Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihee. 1882. No. 29. Zaterdag 15 April. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENHAL. ZIERIKZEE, 14 April 188 2. Het geschenk van den koning aan zijne schoonzuster, de bruid van prins Leopold van Engeland, zal bestaan in een prachtig diamanten collier, ter waarde van 80,000 gulden, en dat van de koningin aan hare zuster in een dubbel parelsnoer, eveneens van hooge waarde. No. 3 van de ZwaluwVolksblad met platen, bevat Een reis om dc wereld, met plaatVertellingen van een wandelaar, door W. OttoMannelijk; In den Tuin; VrouwenpraatjesEen vredestichter, met een aardig strandtafereeltje en een spreuk. Dinsdag-middag zijn HH. MM. de Koning en de Koningin met een extra-trein om l*/4 ure uit de residentie vertrokken, om hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. De koninklijke trein, die met de nationale vlaggen versierd was, werd door den president-directeur der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, mr. Ameshoff, naar zijne bestemming gebracht. Zeer vele belangstellenden waren te 's Hage getuige van het vertrek van den trein, en nog grooter was het aantal van hen, die aan het Rijnspoorweg-station te Amsterdam de komst van het koninklijk echtpaar verbeidden. Het gevolg reed onmiddellijk naar het paleis, doch HH. MM. brachten eerst een bezoek aan H. M. de Koningin van Zweden in het Amstelhotel, welks vestibule voor deze gelegenheid sierlijk met bloemen en planten was getooid. Na een half uur daar te hebben vertoefd, reden HH. MM. verder naar het paleis op den Dam, waar als gewoonlijk een dicht opeengepakte menigte hen begroette en de lucht van gejuich deed weergalmen. De Koningin van Zweden bracht hier om 4 uur een tegenbezoek aan het koninklijk paar. Aan het diner, dat gisteren in de Mozeszaal was aangericht, waren Commissaris des Konings in N.-Holland, de burgemeester van Amsterdam en de vice-admiraal- kommandant der marine de gasten van HH. MM. Het terrein vóór het paleis is door de politie afgezet; slechts officieren in uniform hebben daarop toegang. De schutters, die aangewezen zijn om bij de eerewacht dienst te doen, zijn, zoolang hun dienst duurt, bij de administratie van de schutterij in den kost, tenzij zij mochten verkiezen zeiven voor hun eten te zorgen. Zij mogen echter in geen geval de wacht verlaten. Te 's Hage wordt een adres aan Z. M. den Koning geteekend, waarin verzocht wordt, geen gevolg te geven aan de bekende bouwplannen, waardoor o. a. het paleis op den Kneuterdijk zou moeten gesloopt worden. J.l. Dinsdag is te Helder in dienst gesteld het raderstoomschip »Valk", hetwelk onder kommando van den kapt. t/z adj. des Konings in buitengewonen dienst J. H. Binkes, HH. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland zal overbrengen. De luit. t/z le kl. jhr. H. M. van der Wijck, luits. t/z 2e kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, G. F. G. Gobius, off. v. gez. le kl. C. J. van Stockum, off, v. admin, le kl. D. A. van der Laan en de le luit. der mariniers G. C. Mirandolle zullen voorts de état major van genoemden bodem uitmaken, eerst genoemde als le officier. De Sticlitsche Tramway-Maatschappij vervoerde ge durende de beide Paaschdagen 3821 reizigers, zijnde ongeveer 400 personen meer dan de beide Paaschdagen van het voorgaande jaar. Onze Nederlandsche landbouwers zullen binnenkort het bezoek ontvangen van eenige voorname grondbe zitters en landbouwers uit het oosten van Engeland, vooral uit Norfolk, met Sir Fowell Buxton aan het hoofd, die het voornemen hebben, onzen landbouw van nabij gade te slaan en de voornaamste pachthoeven in oogenschouw te nemen. Amst. Ct. Kunst, Wetenschap en Letteren. Reeds lang hebben sommige geleerden vermoed dat vele ziekten, misschien alle, daarin bestaan, dat zich in de organen zekere levensverschijnselen opdoen van schepselen, die 't organisme verwoesten. Die ziekteaanbrengende meerendeels microscopische vreemde gasten zijn öf dieren öf planten. Andere ziekten bestaan in zekere scheikundige werkingen, die 't orga nisme onbruikbaar maken. Nu heeft weder dr. Koch een hoogst belangrijke ontdekking op dit gebied gedaan, n.l. dat de tuberkelziekte ook een bacterieënziekte is. (Een soort n.l. van die verderfelijke in- of bijwoners van menschelijke of dierlijke lichamen draagt den naam van bacteriën.) De bacillus, die de tuberkelziekte veroorzaakt, heeft overeenkomst met die der lepra of melaatschheid. Dr. Koch meent ook bewezen te hebben dat de parelziekte der runderen een bacteriënziekte is. Nu op deze wijze de wetenschap meer en meer achter den waren aard der ziekten komt, waaromtrent men vroeger betrekkelijk weinig wist, kan ook met meer grond onder de voeten gezocht worden naar de mid delen om die bacteriën te dooden en die chemische werkzaamheden te verstoren zonder het lichaam van mensch of dier tevens te dooden of meer te beschadigen dan strikt noodig is. Voor de ingekomen ontwerpen, als antwoord op de prijsvraag voor een monument ter eere van Victor Emmanuel van Italië, is er geen volkomen goedgekeurd om uitgevoerd te worden. Voor de beste ontwerpen zijn echter belangrijke premiën geschonken. Zoo verwierf de Fransche kunstenaar Renot een prijs van 50000 frs. voor zijn ontwerp Triomfboog met stand beeld er op. Twee Italianen uit Rome, de heeren Ettore Terrari en Piacentini, kregen 30000 frs. De Italiaansche beeldhouwer Galetti ontving 20000 frs. Te Rome is een gedenksteen ontbloot, die vanwege het stadsbestuur geplaatst is in den gevel van het huis in de Via della Mercede, waar Sir Walter Scott, de vermaarde romanschrijver, in 1832, gedurende zijn kort verblijf te Rome, heeft gewoond. jDïiitsdilan d. De Berl. Börsenzeitung meldt uit Parijs van den 8en »De regeeringen van Noord-Amerika en van Frankrijk hebben gemeenschappelijk een nota betreffende de muntconferentie aan hare diplomatieke agenten ge zonden. Zij erkennen, dat de bedoelingen der gedele geerden, welke in Juli '1881 tot het verdagen der conferentie geleid hebben, grootendeels verwezenlijkt zijn. De muntkwestie is in vele Staten het onderwerp van zeer ernstige overwegingen geworden, en ver scheidene "voorstellen zijn gedaan, strekkende öf tot hervatting der vrije aanmunting van zilver öf om de zilver waarde te herstellen en aan het zilver zijne in ternationale waarde terug te geven door uitbreiding van het gebruik van dit metaal als geld. Die voor stellen zijn echter nog niet met genoeg juistheid ge formuleerd geworden, om reeds nu tot grondslag van vormelijke beraadslagingen te dienen. Dientengevolge werd door verscheidene Staten voorgesteld den duur der schorsing van de conferentie te verlengen. Tot die verlenging wordt overgegaan, zonder dat tusschen de Staten een tijdstip is vastgesteld, waarop de con ferentie weder zal bijeenkomen. In den loop van dit jaar zal dit echter wel geschieden. Frankrijk. Te Lyon schijnt eene werkstaking onder de zijde wevers ophanden te zijn. Verleden Zaterdag hebben zij een algemeene bijeenkomst gehouden, waarin een comité van vijftien leden werd verkozen, in last hebbende de uitvoering te verzekeren van de volgende, met algemeene stemmen aangenomen resolutie: »Eene som van een millioen zal aan den gemeenteraad van Lyon worden gevraagd om de wevers in staat te stellen den strijd tegen de fabrikanten vol te houden. In geval de Raad deze som mocht weigeren zullen de wevers ophouden belasting en huur te betalen, totdat de vroegere tarieven naar hun eisch zullen zijn hersteld." R u s 1 a n d. Door een luim van den curator der Universiteit te Charkow, zoo verhaalt de Goloswerden zeven stu denten weggezonden. De curator is generaal Maxi- noff. De studenten stelden een onderzoek in naar hetgeen de veroordeelden hadden misdreven. Het nauw keurigst onderzoek bracht niets aan den dag, wat strafwaardig was. De studenten besloten een ver zoekschrift aan den curator te richten om hem te bewegen, het willekeurig vonnis in te trekken. De generaal weigerde uit vrees voor zijn leven, zegt de Golos eene deputatie te ontvangen en liet slechts één student tot zich toe. Deze keerde met een weigerend antwoord terug. De opgewondenheid onder de studenten nam toe; er werd op nieuw beraadslaagd en het resultaat was, dat zij zich en corps naar den generaal-curator begaven, om hun verzoek te herhalen, doch de curator hield zich schuil en de studenten plakten het verzoekschrift, door 265 hunner geteekend, aan zijn deur en gingen vreedzaam uiteen. Den volgenden dag liet de curator bekend maken, dat »alle studenten, die weggejaagd wilden worden", hun namen moesten opgeven. Negen en veertig studenten verklaarden zich even schuldig als de onrechtvaardig veroordeelden en, ofschoon zij tot de beste en geachtste behoorden, kregen zij allen een conslium abeundi. Tegelijker tijd verzocht de curator aan den gouverneur, zijn huis door militairen te laten bewaken, omdat zijn leven gevaar liep. De gouverneur vond het echter niet noodig door zulk een maatregel aanleiding tot een bloedige botsing te geven. Alles is rustig gebleven; 56 studenten zijn weggejaagd en de curator is nog altijd in functie. Gemengd ttuitenlandscli Nieuws. Russisch recht, kort recht, goed recht? Voor eenige dagen werd te Odessa generaal Strelnikoff vermoord. In Rusland zijn 't meest generaals, die vermoord worden. Men had de daders spoedig in handenalthans twee personen, wier namen men niet kan te weten komen, werden voor een geheime rechtbank of krijgsraad gebracht, evenzeer in 't geheim ter dood veroordeeld en eindelijk ook al in 't geheim op de binnenplaats der gevangenis opgehangen door een gevangenisboef en in tegenwoordigheid van eenige beambten en een tiental burgers. Na de executie is men twee namen te weten gekomen, die gezegd worden de namen der twee gehangen personen te zijn; 't zijn Kossogorski en Stepanoff. Dat is zeker kort recht. Om 't ook goed recht te noemen moet men Rus zijn en de overheid Vader en Moeder" noemen en als zoodanig met kinderlijke onderdanigheid eerenimmers vader en moeder weten best wat goed of kwaad is voor de kinderen, en als er nu twee kinderen uit het gezin zijn opgeknoopt

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1