Buitenlandsch Overzicht. geleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost- Indië; dat de gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie adspiranten; dat de aanvraag om toelating (bij gezegeld request) vóór i Mei 4882 bij het Ministerie van Koloniën moet zijn ontvangen, vergezeld van de vereischte stukken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te München is overleden de natuuronderzoeker en reiziger von Schlagintweit. Er schijnt tegen het voorjaar overvloedig werk aan den politieleen winkel te zullen komen. Wellicht zijn ons voor dit jaar nog groote verrassingen bereid. In de eerste plaats trekt voor 't oogenblik Frank rijk onze aandacht. Na maanden van kostelijk mooi weer is daar plotseling een erg betrokken lucht waar te nemen. Een vrij groot échec van Gambetta valt nu juist samen met een soort van crisis in den effectenhandel, waardoor dat échec indirect nog wordt vergroot, terwijl die crisis evenzeer niet verminderd wordt door de spanning op staatkundig gebied. Toch schijnen deze twee zaken niet rechtstreeks met elkaar in verband te staan. Reeds lang is door velen in Frankrijk de behoefte gevoeld van een herziening der constitutie. Bepaaldelijk de Senaat schijnt dringend reorganisatie noodig te hebben. Thans doet zich echter het vreemde geval voor, dat, ofschoon de tegenwoordige regeering een meerderheid heeft in de Kamer en in den Senaatde commissie van 33 leden voor het onderzoek naar den noodigen omvang der herziening meerendeels uit tegenstanders van Gambetta bestaat. Nu was het denkbeeld van Gambetta hoofdzakelijk enkel dat de kieswet zou herzien worden en dat zijn lievelingsidée de lijststemming (scrutin de liste) zou worden aan genomen. Maar de scrutin de liste is niet het troetel kind der commissie, noch van een groot deel van Senaat en Kamer. Nu wil de commissie dat als de Kamers in congres bijeenkomen, de herziening een veel wijder strekking zal hebben. Het valt in het oog dat dit in 't algemeen gevaarlijk is, daar dan allicht de geheele constitutie op losse schroeven kan gezet worden, en Gambetta vindt het voor zich ge vaarlijk dat men niet toegeven wil aan zijn wensch naar partiëele herziening. Zoo kan er voor Frankrijk wel eens spoedig een tijd komen, dat men van den staat van zaken zou moeten zeggen, wat wel eens van 't weder gezegd wordtuit dit weder kan alles voort komen. Te minder zou een crisis thans van pas komen, nu de Fransche staatslieden wel hun aandacht noodig hebben om te letten op hetgeen er in het buitenland omgaat, bepaaldelijk in Tunis en in Egypte. Het wespennest der Tunis-zaak blijft nog steeds lastig en al heeft de Fransche regeering ook haar resident Roustan nadrukkelijk de hand boven het hoofd ge houden, de anti-Fransche partij in Tunis zelf blijft steeds wakker. Het is te betwijfelen of deze partij door de gevangenneming van den broeder van den Bey wel tot zwijgen gebracht zal worden. In Tunis staat de Fransche regeering thans tot den Bey gelijk sinds jaren de groote mogendheden, vooral Engeland, tot den Sultan gestaan hebben. Het is een kleine Oostersche kwestie. Dan is er het Egyptische vraagstuk. Daar dreigen Engeland en Frankrijk samen met een interventie. De zich noemende nationale partij in Egypte komt op voor de zelfstandigheid des lands. Daarin ligt wel raison, zou men zoo zeggen. Doch de ervaring leert, dat als Egypte zoo wat zelfstandig is, het deze zelf standigheid gebruikt om het internationale recht te verguizen, geld van Europa te leenen en daarvan de renten niet te betalen, en de belangen der bevolking te verwaarloozen. Voogdij schijnt onder zulke om standigheden voor allen beter dan zelfstandigheid. Maar waartoe zou een gewapende Engelsch-Fransche interventie niet al kunnen leiden! Vroeger kwam Europa wel voor de Egyptische zelfstandigheid op tegen den Sultan; thans komt deze op voor zijn suzereiniteitsrechten op Egypte en deze rechten heeft o. a. Engeland meermalen erkend. Intusschen, zegt men, zoekt de Sultan steun bij de Duitsche diplomaten. Oostenrijk zal geld en menschen moeten opofferen om den opstand in Dalmatië en de andere gewesten daar in dien hoek te onderdrukken. De Bosniërs, Herzegowiners en anderen willen zich niet onderwerpen aan den militieplicht. Met zijn andere soldaten zal dus de Keizer deze onderdanen moeten dwingen om hem soldaten te leveren. Wat moet Oostenrijksche vader landsliefde toch een vreemd ding zijn in sommige hoeken der heterogene monarchie! In Britsch-Indië is een ernstige oproerige beweging ontstaan. Het centrum van den opstand is diep in het binnenland, in Nepal. Volgens een bericht was de Britsche autoriteit de beweging meester geworden na een tachtigtal inlandsche officieren te hebben doen fusilleeren en een aantal notabelen te hebben doen arresteeren. Het laatste zal zijn om gijzelaars te krijgen en 't eerste om de inlandsche militairen te inponeeren. Men weet dat in Indië Engeland de taktiek volgt om de bevolking door soldaten uit die zelfde bevolking geworven in bedwang te houden. Doorgaans gaat dit goed; doch de vreeselijke dagen van '1857, toen tal van inlandsche regimenten, de cepoys, in opstand kwamen en de geheele Britsche heerschappij in Indië in gevaar brachten, zijn nog niet vergeten. Weder zijn enkele bijzonderheden wereldkundig geworden, waaruit blijken kan dat het Engeland op Borneo te doen is om dat eiland of het Noordelijk deel er van tot Britsche bezitting te maken, met de Borneo-Company als brug daartoe. Aan deze Company is n.l. patent gegeven 0111 opium te mogen doen aanplanten en om het zout-monopolie in te voeren, twee zaken, die Engeland overal uitsluitend aan den staat voorbehoudt en aan geen particuliere maatschappij afstaat. Ook zou die Company zelfs indirect zijn toe gelaten slaven te houden, althans de slaven der in landers te exploiteeren. In Amerika heerscht spanning tnsschen de N.-A. Unie en Chili. Het is evenwel niet te verwachten dat Chili het tot een oorlog zal laten komen. Al hebben de Chileenen Peru en Bolivia overwonnen, tegen de machtige sterrenbanier zijn zij toch niet opgewassen. De nihilisten zitten nu al inChina. Volgens een bericht uit China in een blad te San-Francisco zou er onlangs een moordaanslag op de nu pas over leden keizerin zijn gepleegd. Men had n.l. een der groote steenen leeuwen of draken, die ter weerszijden van de paleistrap staan, met buskruit of dynamiet doen springen, denkelijk om de keizerin, als zij voor bijkwam, door de rondvliegende stukken steen te dooden. De keizerin kwam er ongedeerd af, zoodat de aanslag te niet liep. Men verhaalt weder dat de misdadigers, die het feit bedreven hebben, in de poging zoover konden slagen omdat zij een mijngang hadden gegraven, uit een op eenigen afstand gelegen Tartaarsche woning tot onder de keizerlijke trap aan het paleis. Het geheele verhaal is misschiien slechts een ver dichtsel van de Californische redactie om den velen Chineezen, die te San-Francisco wonen, iets shockings te leveren. Voor sensatie zijn zelfs de Chineezen vatbaar. Gemengd liuiteiilandsch Nieuws. Te Brussel is nog wel de sensatie groot wegens den geheimzinnigen moord gepleegd in no. '159 van de rue de la Loi, op den Antwerpschen advokaat de Bernays, schoonzoon van den heer Eduard Pecher, doch men heeft nog weinig licht in deze zaak. Wel schijnt het zeker te zijn, dat aan een listig overlegden en beraamden moord en niet aan een ongeluk moet gedacht worden. Over de identiteit van den vermoedelijken moordenaar met de twee Vaughan's, die te Richmond wonen, verkeert men ook nog in onzekerheid. De eene heer Vaughan is een wapenfabrikant en de andere is reeder doch het signalement van den vermoedelijken moordenaar komt weinig of niet overeen met dat van den laatsten der twee Vaughan's, die niet een bejaard man, maar nog een betrekkelijk jong mensch moet zijn. Over de beweegredenen verdiept men zich in gissingen. De ballon van prof. Powell is teruggevondenhet lijk van den ongelukkigen luchtreiziger lag nog in de mand. Marx, de chef der politie te Weenen, die op den avond van den brand den aartshertog Albrecht verze kerde dat allen gered waren, heeft zijn ontslag genomen. Aan het hof te Rome wil de étiquette dat alle sleepen der dames even lang zijn. Bij de jongste diplomatieke receptie merkte de markiezin de Montereno, «clame d'honneur" der Koningin op, dat de japon van de vrouw van den Belgischen attaché, mme Legnay, tekort was. De baron de Keudell, deken van het corps diplomatique, werd naar mme Legnay gezonden om haar op deze zonde tegen de étiquette opmerkzaam te maken. Mme Legnay verzocht den baron haar in een aangrenzenden salon te volgenzij vroeg om een schaar en haar sleep opnemend sneed zij de «queue", die zooveel aanstoot had gegeven af met verzoek, dat hij die aan de markiezin zou geven. Dit zeggende verdween zij, den baron Keudell zeer verlegen achter latend met de «queue". Sedert dien wordt de baron geregeld M. «de Queue d'elle" genoemd. Sankofski en Melnikoff, die wegens den moordaan- slag op generaal Tscherevin terechtstonden, zijn ver oordeeld: de eerste om te worden opgehangen, de tweede tot 20 jaar dwangarbeid. Beiden zullen in appèl komen. De Daily Neivs heeft een telegram uit Calcutta ontvangen, waarin het bericht omtrent de ontdekking van een uitgebreid komplot in Nepaul wordt bevestigd. Een en twintig inlandsche officieren zijn gefusilleerd en tachtig notabelen gearresteerd. Een zeldzame rechterlijke dwaling is dezer dagen bewezen. Tien jaren geleden werd de barbier Heinrich Bose te Posen wegens het vermoorden van den boek drukker Fischer te Grosz Gay ter dood veroordeeld; die straf werd echter in levenslange gevangenisstraf veranderd. De veroordeelde had zijn schuld volkomen beleden. Toch bleek hij onlangs onschuldig en ver leden week werd de arbeider Hermann Theodor Stell- macher 11a langdurig onderzoek ter zake schuldig verklaard en ter dood veroordeeld het bleek nu, dat Bose, die door drankmisbruik tot den bedelstaf was vervallen, tien jaren geleden geen raad meer wist en toen maar, om onder dak te komen, zijn schuld be kend heeft, overtuigd dat later zijn onschuld toch blijken zou. Bij de viering te Berlijn van den '18n Januari door de 800 vertegenwoordigers der Duitsche «Burschen- schaften" had een allertreurigst feit plaats. Dr. Adolf Löwenstein stond op om ter eere van zijn 100e semester een ad f u 11 d u m voor te stellen. Hij sprak, terwijl alle aanwezigen voor den nestor der vergadering 't hoofd ontblootten, een rede vol geestdrift uit en besloot met de woorden: «Mogen alle volgende gene ratien getrouw blijven aan de kernspreuk der Duitsche «Burschenschaft" en gelijk ik tot het '106e semester instemmen - met ons hoogste ideaal: «Vaderland, eer, vrijheid". Op het oogenblik dat hij zijn glas aan de lippen wilde brengen, zeeg hij neer en was een lijk. Onder algemeene onsteltenis was 't feest ten einde. De 7'ljarige dr. Löwenstein, een in de medische wereld algemeen bekend man, verwierf zich vooral een groote reputatie door zijn bevordering van de Zweedsche heilgymnastiek. Hij was daarenboven een 0111 zijn frisschen humor, zijn karakter en zijn goed hart algemeen beminde persoonlijkheid. Van Regeeringswege is thans een verordening vast gesteld tot regeling van den brandweerdienst in de schouwburgen te Weenen. Het personeel, door de directiën van de schouwburgen met den dienst belast, staat onder de bevelen van den technischen inspecteur van het stedelijk bouwkundig bestuur. I11 zake den brandweerdienst is het geheele personeel, ook den direc teur aan de bevelen van genoemden ambtenaar onderwor pen, terwijl het uitdooven van licht in de gangen alleen op zijn bevel kan geschieden. Het vuurscherm mag slechts even vóór het begin der voorstelling opgehaald en moet onmiddellijk na elke acte weder neergelaten wordenbij het minste gevaar moet dit onverwijld geschieden. Tegelijkertijd zijn onderscheiden verbete ringen gelast in de inrichting van onderscheidene schouwburgen. Aangaande den verkoop van verscheidene Italiaansche bladen door hun eigenaar Oblieght aan een Fransch consortium voor 2,800,000 frs. verneemt men nader, dat hij Y2 millioen frs. op afrekening krijgt van Frémy, den voornaamsten aandeelhouder van het «Crediet de France" en van de «Banque Franco-Romaine". Oblieght, die tevens contracten sloot voor advertenties, zegt, dat hij zijn advertentie-agentschap in een alge meen Italiaansch advertentie-agentschap heeft veran derd, met een kapitaal van 3,600,000 frs. in aandeelen van 500 frs. Reeds is voor een derde door Italianen geteekend; de raad van beheer zal uit Italianen zijn samengesteld en de verkochte couranten zullen niet van kleur veranderendat was bij den verkoop be paald. Niemand echter gelooft aan die verzekering en de directeur van de «Diritto" schrijft, dat hij misschien zijn ontslag zal moeten nemen, maar dat hij niet zal toestemmen in verandering van politiek. Op het Wallermeer, bij Salzburg, zijn dezer dagen twee schaatsenrijders, graaf Buonaccorsi en ridder von Hitzinger verongelukt, benevens de bestuurder eener slede, Reitei genaamd. De twee eerstgenoemden hadden zich op het meer gewaagd, hoewel het ijs nog niet zoo sterk was, dat de toegang tot het meer officieel vergund was. Toen zij een dorp bereikt hadden, waar zij wilden uitrusten, vonden zij Reiter, die aannam in zijne slede den graaf terug te brengen ridder v. H. reed op schaatsen vooruit. Het drietal geraakte op den terugtocht te ver van den oever af, waar het ijs nog dunner was, en de slede moet het eerst door het ijs gebroken zijn. Uit verschillende teekenen althans leidt men af, dat ridder v. H. de twee anderen te hulp wilde komen, maar daarbij ook zelf onder het ijs geraakte, waar alle drie den dood vonden. Hulp was niet in de nabijheideerst den volgenden dag, toen men bespeurde, dat er een ongeluk moest gebeurd zijn, werden de drie lijken gevonden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3