ZIËRIKZËËSCHË COURANT. voor hel arrondis- sewent Zierikzee. 1882., No. 16. Zaterdag 25 Februari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f '1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEA31AN. ZIERIKZEE, 24 Februari 1 8 8 2. Dinsdag is te Heinkenszand op 54jarigen leeftijd overleden de heer Jhr. Mr. C. van Citters, lid van de Prov. Staten van Zeeland. De overledene was in velerlei betrekking nuttig werkzaambehalve lid der Staten van Zeeland, was hij burgemeester van Hein kenszand en van 's Heer-Arendskerkedijkgraaf van het Waterschap van Heinkenszand, voorzitter van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, enz. Voor zijn gezin en niet minder voor lijdenden en belioeftigen is zijn dood een groot verlies. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zag men te 's Hage aan den gevel van het hotel «Den Ouden Doelen", behalve de Nederlandscbe en Oranje vlaggen, ook nog uitgestoken de vlaggen van Amerika, China, Japan, Portugal, Roemenië en Brazilië, ten teeken dat van al die staten de gezanten op dat oogenblik in het hotel logeerden. Het 35e Landhuishoudkundig Congres is thans door het bestuur te Wageningen gesteld op 19, 20, 21 en 22 Juni. Niet minder dan 72 vraagpunten werden ter bespreking ingezonden. Te Amsterdam bestaat het plan tot een aanbouw op uitgebreide schaal rondom het Paleis voor Volksvlijt. Door het bouwen van een winkelgalerij rondom den tuin achter het paleis, in verband met de stichting van groote vleugelgebouwen met hoektorens en passages, zal daar een inrichting gemaakt worden, die in menig opzicht zal doen denken aan het «Palais Royal" te Parijs. Op dit oogenblik wordt de Residentie bezocht door de Vorstin van Waldeck, moeder van H. M. de Koningin. De Vorstin heeft ook een dag te Middelburg vertoefd. Prinses Helena is met haar bruidegom over Vlissingen naar Windsor gereisd. Te Vlissingen is met goed gevolg te water gelaten het op de werf der Kon. Maatschappij «de Schelde" aldaar gebouwde schroefstoomsehip «Zwaluw", van compositie-bouw, en bestemd voor den dienst der Indische civiele marine. Ook de ketels, machines en verdere uitrusting worden aan die werf gemaakt. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad van Nederlandsche ijsvereenigingen en ijsclubs. Aan gezien dit jaar «ijs en weder niet dienende" hebben willen zijn voor de bedoelingen en verwachtingen dier vereenigingen, heeft men besloten nu een «IJsbond" te stichten «om internationale hardrijderijen mogelijk te maken." In Mei a. s. zullen een groot gedeelte der uitheemsche en andere planten en gewasssen van het huis «De Pauw", uit de nalatenschap van Prins Federik, publiek verkocht worden. De heer D. van Wijk Jr., kastelein in het lokaal «Vereeniging" te Amsterdam, heeft aan de sociaal- demokraten zijne zaal geweigerd, omdat zij er een openbare vergadering wilden houden. Hij had hun die verhuurd, zonder dat hij begrepen had, dat de vergadering openbaar zou zijn. Hij heeft kosten en schade vergoed aan de heeren, die met hem gesproken hadden. De politie heeft geen pressie op hem uit geoefend, maar hij heeft bescherming van de politie gevraagd, omdat hij aan bedreigingen bloot stond. jEr is niets nieuws onder de zon, zegt Salomo we beamen dat volkomen, doch het neemt niet weg dat er somtijds feiten voorvallen, die om het buiten gewone onze zintuigen meer dan gewoon aandoen. Zoo'n aandoening had ons te pakken toen we ver namen dat een dominé, uit een der Zuid-Hollandsche steden, bij gerechtelijk vonnis dezer dagen veroordeeld was tot eene geldboete en in de kosten wegens het springen over een afsluitboom, een feit, strafbaar ge steld bij de wet op de spoorwegen. Deze overtreding is nu zoo crimineel niet, maar wanneer, zooals in casu, zij gepleegd is door een man, wiens roeping het is, de menschen aan te manen tot gehoorzaamheid aan de overheid, dan krijgt zij een meer ernstig karakter en dat ernstige komt nog scherper uit, wanneer men weet dat die predikant de rechtzinnige leer predikt, op politiek gebied de anti revolutionaire partij is toegedaan en wanneer het noodig is op dat terrein ook handelend optreedt. Neen, we moeten eerlijk erkennen dat we, in onzen goeden dunk over den eerwaarden stand geschokt zijn, we meenen dat een geestelijke onvoorwaardelijk door drongen zou zijn van het woord van den Apostel Paulus: y>het is noodig onderworpen te zijn aan de overheid, niet alleenlijk om der straffe maar ook om der consciëntie wille.'" R. N. Vermoedelijk geen groote voorstanders van de tele- phoon, het gemakkelijke middel van gemeenschap, waarover ook Rotterdam weldra te beschikken zal hebben, trachten het publiek te beduiden, dat de geleidingen gevaar leveren voor 't inslaan van den bliksem. Het publiek oordeele zelf. Waar blijft dat gevaar, als men weet dat nóch in Amerika, welks groote steden met een telephoonnet zijn overdekt, nóch in Engeland, nóch in België of Duitschland ooit een geval is voorgekomen, dat de bliksem langs de telephoondraden is ingeslagen. Deze schroeien, wanneer zij door den bliksem worden ge troffen, onmiddellijk door de felle hitte af, omdat ze zoo dun zijn. Daardoor voorkomen zij zeiven elk gevaar voor de huizen. Hoe zouden de dunne telephoondraden een gevaar leveren, waar niemand er aan denkt een gevaar te zien in de veel dikkere telegraafdraden, waarmede het geheele land overspannen is. Deze hebben veel meer weerstandsvermogen dan de telephoondraden, kunnen dus werkelijk eene geleiding voor den bliksem zijn; toch heeft niemand ooit van brand gehoord ten gevolge van 't inslaan van den bliksem langs telegraaf draden. En zouden dezen - we herhalen het, omdat hun meerdere weerstandsvermogen de electrische vonk een weg banen kan die vonk aanleiding kunnen geven om een gebouw binnen te dringen, dan nog heeft men honderd middelen voor één, om elk gevaar te voorkomen. 't Eenige waarvoor men waken moet, minder omdat er gevaar door kan ontstaan dan omdat men er last van kan hebben, is dat de telephoondraden niet ge spannen worden in de onmiddellijke nabijheid van ver bindingsdraden voor electrisch licht. Uit Amsterdam schrijft menDe schoenpoetsers kwestie is nog niet opgelost. De directeur, Richiardi, heeft uitstel van betaling gevraagd tot Vrijdag a.s. Het weekloon had reeds verleden Donderdag betaald moeten worden. Van den inventaris is nog niets be taald. Het deficit moet ongeveer f 1400 bedragen, waaronder de 10 gulden borgstelling van eiken gezel. Ruim 60 waren er in dienst. Enkelen zijn nog met hun handwerk doorgegaan, doch deze zijn nu geënga geerd tegen f 2,50 in plaats van f 5 per week, terwijl ze bovendien nog één cent ontvangen van elk paar te poetsen laarzen. Hoe men zich vergissen kan. Iemand te Gorinchem ging huiswaarts en in de Keizerstraat gekomen meende hij zeker op zijn slaapkamer te zijn, althans hij ont kleedde zich en liet zich vallen, waardoor zelfs een belangrijke bloeding ontstond. Nog niet het rechte gebruik van zijn hersenen kunnende maken, liep hij ongekleed verder, trachtte een heining over te klimmen en zoo zijn bed op te zoeken. Ook dit zou evenwel niet gelukt zijn, indien de nachtwacht niet tusschen- beide gekomen ware en hem naar het politie-bureau had gebracht, waar den ongelukkige geneeskundige hulp werd verleend en vanwaar hij vervolgens naar zijn rechte slaapstede is vervoerd, In de werkplaats van den heer Stracké, beeldhouwer te 's Hertogenbosch, is vervaardigd het gipsmodel voor het beeld van Graaf Jan van Nassau, dat staat ver zonden te worden naar de gieterij van de heeren Merkelbach Co. te Breda, om in brons gegoten te worden. Het model is 3 M. hoog, en geeft den graaf te zien gekleed in het costuum van den tijd. rustende met den rechterarm op eene kolom, waarop het jaartal 1579 staat, en met den linkerarm op het gevest van den degen. Naar gemeld wordt, is het Kon. besluit over de korte broeken en de rijlaarzen voor bereden officieren niet van toepassing op de officieren der schutterij. Onder de Oost-Ind. berichten in 't Utr. Dagblad vindt men een korte mededeeling van eene verdediging van den bekenden kapt. Kauffmann over het mishan delen van dwangarbeiders, 't Alg. Dagbl. van N.-I. dat niet tot zijne voorstanders behoorde, erkent, dat K. een uitstekend administrateur is geweest, dat hij de stoffelijke belangen zijner dwangarbeiders goed be ha 2'tigd heeft; de rotanstrafdie voorgeschreven was, is echter een gevaarlijke straf en als de rechter een man is zóó streng in zijne administratie, zal hij ook in straffen van geen toegeven hebben geweten, zegt 't blad. Meer en meer moet men aannemen, dat het open baar maken door den Minister van Koloniën van de memorie van den proc.-gen. in deze zaak eene groote onhandigheid is geweest. De haven van Tandjong Priok heeft dezer dagen reeds uitnemende diensten bewezen. De stoombooten, die naar Europa zouden vertrekken, de Prins Hendrik en de Gelderlandzoomede de kustbooten der Nederl. Indische Stoomvaartmaatschappij hebben in de nieuwe haven haar goederen en passagiers kunnen innemen, hetgeen bij het woeste weder en de omstuimige zee, die de communicatie op de reede zeer bemoeielijkte, een ontzaglijk groot voordeel was. Alles is op Priok nog niet gereed en menige steen moet nog gelegd, menige meter kade opgehoogd, menige paal geheid worden voor en aleer de haven kant en klaar kan worden opgeleverd, maar de voltooiing nadert met rassche schreden, en dan zal binnen weinig tijds, al thans voor Batavia, de schandelijke, oude toestand van gebrekkigen toegang naar zee, van achterlijke, vorige- eeuwsche communicatie tot de geschiedenis beliooren. En Priok zal daar zijn, om te bewijzen dat de Neder landsche Regeering en Volksvertegenwoordiging, althans één enkele maal, onbekrompen in de beurs hebben weten te tasten al was 'took niet hun beurs voor een dringend handelsbelang. Benoemingen, Besluiten, enz. Door Z. M. is, met ingang van '1 Maart 1882, benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Hulst, C. Bergsma, ontvanger der registratie en domeinen aldaar.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1