Burgorlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN OTARltTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. VISITEKAAR TIES. 100 stuks VISITEKAARTJES had kunnen zijn, terwijl van de onverschilligheid en werkeloosheid der autoriteiten (behalve te Odessa) niets te veel is gezegd. »Dat de Russische autoriteiten", zegt de consul-generaal Stanley, »over het algemeen werkeloos gebleven zijn en hun plicht niet gedaan hebben, dat zij toegelaten hebben dat het gepeupel de Joden plunderde en mishandelde, dat dezen groote schade hebben geleden, zonder dat zij nog eenige vergoeding hebben ontvangen en dat zij nog altijd in de zeer gegronde vrees voor een herhaling van dergelijke tooneelen leven, dit alles kan niet worden betwijfeld, maar bij de ongeregeldheden zijn weinig menschenlevens te betreuren en vrouwenschennis is, geloof ik, uiterst zeldzaam geweest". Uit alle rap porten blijkt verder, dat, zoo er grieven tegen de Joden bestaan, lange onderdrukking hen gemaakt heeft tot hetgeen zij zijn. Vice-consul Wagstalf, die het uitvoerigst de redenen vermeldt, welke de Joden gehaat hebben gemaakt, zegt: »In het Westen van Europa en in Amerika identificeeren zich de Joden met het land, dat zij bewonen, en maken zij een deel uit van het staatslichaam, terwijl zij in Rusland door gebruiken, gedachtentaal en zelfs kleeding eene afzonderlijke kaste zijn". In Rusland zijn de Joden, wat zij in Westelijk Europa geweest zijn, toen Westelijk Europa hen, zooals thans Rusland, behandelde. En dat de Joden niet enkel een ramp zijn voor de bevolking, die hen beurtelings rijk maakt en plundert, wordt duidelijk in de rapporten aangetoond. Hun succes hebben zij te danken aan hun slimheid en ijver. »Het is moeielijk te begrijpen", zegt vice-consul Wagstaff, »hoe het zonder hen met den handel in Zuid-Rusland zou gaan, want den Russen ontbreekt het ten eenemale aan ondernemingsgeest en energie". X>ixitsclil a n d Naar aanleiding van het incident Skobeleff zegt de Köln. Zty.»De beste geruststelling zou zijn, als Oostenrijk snel een einde aan den Zuidslavischen opstand maakte. Want hoe langer hij duurt, des te meer voedsel zal hij uit Rusland ontvangen, natuurlijk van het »niet-Officiëele" Rusland. Het is meer dan naïef, dat de Oostenrijksche regeering' de goede trouw der naburige landen prijst. Dezer dagen verlaat als het niet reeds gebeurd is de broeder van den president der Servische Skupschtina, de heer Popowitsch, Petersburg om op last van het Slavische comité naar Belgrado te gaan. Popowitsch, die den Servisch- Turkschen en den Russisch-Turkschen oorlog heeft medegemaakt, vroeger Russisch officier geweest is en thans te Petersburg woont, moet een aantal geweren als wij goed ingelicht zijn 600 door Servië aan de opstandelingen doen toekomen. Bovendien brengt hij instuctiën mede voor' het Slavische comité te Belgrado. Aksakoff en zijn vrienden koesteren voor de Slavische zaak even hooge verwachtingen als in 1876. Het jaar 1882 zal, gelooven zij, weder een groot jaar zijn. Eerst had de Slavische vereeniging er aan gedacht, Popowitsch als aanvoerder eener in- surgentenbende naar de Drina te zenden om daar een guerrilla-oorlog te voeren. De Moskousche krijgs kundigen achten het namelijk geraden met vele kleine benden te ageeren". Gemengd Buitenlandse li Nieuws. Het Duitsche Keizerrijk heeft zijn kinderen zoo lief, dat het hen wil beletten in andere landen of werelddeelen brood en welvaart te gaan zoeken, die zij in Duitschland niet vinden kunnen. Hierin is dus het Rijk niet ongelijk aan die teedere moeder, die een aantal kinderen, waarmede zij gezegend was, zoo lief had, dat zij ze volstrekt niet van huis wilden laten gaan de wereld in om hun heenkomen te zoeken. Liever zat zij thuis gebrek met hen te lijden. En als zij klaagden over dat gebrek, dan legde de teêre moeder er de roe op en beduidde zoo haar kroost hoe zij het hebben wilde. Zoo althans vatten we 't op, als we lezen dat men aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Berlijn bezig is met het gereedmaken van een wetsontwerp tot beteugeling der landverhuizing. Men zegt dat te Belgrado een samenzwering ontdekt is tegen het leven van Vorst Milan Obrenovitsch van Servië. Men zegt ook dat de Vorst nu wel spoedig koning zal worden, evenals zijn collega van Roemenië. Een Italiaan, die eenigen tijd in Amerika heeft ge woond, is op het denkbeeld gekomen om de petroleym- bronnen onder den Vesuvius, die volgens hem de uitbarstingen en aardbevingen veroorzaken, af te tappen. Hij wil een tunnel maken, gaande door de basis van den Vesuvius, om aldus die bronnen te bereiken. Het welbekende bal Mabille te Parijs is niet meer. Het gebouw is verkocht en zal worden afgebroken. Het Petersburgsche Aardrijkskundig Genootschap heeft besloten een expeditie naar Nova-Zembla te zenden onder kommando van luitenant Andreieff. De gemalin van Don Carlos, die eenigen tijd geleden bij den Paus werd ontvangen, zond kort daarop uit Viareggio, waar zij thans woont, aan Leo XIII een doos, waarin een prachtig geborduurd misgewaad. Toen de doos op het Vaticaan aankwam, vond men daarin niets dan snippers papier. Het misgewaad is nog al tijd zoek ondanks alle nasporingen der politie. Op verzoek der Keizerin van Rusland zullen de Koning en de Koningin van Denemarken (haar ouders) andermaal naar Galschina komen, misschien nog wel vóór cle kroning te Moskou. Het gerucht liep, dat de Czaar op de jacht was vermoord; het bleek, dat de berichtgever een officier van het huis des Keizers washij werd gearresteerd en men heeft in zijn woning een aantal voor hem bezwarende documenten gevonden. Haverhill (Massachusetts), dat door brand zoo deerlijk heeft geleden, ligt ongeveer 32 mijlen ten N. van Bostonde stad telt 20,000 zielen. De brand brak 's nachts uit een der fabrieken en daar het sterk woei, verspreiden de vlammen zich met groote snelheid, terwijl alle pogingen tot blusschen vruchteloos bleven. Meer dan 300 kooplieden hebben alles verloren, 2500 personen zijn zonder werk. Bij de ontploffing te Chester zijn 18 personen om gekomen, 75 personen zijn gewond. Den 30 Januari heeft men de dagelijksche waar nemingen op den Risikop weder hervat, die de ingevallen j vorst belet had. Wederom is gebleken, dat de rots in beweging blijft, zich zelfs 6 duim verplaatst heeft en dagelijks meer naar de richting van het dorp buigt. Het gedeelte van het dorp, dat na de storting van 11 September 1.1. nog stond, zal nu ook ontruimd moeten worden. Dezer dagen is in Frankrijk octrooi genomen op een lichtgevende verfstof, welke uit de volgende be- standdeelen is saamgesteld: 100 deelen koolzure en phosphorzure kalk, verkregen door het gloeien van mosselschelpen, en wel van de Tridama en Sepia, vermengd met 100 deelen gebrande kalk. Hierbij voegt men 25 deelen gecalcineerd zeezout en 25 percent zwavel van de op vermelde wijze verkregen massa; benevens 6 a 7 percent verfstof, bestaande uit een zwavelverbinding van calcium, burium, strontium, magnesium, aluminum en uran. Deze verschillende bestanddeelen worden goed dooreengemengdvervolgens voegt men daaraan een geringe hoeveelheid vernis toe, om de massa als verfstof te bezigen. Vrij algemeen wordt deze lichtgevende verf gebezigd ter beschildering van boeien en tonnen in vaarwaters, van barometers en compassen voor scheepsgebruik, enz. Leidt men bij de vermenging van sommige der op genoemde tot poeder gewreven bestanddeelen met metaalpoeder een electrischen stroom door die massa, dan phosphoriseeren zij bijzonder sterk. Aan het buskruit, een der onmisbare oorlogsbehoeften, schijnt een vreedzame toekomst te zijn weggelegd. In Nordhausen heeft de ingenieur Beek eene buskruit- krachtmachine uitgevonden en geconstrueerd, die, zoo de voorspellingen juist zijn, een geduchte concurrent van de stoommachine schijnt te worden. De zuiger wordt door herhaalde ontploffingen van kruit in be- weging gebracht. De kracht dezer ontploffingen kan men regelen door meerderen of minderen kruitaanvoer. Een machine van 3 a 4 paardenkracht verbruikte in 40 uur 6 pond kruit ter waarde van f 1,50. Een Engelsche maatschappij heeft den uitvinder het patent afgekocht. Het wordt dus voor de assurantie-maat schappijen tijd eene nieuwe verzekering te berekenen namelijk tegen ontploffingen in de fabrieken werkende met buskruitontploffingsmachines. In Frankrijk worden op het oogenblik proeven ge nomen welke wij vreezen dat de ijverzucht zullen wekken van menigen roodneuzigen drinkebroer. Een aantal wetenschappelijke onderzoekers pogen door stelselmatige proefnemingen te ontdekken, wat de juiste werking van alcohol is op de spijsvertering, ademhaling en afscheiding van sappen. Het eerste verslag hierover is geschreven door den heer Dujardin Beaumetz. Het gelukkig wezen, dat gedrenkt wordt met jenever, gebaad wordt in cognac, bewierookt wordt met geurigen alcohol is het varken. De reden hiervan wordt deftig medegedeeld en is voor het menschdom hartverheffend. »Het varken is voor onze proefnemingen gekozen, omdat de spijsverterings-organen der varkens in hoofdzaak zeer nauwkeurig op die der menschen ge lijken, en omdat bovendien het varken het eenige dier is (behalve de mensch) dat zonder weerzin, ja met vreugde, gedrenkt wordt met alcohol". Dit najaar zal te 's Hage een internationaal congres bijeenkomen van hen, die zich aan het wetenschappelijk onderzoek wijden der werking van alcohol. K. e r k n i e u w s. Benoemd tot pastoor te Oud-Vosmeer de heer C. P. Verbraak; tot pastoor te Westdorpe de heer P. C. Fransen. VA.V 1724 Febr. 1882. Geboren: Een zoon van A. Tuijnman en M. Overbeke. dochter J. C. Broeke en D. Stoutjesdijk. zoon G. Vingerhoed C. de Looze. Gehuwd: M. Stoutjesdijk, 27 j., jm. en J. Verschoor, 26 j., jd. J. Bosloper, 33 j., jm. en J. Adriaanse, 30 jjd. Overleden: A. Kramer, 80 j.man van A. de Graaf, N. van de Velde, 65 j., vrouw van Ph. Lochmans. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 23 Februari 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 2>/a pCt. G75/ia dito dito 3 dito dito 4 101 n/i" dito dito 1878 4 1011J/j8 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 971/a Spanje, Obligation Buitenl. 1867/75 l1/* 2615/i6 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 523/16 dito 5e Serie '1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope ty- Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 78J/8 Obligatiën 1866 f 1000 5 94 dito 1860 2e L. 100 4»/» Obl.-Leen. 1867/69 4 75»/Ia Staatsleening 1866 5 130 l5/i a Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 61J/4 dito dito 5 6l5/8 dito in Zilver 5 623/4 dito dito 5 623/8 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 10 100 203/, 122=/, 497/s 87 71'/. 50 f MS'/. - 2,451/, Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/" 21,07^ Russen in Z. R. dito in zilver - 21,07 */a Amerik. Dollars Eng. Div. per - 11,67 l/a I Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 23 Februari 1882. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1880 f a f Nieuwe dito '1881 - 8,a - 14, Zomertarwe - 8,a - 8,50 Rogge 1881 - 7,50 a - 8,— Maartsche Gerst 1881 - 5,50 a - 5,80 Winter dito '1881 - 6,50 a - 6,75 Zomer dito 1881 - 5,50 a - 5,80 Haver '1881 - 3,a - 4, Paardenboonen - 7,a - 7,50 Witte boonen - 7,a - 11, Bruine dito 1881 - 7,a - 11, Schokker-Erwten - a - Kleine dito '1881 - 8,a - 9, Koolzaad - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 23 Februari 1882. Boter laagste koers f 0,72>/a per 5 ons. hoogste - 0,82 lj2 5 Kip-Eieren laagste - 0,60 25 stuks. hoogste - 0,95 25 Ter Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzee worden voortdurend geleverd: op goed karton, in nette étui, voor 55 cent; fijner postform. 75 heel fijn f 1, Letter naar keuze. Goede en nette uitvoering wordt verzekerd. Zierikzee. H. LAKENMAN. Bestellingen op bovenstaande worden mede aange nomen door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3