om per rader stoomschip »de Valk", dat vooraf door den min. van marine zal worden geïnspecteerd, naar Engeland te worden overgebracht. IIH. MM. zullen bij hun terug komst onmiddellijk zich via NijmegenArnhem naar Het Loo begeven, waar prinses Wilhelmina den 27 reeds zal aankomen. Z. M. heeft de uitnoodiging aangenomen, om met zijn tegenwoordigheid te vereeren het banket, dat de Royal Academy te Londen den 29 April zal geven. Behalve de vorst en de vorstin van Waldeck, de ouders van de bruid, en de koning en de koningin der Nederlanden, zal koningin Victoria op het kasteel van Windsor de volgende gasten ontvangen bij gele genheid van het huwelijk van haar zoon prins Leopold: de prins en prinses van Wales, de hertog en de hertogin van Edinburgh, prinses Louise (markiezin van Lorne), de hertog en de hertogin van Cambridge, de groothertog van Hessen en zijn dochter, hertog en hertogin van Teek, de groothertog en de groothertogin van Mecklenburg en hun zoon, prins en prinses Filips van Saksen-Coburg-Gotha en prins en prinses Christiaan van Sleeswijk-Hclstein, die gedurende de feesten een aantal gasten op Cumberland-house te logeeren zullen krijgen. Prins Leopold kwam Zaterdag te Dover aan en vervolgde de reis des namiddags naar Windsor, waar hij onmiddellijk een bezoek bij de koningin en zijn zuster, prinses Beatrice, aflegde. De prins is van zijn kwetsuur nog niet geheel hersteld. Hij moest zich van de landingsplaats op krukken naar het station hegeven. Overigens ziet Z. IC. H. er zeer opgewekt en welvarend uit. D, v. Z.-H. Den 23en dezer zal te Vlissingen aankomen het Engelsch kon. stoomjacht «Victoria and Albert," om waarschijnlijk den volgenden dag Z. IC. H. den vorst van Waldeck en zyne clochter prinses Helena naar Engeland over te brengen. Bij gelegenheid van het huwelijk van prins Leopold, hertog van Albany, met de zuster van H. M. onze Koningin, prinses Helena van Waldeck•Pyrmont, op 27 dezer, zullen de Koninklijke gasten in vier ver schillende optochten zich van Windsor naar de St. George-kapel begeven. De eerste stoet bestaat uit de leden der Koninklijke familie en de vorstelijke gasten, waaronder onze Koningin, wier sleep gedragen zal worden door barones van Hardenbroek van 's Heer aartsberg en Bergambacht. De tweede stoet is die van Koningin Victoria, de derde die van den bruidegom, wiens «getuigen" zullen zijn de prins van Wales en de groothertog Lodewijk van Hessen; de vierde stoet is die der vorstelijke bruid, wier getuigen zijn haar vader en onze Koning. Haar sleep wordt door acht ongehuwde dochters van graven, markiezen en hertogen gedragen. Na de plechtigheid vereenigen zich de vier afdeelingen in een stoet; de bruid en bruidegom gaan dan te zamen voorop, de Koningin volgt achter hen. Z. M. de Koning zal de vierde Oranjevorst zijn, die tot de orde van den ICouseband behoort. De stad houder Willem III was als Koning van Engeland zelf Grootmeester van de orde van den Kouseband later werd de orde verleend aan Willem V en in Augustus '1814 werd zij door Lord Castelreagh te Brussel aan den Souvereinen Vorst, later Koning Willem I, uitgereikt. De raad van administratie van de Nederl. Centraal- spoorwegmaatschappij, die voor hare bezwaren tegen het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 9 April 1875, waarbij voorzieningen worden getroffen tegen 't veroorzaken van brand door een voorbijsnellende locomotief op de naast de spoorwegen gelegen perceelen bij de Tweede ICamer geen gehoor heeft gevonden, heeft zich nu tot de Eerste Kamer gewend, met het verzoek, aan het wetsontwerp, zooals het door de regeering ingediend en door de Tweede Kamer on veranderd is aangenomen, hare goedkeuring te onthouden Het Vacl. critiseert de verklaring van den burge meester van 's Hage, dat de belastingen in de residentie betrekkelijk laag zijn. Op zichzelf is de verklaring juist, want op Arnhem en Zwolle na is de belasting druk naar den maatstaf der huurwaarde in den Haag het laagst onder de groote gemeenten in ons land. Zonder de waarheid geweld aan te doen, zou de burgemeester er echter niet hebben kunnen bijvoegen, dat de belastingen, die van gemeentewege in de

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1