I Buitenland bracht 64 stemmen. Herkozen is de heer A. Sei'et met 1300 stemmen. Aan het Atjeh-rapport wordt het volgende ontleend In den politieken toestand der afdeeling Groot-Atjeh kwam gedurende den verslagtijd geen verandering. In den avond van 12 December werd zonder eenig gevolg de versterking Tjot Basetoel door een bende maraudeurs, onder hunne gewone hoofden Toekoe, Aris, Ketjik Amat van Gerot en Wakil Abdoel Rachman beschoten overigens werden rust en orde niet ernstig gestoord. Daarentegen mocht het der politie gelukken een berucht en gevreesd rooverhoofdman, den aanlegger van een menigte rooftochten in het Kroeng Rajaschemet name Njaq Gambang, in zijn woning te Tjoet Aloer (29 Moekims) te omsingelen en, daar hij weigerde zich over te geven en zich gewapenderhand verzette, af te maken. In de III Moekims Kerkoen heerschten vele koortsen onder de bevolking. In een part. corresp. uit Atjeh aan het B.Ii. leest men het volgende omtrent den aanval van Atjehers op Telok Semawé Herhaaldelijk reeds werd onze bezetting aldaar ver ontrust, totdat eindelijk een 150-tal Atjehers een aanval op het etablisement der Atjeh-leverantie deden. De weinige bewoners mochten er evenwel in slagen den vijand zooveel ontzag in te boezemen, dat hij voor het oogenblik van verdere aanvallen afzag. Een loods met bouwmaterialen werd door de Atjehers aan de vlammen prijsgegeven. Uit het leven van den pas oveileden schlijver Berthold Auerbach wordt o. a. de volgende anecdote verhaald. Hij was eens ten eten bij een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar, die bekend stond wegens zijn onverdraag zaamheid. De gastheer kwam met een glas wijn naar hem toe, klonk met hem en zeide: »Wanneer alle Joden waren zooals gij, waarde Auerbach, dan zou het goed gaan". Auerbach antwoordde: »En wanneer alle Christenen waren zooalsik, dan zou het ook goed gaan Talrijk zijn de blijken van sympathie, die de familie des overledenen ondervindt en de bewijzen van hulde aan diens nagedachtenis gebracht. Het Berlijnsche blad Kladcleradatsch gaf o. a. de volgende dichtregelen Wer schmuckt, o Freund, Dein bleiclies Dichterhaupt Mit deutschem Kranz, um den Du heisz geworben? Die Flur ist kahl, die Eiche steht entlaubt, Des Waldes Blatterpracht ist all' erstorben. Doch kornuit der Lenz, dann kranzen Land und Leut' Des Sangers Grab, der sterben ging von dannen In tiefer Wehmuth aber rauschen heut Zum letzten Grusze Dir des Schwarzwalds Tannen. Alphonse Waufers, de bekwame archivaris van de stad Brussel, heeft in de Fransche taal een brochure uitgegeven, getiteld: »De omwenteling van de 16e eeuw, en "Willem de Zwijger". Te Wiesbaden is op 71jarigen leeftijd overleden de bekende natuur- en sterrekundige, prof. dr. Carl Johannes Matthes. Ofschoon de heer Six pas afgetreden is als Minister, weet men hem in den Haag reeds weder in functie te doen treden, n.l. als burgemeester der Residentie. De heer Six is vroeger secretaris van den Haag geweest dit zal vermoedelijk aanleiding tot het gerucht geweest zijn dat hij nu burgemeester zou worden, iets dat anders nog in de lucht moet hangen, daar er van een aftreding van den tegenwoordigen burgemeester, jhr. mr. Gevers Deynoot, geen sprake is. Voor de opbrengst van de Rijksmiddelen was de maand Januari een goed begin van het nieuwe jaar. De invoerrechten brachten 62,000 meer op dan in het voi'ige jaar en overtroffen zelfs de raming voor een maand met '16,000, wat voor dezen tijd van het jaar een bijzonder verschijnsel is. De zegel- en registratierechten bleven langzaam stijgendede eerste brachten f 191,000 op, tegen f '172,000 in het vorige jaar, de registratierechten '1.034,000 tegen ƒ900,000 in 1881. Posterijen en telegraphie blijven ook voor uitgang in de opbrengst aanwijzen. Tegen 355,000 in het vorige jaar brachten de posterijen nu 396,000 op; de telegraphie gaf 86,659 tegen 82,444 in 1881. De loodsgelden ondervonden ook den invloed van den zacliten winter; zij brachten 63,610 op tegen f 39,613 in 1881. De accijnzen bereikten eveneens eens vrij hoog cijfer. Wel bleef dit, zooals gewoonlijk in de eez'ste maanden van het jaar het geval is, aanmerkelijk onder de raming voor een maand, maar het overtrof toch liet cijfer van Januari '1881 niet onbelangrijk, waartoe alle accijnzen bijdroegen. Ofschoon de successierechten niet ruim vloeiden en anderhalf ton minder opbrachten dan in Januari 1881 (zij gaven slechts f 492,000), is toch het totaal cijfer van de middelen ruim 4 ton hooger dan in de maand Januari van het vorige jaar. Dit cijfer van 3.346,250 mag dan ook bevredigend genoemd worden, vooi'al als men in aanmerking neemt, door welke middelen en in welke verhoudingen dat hooger cijfer verkregen werd. Door de »Amsterdamsche Omnibusmaatschappij" is in de gemeentekas van Amsterdam gestort de som van 41,412 (ruim 4 pCt. van haar maatschappelijk kapitaal) als voorloopige uitkeering over het jaar 1881, ingevolge de bepalingen der concessie. Het juiste bedrag der uitkeering kan eerst worden bepaald na vaststelling van het dividend. Dezer dagen heeft een onzer vroegere landgenooten, die thans te Marseille woont, aldaar op minder aan gename wijze met de politie kennis gemaakt. Hij wees n.l. een 4tal matrozen, die bij ongeluk van het schip «Limburg" waren achtergebleven, den weg naar den Hollandschen consul, toen hij opeens met hen daar zij als deserteurs waren aangegeven door de politie werd gearresteerd. Zestien uren heeft hij daarop in het cachot doorgebracht. Zooals men begrijpt, heeft hij bij den consul tegen deze handelwijze protest aangeteekend. De schrijver der «Residentie-Brieven" in het Zeeuiosch Dagbl. weet uit goede bron mede te deelen, dat de nieuwe Minister van Binnenlandsehe Zaken zich ver bonden heeft om «zeer gematigd te besturen" en «dat hij zoo spoedig mogelijk met een wijziging van de kieswet zal voor den dag komen". Dit zeer gematigd zal echter altoos toch wel be- teekenen in beslist liberale richting. Tusschen Zwolle en Hasselt loopt de Overijselsche Vecht in het Zwarte water. Voor zoover men weet is in die Vecht nog nooit zalm gevangen. Dezer dagen nu heeft P. Ridderikhof van Hasselt daarin een zalm van 14 a 15 kilo gevangen. De zaak v. d. Kamp verschaft aan de Limburgsche clericalen voortdurend nieuwe ergernis. Nu de storm over de benoeming van den Roermondschen onderwijzer tot leeraar aan de kweekschool te Maastricht is bedaard, komt het bericht, dat hem het onderwijs is opgedragen in de algemeene geschiedenis en die des vaderlands. De Courier de la Meuse die met dit bericht waarschijnlijk de belangstelling in deze zaak, die reeds begon te verflauwen, weder wil aanwakkeren meent dit zeker te weten en kondigt tevens aan, dat deze benoeming het onderwerp van eene interpellatie in de Tweede Kamer worden zal. De hardlooper Dibbels heeft de krachten van zijn mededinger King te licht geacht. Eerstgenoemde zou 100 malen in het Feestgebouw te Rotterdam rondloopen tegen King 80 maal. Dien wedstrijd won King. Bij de te Gorinchem gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, noodzakelijk geworden, wegens verhooging in rang van den heer A. Seret, waren uitgebracht 1452 stemmen, waaronder 88 van onwaarde. Over verschillende candidaten verdeeld, werden uitge De Javabode verneemt dat er plan bestaat bij de regeering, om troepen te zenden naar Timor, ter onderwerping van eenige stammen, die ons gezag niet eerbiedigen. Den 27 December j.l. is de nieuw gebouwde mis- sigit te Kotta Radja door den Gouverneur van Atjeh met groote plechtigheid aan het Inlandsche priester- hoofd overgegeven. Aan het slot der toespraak, die de Gouverneur bij die gelegenheid hield, zeide de vertegenwoordiger van het Nederlandsch gezag het volgende «Daar staat ze, als een teeken, dat Nederland ten einde brengt wat 't begint, en houdt wat het belooft. En nu hoofden en geestelijken van Atjeh. Gij allen die hier getuigen zijt, dat door mij de sleutels van dien tempel aan het priesterhoofd Toeboe Kadi Mlikoel Adil ter hand worden gesteld, aanvaardt dit geschenk van de Regeeringmoge het door u beschouwd worden als een waarborg van haar welwillende bedoelingen, en wanneer ge in dat gebouw, dat uw heiligdom wordt, uwe gebeden ten hemel zendt en den zegen van den Allerhoogste afsmeekt, gedenkt dan dat Nederland uw vijand niet is, dat het niets liever wenscht dan uw voorspoed en welvaart te bevorderen. Gedenkt dan ook de beloften door u aan de Regeering gedaan, en dat het voor de Mohammedanen, niet minder dan voor den Christen, plicht is, gedane beloften gestand te doen". Te Salatiga heeft een geheimzinnige moord plaats gehad op oudejaars-avond. Zekere v. d. S., wegens oogziekte ontslagen beambte bij den spoorweg, logeerende bij zekeren S., is, na met dezen den geheelen avond gedronken en gereden te hebben, zonder bekende aan leiding, naar beweerd wordt, door S. in zijn bed vermoord met een korte lans. S. had later maatregelen genomen om aan inbraak te doen gelooven. Hij verklaart zich van het gebeurde wegens dronkenschap niets te herinneren. Hij is, naar aan het Ind. Vad. gemeld wordt, nog op vrije voeten. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot betaalmeester te Sas van Gent M. L. de Balbian van Doorn, thans surnumerair. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onder de jongelieden, die dezer dagen door H.H. M.M. den Koning en de Koningin tot H.D. pensionaires voor de schilderkunst zijn benoemd, komt o. a. voor de heer J. II. Hollestelle te Middelburg. De toekomst van den «Rotterdamschen Schouwburg" zal worden verzekerd door een premie-leening van een millioen gulden, in 400000 obligaties a 2,50, aflosbaar in 71 jaar, elk met 3 en een gezamenlijk bedrag van '1.312.555 aan premiën. Reeds zijn eenige schrijvers van bellettristische en wetenschappelijke werken bezig om een stel of wat boeken te maken, waarbij de heeren Bolle, Cohen c.s. de loten zullen toegeven. De grijze Leopold von Ranke herdacht dezer dagen zijn vijftigjarig lidmaatschap van de Pruisische Academie van Wetenschappen. De Keizer heeft hem benoemd tot geheimraad met den titel van Excellentie. R u s 1 a n d. In alle stilte heeft Rusland in Midden-Azië een groote schrede voorwaarts gedaan. Het tractaat met Perzië, dat den 10 December te Teheran werd ge- teekend, brengt de Russische grens tot op 17 kilometer van Sarakhs, een Perzische vesting op de grens van Afghanistan. Ook in Merv hebben de Russen reeds betrekkingen aangeknoopt. In Britsch-Indië hebben de eerste geruchten van dat tractaat reeds vrij wat op schudding veroorzaakt, die er niet minder op zal worden, als men er den beruchten toost van generaal Skobeleff zal kennen. De generaal toch verklaarde o.a. dat de macht der Russische wapenen zich uitstrekt tot Sarakhs en gewaagde van «het ontzaglijk gewicht eener wapenplaats voor de poorten van Herat en Afghanistan". Dit kan niet anders beteekenen, dan dat hij de Russische voorposten zon willen vooruit schuiven, totdat zij Afghanistan onmiddellijk bedreigen en dat hij een vesting of geretrancheerd kamp zou willen aanleggen op een punt, vanwaar een Russische expeditie ieder oogenblik naar Herat kan opbreken. Ofschoon de woorden van Skobeleff officiëel gedesavou eerd zijn, verdient liet niet vergeten te worden, dat hij wordt beschouwd als de aangewezen gouverneur-gene raal van Turkestan, zoodra generaal Kaufmann, wiens gezondheid veel te wenschen overlaat, zijn ontslag vraagt. De correspondent der Times te Calcutta zegt, dat men algemeen wenscht, dat het Engelsch gouvernement dadelijk krachtig tegen het tractaat zal protesteeren, daar de nieuwe grenzen de Russen feitelijk meester maken van Merv en Herat en het in staat stellen ieder oogenblik ernstige verwikkelingen in Afghanistan en aan de noordwestelijke grenzen van Indië te ver oorzaken. De Times zelf is minder ongerust. Wij twijfelen er aan, zegt zij, of Rusland door zijn voort- dringen in Midden Azië sterker wordt en in ieder geval zijn wij overtuigd, dat ons geen dadelijk gevaar dreigt. Onze politiek is, te behouden, wat wij in Indië hebben, en ons zoo weinig mogelijk in te laten met hetgeen daarbuiten gebeurt. Als Rusland tegen Af ghanistan oprukte, zouden wij begrijpen, dat Indië bedreigd werd, en zouden wij ons niet tevreden stellen met protesteeren. Maar zoolang als Indië niet bedreigd wordt, of slechts heel in de verte en onder sommige eventualiteiten bedreigd wordt, kunnen wij gerust niets doen en vooral niets zeggen. Ons handelen, hoe dwaas en onnoodig ook, zou uitwerking hebben; onze diplo matieke vertoogen baten niets en wij verliezen er niets bij, dat wij ons de moeite sparen, ze te maken. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Ten aanzien van de Union Générale beginnen er al een aantal van verschijnselen zich op te doen, waaruit men kan afleiden, dat de «kraak", hoe hard en geruchtmakend ook, toch nog zoo erg niet is geweest, ja zelfs alles misschien er nog mooier zal uit gaan zien dan zonder de kraak. Er worden reeds balans-cijfers gepubliceerd, die schijnen aan te toonen, dat er nog geld zal overschieten. Ja zelfs de aandeelhouders, die al in angst en siddering zaten dat zij 375 frs. per aandeel zoudeD moeten bijpassen, zullen daartegenover ook weer 425 frs. per aandeel trekken en dus nog 50 frs. profiteeren. Ook loopen er reeds anecdoten om de noblesse van

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2