bedoeling der regeering was. En terwijl die mannen in het geheim worden gevonnisd, hitsen de waan zinnige Slavophilen tot de grootste misdaden aan, tot het opofferen van honderdduizenden menschenlevens, tot den ondergang van het reeds half te gronde gerichte land. Zij begaan aan hun land niet minder dan de nihilistenhoogverraad. Dezen worden opgehangen genen dreigt hoogstens de benoeming tot lid van den Rijksraad met een hoog tractement. Wat helpt het, dat de keizer uitroept: »lk wil geen oorlog, ik wil die opruiingen niet!" Wat helpt het, dat de minister van financiën duidelijk aantoont, dat er geen geld is voor een militaire demonstratie, veel minder voor een veldtocht! Daarom bekommeren zich de Slavophilen niet". Inderdaad deze taal schijnt volkomen juist den toestand te kenschetsen de keizer gevangen in de verdorven omgeving waarin hij zich bevindt, de domme menigte de speelbal en 't werktuig der verdorven heerschers, de goede kern der natie verdrukt door die heerschers en bedreigd door het domme gemeen. Nu zijn er weinig zaken waarmede men liet domme gemeen lichter in beweging kan brengen, dan met de voorspiegeling van een oorlog voor vorst, vaderland, godsdienst en volksstam. Is de hartstocht eenmaal aan het gisten, dan is er geen houden aan. De nijvere en de bezittende klasse mag betalen, de groote hoop is bereid 't kanonnenvleesch te leveren, de hoogge plaatste roervinken staan gereed eerbewijzen en titels te gaan oogsten op het moordtooneel der slagvelden. Maar komt het eens tot een uitbarsting van den met toenemenden ijver gepredikten rassen-oorlog, dan behoeft men wel niet te twijfelen of de Slaven zullen de nederlaag lijden. Men maakt nu reeds combinatiën; deze berusten op twee verschillende veronderstellingen, n.l. de eene, dat Rusland bondgenooten zal vinden tegen Duitschland en Oostenrijk, dus in Frankrijk, in welk geval Duitschland zijn krachten zou moeten verdeelen en de andere, dat Rusland alleen met de Donaulandjes het tegen Oostenrijk en Duitschland zou moeten wagen. Daarover nu is veel te redeneeren, zonder dat dit veel beteekent. Wij voor ons houden Ruslands nederlaag voor gewis als 't zich in een oorlog tegen Duitschland en Oostenrijk mocht willen begeven. De nihilisten en jodendoodslagers zouden dan wel voor een poosje zwijgen, maar hun ontnuchtering zou wel eens sterker kunnen zijn dan zij nu droomen, terwijl het Russische staatsbankroet wel eens de wanhopige worsteling zou kunnen besluiten. De strijd van de Oostenrijksche troepen tegen de opstandelingen in de achter-Dalmatische streken, houdt aan en vordert betrekkelijk weinig. Volgens de officiëele belichten van Oostenrijksche zijde, lijden de opstande lingen dagelijks gevoelige verliezen, tegen niet noe menswaardige van den kant der Oostenrijkers. Wat daarvan is, kan men wel nagaan, als men in aan merking neemt, dat ook in de nieuwere tijden officiëel liegen tot de orde van den dag behoort. Er zullen wel veel Oosterijksche soldaten ook vallen in die roemlooze gevechten tegen een halfwilde bevolking, die zich het geregelde Oostenrijksche bestuur niet wil laten opleggen. Voor 't oogenblik laat het weder niet toe een wezenlijken veldtocht in die streken te openen, zoodat die schermutselingen, als waarvan de telegraaf dagelijks berichten brengt, nog lang kunnen duren. Of Rusland werkdadig de beweging steunt en ophitst, blijkt nog niet. Den zoogenaamden opstandelingen is hun verzet niet zoo euvel te duiden. Zij wenschten indertijd wel van den Turk bevrijd te worden, doch daarom hadden zij nog geen lust om Oostenrijksche onderdanen te worden. Zij werden eenvoudig geannexeerd. Dat lot is door hen aanvankelijk vrij rustig gedragen, doch toen in 't najaar van 1881 de Oostenrijksche regeering met geweld de conscriptie wilde invoeren zijn zij in verzet gekomen. Als de Russische regeering geen weerstand weet te bieden aan de agitatie der Slavophilen, dan zal er in de Herzegowina en Bosnië spoedig een casus-belli te vinden zijn. In Engeland is de toestand niet bijzonder rooskleurig. Het kabinet Gladstone is feitelijk in conflict met het Hoogerhuis, hetwelk dezer dagen tot een enquête be sloten heeft naar de werking der Iersche landwet. Deze wet is nog veel te kort in werking om de wezenlijke i'esulfcaten er van te kunnen beoordeelen. Willen de Lords dit nu toch al doen, dan is hun stap ontegen zeggelijk gericht tegen het kabinet Gladstone. Men meent echter dat Gladstone niet van plan is, zich door het Hoogerhuis te laten overbluffen en dat hij zoolang mogelijk zal staan voor zijn Iersche politiek. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Gisteren heeft een armoedig gekleed persoon een pistoolschot gelost op de Koningin van Engeland, op 't oogenblik dat deze van Londen te Windsor terug komende in haar rijtuig gestapt was om naar het kasteel te rijden. Men heeft den dader, wiens schot miste, of die slechts met los kruit heeft geschoten, terstond gegrepen. Door den rechter van instructie te Brussel, den heer Ketels, is een mandaat tot uitlevering uitgevaardigd tegen Leon Peltzer, den vermoedelijken moordenaar van den heer Bernays. Er is in het buitenland aan alle regeeringen geschreven met welke België uitleve- rings-tractaten heeft gesloten. In dezen Leon Peltzer vervolgt de justitie thans den persoon, die sinds dagen lang door de algemeene geruchten voor den dader wordt gehouden. Gansche geschiedenissen moeten hierbij opgedischt worden, waaruit in hoofdzaak schijnt te blijken, dat men te doen heeft met een familie drama, zooals meermalen in romans, maar ook wel in de werkelijkheid voorkomen. Men houdt het er ook voor, dat er medeplichtigen moeten zijn. Leon Peltzer is geboortig uit Verviers, de bekende fabrieksstad tusschen Luik en Aken, en van Duitsche afkomst. Hij heeft aldaar nog familie. Hij heeft een broeder te Antwerpen wonendeze is een algemeen geacht koopman, doch mede verdacht geweest, of nog, zoodat er te zijnen huize een onderzoek is ingesteld, dat echter niet tot zijn arrestatie heeft geleid. Het scheen dan ook vooral ten doel te hebben te onder zoeken of Leon Peltzer ook bij zijn broeder verborgen was. De heer Peltzer moet verklaard hebben, dat Leon zich niet te Antwerpen heeft opgehouden en nog in Zuid-Amerika was. Drie getuigen moeten echter onder eede verklaard hebben hem te Antwerpen te hebben gezien in het begin van Januari. Een getuige moet zijn opgekomen om te verklaren, dat een door den moordenaar in het huis van de rue de la Loi achtergelaten koffer afkomstig was uit Buenos-Ayres, en tot bewijs heeft hij een dergelijke koffer aan de justitie vertoond en te harer beschikking gesteld. Leon Peltzer is een zwerveling, die achtervolgens te Liverpool, Antwerpen, Buenos-Ayres en Manchester heeft gewoond. Hij is 35 jaar oud. Men vermoedt, dat hij onmiddellijk na den moord van Antwerpen naar Noord-Amerika is vertrokken en zich thans te San-Francisco ophoudtwerwaarts dan ook reeds is getelegrafeerd om zijn aanhouding te doen plaats hebben. Men schrijft ook nog dat een aanzienlijk inwoner van Antwerpen door de justitie in het oog wordt gehouden en de stad niet mag verlaten, maar ter beschikking blijven. Ondertusschen is op nieuw in België een raadsel achtige moord gepleegd. Op het afgesloten kerkhof te Mariekerke bij Gent heeft men het lijk van een man gevonden, hangende aan het kruisbeeld, dat op dat kerkhof staat. Het slachtoffer was de hals afgesneden met een scheermes, gelijk bleek uit het vinden van een groote plas bloed en een bebloed scheermes op eenigen afstand van het kruisbeeld. De kinderen van den doodgraver, die op 't kerkhof gingen spelen, hebben 't lijk 't eerst ontdekt. Op dit oogenblik trekt thans te Berlijn een jonge reuzin de algemeene aandacht. Het is Marian of te wel Paulina Marie Elisabeth Wedde, geb. den 31 Januari 1866 te Benkendorf, in de Pruisische provincie Saksen. Zij is op dit oogenblik, ofschoon pas 16 jaar geworden, reeds 2,50 M. lang, en groeit nog steeds voort. Zij is welgemaakt, doch de borst is gebrekkig ontwikkeld. De impressario Felix Kopf heeft een accoord met haar gemaakt en onder geleide van een oudere zuster reist zij nu met hem rond om zich te laten kijken. Kopf zal met haar de Duitsche steden bezoeken en dan over Parijs naar Amerika gaan. In de Vereenigde Staten is de periode van Garfield's presidentschap reeds zoo tamelijk wel vergeten en de konkelpartij gaat ijverig haar gang met het plukken van de staatskip. De ex-president Grant heeft een mandaat gekregen als gepensionneerd generaal met 10000 dollars 's jaars, de New-Yorksche senator Conkling is lid van het Hoog Gerechtshof geworden, ofschoon hij een politiek verleden heeft dat hem in eiken anderen Staat voor goed onmogelijk zou maken voor elke openbare betrekking. Over de benoeming van Sargent tot gezant te Berlijn wordt al evenzoo gedacht als over die van Conkling. In Amerika is men sinds lang ver gevorderd in honigvervalschingsinds eenigen tijd maakt men er zelfs van parafine valsche honigraten bij, zoodat er voor een aanmerkelijk kapitaal aan valsche honig raten met honig er in naar Frankrijk wordt uitge voerd. Men is bezig ook zelfs valsche bijen te maken dan is de volmaaktheid op dit gebied bereikt. Natuur lijk laat men die bijen op kunstbloemen azen. »Weet ge het nieuwtje al?" vraagt een Parijzenaar een ander op de boulevard. »Neen, wat is het?" «Gambetta heeft het Journal des Débats gekocht". »Gekheid!" »Neen, maar heusch; het is zoo". Hoeveel heeft hij er voor betaald?" »Wel, wat iedereen er voor geeft, 5 sous!" De uitslag van het sinds lang hangende monster proces tegen een aantal nihilisten te St. Petersburg is, dat tien der beschuldigden, waaronder een vrouw, zijn ter dood veroordeeld en de elf overigen tot dwangarbeid. Of hiermede nu wel het gewenschte effect, uitroeiing van 't nihilisme zal verkregen, ja of 't er ook maar door benaderd zal worden, valt te betwijfelen, 't Is vooreerst alles maar een geïmprovi seerde rechtspleging, waarvan de rechtmatigheid en eerlijkheid uit niets blijkt. Wel is ook nu weer gebleken, dat de geïmproviseerde justitie bij vroegere dergelijke processen zich danig heeft vergist, zoodat b.v. te Odessa een onschuldige is opgehangen, volgens de verklaringen van de thans veroordeelden. Men mag het er voor houden, dat de kwaal van het nihilisme door een schijn van justitie nog minder bestreden wordt dan b.v. door de gevatte verdachten maar op staande voet dood te schieten. Gaat men volgens de tot dusver gevolgde methode voort, dan wordt er wel veel bloed vergoten, maar dat bloed wordt ook het zaad waaruit nieuwe marte laars opkomen. Volgens een telegram uit Petersburg dreigt er weder een nieuwe jodenvervolging, n.l. in het gou vernement Tschernigof en in het gouvernement *Eka- terinoslof. Te Nowosylkos en te Nowmoskowski in die gouvernementen waren biljetten onder het volk verspreid, waarop de namen van rijke joden vermeld stonden, die moesten geplunderd worden. Er heerschte groote bezorgdheid onder de Israëlitische bevolking. Laat de regeering dat spel nu weer gaan als tot dusver, dan zullen er weer maatregelen genomen worden als de plundering heeft plaats gehad. Verleden week was in het Iersche graafschap Meath tot lid van het Engelsche Lagerhuis gekozen de heer Davitt, een der zich thans in de gevangenis bevindende leden der Iersche Land-liga. Het Lagerhuis heeft, zooals te verwachten was, deze verkiezing met 242 tegen 29 stemmen vernietigd. Men zegt, dat waar schijnlijk Davitt op nieuw gekozen zal worden. Ook houdt men het er voor, dat Bradlaugh. tegen wien het Lagerhuis tot dusver het ostracismus heeft volge houden, op nieuw zal gekozen worden. Al is ook het Fransche blad Figaro niet benijdens waardig om zijn politiek karakter dat al weinig beter schijnt dan b.v. dat van Asmodèe, zoo zal menige dagblad-administratie toch wel ietwat jaloersch zijn op de mooie financieele uitkomsten, die Figaro het afgeloopen jaar verkregen heeft. Volgens het jaarverslag van de directie hebben de uitgaven bedragen 3.666,525 frs., waaronder: zetloon 460,884, drukken en papier 1.636,165, redactie 584,534, administratie 260,369 frs. De inkomsten beliepen 6.070,749 frs., als: verkoop van het blad 4.327,010, advertenties en reclames 1.637,433 frs. De winst is dus 2.404,224 frs. Daarvan worden betaald aan de actiehouders 62,50 frs. per 100 frs., aan de familiën de Villemes- sant en Dumont 887,486, aan de reserve 239,721, aan belasting 68,891 frs. Geen wonder, dat de aandeelen van 100 frs. thans staan op 1000. De geneesheeren en chirurgin, die Garfield hebben behandeld, zullen 60,000 dollars honorarium krijgen. Dat is wel wat veel, als men daarbij in aanmerking neemt, dat door onderscheidene deskundigen verklaard is, dat de geneesheeren blijkbaar niet op de hoogte waren van de verwonding, en 't ook gebleken is dat zij niet geweten hebben waar de kogel zat, die Garfield na veel marteling heeft gedood. Een Turksch blad maakt als volgt de balans op van den Fransclien veldtocht in Tunis. Voor Frankrijk: Roem, typhus, ingewandziekten. de ArabierenBeschaving, hongersn., moorden. TotaalDood en ellende. Bij Coleford (graafschap Monmouth) woonde een oude vrouw, die voornamelijk van bedelen leefde. Een paar dagen geleden kreeg zij een verlamming en stierf. Men vond in haar bed een doos met 90 pd. st. aan geld. In een andere kamer vond men een meisje van '17 jaren, half idioot en naakt, waarvan de buren het bestaan niet kenden. Het meisje was drie jaren in die kamer opgesloten geweest. De akte van beschuldiging in het proces van den Weener brand omvat 103 pagina's druks. Het proces begint 2 Mei en zal, naar men berekent, drie weken duren. Er zullen 226 getuigen worden gedagvaard. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te St. Anna ter Muiden (cl. IJzendijke) ds. W. van Elden te Brielsch-Nieuwlandte Ovezande en Driewegen ds. J. P. de Later te St. Annaland; te Poortvliet ds. W. de Lange te Goedereede,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3