ZIERIKZEESCI1E (MRAYf. voor het arroniis- seinent Zier 1882. No. 7. Woensdag 25 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BISMARCKS IDEAAL. in. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post f 4, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle slakken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENBIAN. (S I o t.) Van groot belang voor de juiste beoordeeling van den tegemvoordigen staat van zaken, is het, nategaan van welken aard het protectionisme is, waarin thans de Rijks-kanselier 't heil van Duitsckland zoekt en waarmede hij de bekroning van bet gebouw zijner idealen hoopt te be werken. Is het dat oudervvetsche protectionisme, berustende op de onderstelling dat de staat huishoudkunde een soort van politie is, die de vaderlijke regeering naar willekeur zus of zoo kan uitoefenen? Het is dit niet; maar ware het dat protectionisme, men zou er vrede mee kunnen hebben, want de protectie eener vader lijke regeering, die zoo machtig is als 't door Bismarck gestichte Duitscbe Kijk, vermag veel, en vooral omdat toch absolute vrijheid van handel en industrie nimmer bestaan kan zoolang er afzonderlijke staten zijn, elk met een eigen huishouding. Het protectionisme van Bismarck is echter van geheel anderen aard, het is of wordt op onnatuurlijke wijze vermengd eu ver ward met het socialisme, en dat geeft een monster, een wauscheppiug. Protectie en soci alistische droomerijen, wat kan daar van komen? Het doel, heter gezegd de illuzie, is dat de leden der Duitscbe natie individueel zullen vooruitgaan door het monster-systeem der soci alistische protectie, d. i. natuurlijk dat de som Van elks levensgenot zal verhoogd worden, en wel in dubbele redennegatief door het ver minderen van druk, positief door gelijkmatiger verdeeling van het levensgenot. Het is echter zoo klaar als de dag, dat om dezo illuzie ver wezenlijkt te zien, vermeerdering' van productie noodig is. Br zal das meer moeten gearbeid worden en daar het nog zoover niet is dat Duitschland geheel op zichzelf staande zijn be volking kan voeden op den voet van een betamelijke welgesteldheid, zoo zal er meer geproduceerd moeten worden, waarvoor het buitenland in ruil de genietbare zaken wil geven, die voor de verhooging van het levens genot der individuen onmisbaar zijn. Kan dat? Als het kon waarom is 'tdan niet sinds vele jaren gedaan, waarom neemt dan eerder 't gebrek toe, dan dat de welvaart zou stijgen. Vóór 1866 betaalde de Pruis slechts weinig belasting; thans bezwijkt hij schier onder den last. Als men uit de openbare schatkist socialistische operaties wil gaan be kostigen, clan moeten de belastingen nog al hooger worden opgedreven. Zal vorst Bismarck de rijke Duitscbe jonkers wat nitkleedeu Maar 't Duitscbe jonkerdom is juist niet door zijn groote schatten vermaard. Zal hij de „genadige heeren" naar de fabrieken zenden, om ook te helpen werken voor de ge meenschappelijke tafel Zal hij den weinigen rijken Joden die Duitsch land telt wat aftappen? Maar dat geeft in 't uiterste geval slechts wat milliarden, en in de milliarden zit 't geheim der algemeene wel vaart niet; dat heeft men nu ondervonden. Sinds al het zilver in goud is verwisseld is het zilver weg eu 't goud ziet men ook niet; als men 't overvloedig zag, zou men zoo niet klagen. Het komt ons voor, dat vorst Bismarck meer en meer stappen doet in een doodloopeude straat. Het is waarlijk geen opwekkend gezicht, dat hij nu de liberalen waardoor hij en Pruisen groot geworden zijn, van zich afstoot en ver smaadt, alsof zij het kunnen helpen dat de groote machine knarsend eu schurend loopt, en dat hij daarentegen heil zoekt bij de clericale van beiderlei kleur, zsvarte en groeue. Zal zoo het ideaal worden verwezenlijkt Wij twijfelen met een groote twijfeling, gansch zeer. Het heeft veel schijn alsof Prins Bismarck tot zijn tegenwoordige zonderlinge staatkunde is vervallen bij wijze van uitvlucht, nadat hij de vruchten zijner veeljarige pogingen om Dnitschland niet enkel naar buiten gevreesd en militair groot en sterk, maar ook inwendig rijk en welvarend te maken, achtervolgeus zoo snel heelt zien wegteren door het mislukken van den kamp tegen de ultramontanen, en mogelijk ook eenigermate onder den invloed van de vrees voor revolutionaire woelingen der Duitsehe socialisten. Deze laatste omstandigheid schijnt wel in aanmerking te moeten genomen worden, daar de herhaalde moordaanslagen in Duitschland en de woelingen in Rusland, ofschoon alle op rekening der socialisten gesteld, toeligeens- zins bet socialisme dermate in minachting ge bracht hebbendat er in Duitschland geen gevaarlijke socialisten meer zouden zijn. Men ga slechts na, welke groote stemmentalen de Duitsehe werklieden telkens bij de verkiezingen aan de zoogenaamde socialistische kandidaten gaven. Het was een stout bestaan van den staats man, zich aan het hoofd dier met socialistische sympathieën behebte scharen van werklieden te plaatsen en dezen de illuzie voor te spiegelen, dat hun wenscheu tc vervullen zijn door een geheelon ommekeer in de handelspolitiek. De direct belanghebbenden in deze, de groote handelaren eu indnstriëelen, waren tegen den halsbrekenden sprong. Velen zijn later bijge draaid, doch lang niet genoeg om de achter uitstappende nieuwe handelswetten er door te krijgen. Zoo kwam bij den eersten sprong nog een tweede van niet minder beteekeuis: de toena dering tot de ultramontaansche en andere ele- rioalen, gepaard met een dubbelzinnige houding in de anti-semietenkwestie, waardoor veie Ber lijusche orthodoxen eu veel gemeen werden beliefd. Ook ziet men een aantal neringdoenden en kleine indnstriëelen de nieuwe opgaande sehijnzon met hoop begroeten. Doch dit alles is een hoogst gewaagde en gevaarlijke politiek. En nil heeft Bismarck zelf met ronde woorden in den Pruisischeu landdag verklaard, dat hij voor zich nog niet weet, over wolken boeg hij 'tin het voorjaar zal wenden en met welke ingrijpendedaadop'tgebied der handelswetgeving hij zal aankomen. Waar moet dat heen, als hij, na eerst zooveel om vergeworpen en zooveel illnzies gewekt te hebben, zelf erkent, niet recht te weten wat hij wil! Als hij dit wel wist, zou het toch al een vreemde politiek zijn te zeggen dat hij niet weet. De grootste zonderlingheden hoort men ver kondigen uit de geheimzinnige wolk, die den man van Varzin omhult,. Zoo b.v. deze tegen strijdigheid: „van de organisatie der groote industrie gesteund door den staat is alleen heil te wachten" en „de gilden moeten weder in eer hersteld worden." Daar staat de ijzeren man tussclieii, ter rechter en ter linkerzijde met de uitgestrekte armen zwaaiende, 0111 alle tegenstrijdige winden tegelijk te bezweren. Dat zal modelij k gaan. Nog grooter tegenstrijdigheid is deze, dat met het vleien van de menigte inet socialistische illuziën gepaard gaat een opschroeven van het cesarisme. Staat niet de boodschap van 4 Januari gelijk met de verklaring dat voortaan het absolutisme in Duitschland zal gaan heerschen eu dat de parlementare aera gesloten staat te worden? Een regeering die zich almachtig ver klaart, moet dit ook zijn, ot zij bereidt zich zelve den val. De levensvraag voor Duitschland is, dunkt ons, dezelfde als die voor alle groote en kleine natiën tegenwoordig, een enkele Amerika uitgezonderd, en deze levensvraag is: hoe kun nen wij concurreeren met de andere natiën, nu van dag tot dag de grenzen meer wegslijten eu de gebeele beschaafde wereld één aaueen- liggend veld van concurrentie wordt? Duitsch land kan deze vraag trachten op te lossen op velerlei wijzen door goedkooper productie, door beter productie, door veel grooter productie, door afsluiting' vau eigen terrein. Goedkooper productiemaar de Duitsehe arbeider lijdt thaus reeds gebrek en moet het laud verlaten om elders brood te zoeken. Beter productie maar de Duitsehe industrie is op de laatste wereldtentoonstellingen geregeld geslagen. Door veel meer productie danzal dit iets be- teekenen, daar dient het productie van voedings middelen te zijnwant van andere artikelen is sinds een dozijn jaren reeds overproductie geweest. Restafsluiting, consequent pro tectionisme, eu deze wordt nu beproefddoch het is klaar dat zij alleen dan iets kan geven als het land zich zelf kan helpen, de natie zich van eigen bodem voeden kan, en dit is zoo niet, Wij zien niet in, dat de tegenwoordige poli tiek van Bismarck iets andei's dan teleurstelling zal baren, en dat hij ooit zijn ideaal zal ver wezenlijkt zien gelooven wij niet. Hoogst gewichtige tijden gaat Duitschland tegemoet. De liberale periode is omzelfs het jonge Duitsohland, vertegenwoordigd door 3000 a 4000 Berlijusche studenten, loopt dominé Stöcker na en buigt den rug voor den stok der politie-agentcn. Zelfs liet oude Jonge Duitsch land iaat zich medcsleuren door den terugklot- senden stroom; getuige de groote geeftdrift die de reünisten der Berlijusche universiteit bezielde

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1