heeft 'tmiddel uitgevonden om menschen, die» gebroken' zijn (aan breuken lijden), in een oogwenk van hun kwaal te genezen. Het praeparaat bestaat uit een vocht, en de geheele dosis, die men krijgt, moet in eens op het gebroken deel goed worden ingesmeerd. Die inwrijving moet vóór zonsopkomst geschieden; is de zon alreeds op, dan heeft het medicament geen kracht. Bij het op den 15 dezer bij de Ned. Centraalspoorweg- maatschappij in werking getreden tarief van het vervoer van bestelgoederen, geldswaarden, levende dieren enz., zijn de vrachtprijzen van het vervoer per spoortrein lager dan of gelijk aan die van den post- pakketdienst. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zijn drie nieuwe locomotieven in dienst gesteld, die de namen dragen van Bliksem", «Donder" en «Orkaan." Het «bliksemen" en «donderen" der mindere werk lieden, waarover van zekere zijde zoo geklaagd is, zal door het gebruiken van die namen zeker niet verminderen. De Amsterdamsche Havenstoombootdienst deelt over 1881 geen dividend uit. Wordt er bij ons wel eens, en niet zonder reden, geklaagd, dat onze eigen schepen meerendeels in den vreemde, vooral in Engeland en Schotland worden gebouwd, waardoor de vaderlandsche industrie blijft kwijnen, daar staat tegenover dat zich ook nu en dan het geval voordoet dat de Engelschman bij ons laat bouwen. Zoo is dezer dagen op de werf «De Maas" te Schoonderloo de kiel gelegd van een ijzeren stoomschip, hetwelk gebouwd wordt voor rekening der «Crofton Shipping Company, Limited" te Huil. Dit schip zal zijn 212 Eng. voeten lang, 30 voet breed, 15 voet 6 duim diep. Het laadvermogen zal zijn 1100 tons. De machines van 110 p.ltr. nom. zullen ook aan de zelfde werf gemaakt worden. Voor de kleine prinses Wilhelmina wordt op het Loo, niet ver van de plek waar de boerderij staat, die vele jaren geleden als speelgoed voor prinses Marianne werd opgericht, thans een kleine Zwitsersche villa gebouwd met bijbehoorend parkje, bloem- en boomgaard, enz. Alles wordt zeer fraai en vorstelijk rijk gemaakt, zoodat het voor de jonge prinses een aller liefst plekje zal worden. De Noord-Borneo-kwestie heeft dezer dagen in het Engelsche Parlement een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De zaak was aan de orde gekomen door de overlegging door de Regeering van de verzameling van brieven en stukken betrekkelijk de Borneo-compagnie, gewisseld met Nederland en Spanje. Dat dossier is evenals alle dergelijke blauwboeken een meer verwarring en misleiding stichtende dan lichtverspreidende weg wijzer in den diplomatieken doolhof. Zooveel blijkt er ondertusschen wel uit, dat de Engelsche Regeering, op weg geholpen door de parti culiere ondernemers of avonturiers, op de bekende indirecte doch heel gemakkelijke wijze een groot deel van Borneo annexeert. De veronderstelling is niet bijzonder gewaagd, dat het den Engelsehen politiekers te doen is om binnen een niet zoo heel ver verwijderd tijdsbestek geheel Borneo in te palmen. Dat de sofismen en 't perfide-spel der Engelsche politiek zelfs sommigen Engelschen van naam en rang hoogelijk ergeren, kan blijken uit de motie-Gorts, die Vrijdag behandeld is en de strekking had het regeeringsbeleid in zake de Borneo-Compagnie te laken. De heer Gorts verklaarde ronduit als zijn meening, dat het van Engelands re geering niet eerlijk en niet eervol was een vermomde annexatie te bewerken en daarvoor Nederland te be driegen, Spanje te overbluffen en zelfs de slavernij te begunstigen. Toch legde Gorts op de eerste punten niet al zijn nadruk; maar wel op het laatste, de slavernij. Ook hierin kwam de slimme Engelsche poli tiek weer uit, want nu kon men afdwalen in gebabbel over de slavernij, en de kwestie zelf, de ongemotiveerde en listig vermomde annexatie van uitgebreide streken, waarop Engeland geen recht heeftonaangeroerd althans onafgedaan laten. De motie-Gorts werd met 125 tegen 62 stemmen verworpen. Hiermede kan men de annexatie van half Borneo vooreerst en de rest later als een gedane zaak be schouwen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Stoppeldijk en Boschkapelle J. F. Vereecken. Z. M. heeft benoemd tot reserve-officier van gez. 2e kl. dr. Chr. Steketee, arts te Terneuzen. Z. M. heeft, met intrekking van reeds gedane her benoeming, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Erasmus als burgemeester van Cadzand. Kunst, Wetenschap en Letteren Van de bekende schilderij van H. A. van Trigt, «Erasmus te Bazel", berustende in de collectie op het museum Bojunans te Rotterdam, is voor de maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam de staalgravure ge maakt. Dit werk is uitgevoerd door den heer C. Ed. Taurel en naar men verneemt is het goed geslaagd. In het dezer dagen verschijnende '150ste deel der guldens-editie (uitgave van H. J. Stemberg te 's Hage) zal opgenomen worden een verzameling der handtee- keningen van alle schrijvers wier werken in de guldens - editie zijn uitgegeven. Volgens een mededeeling in de Electrical Review heeft men op Ilatfieldpark, het buitengoed van den markies van Salisbury, de electriciteit gebezigd om palen in den grond te heien. Door den stroom dei- rivier op een waterrad te laten werken, werden twee dynamomachines in beweging gebracht. De electriciteit werd door twee kabels overgebracht naar een vaar tuig, waarop de heistelling stond. Ofschoon de machine slechts ruw geconstrueerd was, werkte alles goed en tilde zij een heiblok van ruim 200 K.G. met groote regelmatigheid. Te Groningen is op 78jarigen leeftijd overleden de heer Jan Jacob Stoete, de oudste der Nederlandsche tooneelspelers. In zijn tijd was de heer Stoete als komiek bij het publiek zeer gezien. Voor eenige jaren vierde hij te Amsterdam zijn 50jarigen dienst bij de Amsterdamsche schouwburgen. Lady Lytton Bulwer, de weduwe van Bulwer, is overleden. Zij was ook auteur en schreef o. a. den roman «Cheveley, or the Man of Honour", die een schets van haar eigen huwelijksleven heet te zijn. De bibliotheek van Genève is in het bezit gekomen van 8 manuscripten van Rousseau, haar geschonken door mevr. Streickeisen, die ze geërfd had van haar grootvader Moulton. Deze collectie bevat o. a. het handschrift van «Confessions" en «Contrat Social". De kunst toegepast op de nijverheid is een goede eisch van onzen tijdmaar nu ziet men ook chevalerie cVindustrie zich werpen op het gebied der kunst, ten einde den goeden lieden hnn geld afhandig te maken. Zoo is door thans nog levende Amsterdamsche makers een antieke beker gefabriekt en op behendige wijze de wereld der antiquaren ingesmokkeld, zoodat het stuk eindelijk te Nantes beland is. Het heette een monumentale beker van '1637 en vereerd aan Nicolaas van Kampen, doch is bewezen een te Amsterdam pas onlangs gemaakt nieuw stuk te zijn. Onze tijdgenooten schijnen dus nog wel talent te bezitten, al is 't maar om elkaar te bedriegen. Rechtszaken. De Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage heeft op '17 Maart uitspraak gedaan in een rechtsgeding, hetwelk ons voorkomt wel voor bekendheid in ruimer kring in aanmerking te komen. The Singer Manu facturing Company te New-York, binnen Nederland haren hoofdzetel hebbende Kalverstraat 25 te Amster dam, heeft eene vordering tot vergoeding van schade, kosten en intresten doen instellen tegen den handelaar in Naaimachines, den Heer F. P. J. Beek te 's Hage, die naar het beweren der Singer Company een inbreuk zou maken op het eigendomsrecht van genoemde Maatschappij op den naam «Singer" door naaimachines afkomstig uit de fabrieken van de eischeresse, toch aan het Publiek aan te bieden onder de benaming van «verbeterde Singer Machines". De verdediger van den gedaagde bestreed dit, op grond er onder «Singer Machines" niet zoowel Naaimachines uit de fabriek van Singer, als wel naar één bepaald door Singer uitgevonden systeem vervaardigde Machines te verstaan zouden zijn. De rechtbank trad op zijde van de eischeresse en heeft den gedaagde veroordeeld tot vergoeding van alle schaden met intresten, welke door zijne onrecht matige daden aan de eischeresse zijn berokkend, welke schade later zal worden opgemaakt bij staat en in al de kosten van het proces. Men mag wel benieuwd zijn of het bij de naai- machinenhandel ingeslopen misbruik, om machines, bij welker fabricatie eene machine der Singer Company als model gediend heeft, eenvoudig als «Singer Machines" of «verbeterde Singer Machines" aan te bieden en zoodoende het publiek in den waan te brengen dat er sprake is van Machines uit de gerenommeerde fabrieken der Singer Maatschappij, nu zeldzamer zal worden. Anders zullen wij wel nog meer van zulke procedures hooren, want de hier te lande nu voor de tweede keer in het gelijk gestelde Singer Maatschappij zal natuurlijk voortgaan haar eigendomsrecht op hare naam tegen iedereen, die daar inbreuk op maakt, te handhaven. Gemengd Bnitenlandsch Nieuws. Er zijn weder twee schouwburgbranden te vermelden: te Marseille is het schouwburgloknal van het kristallen paleis uitgebrand en te St. Petersburg is in een schouwburg tijdens de voorstelling brand ontstaan. Bij den laatsten brand zijn, naar men zegt, geen menschen omgekomen, doch verdere bijzonderheden ontbreken, evenals omtrent den brand te Petersburg. Omtrent den schouwburgbrand te Marseille verneemt men nader, dat hij ontstond 's nachts tusschen 12 en '1 uur, dus na den afloop der voorstelling. Toch waven nog eenige avtisten in de kleedkamers om hun costumes af te leggen. Slechts met moeite konden zij zich redden. De brand is ontstaan onder het tooneel. en nam zoo snel toe, dat het geheele gebouw in een uur of anderhalf in een puinhoop was verkeerd. De gekwetste is een jongman van 22 jaar, die de pompiers behulpzaam was en bij ongeluk van een dak viel. Door het omvallen van een groot deel van de zijmuren is ook een aan liet gebouw grenzend koffiehuis afgebrand. Het gebouw was nog nieuw en had 600,000 frs. gekost. Spanje's enorme staatsschuld is sinds jaren een merkwaardig sociaal en politiek verschijnsel. Vóór dertig jaar bedroeg zij in het geheel nog geen f 720,000,000. In korten tijd is zij sedert tot de verbazende som van f 4800,000,000 gestegen, welke op dit oogenblik nog, niettegenstaande de herhaalde manoeuvres van niet of te weinig betalen, jaarlijks f 162,000,000 aan rente en aflossing vereischt. En dat een land, dut, ja, veel natuurlijke hulpbronnen heeft, doch sedert 4 eeuwen niets heeft gedaan om van die hulpbronnen behoorlijk partij te trekken. De lichtvaardigheid van het kapitaalbezittend publiek, geëxploiteerd door de vaardigheid van de kapitaal verhandelende bankiers, hebben den treurigen toestand doen ontstaan, die Spanje's schatkist in berooiden staat heeft gebracht en waardoor vele duizenden houders van Spaansche papieren ernstige verliezen hebben geleden. In '1876 is na jaren onderhandelens een schikking- getroffen, waarvan de tegenwoordige 11/2 percents de vruchten zijn geweest. Doch ook met behulp van deze conversie konden de Spaansche financiën zich niet staande houden en beliepen de tekorten over de laatste 4 jaar reeds f 158,400,000, althans volgens den tegen woord igen minister van financiën Camacho. Deze minister Camacho heeft zich echter tot levensdoel gesteld het officiëele Spaansche Staatsbankroet er door te sleepen door middel van een reductie der nominale buitenl. schuld van '1964,400,000 op f 922,000,000, dus een reductie van ruim 53 Over deze schikking nu is dezer dagen druk be raadslaagd door de verschillende comités van buiten- landsche schuldhouders. Die comités zijn een soort van practisch parlement tusschen de zich met schulden beladende en niet betalende gouvernementen en de hen trouw helpende groote bankiers te eener zijde, en het geld opofferende publiek, dat op veel rente voor lage koersen aast, te anderer zijde. Over 't algemeen zijn de comités tegen de nieuwe voorstellen van Camacho, althans de Engelsche, Fransche en Nederlandsche comités hebben ze verworpen. Men zegt ondertusschen dat Camacho, met behulp van bankiers in Engeland, Frankrijk en Nederland, zijn plannen toch zal trachten door te drijven. De administratie der Grot van Lourdes klaagt in de bladen over het bedrog dat er overal in het buitenland gepleegd wordt door personen, die rondreizen en der goê-gemeente steentjes en andere curiositeiten uit de Lourdes-grot voor goed geld verkoopen, ofschoon 't maar gewone rivierkeien zijn, die zij langs de wegen opgeraapt hebben. Die bedriegers nemen ook missen, gebeden en geloften aan naar Lourdes tegen goede betaling, docli steken het geld, door de lichtgeloovige lui hun terhandgesteld, eenvoudig in hun eigen zak. Dit bedrog wordt vooral op groote schaal gepleegd in Amerika. Het is natuurlijk, dat de administratie daar veel tegen heeft, omdat zoo haar eigen monopolie benadeeld wordt. Zij zal echter er weinig tegen kunnen doen, daar de valsche relèquieën, door die oplichters uitgevent, evenveel, mirakelen doen als de echte, die de administratie de wereld inzendt, zoodat de goê-gemeente geen verschil kan merken. De Zweedsche Rijksdag heeft het traetaat van handel en scheepvaart met Frankrijk goedgekeurd met 197 tegen 112 stemmen. Pas is Servië een koninkrijk geworden, of het heeft reeds zijn parlementaire verwarringen. Er hebben n.l. 51 leden der Shuptschina hun mandaat neêrgelegd, waardoor de meerderheid ontwapend is, want het getal leden is nu beneden het door de wet bepaalde minimum tot het nemen van besluiten. Zoolang er dus geen nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad, is het Servische parlement feitelijk dood.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2