Onze lezers weten, dat de »Edam" van de Rotter- damsche Noord-Amerikaansche Stoomboot-Maatschappij na een zeer ongelukkige reis te New-York is binnen gesleept geworden, nadat een poging daartoe door liet stoomschip «Persian Monarch" gedaan door het breken van den kabel en door het uit het gezicht raken van die boot mislukt was. »Wat de «Edam" ondervond, nadat zij de «Monarch" uit het gezicht had verloren, deelde de gezagvoerder, de heer Taat, aan de New-York Herald als volgt mede «Verblindende sneeuwvlagen sloegen bijna onop houdelijk over het schip en dit was van voor tot achter letterlijk met ijs bekleed. Ik deed loodingen, en bevindende dat wij naar het Noorden dreven, trachtte ik met meer zeil weder Zuidwaarts te komen. Dit gelukte echter niet, omdat de zee te hoog was en bij de poging om zeilen in te halen, werden die alle door den storm weggeslagen. Met de weinig overgebleven zeilen dreven we Zuid-Oost tot over drieën. Kort te voren had ik nog zesmaal gelood en bevonden dat wij weder Noordwaarts dreven en dat we in allerijl het land naderden. Ik trachtte daarom het schip in zee te houden. Te 9 uren werd mijn ergste vrees bewaarheid, want wij kregen de Nan- tucket-banken in 't gezicht. De toestand was uiterst hachelijk geworden; de wind gierde vreeselijk, en de eene zee na de andere brak over het schip. Ik poogde nogmaals af te houden, met hulp van alle zeilen, maar tevergeefs, wij dreven heen en weder voor de brekers. Te 12 uren kregen we den vuurtoren van Nantucket in het gezicht en toen begreep ik, dat wij in onmid dellijk gevaar verkeerden, daar wij ons dicht bij een der gevaarlijkste banken moesten bevinden. Een oogen- blik raakten we zelfs de rots en het schudden van het schip werd duidelijk gevoeld. Ik gaf bevel de booten gereed te houden, om ze terstond te water te kunnen laten, en deelde livepreservers uit aan iedereen van boord. Ik zond alle tusschendekspassagiers naar beneden en hield de luiken boven hen gesloten. Dit was volstrekt noodzakelijk, daar plotseling een paniek kon ontstaan en ik bovendien bevreesd was dat sommigen van hen zouden overboord slaan door de hevige zeeën, die onophoudelijk over het dek sloegen. Wij dreven juist voorbij de gevaarlijkste banken te 2 uur 's namiddags, en zoodra het grootste gevaar was geweken, ging ik naar beneden en stelde de passagiers gerust, die natuurlijk in een toestand van verslagenheid en angst verkeerden. Ik verzekerde hun dat het onmiddellijk gevaar was geweken, en dat wij nu ongetwijfeld terecht zouden komen. Er ging nog een zware zee en het schip was bedekt met ijs. Het grootzeil woei toen weg en we bleven over zonder iets dan twee gereefde marszeilen. Wij bleven den geheelen nacht door zuidwaarts drijven, maar ik gevoelde dat wij, voor het oogenblik althans, buiten gevaar waren. Het weder veranderde belangrijk des Dinsdags en we hadden een lichte bries uit het Noorden met een zware mist op het water. Te 8 uur zag ik een stoomboot, als een brik ge tuigd, met volle marszeilen, westwaarts sturende. Ik liet dadelijk noodseinen geven en om alle moeielijkheid te vermijden van hulpeloos te worden achtergelaten, de zwaar geladen stukken afvuren. Zij moeten mijn seinen gehoord hebben, al hebben zij mijn vlaggen niet gezien, maar zij zetten hun weg voort zonder op ons te letten. Van dat oogenblik tot Woensdag (25 Januari) ochtend, laveerden wij met de bovenzeilen om twee of drie knoopen in het uur te maken. Onze koers was West, en te 8 uur 's morgens kregen wij een stoomboot in zicht, oostwaarts op ons afkomende. Nogmaals heesch ik de seinen, met verzoek om ons op sleeptouw te nemen, en zij antwoordden terstond daartoe bereid te zijn, met de bijvoeging dat zij naar Halifax stoomden. Dit leek mij niet, omdat wij ruim 400 mijlen van die haven waren en ik vreesde, dat dezelfde ramp zou gebeuren als toeü de «Persian Monarch" ons sleepte; en na onze ervaring op de Nantucketbanken was ik besloten om niet het leven mijner passagiers en bemanning een uur langer dan strikt noodig was, op het spel te zetten. Ik liet een boot in zee en begaf mij aan boord van het stoom schip, dat bleek te zijn de «Napier", van de Arrowlijn, kapt. Anderson, met bestemming van North Shields naar Halifax. Nadat ik den staat van zaken aan den kaptein had uiteengezet, stemde hij er in toe, ons naar New-York te sleepen. Wij maakten geen overeenkomst, maar bepaalden dat het bedrag van het hulploon door scheidslieden te Londen zou worden vastgesteld. Ik bracht een sleepkabel overboord en wij kwamen behouden aan. Wij waren omstreeks 180 mijlen van Sandy Ilook, toen de «Napier" ons oppikte. De «Edam" heeft een klein lek van achteren, vermoedelijk wegens het stooten op de Nantucket. Zij heeft geen enkele schade van anderen aard bekomen". Alvorens het schip te verlaten, hebben de Engelsche en Duitsche passagiers brieven van dankbetuiging aan kapt. Taat onderteekend voor de uitnemende zeeman schap en den waren moed, die hij had betoond, door hen veilig door de vreeselijke gevaren te brengen, welke zij op reis hadden ontmoet. Aan den heer J. Daverveldt te Wouw is door den Minister van Waterstaat vergunning verleend om voor het aanleggen en in werking brengen van een stoom tramweg van het spoorwegstation te Bergen op Zoom naar het Tholensche veer gebruik te maken van den Rijks grooten weg van Breda over Bergen op Zoom daarheen. Volgens een particulier bericht is Zr. Ms. stoomschip «Atjeh", na geruimen tijd in de wateren van Atjeh te hebben vertoefd, den 11 Januari te Point de Galle (Ceylon) gearriveerd, met bestemming om naar de schipbreukelingen van de «Koning der Nederlanden", die sedert Oct. nog niet terecht zijn, te zoeken. N. R. CL Een buitenman, die den notaris ging verzoeken eenig vast goed voor hem te verkoopen, ontzag zich niet, toen hij in de spreekkamer werd ontvangen, op den schoon geverfden vloer te spuwen. De notaris wilde zijn cliënt daarover geen aanmerking maken en schoof bedaard het spuwbakje voor zijne voeten, denkende, dat zijn tabakkauwende vriend het nog wel eens noodig zou hebben; de man evenwel, die het gebruik van een spuwbakje niet scheen te kennen, keerde zich halverwege om en bevuilde nogmaals den vloer; daarop volgde weer een verschuiving van het spuwbakje door den notaris en deze handeling herhaalde zich nog wel vier- vijfmaal gedurende het gesprek. Eindelijk begon dit den man te vervelen, hij schoof eenigszins driftig het bakje op zij, zeggende«Notaris, als ge dat ding nog eens voor mijne voeten zet, dan spuw ik er in!" Benoemingen, Besluiten, enz. Bevorderd tot machinist 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandsche Marine de heer Jan Koopman Cz. van Nieuwerkerk (Capelle), thans gedetacheerd bij het eskader in Neder!. Indië. Kunst, Wetenschap en Letteren. Weder is door den dood een lieveling der Muzen uit de menschenkinderen weggenomen. Bert li old Auerbach is te Cannes, waar hij vertoefde om herstel van gezondheid te zoeken, overleden. Hij werd den 23 Februari 1812 geboren te Nordstetten, in het Wurtembergsche Schwarzwald. Zijn ouders waren Israë lieten. Na de Talmudistische school te Hechingen bezocht te hebben, studeerde hij drie jaar in de theo logie te Karlsruhe en vertrok in '1830 naar Stuttgart. Daar en te Tübingen studeerde hij theologie, letteren en rechten, doch bepaalde zich latei' tot de philosofie, waarin hij te Munchen en Heidelberg zich oefende. Spinoza's figuur trok hem zeer aan, en hij bezorgde ook een uitgaaf van diens werken. In 1839 verscheen zijn roman Dichter und Kaufmann. Zijn naam begon nu bekend te worden, doch zijn populariteit dankte hij inzonderheid aan zijn Scliwarzwalder Dorfgeschich- ten (1843). Later verschenen van hem Barfüssele (1856), Joseph im Schnee (1860), Edelweiss (1861). Van zijn hand zijn verder verschenen en meerendeels van Europeesche bekendheid gewordenGevattersmann een volksalmanak ('1845'48), Schrift und Volk (1846), Tagebuch am Wien (1849), Andreas Hof er, een treurspel, (1850), Neues Leben (1851), Volkskalender '1859 en vervolgensAuf der Höhe, een waar juweeltje, (1868), Das Landhaus am Rhein (1868) en eindelijk WaldfriedLandolin van ReistershöfenDer Forst meisterTJnterwegs Brigitta. Hij leverde ook studieën over kunst en philosofie in zijn Deutschen Abendeen was medewerker in de Rundschau. Men zegt dat zijn lijk van Cannes naar Nordstetten gevoerd en op het kerkhof aldaar zal begraven worden. Naar men aan de Iiaarl. Ct. mededeelt, heeft Z. M. de Koning de opdracht aanvaard van «de Watergeuzen" (fragment uit J. J. L. ten Kate's gedicht), declama- torium met groot orkest en mannenkoor, ,door N. A. Bouwman, kapelmeester bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. Te Angleur zijn door een werkman een twintigtal bronzen voorwerpen onder den grond gevonden, o.a. twee vrouwenbeeldjes, drie Mercuriuskoppen enz., alle uitmuntend geconserveerd en antiek. Laveleye, aan wien de vondst is gezonden, heeft eenige der voor werpen in de zitting der Belgische Academie vertoond. Te Parijs zou in de Groote Opera een ballet van Dalo worden gegeven «Namouna"; de balletmeester Petipa had daarin een «pas" aangebracht, «Ie pas de la cigarette", waarin mil. Sangallt haar mededanser telkens rookwolkjes in het gezicht moet blazen. Mile. Sangallt, die niet gewoon was te rooken, had het met veel moeite tot een sigaret gebracht, maar nu heeft Vaucorbeil den «pas" geschrapt, uit vrees voor brand. Petipa is zoo woedend hierover, dat hij, naar men zegt, den directeur zal dagvaarden. In den gevel van het huis te Rome, waarin Walter Scott woonde, zal een gedenksteen worden geplaatst. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Er schijnt licht te komen in de duisternis, die het sombere drama van den moord van den heer Bernays bedekte. Nog is niet met zekerheid te zeggendie en die zijn de schuldigen, doch dat men den draad gegrepen heeft, schijnt zeker. Vermoedelijk heeft men te doen met de fatale ontknooping van een ingewikkeld familiedrama, waarin onderscheidene ook hooggeplaatste personen betrokken zijn. Zooals reeds spoedig door sommigen, ook door ons vermoed werd, schuilen de acteurs van 't drama niet in Amerika, noch in Engeland, maar daarentegen zeer in de nabijheid van 't tooneel waar 'tis afgespeeld. Reeds hoort men te Brussel en Antwerpen openlijk de namen der gecompromit- teerden noemen. De Fransche rageering wil niet toelaten dat het plan van Vera Sassoulitscli om in Frankrijk een afdeeling te stichten van de «Vereeniging van het Roode Kruis van den volkswil" uitgevoerd wordt. Zij heeft den Rus Peter Lavrof, die met Vera de zaak zou organiseeren, aangezegd dat hij het Fransche grondgebied moet verlaten. Weder is een kapitaal verchristelijkings-onderneming te Parijs gesprongen, n.l. het «Comptoir Breton"de directeur De la Renaudière is op den loop en laat een aanzienlijk deficit achter. De Belgische generaal de Brialmont, die een werk heeft geschreven over België's verdedigbaarheid en zich daarin wat vrij heeft uitgelaten, heeft van den Minister van Oorlog een berisping ontvangen. Te Jeruzalem is een oproer uitgebroken onder de Chaldeërs. Zestig hunner verwondden ettelijke Armeniërs, vernielden heiligenbeeldenheilige graven en een Armenisch altaar. De troepen hebben de orde hersteld. Als eens de Oostersche kwestie opgelost is, zal men wel doen met ook Jeruzalem en andere heilige plaatsen eens te zuiveren van al het christelijk en onchristelijk gespuis dat daar huist en kwaad doet. Onder de anecdoten, waartoe de kraak der Union Générale aanleiding heeft gegeven, behoort ook deze. Toen de aandeelen nog maar laag stonden, stierf een der beambten van de bank. In zijn nalatenschap werden een aantal aandeelen gevonden. De erfgenamen konden het niet eens worden over de verdeeling dezer stukken en er ontstond een proces uit. Later rezen de aandeelen buitensporig en nu wilden de erfgenamen wel deelen, doch daar het proces niet uit was, mochten zij niet verkocht worden. Thans is 't proces nog niet uit, doch de aandeelen zijn nu nog minder dan nul waard, want er moet nu zelfs nog 75 op gestort worden voor het deficit. Een vrouwelijke Nihilist, Sophia Burdin, is uit Siberië ontsnapt en te Genève aangekomen. Het Londensche fonds voor de Joden in Rusland is thans tot 42550 pd. st. geklommende douairière barones James De Rothschild van Parijs zond 1200 pd. st. Voor het eerst op het vasteland heeft op 3Feb.j.l. 's avonds op de lijn FrankfortHanau een proefrit plaats gehad met een door electrische gloeilichten verlichten spoorwegtrein. De door de firma H. J. Möhring te Frankfort ter beschikking gestelde dynamo- electrische machine werd door een der waggon-assen in beweging gebracht, zoodat er geen afzonderlijke drijfkracht noodig was. Bovendien werd een aantal Faure'sche batterijen gebezigd. De door den telegraaf- inspecteur Löbbecke uitgedachte toestellen gaven een verrassend resultaat. Volgens een Russische statistiek neemt de bevolking van Rusland sterker toe dan die van eenigen anderen Staat, Holland en Denemarken uitgezonderd. Zij verdubbelt zich in 58 jaar (die van Denemarken in 56, die van Holland in 57 jaar), die van Duitsche land in 68, die van Frankrijk in 165 jaar. Het aantal geboorten is in Rusland 49 per 1000 zielen (26 in Frankrijk); het aantal sterfgevallen is 37 per 1000, dat is meer dan in eenig ander land van Europa, Hongarije uitgezonderdhet grootst is de sterfte onder kinderenhet aantal onwettige kinderen is gering (30 per 1000). Het getal zelfmoorden, die uit den insolventen boedel der Union Générale zijn voortgekomen, bedraagt reeds 19.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2