iWARKT- BEURSBERICHTEN. Men begint druk te praten over de presidentskeuze en zekere heer Bosman heeft in de Volksstem zeer uitvoerig de gronden uiteengezet, die voor de verkie zing van den heer M. L. A. Hofmeyer als Staatspresident pleiten. Het blad erkent, dat de candidatuur alle aan dacht verdient, maar dat zij wat vroeg is gesteld. Het Volksblad gaat verder en zegt: »In aanmerking- nemende, welk een nauwe betrekking er tusschen hem en de twee leden van het Driemanschap bestond, die in '1880 de Kaapstad bezochten, twijfelen wij niet of hij zal de candidaat zijn en kans hebben om zonder tegenstand gekozen te worden." Deze opvatting schijnt intusschen wel wat al te optimistisch te zijn, want er wordt reeds met niet minder ernst over een ander candidaat gesproken: nl. den hoofdrechter Kotzé. Zij die den leider van de Afrikaansche beweging, den heer Hofmeyer, dus reeds als den aangewezen man beschou wen en zijn benoeming alvast beginnen te betreuren, omdat hij in anderen werkkring zoo moeilijk te ver vangen zal zijn, handelen blijkbaar wat voorbarig. Er zijn er, die het noemen hunner namen voor de beide candidaten zeer nadeelig achten en van oordeel zijn, dat geen van beiden kans heeft om met het hoogste gezag der Republiek te worden bekleed. Volgens de Middelburg Getuige wordt alles in het werk gesteld om een toelage voor de weduwe van president Burgers te bekomen. »Zoo behoort het," zegt het Volksblad. De Commissie voor de oorlogsuitgaven heeft volgens de Cape Mercury haar niet zeer aangenaam onderzoek geëindigd en legde in het laatst van Januari de laatste hand aan haar rapport. Generaal Joubert was naar het Zuid-Westen ge trokken, waar Moshetta en Montsioa buiten de grenzen aan het vechten zijnhij' zou een maand uitblijven. Er liepen geruchten over onlusten onder de Trans- vaalsche Naturellen, maar die waren ongegrond. Wel was het echter waar, dat zekere Boeren in de buurt van Pretoria klaagden, dat de Naturellen zich de kastijdingen van den goeden ouden tijd niet meer lieten welgevallen. In de St. Ct. wordt mededeeling gedaan van nieuwe concessiën voor de ontginning van goudvelden in de buurt van Orighstad aan den heer II. G. Owen en aan den heer David Benjamin. Aan het Hooge Veld heeft de droogte veel kwaad gedaan, doch in den laatsten tijd waren gelukkig vrij goede regens gevallen. In groote hoeveelheden worden thans Transvaalsche vruchten naar Kimberley gezonden. De vereeniging der Transvaalsche kerken schijnt van de zijde der Gereformeerden (de afgescheidenen) krachtige bestrijding te vinden. Op het Engelsche kerkhof te Pretoria moet een ergerlijke schennis van het graf van een kind hebben plaats gehad. Geineiig-d Buitenlandscli Nieuws. De heer Rouzaud, de echtgenoot van Christine Nilson is overleden. Nadat de man al zijn geld door de Union Générale had zien verchristelijken, was hij krankzinnig geworden. De dood heeft zich nog spoedig over den ongelukkige ontfermd. Van welken aard de verdraagzaamheid is, die de Russische Regeering ten aanzien der Joden denkt toe te passen, kan men afleiden uit het reorganisatie-plan van het stelsel van bestuur der Joodsche koloniën, die gevestigd zijn op de kroondomeinen van de gou vernementen Cherson en Jekaterinaslaf. Deze koloniën tellen te zamen 33000 personen, waarvan slechts een klein aantal het landbouw-bedrijf uitoefent, terwijl de meerderheid in handel en nijverheid haar bestaan vindt. De Russische regeering gaat van de meening uit, dat die meerderheid, die niet permanent op de landen woont en bijgevolg haar landbouwende buren alle lasten laat opbrengen, de landbouwende bevolking tot overlast is en daarom verdreven moet worden. Het voornemen bestaat dus, om een nauwkeurige schifting te doen plaats hebben en al die Joden, die zich niet aan landbouw wijden of geen gevestigde ingezetenen zijn, aan te zeggen dat zij de kroonlanden hebben te verlaten. Men verwacht van dezen maat regel de uitdrijving van ongeveer 2000 gezinnen. Indertijd is, zoo men weet, liet familiegraf van den Schotschen edelman Lord Crauwford geschonden en het lijk van den lord geroofd, vermoedelijk om door middel van dit vreemd soort van gijzelaar de familie geld af te persen. Thans verneemt men dat de schul digen aan die lijkroof en grafschennis zijn ontdekt en dat ook het lijk zelf teruggevonden is of zal worden. Te Londen is overleden de 88-jarige gravin-weduwe Essex, 50 jaar geleden was zij miss Stephens, een van de populairste Londensche actrices en zangeressen. Later trad zij alleen op als concert-zangeres. In 1838 werd zij de tweede vrouw van graaf Essex, die een jaar daarna stierf. Er is weder een nieuw staaltje van de Duitsche fiscale politiek. Anilineverf is vrij. Wordt zij echter in blikken bussen ingevoerd, en zoo is de gewoonte, dan onderwerpen de beambten haar aan een recht van 10 Mark per '100 kilo als blikwerk, zit er op de blikken bus een etiket geplakt, en dit is het geval dan is het recht 24 Mark als blikwerk met papier vereenigd. Een post van de gemeente-begrooting van Berlijn is 22000 Mark voor het verbouwen van aardappelen voor de armen. De 2798 Hectoliter poot-aardappelen zijn reeds aanbesteed. Op de Rijks-begrooting is een post van 93000 Mark »tot bewerking der publieke opinie". Dat's dus vermoedelijk voor een versnapering voor de kiezers. De Russische vorst Schouwaloff, wiens overlijden dezer dagen gemeld is, was niet de bekende staatsman, maar een neef van dezen, een onbeduidend man. Tegen Paschen aanstaande is weder de jaarlijksche groote revue der Engelsche volunteers vastgesteld. Zij zal dit jaar niet nabij Brighton maar bij Ports mouth plaats hebben. Te Berlijn kwamen in 1881 411 zelfmoorden voor, n.l. 314 van mannen en 97 van vrouwen. Door ongelukken kwamen in dat jaar te Berlijn met Char- lottenburg inbegrepen om, '1485 mannel. en 324 vrouwel., in 't geheel '1809 personen. In Pruisen is het verboden in vreemde loterijen te spelen. Dezer dagen werden te Breslau vijf personen beboet elk met 3 Mark, omdat zij in de Saksische loterij gespeeld hadden. Zij betaalden de boete met het grootste genoegen, daar zij met hun vijven samen gespeeld en op hun lot den hoogsten prijs, 200000 M. gewonnen hadden. Oorspronkelijk waren de kosten van den oorlog in de Transvaal op 228,450 pd. st. geraamdin Augustus 1881 werden nog 170,000 pd. st. aangevraagd en thans is bij het Engelsche Parlement weer een aan vrage om 50000 pd. st. ingekomen, zoodat het totaal 448,450 pd. st. zal bedragen, dat is bijna het dubbele van de raming. Te Berlijn zullen weldra zekere Izaak Chari, uit Ostrog, de vrouw van den logementhouder Mozes Balk te Berditschow, de Russische koopman Seiler en diens vrouw terechtstaan als agenten eener sedert 20 jaren te Londen bestaande, doch tot hiertoe niet ontdekte fabriek van valsch Russisch bankpapier. De twee eerst genoemden en Seiler werden in September j1.van Rotterdam komende, te Berlijn gearresteerd, waar Seilers vrouw toen reeds was. Het echtpaar Seiler reisde onder den naam van Gelblich en werd op heeterdaad bij het uitgeven van valsch papier betrapt Chari en juffr. Balk, die voorgaven naar Rotterdam te zijn geweest om haring en kaas te koopen, werden op een waarschuwing der Russische justitie aangehouden, in het bezit van 1169 biljetten van 3 en 642 van 25 roebels. Zij lieten hier en daar pakjes biljetten slingeren of verloren ze, opdat ook anderen, ze vindende, er zouden uitgeven. Uit de instructie is gebleken, dat de fabriek" te Londen de biljetten steeds te Rotterdam of in andere havensteden aan de afnemers, allen Russen, afleverde tegen 25 a 33y2 pCt. van de waarde van eclite bankbiljetten, tegen contante betaling of op crediet, soms zelfs op accepten. De biljetten waren wonderlijk goed nagemaakt; er waren soms ook partijen van 100 roebelbiljetten. Twee jaren geleden had Sarah Bernhardt het dwaze idee, van zich te laten photographeeren, liggende in haar ideaal-doodkistje, dat van buiten fraai bewerkt, van binnen geheel met zijde gevoerd was. De groote actrice lag onbewegelijk en het geheel kon dan ook moeielijk beter aan de eischen beantwoorden. Toen de photograaf Melandri met de proeven bij haar kwam, zeide zij: »Zweer mij, dat gij geen enkelen afdruk voor mijn dood zult verkoopen;" en toen Melandri haar daarop verwonderd aanzag, voegde zij er aan toe: »0! die zal spoediger komen dan gij denkt, ik stel mij voor nog binnen dit jaar te sterven." »Maar dat zegt gij toch uit aardigheid?" »Neen! dat is een voorgevoel en dat bedriegt mij nooit; en mocht het zijn dat ik na een jaar nog niet ben gestorven, dan zal ik u het recht geven, zooveel portretten te verkoopen als gij wilt en den prijs er van zoo hoog te stellen als u goeddunkt." Melandri nam het voorstel aan en gedurende een jaar verliet geen enkel portret zijn atelier. Doch al hield de photograaf ook trouw zijn woord, Sarah Bernhardt scheen er anders over te denken en de juichtonen, die liaar op haar reis door Amerika overal begeleidden, bewezen Melandri, dat zijn doode nog altijd springlevend was. Eindelijk begon hem het lange wachten te vervelen en hij schreef haar dan ook, dat hij nu met het verkoopen een aanvang wenschte te maken, waarop zij liem echter antwoordde, nog een weinig te wachten. Zoodra mijn taak in Amerika volbracht is schreef zij zal ik mijn belofte jegens u gestand doen." Daarop verliep weder een lange tijd en Melandri schreef tenslotte aan Sarah Bernhardt, dat hij nu niet langer verkoos te wachten en met verkoopen wilde beginnen, waarop Sarah Bernhardt onder allerlei uitvluchten tijd zocht en eindelijk schreef, dat zij in Parijs nog drie rollen wilde creëeren, doch dat daarna dan ook niets meer aan haar belofte in den weg zou staan. De photograaf vindt echter dat het eindeloos ver dagen lang genoeg heeft geduurd en stelde onlangs zijn zaak in handen van het gerechtshof. De Oostenrijksche civiel-ingenieur Amadeo Gentilli heeft te Leipzig in het physisch-chemisch laboratorium van de Hoogeschool voor een uitgelezen geleerd ge zelschap een uitvinding verklaard, waaraan hij een groot deel van zijn leven heeft gewijd en die bestemd is grooten opgang te maken. Het geldt niets minder dan een werktuig, waarmede het gesproken woord automatisch wordt te boek gesteld. Prof. Ludwig verklaarde aan het slot der voordracht, dat het groot probleem der volmaking van de phonograaf door Gentilli is opgelost door de omzetting der bewegingen van de menschelijke spraakorganen in zichtbare teekenen. Het nieuwe instrument heet »Glossograaf" en bestaat in een soort van masker, dat de bewegingen van lippen, tong en neus overbrengt op een stift, hetwelk zich over een door een uurwerk of met de hand voortge trokken strook papier beweegt en de teekens neerschrijft, waaruit volgens een bepaald en gemakkelijk stelsel op zeer eenvoudige wijze zelfs terstond de gesproken rede voering kan worden afgelezen. De Duitsche en Itali- aansche talen leenen zich voor de werking van den woordschrijver" het best. Gentilli begeeft zich dezer dagen naar Berlijn en Weenen met zijn uitvinding en zal zijn machine spoedig in den handel brengen. De beul Krauts en zijn drie knechts zijn door het schepengerecht te Berlijn veroordeeld, hij tot een geld boete van 45, zijn handlangers elk tot '10 M. boete. Zij hadden een ambtenaar beleedigd. Deze beleediging bestond slechts in een overdreven of eigenaardigen groet. Krauts, die het op den agent van politie Bock niet begrepen had, was, toen hij kort geleden hem voorbij een herberg zag gaan, waarin hij zich bevond, buiten gekomen en diep buigende had hij gezegd Dag BockZijn knechts hadden er in koor bijgevoegd Mêk, mêk, mêk! Zulk een beleediging kan zelfs de beul iemand niet straffeloos aandoen. Kerk- en J^elioolnieuws. Beroepen te Nieuw-Vosmeer ds. A. J. E. van Dick te Hooge Zwaluwe, Aangenomen het beroep naar Sluis doords.Lammerink te Prinsenhage. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Meliskerke door den kand. D. "Wieling. Bedankt voor 't beroep naar Midlum doords. H. F. O. H. Ulfers te 's Heer Abts- en Senoutskerkevoor dat naar Groede door ds. E, M. van IJzcndijke te Kattendijke. Benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de Chr. school te Middelburg mej. W. van Hoeve aldaar. Benoemd tot hoogleeraar aan de Polyt. School te Delft, dr. G. L. Legebeke, leeraar aan de R. II.-B. S. te Utrecht. Te Gouda is een huisonderwijzer tot twee geld boeten veroordeeld wegens het houden eener school in zijn woning en l&fc toelaten van ongevaccineerde kinderen op die school. Voor het kantongerecht verklaarde deze man de be palingen der Wet op het Lager Onderwijs niet te kennen. Hij wist alleen dat de wet heel goddeloos was. ROTTERDAM, 27 Februari 1882. Ruime aanvoer, weinig kooplust en prijzen algemeen iets lager. Er bleef veel onverkocht. Jarige Zeeuwsche Tarwe '1880 f a f Nieuwe 1881 - 8,50 - 11,50 Rogge 1881 - 7,25 - 8,50 Wintergerst - 5,80 - 7, Zomergerst - 5,— - 6,50 Ird. lange Haver - 3,- 4, korte - 4,- 5, Kleine Blauwe Erwten 1881 - 10,- 11, Groote - 11,- 13, Bruine Boonen - 10,- 12, Witte - 11,— - 13, Zeeuwsche Paardenboonen - 6,50 - 7,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3