GELDLEENING. De Onderwijzers vergadering Uit de kas van het bisdom van Doornik zijn de 2 millioen francs verdwenen, waarover zoo lang is gepro cedeerd tusschen den verdreven bisschop Duniont en zijn verdrijvers. Nu is 't geld gevlogen ofop veilige plaats geborgen en tevens is de kanunik Beer- naert verdwenen of uit logeeren en nu is deze beticht de 2 millioen frs. gestolen te hebben. In het bisschop pelijk paleis is de geheele zaak zoo lang mogelijk stilgehouden, alsof men bang was dat de politie soms wat al te vlug mocht zijn en den aap nog achterhalen vóór hij goed geborgen was. De heer August Wagner, schepen van Gent, die dezer dagen door de liberalen tot opvolger van den Graaf de Kerckhove de Denterchem in de Kamer der volksvertegenwoordigers is gekozen, is Nederlander van geboorte en wel van Roermond. Andermaal heeft Keizer Wilhelm een val gedaan en wel op de onderste trede van een glad gehoende trap. Ditmaal gebeurde het ongeluk bij het uitgaan van het Akademiegebouw. De Keizer heeft zich gekneusd aan den elleboog en de knie. Het is onbegrijpelijk, dat men in paleizen en openbare gebouwen toch niet dat verraderlijk polijsten der vloeren nalaat. Er is niets fraais in als de vloer waarop men gaat tot een spiegel gemaakt is; voor dames is het onaangenaam, voor heeren belachelijk op een spiegel te loopen en wegens de gladheid is het gevaarlijk voor iedereen. Keizer Wilhelm met zijn hooge jaren en hooge gestalte is nu reeds driemaal op zulk een gladden vloer gevallen. Als er eindelijk eens een hoog personage op een gepolijsten vloer dood valt, zal men het denkelijk wel gaan veranderen. Te Emmerik aan het station is een Haagsche juffrouw bekeurd wegens het binnensmokkelen van 30 pakjes sigaretten 20 pakjes Turksche tabak, die zij hier en daar tusschen haar kleeren had verborgen. Zooals te wachten was, komt de publieke opinie in Amerika in verzet tegen het onverklaarbaar harde vonnis dat geveld is over sergeant Mason, die Guiteau heeft willen doodschieten. Overal circuleeren adressen met verzoek, om kwijtschelding van straf en herstel in zijn graad. Zelfs de wetgevende vergadering van den staat Ohio heeft een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat het vonnis vernietigd en Mason hersteld zal worden in zijn rang. Het Amerikaansche Bijbelgenootschap heeft te New- York een gebouw van zes verdiepingen met een breedte naar evenredigheid, 't welk gebezigd wordt als drukkerij, binderij, enz., enz. Daarin zijn van 's morgens tot 's avonds in werking G groote persen naar het stelsel van Hoe, die, 't spreekt van zelf, door stoom in be weging worden gebracht. Per dag worden 6000 ex. afgedrukt. Niet van lettervormen maar van stereotiepplaten wordt er bijna uitsluitend gedrukt. Het genootschap bezit de noodige stereotiepplaten voor 120 verschillende bijbeluitgaven en het aantal platen van dien aard daartoe aanwezig, klimt tot over de 65,000. Liggen zij niet ter perse, dan bevinden die platen zich in een kolossaal vuurvast gewelf. Van den kleinen zoogenaamden agaatbijbel drukt men per minuut een exemplaarvan den goedkoopen 5 cents-bijbel a 125 cents naar onze munt die slechts het nieuwe testament bevat, drukt men vier exemplaren per minuut. Gedurende de jongst- verloopen 2 jaren heeft men dag voor dag nooit minder dan 1000 exempl. van deze goedkoope uitgaaf gedrukt. In den gevel van het huis van de straat d'Anjou Saint Ilonoré te Parijs no. 8 is een gedenksteen van wit marmer geplaatst ter herinnering aan La Fayette, die daar stierf (den 20n Mei 1834). Voor het liof van assises van de Seine stond zekere Lepage terecht. Een der juryleden weigerde den eed voor God" af te leggen. De zaak moest derhalve worden uitgesteld, en de advocaat van Lepage stelde nu voor aan het jury-lid een boete van '1 franc op te leggen en de vermeerdering van de kosten, die het uitstel zou veroorzaken, door hem te laten betalen. Het hof besliste in dien geest. Nu kwam een tweede zaak voor en ook nu weigerde een lid van de jury den eed af te leggen »voor God". De advocaat van den beschuldigde eischte 300 frs. schadevergoeding voor zijn cliënt, daar deze door de verdaging van het proces veel zou lijden. Ook deze eisch werd door het hof toegestaan. Bij de Fransche Kamer hebben Dreyfus en Comapre een voorstel ingediend om den juryleden, die dit ver kiezen, te vergunnen een andere formule te gebruiken. Men zegt, dat te Dijon in een huis, waaraan een verbouwing geschiedde, 300,000 frs. in goud zijn ge vonden; de goudstukken droegen het borstbeeld van Lodewijk XVI. Dezer dagen heeft te Berlijn eene vergadering plaats gehad van de vereeniging van den Üuitschen adel. Daar er volgens een der leden alleen in Hannover 6 a 7 00G adellijke familiën zijn, is het opmerkelijk dat er slechts 40 leden ter vergadering waren opgekomen. Om lid der vereeniging te zijn, moest men niet alleen van adel, maar ook grondeigenaar zijn. Thans is besloten alleen te eischen, dat de maatschappelijke positie in overeenstemming is met den adellijken stand. Op het wapen komt het niet meer aan. Er werd in de ver gadering ernstig en herhaaldelijk over geklaagd, dat zoo vele personen voor hun familienaam een »von" of »de" plaatsen zonder tot den adel te behooren. Ook werd ei' op gewezen, dat over 't algemeen die familiën, wier eerste adellijk wapen nog nauwelijks droog in de verf is, juist de rijkste zijn, en dat er geen stand uit zulke gemengde leden bestaat als de adellijke klasse, daar deze tot zelfs bij de laagste burgerlijke klassen van beroep en bedrijf vertegen woordigd is, zoodat het wel eene onmogelijkheid zal zijn, al die talrijke familiën als eén stand bijeen te brengen en te houden. Bovendien, of de vereeniging zich al in de eerste plaats ten doel steltstrijd tegen het materialisme, goede opvoeding der jeugd, beperking der weelde, enz., dit zijn geen uitsluitende kenmerken van een stand, zoodat men ook daarom geen lid van de vereeniging behoeft te worden. Over het algemeen verwachtten de adellijke heeren weinig goeds van de toekomst. Men deelt mede, dat uit een onderzoek der politie te Weenen gebleken is, dat Leon Peltzer inderdaad te Weenen verblijf heeft gehouden van 2 Febr. tot 3 Maart. Hij ging daar door als student, geboortig uit Hannover, en had zich op zijn bewijs van domicilie doen inschrijven onder den naam Conrad Pfeiffer. Een maand huur had hij voor de kamer, die hij be woonde, vooruitbetaald, en aan de huisjuffrouw ver teld, dat hij te Weenen gekomen was om zijne studiën in de filosofie aan de universiteit te voltooien. Eerst na de Paasch-vacantie zou hij zich echter voor de colleges aanmelden. Geheele dagen bracht hij door in de keizerlijke bibliotheekhij leefde zeer eenvoudig en stil en boe zemde aan zijne omgeving ook alle vertrouwen in. Somtijds vertelde de gewaande Pfeiffer, dat hij bloed verwanten had in Frankrijk en in Duitschland, zonder echter heel ver te gaan met het mededeelen van bijzonderheden omtrent zijne familie. Gaarne verkeerde hij in het gezin, bij 't welk hij inwoonde, en speelde dan met de kinderen. Vaak klaagde hij over slape- looze nachten. lil den laatsten tijd scheen hij zeer geagiteerd. Eindelijk ontving de huurder den 3 Maart een telegram, dat naar hij beweerde uit Parijs kwam en in het Franscli was gesteld. Dit telegram maakte zijn vertrek, naar hij zeide, noodzakelijk, omdat het be richten inhield omtrent eene ernstige ziekte zijner moeder in Hannover. En hij reisde dan ook af onder belofte, eenig geld, voor verschenen huur, te zullen overzenden. Zijn linnengoed, boeken enz. liet hij achter en nam slechts een klein valies mede. Al deze achter gelaten voorwerpen zijn in beslag genomen en zullen thans naar Brussel worden opgezonden. Er was gemeld, dat Bernays een vrij groot kapitaal in publieke fondsen bezat en dat dit voor een zeer groot deel was verdwenen. Anderen berichten thans, dat de instructie op het spoor is van hen, die de ontstolen effecten in hun bezit hebben. Eveneens moet aan de bankiers van Bernays en van Armand Peltzer overlegging van de rekening-couranten met deze beiden zijn gevraagd. Armand Peltzer moet, naar de Antwerpsche Opinion verzekert, op een nacht zijn bediende, den heer van Bredael, hebben gewekt, met het verzoek zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam te vertrekken, teneinde van daar een telegram te verzenden, bestemd voor Duitsch land. De handelsbediende gaf aan het verzoek gehoor. Het telegram was naar Weenen geadresseerd. De heer van Bredael heeft den juisten datum, waarop dit ver zonden werd, vergeten. In verband hiermede wordt aan het telegraaf-kantoor te Rotterdam een onderzoek ingesteld. Een geheimzinnig voorval wordt door den Précurseur uit Parijs gemeld. Een Belg, naar hij voorgaf van beroep boekbinder, heeft 14 dagen geleden zijne diensten aangeboden aan een landgenoot, Pierre Gaina, die dit handwerk te Parijs uitoefent. Na een ontkennend antwoord te hebben ontvangen, zeide de onbekende dat hij tusschen de Porte St. Denis en de Porte St. Martin papieren in een enveloppe had gevonden, waarop geschreven stond, dat zij betrekking hebben op den moord in de rue de la Loi te Brussel, en dat hij niet wist wat daarmede aan te vangen. «Natuurlijk aan de justitie ter hand stellen," zeide de heer Gaina, die, toen de onbekende hem verzocht had dit voor hem te willen doen, onergdenkend de papieren overnam en ze naar den commissaris aan het bureau der Rue St. Marguerite bracht. Van den hem onbekenden landgenoot heeft hij sedert niets meer vernomen. Of deze papieren blijken van belang te zijn, meldt de Précurseur niet, maar is dit zoo, dan ligt het voor de hand, dat het voorval opgehelderd moet worden. Een correspondent schrijft uit de goudvelden aan een Natalsch blad: «Hier is heel weinig bekend omtrent Delagoabaai, en wat er van bekend is, is gewoonlijk slecht. Doch laat mij uwen lezers vertellen dat Delagoabaai mooi zaakjes doet met de Lijdenburg- sche goudvelden en den omtrek, en dat ossenwagens daar dikwijls heengaan. Zekere heer Wainwreght, een transportrijder, heeft onderscheidene goed geslaagde reizen gemaakt, zonder heel groot verlies van ossen, en heeft goederen opgebracht, welke hier kunnen ge leverd worden tegen lager prijzen dan iedere andere zeehaven in Zuid-Afrika. De tsetsivlieg schijnt voor goed verdwenen te zijn. De jaarlijsche gras- en boschbranden en het wegtrekken van het wild hebben hun werk gedaan." Bovenstaande verklaringen, zegt de Expresskomen volkomen overeen met onze private narichten en 't verheugt ons, hier te kunnen bijvoegen, dat de regeering den weg naar Delagoabaai in orde laat brengen. Volgens Ti'übner's Catalogus wordt het aantal bekende talen en dialecten op 650 geschat. Kerk- en öclioolnieuws. Beroepen te IJerseke ds. van Selms te Nisse; te Ooltgensplaat ds. L. Cachet te Valkenburg; te Oud dorp ds. F. van Spalt te Leimuiden; te Groede ds. L. D. G. Krol te Zaamslag. Bij de Evang. Luth. Gem. te de Rijp ds. J. Bakker Cz. te Vlissingen. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door ds. H. Doornveld te Wilnis; voor Middelburg door ds. G. H. van Kasteel te Kollumvoor Poortvliet door ds. de Lange te Goedereede. Benoemd tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs voor jongens te Goes dr. L. W. Th. Wigman te Rotterdam. Voor den nieuwen cursus op de ambachtsschool te Goes hebben zich 10 aspiranten aangemeld. De nieuwe cursus vangt aan met 20 leerlingen. Tot de eerste klasse der Rijks-Normaallessen te Tholen zijn, na afgelegd examen, toegelaten de man nelijke kweekelingenA. Vreugde te Tholen, A. Geluk en J. Verkerke te Poortvliet, M. Hage te Scherpenisse, en de vrouwelijkeJ. Jansen te Oud-Vosmeer, M. Douw van der Krap en H. W. Kuyper Boone te Tholen. Één candidaat voor de 3de klasse is voorwaardelijk toegelaten. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Nieuwerkerk openen ter inschrijving eene GELD LEENING, ten bedrage van vijf*dïlizend. Gr tilden 9 ter bestrijding der uitgaven voor de vernieuwing en vergrooten van het bestaande Schoolgebouw in de Gemeente. De Geldleening zal geschieden tegen eene rente van 4y2 percent 'sjaars, met eene jaarlijksche aflossing van f 300 of zooveel meer als de Gemeente- financiën het zullen toelaten. De eerste aflossing zal geschieden ultimo December 1 88 3. Het bedrag der inschrijving moet op den len Juli aanstaande bij den Gemeente-Ontvanger gestort worden. De INSCIIRIJVINGS-BILJETTEN moeten vóór of op den len Juni aanstaande zijn ingeleverd bij den Burgemeester of bij den Gemeente-Secretaris]teZierikzee. Op den omslag der biljetten moeten de woorden gesteld worden: Biljet van inschrijving voor de Geld- leening der Gemeente Nieuwerkerk. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Burgemeester van Nieuwerkerk en Gemeente- Secretaris te Zierikzee. Nieuwerkerk, den 14 Maart '1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. BOUMAN, Burgemeester. H. J. BERG, Secretaris. van 25 Maart is versteld, op 1 April. B A S T M E IJ E R.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3