ZIEIIEZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seicnt lierikzec. 1882. No. 22. Zaterdag 18 Maart. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve mcn uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKENMAN. Ziertkzee 17 Maart. Een dag van Halfvasten-markt gelijk die van gisteren is hoogstwaarschijnlijk nog niet beleefd, zelfs niet dooi' de oudste inwoners van Schouwen en Duiveland. Vooral de loffelijke volharding in het prachtige weêr, waarmede Maart ons-dit jaar begunstigt, is. opmerkelijk en verdient wel afgeschreven te worden op de oude rekening van grillig ruw weder. Onder- tusschen is de meteorologie maar half tevreden. Zij constateert dat de winter dit jaar totaal uit den regel is dat niet enkel December en Januari het verbruid hebben, maar dat nu ook Februari »te warm" is Ook de lucht heeft niet goed opgepast; geen enkele maal was zij »geheel verzadigd met waterdamp". Evenmin hebben de wolken hun plicht gedaan, daar er geen regen genoeg is gevallen. De conclusie, waartoe de geleerden nu gekomen zijn, is, dat de winter van 1881 op '82 »al zeer zacht was". Men kan het gerust met de geleerden eens wezen. Als nu de lente en de zomer ook maar niet hun tel vergeten en te koud, te guur, te nat zijn, dan zal 't wel gaan. Bij de op 16 Maart 1882 gehouden aanbesteding van het leveren en verwerken van 2800 scheepston stortsteen, aan de districten Zuidhoek, Borrendamme, Flaauwers, Scharendijke en Langendijk, volgens bestek No. 83, bij inschrijving en opbod, is aannemer geworden de laagste inschrijver D. de Jong Az. te Terneuzen voor f 7924; het leveren van 1015 M3. grint voor het onderhoud van de rijbanen der dijken aan de districten Borren damme, Flaauwers, Koudekevke, Scharendijke, Langen dijk en Brouwershaven, volgens bestek No. 84 bij enkele inschrijving, is aannemer geworden G. van den Berg te Viane, gem. Ouwerkerk, voor f 1,78 per M3. het leveren van 750 M3. grint, ten behoeve der grintwegen aan den Westhavendijk te Zierikzee, aan den Schelphoek te Flaauwers, aan den Ossensluis, district Langendijk en op het havenplateau te Brouwers haven, bestek No. 84, bij enkele inschrijving, is aan nemer geworden Bastiaan den Haan te Werkendam, voor f 1,64 per M3. Indertijd is de kanaalwet verongelukt, mogelijk wel omdat de greep wat groot was en wij Hollanders niet voor radicale maatregelen zijn. Langzamerhand zal echter het doel der kanaalwet toch bereikt worden en zoo komt men eindelijk, zij 't ook voetje voor voetje, klaar. De Kamer heeft nu weer f 186000 gevoteerd voor de verbinding van Zaandam langs de Voorzaan met het Noordzeekanaal, en f 552500 voor de verbetering der waterwegen in Groningen. Te 's Gravenhage is op 51 jarigen leeftijd overleden de heer W. F. H. Teupken, lid van de Indische Rekenkamer. Volgens de Zutf. Ct. is de heer H. Stimens Sen., thans hier te lande verblijf houdende, benoemd tot secretaris van den Transvaalschen Volksraad. De 85-jarige weduwe K. M. Jz. te West-Kapelle heeft het zeldzame voorrecht bet-overgrootmoeder te wezen. Haar 65jarige zoon heel't eene dochter van 43 jaren, wier 22-jarige dochter dezer dagen aan een meisje het leven schonk. Te Leiden viel Segaar in 't water. Zekere Segijn haalde Segaar er weer uit. De Haagsche correspondent der Arnh. Ct. schrijft: »Bij het overgaan van het Haagsche Binnenhof wordt de aandacht van den opmerkzamen wandelaar getroffen door een tegen den voorgevel van de ridderzaal be vestigd ijzeren kistje, zwart geverfd, met het opschrift «Procureur-Generaal Gerechtshof" in witte letters. Wie een weinig nadenkend van natuur is, zal zonder twijfel eenige oogenblikken over de bestemming van dit ge heimzinnig kistje blijven peinzen, en met alle kracht van hersenen trachten te begrijpen, wat het uitleggend opschrift met zijne uitlegging bij mogelijkheid kan bedoelen. In zulk een bergplaats, die ongeveer de grootte heeft van een sigarenkistje voor 250 stuks, kan een zoo groot man als de procureur-generaal van een gerechtshof onmogelijk verstopt worden; die voor de hand liggende beteekenis van het opschrift kan dus onmogelijk de ware zijn; eene andere is er niet te vinden. Ik wil allen opmerkzamen en nadenkenden voorbijgangers van nu en voortaan nuttelooze moeite besparen, en de oplossing van het raadsel geven. In dat kistje bevindt zich een sleutel, waarmede de pro cureur-generaal «voornoemd" de met ijzer beslagen deur te openen heeft, die door een der zijtorentjes van de ridderzaal toegang geeft tot zijn parket. Het kistje is mede voorzien van een slot, welks sleutel de pro cureur-generaal in zijn zak bergt, aan een ijzeren ketting op de borst draagt, kortom persoonlijk in bewaring heeft. Het raadsel zal hiermede voor velen nog niet opgelost zijnimmers blijft de vraag bestaan waarom draagt de meergenoemde hooge ambtenaar bij zich den sleutel van de deur.Eene dergelijke vraag kan gedaan worden, wanneer men de vergulde poppetjes op den anderen toren van de ridderzaal met hunne hamertjes op de klok het uur ziet afslaan. Waartoe, zou men vragen, het slagwerk van het uurwerk eerst toegepast op de hamertjes der poppetjes en dan pas op de klok! Waarom niet terstond en rechtstreeks op de klok? »Het antwoord op beide vragen is hetzelfdeom de antikwaarderij. De regeering van Nederland had zich voorgenomen op het Binnenhof eene verzameling van splinternieuwe antikwiteiten bijeen te brengen. Had zij op het rechter torentje een uurwerk gesteld, dat zoo maar rechtstreeks, evenals de eerste de beste huisklok, de uren afsloeg op de klok zelf, dan had men haar kunnen verdenken eene regeering van haren tijd, van de 19e. eeuw te zijn en niet te weten hoe de dingen gesteld waren eene eeuw of zes geleden; daarom werden de vergulde poppetjes bij de klok gesteld, en we mogen nog wel dankbaar zijn, dat het daarbij bleef en het Binnenhof niet versierd werd met een uurwerk, gelijk het beroemde knutselwerk aan een toren te Bern. En toen nu het linkertorentje moest worden geantikwariseerd (of: gerestaurteerd, gelijk men het zeer oneigelijk noemde), achtten de bouwmeesters het verre beneden hun wetenschappelijk streven, de deur te voorzien van een behoorlijk, doel matig negentiende-eeuwsch slot. Er werd een slot op gemaakt naar den trant van den tijd, waarin de ridderzaal werd gesticht, met een grooten lompen sleutel. Toen nu die sleutel aan den procureur-generaal werd overhandigd als het middel ©m toegang te verkrijgen tot zijn heiligdom, volgde er eene nadruk kelijke weigering. Het is nu eenmaal het gebruik in de negentiende eeuw, dat men zijne sleutels bij zich draagt, en daar de kleedingstukken van onzen tijd er niet op berekend zijn om er een paar pond (ik behoef gelukkig nog geen kilogram te zeggen) oud'ijzer in te torschen, daar de proc.-generaal er even weinig lust in had om zich, ten vermake van het Haagsche straatpubliek, met dien vervaarlijken sleutel onder den - arm, of door een rijksveldwachter hem nagedragen, naar en van zijn parket te begeven, weigerde hij het ding in ontvangst te nemen. Men vond er nu dezen uitweg op, dat de antieke sleutel zou geborgen worden in een antiek ijzeren kistje met een modern slot, waarvan de sleutel door den procureur-generaal in den zak kon worden gedragen." Naar wij vernemen, zal het leenings-ontwerp binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. De nieuwe leening zal ruim 80 rnillioen groot zijn. Vad. Naar de Amst. Ct. meldt, moet Z. M. de Koning voornemens zijn, aan het ordeteeken van den Gouden Leeuw van Nassau een uitbreiding te geven, zoodat deze onderscheiding door Z. M. ook kan geschonken worden voor militaire verdiensten. Zooals men weet, worden de Militaire Willemsorde en de Nederlandsche Leeuw op voordracht van de Ministers geschonken. Z. M. wil nu ook persoonlijk voor militaire verdiensten een openlijk blijk van waardeering kunnen geven. De wijziging zal hierin bestaan, dat het ordeteeken van den Gouden Leeuw van Nassau voor militairen met twee gekruiste degens of zwaarden zal worden georneerd Pot en ketel. De Gereformeerde Kerkelijke Courant heeft het nog altijd over de Bossche proselietenmakerij, de bekeering van den jeugdigen Appel. De wijze, waarop De Tijd die zaak bepleit, valt volstrekt niet in den smaak van de K. Ct., die verder schrijft«Maar wij Protestanten zouden nooit lichtvaardig een R.-Ka tholieken minderjarige in onze kerkgemeenschap opnemen, zonder die zaak ernstig met zijn ouders te bespreken, en hem zeiven dringen deswege vooraf aan zijn ouders de meest voldoende rekenschap te geven." Hola, roept De Tijd «en Leentje Bruno dan? Zoolang die geschiedenis nog niet gansch vergeten is, deedt gij beter uw blufferige nonsens voor u te houden." Wij, die buiten de twee bekeeringsgeschiedenissen staan en ze beide scherp afkeuren, vooral die van Leentje Bruno, vragen: hoe zouden de mannen, die steeds elkaar zieltjes willen afwinnen, in de actieve politiek te zamen kunnen gaanéén gelukte bekeering, die door de andere partij kwalijk genomen wordt, en de homogeniteit van de politieke partij en van het ministerie is in gevaar! Één dienstmaagd Leentje Bruno en gij hebt alle kans op een kabinetscrisis. Vad. Omtrent den internationalen roei- en zeilwedstrijd, die volgens de Goesche Ct. in Augustus a. s. te Ylissingen zou gehouden worden, is nog niets met zekerheid bekend. Wel is onlangs te Antwerpen een bijeenkomst gehouden om dat doel te besprekenmaar eerst in den loop dezer maand zal de commissie voor deze zaak te Vlissingen vergaderen om definitief te besluiten. Twee buurvrouwen, wonende op het Oetgenspad bij Amsterdam, kregen een hevigen twist. Ten laatste besloot een zich te wreken. Zij maakte een ketel kokend water klaar, ten einde haar tegenpartij daarmeê te woord te staan. De gelegenheid liet zich niet lang wachten en toen de andere partij de woning van haar wraakgierige buurvrouw voorbijkwam, werd ze met het kokende water begroet, dat haar over hoofd en hals stroomde, zoodat ze deerlijke brandwonden bekwam. De vrouw van een oppassend werkman te Ooster- wierum is van drie welgeschapen meisjes bevallen. Zij zijn genoemd naar H. M. de KoninginEmma, Wilhel- mina en Theresia. Volgens het Soerab. Kb. is de pseudo-pangeran- Timor voorgewend zoon van den Sultan van Bantam, die door zijn vroomheid en aanmatiging zich in de Preanger, een lekker leven bereid had en eindelijk als oplichter of als vermomd in een hem niet toe komende kleederdracht gearresterd is, een Soera-

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1