Buitenlandsch. Overzicht. Tot lid van den gemeenteraad is te Deventer verkozen de heer W. Zaalberg. Door den heer Berenbak, banket- en suikerbakker te 's Ha ge en als zoodanig tevens tapper van fijne likeuren, iets dat tot het vak van confiseur als 't ware behoort, is een request aan de Tweede Kamer gezonden, om aan dat staatslichaam de vraag te onderwerpen of het wel de bedoeling van de wetgevende macht kan geweest zijn, door de drankwet het beroep van confiseur zoo goed als te vernietigen. De heer Jhr. H. C. van der Wijck te 's Gravenhage heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij de Kamer eerbiedig in overweging geeft om, alvorens de militiewet en de schutterij wet in behandeling te nemen, een enquête ten aanzien van de geheel onverklaarbare geldverspillingen in ons krijgwezen te willen instellen." Adressant is van meening en »die overtuiging heeft zich bij hem reeds sedert jaren gevestigd, dat de grondslag van ons veel geroemd militair stelsel niets anders is dan knoeierij, benadeeling der natie en van het land ten behoeve van particuliere en speciale militaire belangen." Hij maakt dit op uit de omstandigheid, dat bij het tegenwoordige stelsel hij voorkeur worden gebaat de aannemers van vesting werken, de leveranciers van geschut en de remplaqanten- bureau's, terwijl de genie en de vesting-artillerie ten koste van het leger geheel onevenredig bevoordeeld worden." De gepensioneerde luitenant-generaal van het Ned. Ind. leger, K. van der Heijden, heelt bij adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzocht, een enquête te .willen instellen naar de hem direct of indirect ten laste gelegde wreedheden. Dctgbl. In de Tweede Kamer, die haar werkzaamheden weder heeft hervat, heeft de Minister van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat het tractaat van handel enz. met Frankrijk nog is verlengd tot '15 Mei a.s. Binnen dat tijdsverloop zal dus in deze zaak dienen voorzien te worden. Volgens het Vad. is II. K. H. Prinses Marianne dei- Nederlanden, die zich thans op haar buitenverblijf nabij Wiesbaden bevindt, ernstig ongesteld. Zij is thans 71 jaar oud en lijdt aan een hartkwaal. Te Arnhem is men algemeen verrast door de resul taten van de Drankwet, men telt daar nu slechts een '120 a 150 bekeuringen 's maands. Vroeger waren de gevallen van schandelijke openbare dronkenschap, vecht- en snijpartijen nog veel talrijker. Te 's Gravenhage is een 7jarig jongentje verdronken met stekelba£-rsjes te vangen. Een lesje voor onze kleine schotelvischjesvangers. Te Gouda viel Vrijdag nam. een 8jarig knaapje in het water en verkeerde in levensgevaar, toen de jongeheer 11. H. Mom, leerling der H. Burgerschool, er geheel gekleed bijsprong en het kind te pakken kreeg. De drenkeling klemde zich echter in zijn doodsangst zoo vast om het lijf van zijn redder, dat ook deze in gevaar geraakte. Hij wist zich echter weder vrij in zijn bewegingen te maken en toch den knaap boven te houden, tot de inmiddels toegeschoten personen beiden op den wal hielpen. Naar men verneemt zullen de bestellerswagens voor den dienst der postpakketten sierlijke handige wagentjes zijn, ongeveer als de bekende broodbakkerswagens. Te Rotterdam is men reeds druk bezig met het inrichten van het voormalige gebouw der hypotheken tot kantoor van den dienst der postpakketten. Meer en meer verdwijnt de hoop van ooit weêr iets te vernemen van de drie nog vermiste sloepen der Koning der Nederlanden". In de Staats-Courant is het volgende te lezen: »Van den Gouv.-Generaal van Ned.-Tndië is bij het dep. van Koloniën" het telegrafisch bericht ontvangen, dat Zr. Ms. stoomschip »Atjeli", hetwelk na den vergeefschen kruistocht van het particuliere stoomschip Gouverneur-Generaal van Lansbergen" van 17 Nov. tot 23 Dec., door de Indische regeering op 24 of 25 December werd uitgezonden tot opsporing van de vermiste schipbreukelingen van het verongelukte stoom schip «Koning der Nederlanden", den 25 Februari te Batavia is teruggekeerd van zijn tocht naar de Nico- baren, de Malediven en de Cbagos-eilanden, zonder iets gevonden te hebben." De voorman Broekhuizen is door de Rotterdamsche rechtbank schuldig verklaard aan verzuim en het daardoor veroorzaken van het spoorwegongeluk bij Beugelsdijk en veroordeeld tot 3 maanden celstraf. De onder-stationschef de With is vrijgesproken. De ijverige bemoeiingen der politie te Amsterdam met het staan en zitten van het publiek in het circus Carré, alles ingevolge de anti-schouwburgbrandbeweging, zullen althans daar het doel bereiken, zoodat weldra met positieve zekerheid zal kunnen verklaard worden, dat het onmogelijk is dat iemand in het circus Carré omkomt. Carré zal n.l. zijn plan laten varen om te Amsterdam een vasten circus te bouwen en binnenkort met zijn troep 't land verlaten. Op 's Konings verjaardag hebben de jongens van het opleidingsschip «Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam aan dat schip ten geschenke gegeven een generale en twee kleine guide-vlaggen. De generale guide of fanion is een zijden Nederlandsche vlag met zijden oranjekoorden en kwasten aan een zwarten stok; de rechter- en linkerguides zijn van witte zijde. In de groote vlag prijkt op de witte baan in gouden letters Wassenaer en op de kleine guides volgens model een W. van rood laken. Aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zijn thans 246 jongens, wel een bewijs dat deze in richting ook naast de opleidingsschepen te Amsterdam en te Rotterdam nog levensvatbaarheid heeft behouden. Bij de uitgevers Hofman en Stellingwerff en Co. te Dedemsvaart is verschenen het proefnummer van «De Turf- en Steen-industrie, Nieuws- en Advertentieblad voor Yerveners, Steen- en Kalkfabrikanten, Turf-, Steen- en Ivalkhandelaars, Schippers, Scheepshandelaars en allen die met de Turf- en Steen-industrie in ver binding staan". Of dit nieuwe blad in een langgevoelde behoefte voorziet, kunnen wij moeielijk beoordeelen. Zeker is de turf-industrie voor onze Noordoostelijke gewesten van veel belang en de steen-industrie is dit niet minder voor de streken langs onze rivieren. Aan politiek schijnt de redactie niet te zullen doen, en dat is voor zulk een speciaal blad maar goed ook. De abonnés hebben dus niet te vreezen voor een steenharde behoudszucht, noch voor een politiek die zich kenmerkt door de eigenaardige slappe, doffe veer kracht van droge turf en evenmin voor de modderige politiek van den baggelaar en ook niet voor de waterige beginselen der kanalen door de venen. Wanneer men echter nagaat dat er in onze noord oostelijke streken en in het aangrenzende Westfalen en Oldenburg nog duizenden bij duizenden hectaren onontgonnen veengrond liggen, slechts wachtende op kapitaal tot het graven van vaarten en tot exploitatie, afvoer en verkoop van de turf, dan zal men het belang dezer industrie erkennen. Uit Amsterdam schrijft men aan de Prov. Gr on. Ct. «Men zal van Jannetje Struik nu niet veel nieuws meer hooren. »'t Is aan geen twijfel meer onderhevig, dat zij niets heeft te vorderen uit erflatingen of geheime bronnen, want ze heeft 't zelf in de instructie erkend. Die instructie werd gevoerd naar aanleiding van de bij de justitie tegen haar ingediende klachten wegens oplichting. Maar aan die klachten schijnt geen gevolg te kunnen worden gegeven, want de zaak wordt niet vervolgd. De juffrouw heeft heel veel beloofd, hoog opgegeven van hare huizen op de Keizersgracht, van de groote belooningen die de geldschieters zouden ontvangen, maar nimmer heeft ze stukken vertoond of handelingen gedaan, die naar het oordeel der justitie strafbaar kunnen worden gesteld onder de bepalingen van artikel 405 C. P. Met volkomen zekerheid weet ik, dat ze van eene familie hier f 92,000 van den vader en f 44,000 van den zoon in contanten heeft ontvangen, zonder dat die heeren meegesleept dooi de verzekeringen van iemand, die in nauwe familie betrekking tot hen staat en zelf te goedertrouw aan Jannetje's verzekeringen geloofde eenig bewijs van ontvangst hebben erlangd of eenige rente hebben be dongen. Blindelings vertrouwden ze op Jannetje's beloften van ruime belooning, van vorstelijke geschenken. Voor zooverre ik heb kunnen nagaan, heeft ze hier ongeveer drie ton in contanten geleend gekregen. Geen wonder dus, dat betrekkelijk kleine uitstaande vorderingen nog kunnen worden betaald, en dat er voor een burgerhuishoudinkje in de toekomst wel gezorgd zal zijn. En zoo zullen we dan wel nimmer meer van mej. Struik hooren, tenzij dat er nog meer lieden hun geld aan zullen wagen, hetgeen mij hoe genaamd niet zou verwonderen, want er zijn nog menschen die, al zegt de juffer zelf dat ze niets te wachten heeft, 't nog niet gelooven." Men weet, dat met uitsluiting van andere levende dieren, visch en schelpdieren, mits behoorlijk verpakt, per pakketpost verzonden zullen mogen worden. Men schrijft nu de verbolgenheid der Limburgenaars en Noord-Brabanders over het nog niet invoeren van den postpakkettendienst in hun streken daaraan toe, dat zij reeds in deze vasten van die gunstige bepalingen hadden willen profiteeren. Uitstel is hier geen afstel en menig geestelijke of leek zal in September een maand met een »R" zijn oesters direct van Yerseke kunnen laten komen. De spreekwoordelijk geworden animositeit tusschen schoonmoeders en schoonzoons wordt gelukkig veelal overdreven; er bestaan althans voorbeelden genoeg van een goede verstandhouding tusschen die twee door aanhuwelijking tot elkander gebrachte persoonlijkheden. Zoo innig echter als die verstandhouding tusschen een schoonzoon en eene schoonmoeder in eene familie te Hoogeveen blijkt te zijn geweest zal wel tot de groote uitzonderingen mogen gerekend worden. Zekere F. aldaar heeft dezer dagen heimelijk zijne woonplaats verlaten met achterlating van zijne jonge vrouw en kinderen, doch met zich nemende de moeder zijner vrouw, wier man ook nog in leven is. Schoonzoon en schoonmama maken een uiLstapje naar Amerika. Benoemingen, Besluiten, enz. Door den Min. van Waterstaat enz. is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e kl. L. van der Made, opz. van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, en zulks met ingang van '1 Maart. Z. M. heeft benoemd tot controleur der dir. belas tingen en van het kadaster te Haarlem, F. H. de Gelder, thans in die betrekking te Middelburgte Middelburg J. W. Houwing, surnumerair. Benoemd tot commies der posterijen 3e kl. o. a. D. J. Bekaar; tot commies 4e kl. o. a. K. Schraver, thans surnumerair. liunst, Wetenschap en Letteren De eenarmige pianist, graaf Geza Zichy, gaat weer concerten geven in Duitschland ten voordeele van de armen en van het pensioenfonds van het conservatoire te Pesth, waarvan hij president is. Men berekent, clat Zichy met zijn éénen arm reeds meer dan'100,000 gulden heeft verdiend. Munkacsy heeft de opdracht ontvangen, een groote schilderij, voorstellende een episode uit de Hongaarsche geschiedenis, te maken voor de groote zaal van de Academie van Wetenschappen te Pesth, en een altaar stuk voor de thans gerestaureerde Kroningskerk te Ofen. De openbaringen van de toenemende stoutheid van het Pan-Slavisme (te Parijs de snoevende taal van een generaal Skobeleff, in het Zuiden de opstand tegen de Oostenrijksche heerschappij aan gene zijde der Adria- tische zee) zijn nog wel geen bepaalde oorlogs-manifesten, die een aanstaande worsteling tusschen de Russische Slaven en de Germanen aankondigen, maar zij geven toch wel reden tot nadenken. Moet er een groote oorlog komen, dan zal het wel eerder het Slavisch element zijn dat begint, dan het Germaansche; niet omdat er zooveel nationaal of rassenleven in de Slaven schuilt en ontwikkeling zoekt maar omdat er wel weinig regeeringen zoo verdorven en gedemoraliseerd, en daardoor tot avonturen geneigd, zullen bestaan als die, waarin de verschillende volks stammen der Slavenfamilie zich mogen verheugen, 't Heeft er althans veel van dat die half-barbaren zich eerder verheugen dan bedroeven onder een in vele opzichten totaal barbaarsche regeering. Er is inderdaad onmiskenbaar een nauw verband tusschen de jammerlijk slechte inwendige toestanden in het groote Slavenrijk en de Slavistische uitingen naar buiten. Naar aanleiding van het nu pas afgeloopen nihilisten-proces wordt in een correspondentie uit Petersburg het een en ander gezegd, dat ons volkomen gegrond toeschijnt en een eigenaardig licht werpt op de Pan-Slavistische beweging. «Het monster-proces wordt met gesloten deuren behandeld. De ware reden is, dat de acte van beschuldiging tegen de 22 nihilisten van het begin tot het einde tegelijkertijd een acte van beschuldiging tegen de regeering en de politie is, welker onbekwaamheid en omkoopbaarheid bij de debat ten opnieuw aan het licht zouden komen. Het armen burgers lastig maken, andersgeloovigen geweld aandoen, boeren uitzuigen, de pers knevelen dat kan de politie. Maar tegen de vijanden, die de grondslagen van den Staat ondermijnen en het leven van den monarch bedreigen, schiet zij jammerlijk tekort. Daarom mogen de politieke processen niet meer openlijk be handeld worden; daarom mag het land niet meer vernemen, waarom de aangeklaagden tot verschillende straffen worden veroordeeld; daarom moeten de plei dooien der advokaten, de verklaringen der getuigen, de bekentenissen der aangeklaagden worden gesmoord. Het volk heeft een andere uitlegging: het gelooft, dat de regeering niet wil, dat men verneme, hoe de aan geklaagden in de gevangenis zijn behandeld en hoe men hun de bekentenissen heeft afgeperst. Zoo worden de veroordeelden martelaren, hetgeen zeker niet de

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2