ZIERIKZEESCHE COIRAM. 9. Woensdag 1 Februari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor hot arrondis- sement Ziorikzer. Binnenland. het Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 34 Januari 488 2. In de vergadering der afd. Zierikzee van de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op Zaterdag 21 dezer, heeft de heer Chr. Mazure zijn belangrijke voordracht over het hoefbeslag voortgezet en geëindigd. Evenals den vorigen keer woonde een talrijke vergadering deze voordracht bij, die uitmuntte door sierlijkheid en degelijkheid. Maandagavond is door dr. P. Schuringa in de verga dering van 't dept. Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid een voordracht gehouden over melk en de verschillende methoden van onderzoek dier stof. In de heden gehouden Raadsvergadering is benoemd tot leeraar in de Scheikunde enz. aan de Hoogere Burgerschool Dr. Z. Th. Diehl te Goes. De aanbeveling bestond uit de H.H. Dr. Z. Th. Diehl te Goes en Dr. P. Schuringa te Zierikzee. Verder is benoemd tot onderwijzer aan de Tusschen- school de heer G. Brandt te Bruinisse. Eervol ontslag werd verleend: aan den heer A. J. Bethe als onderwijzer aan de Tusschenschool, ingang 4 Maart e.k. en aan Mej. A. J. Chivat als onderwij zeres aan de Meisjesschool, ingang 4 Febr. e.k. Afwijzend is beschikt op het verzoek van de Ver- eeniging »de Ambachtsschool", om eene subsidie uit de gemeentekas van f 300 'sjaars, en op het adres van de brei- en naaischool, om' terug te komen op het vroegere raadsbesluit tot het doen vervallen der subsidie aan die school. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdagavond in de Vergadering van het Nutsdepartement alhier als spreker optreden de heer W. J. van Gorkum van Goes. Het onderwerp zal denkelijk zijn de Transvaalsche zaken en toestanden. Door ingezetenen van Kerkwerve is aan den heer J. v. d. Zande, gewezen hoofdonderwijzer aldaar, bij zijn vertrek uit de gemeente, een fraai geschenk ver eerd tot een aandenken, n.l. een tafel met een album bevattende de namen der schenkers. De Tweede Kamer heeft in de zitting van Vrijdag avond het handelstractaat met Frankrijk verworpen, met 46 tegen 32 stemmen. Dit is een belangrijke gebeurtenis, vooral omdat op internationaal terrein in ons landje zoo weinig omgaat. Om de waarheid te zeggen, wij hebben noch het tractaat bestudeerd, noch de discussies er over minutieus nauwkeurig nagegaan. Het is zoo moeielijk in een dergelijke zaak de algemeene belangen streng af te zonderen van de vele afzonderlijke belangen. Zoo ergens dan hier gaat het niet op, dat de gezamenlijke bijzondere belangen het algemeene belang zouden uitmaken. Bij zulk een tractaat zou het al een hoogst zeldzame tref wezen, als de meerderheid der direct belanghebbenden tevreden was met de door de onderhandelaars vastgestelde conditiën. Als men dan ook de verschillende locale belangen door de respect, vertegenwoordigers hoorde bespreken, zou men gezegd hebben, dat er van het geheele tractaat geen stuk zou terecht komen. Het is echter ook vroeger (4865) voorgekomen, dat de on- derdeelen van een handelstractaat fel werden bestreden en afgekeurd en dat toch per slot van rekening het tractaat in zijn geheel met schier eenparige stemmen werd goedgekeurd. Thans zou het zoo niet zijnde Kamer wilde de deelen niet, dus ook het geheel niet. De eenige algemeene redeneering, die wij ons meenden te mogen veroorloven op grond van hetgeen we er "van hadden nagegaan, was deze: in de meeste, zoo niet in alle gevallen, zal elk tractaat toch beter zijn dan geen tractaat. Zonder tractaat toch hebben wij ons te onderwerpen aan al de bepalingen van het tarif général en al staat daar tegenover dat wij ook wederkeerig niet beleefder behoeven te zijn dan de Fransche adminis tratie wij zijn een te klein en van onzen handel te afhankelijk volk om in zulk een strijd niet altoos te moeten vechten met korter wapenen. Er zijn er ook die meenen dat bij deze verwerping politieke motieven zouden hebben gegolden. Dit is moeielijk uit te maken, al valt het ook in het oog dat schier al de ultramontanen onder de tegenstemmers voorkomen. Het zou jammer zijn als een handels tractaat om binnenlandsche partijbelangen moest ver worpen worden. Toch schijnt het gebeurde voor het kabinet een hoogst ernstige zaak te zijn en er wel eenige vrees te bestaan voor een kabinet-crisis. Dit schijnt men in de Eerste Kamer volkomen te hebben begrepen, want in dat staatslichaam zijn bij herhaling in den vorm van toejuichingen ovaties aan de Regeering gebracht, die blijkbaar ten doel hadden het Kabinet tot aanblijven te nopen. Het zou ook voor het oogenblik een ramp zijn als het kabinet heenging. Er is geen aangewezen oppositie om de teugels over te nemen en waar zou thans een cabinet d'affaires van daan moeten komen, dat het tegenwoordige kabinet ook opgetreden als cabinet d'affaires evenaarde in vruchtbaarheid van arbeid? Zaterdag is, volgens het Vaderlandeen Ministerraad gehouden, waarschijnlijk om over den toestand ge- dachtenwisseling te houden. De opmerking is ook gemaakt, dat eenige der tegen stemmers kunnen geleid zijn door een negatieve bedoeling- of, wil men, een preventieve. Men zou n.l. liever de handen thans geheel vrij houden, nu men toch geen over 't algemeen voordeelige voorwaarden heeft kunnen bedingen. Er zit op economisch gebied een krachtige reactionnaire beweging in de lucht en komt deze door zetten dan kunnen wij toch ons geïsoleerd standpunt als vrijhandels-staat niet handhaven, dan zullen wij met de beweging mede moeten en voor dat geval is het beter dat we ons nu niet voor een aantal jaren de handen binden. Zoo wordt geredeneerd. Dat de reactie in de lucht zit, ja zelfs in Duitschland zich reeds krachtig doet gelden, is een niet te loochenen feit. Eindelijk is nog aangemerkt door voorstanders van het tractaat dat de Kamer het toch maar had moeten aannemen, al was 't ook zooals het daar ligt niet geheel naar genoegen. Was het in beginsel aange nomen, dan konden er nog wijzigingen in gebracht worden, waartoe Frankrijk zich allicht had laten vinden, omdat wij toch getoond hadden te willen méégaan. Nu kan er vooreerst aan geen nieuwe onderhande lingen gedacht worden. De Tweede Kamer is op reces uiteengegaan tot 27 Februari. De Eerste Kamer is na afdoening der Staatsbegi'ooting Zaterdag tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het stoomschip »Edam" van de Rotterdamsclie Amerikaansche maatschappij is gelukkig in Amerika binnengesleept, na eenige dagen met onbruikbare schroef op zee te hebben gezwalkt. Het had de schroef bladen verloren en was wel al eens op sleeptouw ge nomen door een andere boot, doch deze had het weder verloren door het breken van de tros. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam zal 24 Februari a.s. behandelen het strafproces betreffende het spoorwegongeluk, dat in October jl. bij Rotterdam plaats had. Beklaagden zijn de stationschef en een voorman; twintig getuigen zullen worden gehoord. Men schrijft uit den Haag aan het Bott. Nieuwsbl. In den laatsten tijd is er veel gesproken over de kleeding der officieren; zij mochten geen spanbroeken meer dragen, altijd, zelfs ook wanneer zij met dames liepen, met hooge laarzen over de broek wandelen alsof zij op 't punt stonden voor het vaderland te gaan baggeren, kortom men vertelde allerlei dingen, maar 't ware van de zaak, neen, dat wist men toch nog niet. In een koninklijk besluit in het laatst van het vorige jaar en op 49 Januari 1.1. is daaromtrent het volgende bepaald. De lange uniform-pantalons voor generaals en bereden officieren zijn afgeschaft, waarvoor zij, zoowel in als buiten dienst, een rijbroek en hooge laarzen moeten dragen. Aan de adjudanten des konings en de ordonnance-officieren en aan de adjudanten van de prinsen van het koninklijk huis wordt vergund des avonds verlakte hooge laarzen te dragen. Het dragen van sporen vervalt voor alle niet-bereden hoofd- en verdere officieren waaronder moeten worden verstaan allen, die niet gerechtigd zijn tot het houden van een of meer dienstpaarden en met name voor die bij de vesting-artillerie, de pon tonniers en torpedisten. In verband daarmede worden door de hiervoren genoemde officieren voortaan aan den onderkant der pijpen van de pantalons geen knoopen gedragen, terwijl ook de insnijding aan dien onderkant en de souspieds vervallen. Aan de niet- bereden officieren, die tijdelijk diensten te paard moeten verrichten, wordt zoolang dit wordt vereischt, het dragen van rijbroek en van hooge laarzen met sporen of van pantalons met souspieds en van sporen toegestaan. De patroontasch met bandelier vervalt, evenals voor de onderofficieren en minderen der veld artillerie, voor alle officieren der artillerie, met uit zondering van die der rijdende artillerie. Het wordt aan de bereden officieren vergund 's avonds hooge laarzen van verlakt leder te dragen. De laarzen zullen steeds van sporen, volgens het bestaand model, moeten zijn voorzien. Alle opper-, hoofd- en verdere officieren van het leger, ongeacht de door hen ver vulde dienstbetrekking, zijn gehouden in hunne gar nizoenen steeds tot des namiddags 4 uur (en indien zij tot de orderweek gecommandeerd zijn, den geheelen dag) in uniform gekleed te zijn, waar zij in het openbaar verschijnen; deze bepaling geldt niet de officieren van gezondheid en militaire apothekers. Men schrijft ons uit Amsterdam dd. 27 Jan. »In de laatste weken heerscht hier een koortsachtige opgewektheid tot het oprichten van maatschappijen. Nauwelijks heeft de dienstverrichting-maatschappij haar geëmployeerden, in grauw gewaad gestoken, de mistige straten opgezonden, en hebben de roode bedienden van de schoenpoetsers-vereeniging hun handgeld verdiend, of men weet elkander reeds met meer of minder zekerheid te verhalen, hoe onder directie der heeren Ch-vlier d'Industrie en P.nier Percé (geassisteerd door de onmetelijke kapitalen der millioenen-juffrouw?) zich hier eene maatschappij vormt tot exploitatie der straat-nijverheid in 't algemeen, waaronder verstaan wordt o. m. Nakijk", de houders van en rondschreeuwers met afschriften van de trekking der staats-loterij de draaiorgelende straatslijpers met gevolg; het rond brengen van kranten; het metier der passeroeters (mogelijk afkomstig van Pas de route, voddenraper langs de straat en den walkant van de grachten) den verkoop van Sinaasappelen, bokking op kruiwagens enz. enz. »Wie bij zulke levensteekenen nog mocht twijfelen aan den bloei en den vooruitgang van handel en nijverheid in onze goede stad, moet wel ziende blind zijn!" Utr. Dagbl.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1