ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arronis- sesiieit Zierikee. 1882. No. s. Zaterdag 28 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,—. Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERT EN TI EN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 ct_ Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. lAIiElVMAN. ZIERIKZEE, 27 Januari 1 88 2. De familie Cau, pas zoo getroffen door het afsterven van den heer Mr. B. C. Cau, werd eergisteren ander maal zwaar bedroefd door het plotseling overlijden van de weduwe en moeder, Mevr. Wilhelmina Johanna Cau, geb. Ermerins. Ook in Mevr. Cau wordt veel verloren: voor haar gezin in de eerste plaats, maar ook voor vélen in de gemeente. In onderscheidene collegies, o. a. als regentes van het Burger-Weeshuis, was de waardige overledene nuttig werkzaam en armen en nooddruftigen ten zegen. Zij was een wakkere, ontwikkelde vrouw, wier verlies algemeen wordt betreurd. Dreischor 20 Januari. Heden heeft in tegenwoordig heid van het bestuur van den polder Dreischor en vele belangstellenden, de officieele proefmaling plaats gehad van het ten behoeve van genoemden polder gesticht lievelcentrifugaalpomp-stoomgemaal, nadat reeds vooraf de polder van het vele overtollige water door het nieuwe werktuig was ontlast, waarbij reeds de uitmuntende werking was geconstateerd. De hevelcentrifugaalpomp met direct werkende ma chine levert een hoeveelheid water van ruim 90 M3. per minuut, bij een opvoerhoogte van 3 M. (terwijl bij contract hiervoor slechts 68 M3. was bepaald, ook het steenkolenverbruik was aanzienlijk minder dan daarvoor bij contract was overeengekomen.) Het bleek dat deze inrichting in allen deele aan hare bestemming beantwoordt. De heer D. van der Made, Ingenieur te Dordrecht, naar wiens ontwerp en onder wiens leiding de houw heeft plaats gehad, heeft daarvan alle voldoening. De hevelcentrifugaalpomp met diiect werkende ma chine, stoomketel, enz., vervaardigd en geleverd door de Maatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje" te 's Gravenhage, werkt uitmuntend, terwijl constructie, soliditeit en nette afwerking der pomp met machine en toebehooren de algemeene tevredenheid verwierven, zoodat genoemde Maatschappij ook hier wederom haren gevestigden roem handhaafde. Aan allen, zoomede aan den heer P. Vink te Noord- gouwe, uitvoerder van de bouwwerkenwerd door het bestuur dank gezegd voor hunne zorgen aan dit werk besteed. Men heeft thans te Amsterdam een corps schoen poetsers ten dienste van 't publiek op straat. Het corps bestaat uit jongens; zij dragen een nette uniform be staande in roode garibaldi-kiel, pet met galon, fijne verlakte kaplaarzen en glacé-handschoenen. Hun tradi- tioneele »stoof' is veranderd in een sierlijk gemaakt en smaakvol beschilderd kastje. Als het benoodigde kapitaal van f 25000 kan ge vonden worden zal te Maastricht een liberaal blad »De Maastrichter Ster" worden uitgegeven. De heer J. van de Poll, directeur der bekende stich ting Bethesde te Laag-Soeren, is aldaar overleden. Wij gaven in een onzer vorige nommers mededee- ling van hetgeen in andere bladen gelezen werd om de geheimzinnige historie van de zoogenoemde mil- lioenen-juffrouw op te helderen. Men meende dat het raadsel nu geen raadsel meer was, al vonden sommigen 'took wat vreemd dat een arme jonge opperman, die te min was om een dienstmeisje te behagen, het in Amerika in een korten tijd zóóver had kunnen brengen dat hij 18 millioen kon nalaten. Thans echter is die geheele historie van dien rijken ouden vrijer in rook verstoven en Jannetje Struik is weer de mysterieuse millioenen-schepster geworden, een figuur nog moeielij kei- te verklaren of te doorzien dan indertijd Adèle Spit- zeder. Alles gaat weer gelijken naar het sprookje, dat we onlangs vertelden. Wat de justitie er van maken zal wordt met nieuwsgierigheid tegemoet gezien. In den Haag vertelt men dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin aan de Deventer tapijtfabriek hebben besteld een groot en kostbaar tapijt, om te dienen tot een geschenk aan Prins Leopold van Engeland en Prinses Helena van Waldeck. De bemanning van een der loodskotters een kleine 30 personen sterk verkeerde Maandag op de reede van Vlissingen in groot levensgevaar. Bij stil en helder weder, met een tamelijken ebgang, liep een buitenlandsch driemastschip op den kotter No. 11, die voor anker lag, in. Gelukkig bleek het loods- vaartuig den schok te kunnen weerstaan, hoewel het aanzienlijke schade bekwam. Het schip, dat de aan varing veroorzaakte, zal voor de kosten aansprakelijk zijn. Een vergadering van Turksche fondsenhouders heeft te Amsterdam na korte bespreking zonder stemming of discussie een motie aangenomen,waarin oprechte dank wordt betuigd aan Bourke voor den ijver en de bekwaamheid, waarmede hij zijn veelomvattende en hoogstmoeielijke taak heeft volbracht. De vergadering verklaart met de gemaakte schikking, nu geen betere te bedingen was, genoegen te nemen, en heeft het bestuur der »Vereeniging voor den effectenhandel" gemachtigd de vereischte maatregelen te nemen tot uitvoering dier regeling. De Nord. Allg. Ztg. neemt in een woordelijke ver taling het artikel van het Dagblad van 's Gravenhage op, dat tegen het Berliner Tageblait over de ver houding tusschen Duitschland en Nederland is gericht. Het officieuse blad zegt: De Hollandsche krant heeft ongetwijfeld meer begrip van de verhouding tusschen Duitschland en Nederland en van den politieken toestand, van welke zij een gevolg is, dan het Berliner Tageblatt en de daarin aangehaalde Engelsche corres pondenten, wier kwade wil en onwetendheid evenzeer te verklaren zijn. De rijks-kanselier koestert wel geen voorliefde voor diplomaten, die gehuwd zijn met doch teren des lands, waar zij geaccrediteerd zijn, doch dit is eene eigenaardigheid, die het Duitsche departement van buitenlandsche zaken waarschijnlijk met alle an dere ministers van buitenlandsche zaken gemeen heeft. De voorgenomen verplaatsing van von Canitz naar Lissabon stond daarmede hoegenaamd niet in verband. Zijn verwantschap met aanzienlijke Hollandsche families heeft nooit zijn dienst afbreuk gedaan. Evenmin is er eenige aanleiding geweest een krachtigen toon aan te slaan of eene aan brutaliteit grenzende energie te toonen. De stoomtramlijn Middel burg-Vlissingen zal waar schijnlijk in eigendom overgaan aan de Société de chemins de fer économiques te Brussel. Volgens de IV. Bott. Ct. heeft een tolgaarder bij Veenendaal van Ged. Staten van Utrecht vergunning bekomen voor den verkoop van sterken drank in het klein. Een vrijend paar, dat volgens Friesch gebruik zich Zondagavond in een opkamertje had afgezonderd, werd eenige uren later in bewusteloozen toestand gevonden. Bij onderzoek bleek het meisje reeds overleden te zijnde jongeling kwam in de buiten lucht weer bij. Kolendamp schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn geweest. Voor het op Donderdag a.s. te houden surnumerairs examen voor vrouwelijke candidaten bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen hebben zich tot heden 50 sollicitanten aangemeld. Het comité van uitvoering voor de in 1883 in de hoofdstad des rijks te houden internationale koloniale- en uitvoerhandel-tentoonstelling heeft de tussclienkomst der regeering ingeroepen om zoowel binnen- als buiten slands en in de overzeesche bezittingen en koloniën de aandacht op die onderneming te vestigen en de deel neming daaraan zooveel mogelijk te bevorderen, In verband hiermede heeft de Minister van Water staat aan de Commissarissen des Konings een schrijven gericht, waarbij deze verzocht worden voor het wel slagen der zaak werkzaam te zijn en in welk schrijven tevens als de wensch van het comité wordt te kennen gegeven, dat door de Commissarissen des Konings. per sonen of commissiën worden uitgenoodigd om zich te belasten met de vertegenwoordiging van de belangen der tentoonstelling in hunne provincie en vooral met het aanmoedigen van de nijverheid tot het inzenden van producten en fabrikaten. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat, toen Zaterdag 1.1. ten overstaan van den rechter-commissaris rekening en verantwoording werd gedaan in den boe del van den in staat van kennelijk onvermogen ver klaarden gewezen rijksontvanger C. te Makkum, daarbij is gebleken, dat, na volledige uitbetaling der kosten en schulden, er nog een batig saldo van ruim f 4000 overblijft. Dat een telegram, vooral als de opgaaf slecht ge schreven was, wel eens niet geheel juist overkomt, is geen wonderErrare humanum estMaar dat daar nogal vaak met grond over geklaagd wordt, is jammer. Wie echter onderstaand adresdoor een gemeentebestuur niet ver van hier onlangs van een telegrafist der staatsspoor ontvangen, leest, ver baast zich minder over de herhaaldelijk voorkomende verminkingen in de telegrammen. »De ondergeteekende verzoek beleefd om mijn kin deren die te gedurende de maand October daar onderwijs heeft genoten en daarvoor een kwartaal bij den Heer (gemeente-ontvanger) betaald heb de som van f 3, m de reden daar ik mijne kinderen te te school hebt gedaan, daar ik in de nabijheid van deze school woonachtig was, tevens verzoek beleefd om mij kinderen te op school te mogen hebben daar ik met 1 December ben verhuis naar de en daar ik nu dichter in de nabij hen hij de school van dan te Tevens verzoek ik beleefd om een kind schosteloos te mogen hebben daar mijn tratement niet te ruim is en mijn huisgezin nog al bezwaarlijk is daar mijn gezin groot is 4 kinderen en alles van mijn tratement moet komen, verzoek ik beleefd daar een gunstig antwoord te mogen ontvangen liefst zoo spoedig mo gelijk daar ik mijn kinderen gaar naar school wenschte te hebben. Uw ond.dienstwelige dienaar X." Het antwoord van Burg. en Weth. kunnen we niet mededeelen. Was ons advies gevraagd, we hadden voorgesteld niet alleen gunstig op het adres te be schikken, maar de »dienstwelige" uit te noodigen, zelf nog een poosje op school te komen. Dat hij zijn kinderen »gaar naar school wenschte te hebben", ver dient intusschen waardeering: er is nu kans dat het «gezin" (van vier kleinen) wat beter «gaar" wordt dan papalief! Zntf. Ct.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1