Onze Leestafel. Belangrijk voor Lijders! aan gemeld kantoor toegevoegd de gemeenten Dirksland» Melissant en Herkingen, onder voortdurend beheer van den ontvanger A. J. Vening; is ingesteld een kantoor der directe belastingen en accijnzen te Oude Tongo c. a., bevattende de gemeenten Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat, en is J. J. II. Quaedvlieg, thans ontvanger der tlirecte belastingen en accijnzen te Den Bommel c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde mid delen te Oude Tonge c. a. Rechtszaken. Door het gerechtshof te Amsterdam is dr. G. G., wegens het opzettelijk bewerken van absortus, veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf en de in deze zaak betrokken vrouw S. de K., met wier toestemming de daad geschied was, tot twee jaar celstraf. Zulk een rechtszaak komt waarschijnlijk al even zeldzaam voor als de passage van Venus voorbij de zon, die slechts 4 maal in de 243 jaar plaats heeft, n.l. zóó dat het kan worden waargenomen, want onopgemerkt gebeurt die passage vaak genoeg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Uit Marseille wordt vernomen, dat onze landgenoot Maurits de Vries aldaar groot succes heeft behaald als Hamlet; hij moest het drinklied driemaal zingen en werd zevenmaal teruggeroepen. Op haar reis van Oostenrijk naar Italië zal Sara Bernhardt Lyon aandoen en aldaar zes voorstellingen geven zij zal voor den eersten keer de rol van Esther vervullen in »Les Faux Ménages" van Pailleron. Op de veiling van de fondsartikelen van wijlen den heer C. L. Brinkman te Amsterdam is de kosibare uitgaaf der Geïllustreerde Encyclopaedic" voor f 21020 overgegaan aan de Elzevier-Maatschappij". De voorstelling, die het Rotterdamsche tooneelgezel-- schap verleden week te Antwerpen heeft gegeven, is zeer geprezen. Het gezelschap gaf «Vriend Frits" en «Een Gril" en had een volkomen succes. De bekende Fransche Hellenist Charles Graux is overleden. Wederom zijn 5 matrozen van het Amerikaansche poolschip «Jeanette" terecht; zij zijn te Irkoetsk in Siberië aangekomen. Te Amsterdam is overleden de heer F. J. Stamkart, oud-hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, ridder van den Ned. Leeuw. De heer Stamkart was lid der internationale commissie voor de graadmeting en leider dier operatie voor zoover ons land betreft. Den 24n Jan. zal het 20 jaar geleden zijn dat mevr. Beersmans het eerst als tooneelspeelster optrad. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam wordt alsdan «Maria Stuart" gegeven. Een correspondentie uit Lichfield (Kentucky) meldt, dat niet ver van dit dorp een grot ontdekt is, waarvan een der gangen 14 mijlen lang zou zijn; de breedte wordt op 100 voet geschat. Toen men de grot met fakkels binnengegaan was en drie uren door de verschillende gangen geloopen had, stuitte men op een breeden en diepen stroom vol visschen en monsters zonder bogen. Prachtige stalactieten, schitterende als diamanten, hingen aan de gewelven, en lager zag men zware stulagmieten en pilaren van albast, die veel overeen komst hadden met antieke gedenkteekenen. In een kamer werd een pyramide gevonden, volkomen gelijk aan die van Egypte, een magonniek altaar en andere zinnebeelden, en een groot aantal goed gecon- serveei'de mummies in gebeeldhouwde steenen dood kisten. Alles duidde aan, dat deze grot door een voorhistorisch menschenras bewoond is geweest, dat veel overkomst heeft met de oude rassen uit Egypte. Gemengd Ruitenlaiidscü Nieuws. Een paar ernstige spoorwegongelukken en zeerampen hadden dezer dagen plaats. Op de lijn Souka-Harras- Bona in Algerië derailleerde een trein; 1 persoon werd gedood, 24 gekwetst Dicht bij New-York moest een trein, waarin zich toevallig een aantal leden van den Senaat bevonden, stilstaan, omdat er een klein defect aan de machine was. Na 6 minuten kwam een volgende trein daarop aan, botste op den stilstaanden en wierp drie wagens van dezen van de rails. Dit waren van die groote weelderig ingerichte zoogenoemde palace cars. De heer Wagner, lid van den Senaat en uitvinder van die wagens, was zelf ook op den trein. Door den schok geraakte de omvergeworpen wagens in brand met het noodlottig gevolg dat 12 personen omkwamen, waaronder ook de Senator Wagner, terwijl een aantal anderen gekwetst werden, waaronder onderscheidene leden der Wetgevende Vergadering. Bij St. John is een stoomschip, de «Lion", met man en muis vergaan, 53 personen kwamen om. Het nieuwe Zweedsche mailstoomschip «Malmoehus" is op zijn proeftocht gezonken met '15 menschen. De koning van Portugal, don Luiz, heeft zijn gast, koning AJfonsus van Spanje, onthaald op een wapen schouwing. Er stonden 12000 man aangetreden met 100 stukken geschut. Een dergelijke respectabele parade is in het kleine Portugal (4,677,000 zielen) mogelijk, want er bestaat algeineene dienstplicht, een staand leger, militie en vrijwilligers, van 32000 man en in oorlogstijd van 71000 man. In Portugal heerscht sedert 1844 ook de schoolplicht, en als de kinderen of pupillen op hun '15e jaar niet behoorlijk kunnen lezen en schrijven, worden de ouders of voogden gestraft met verlies hunner burgerrechten gedurende vijf jaar. In een rivier van het graafschap Galway (Ierland) vond men de lijken van twee deurwaarders, die dagvaardingen moesten brengen aan pachters. Men had de ongelukkigen met gebonden handen en voeten in het water geworpen. Acht staatkundige dagbladen in Italië, o. a. de Diritto, Italia, Liberia, Bersagliere, Fanfulla, zijn in eigendom overgegaan a^n een groep Fransche financiers van clericale richting1; reeds had dit consortium de Osservatore- Romano aangekocht en een nieuw blad, Journal de Rome, gesticht. Zal dit moeten dienen om in Italië de clericale reactie en een ommezwaai in anti-nationale richting voor te bereiden? liet bewijst in alle geval dat de zelfstandigheid van al die bladen al heel gering moet geweest zijn. Men meldt uit Konstantinopel, dat daar verteld woi'dt dat de Sultan er aan denkt den Bey van Tunis af te zetten en te vervangen door Ali Bey Thalifa, die zich dan met het leger uit Tunis zou verwijderen en in Tripoli terugtrekken. Uit Tunis wordt echter bericht, dat de broeder van den Bey gevangen is genomen en in het Bardo -paleis bewaakt wordt, verdacht van samenzwering tegen den Bey. In Egypte neemt de spanning meer en meer het voorkomen van een crisis aan. Vermoedelijk zal de indertijd door ons als te wachten voorgestelde Engelsch- Fransche occupatie van Egypte niet lang meer op zich laten wachten. Oostenrijks regeering heeft de handen overvol met de zaken in de nieuwe Z.-Oostelijke provinciën Ilerze- gowina en Bosnië, terwijl bovendien de Slavische groepen van de kustbewoners der Adriatisclie zee ijverig aan de beweging deelnemen. De politiek belet Jules Grevy niet te jagen hij bracht Zondag te Marly door met het jachtvermaak, vergezeld van zijn neef, den schilder Bonnat en zes andere ge- noodigden. De balans van de Parijsche tentoonstelling van 1878 is thans bij de Kamer overgelegd. Het blijkt, dat de uitgaven 55,755,000, de ontvangsten 24,350,000 frs. hebben bedragen, zoodat er een tekort is van 31,425,000 frs. Men had in '1876 slechts een deficit van" 10,000,000 frs. verwacht. Men zal zich herinneren, dat het echtpaar Rivoire te Lyon verdronk door het omslaan van een boot en dat tusschen de erfgenamen van den man en die van de vrouw geprocedeerd wordt over de quaestie, welke van de echtelieden het eerst stierf. Mevr. Rivoire liet een vermogen van 1,900,000 frs. en '10 neven achter. Daarvan wilden vijf transigeeren. Het proces wordt thans voor het hof van Marseille gevoerd en zal waar schijnlijk geruimen tijd duren. De advocaat der vijf andere neven houdt vol, dat mevr. Rivoire het langst leefdede advocaat van de ouders van den heer Rivoire zegt, dat deze zijn vrouw eenige oogenblikken over leefde. Bij Giornico had in den Gothardtunnel een ont ploffing plaats, waarbij een werkman gedood en drie werklieden zwaar gewond werden. Nu reeds is het verkeer tusschen Zwitserland en Italië aanzienlijk toegenomen. Alle treinen zijn propvol. Wanneer de vorst te Weenen aanhoudt, zal de internationale schaatsen wedstrijd den 2 ln, 22n en 23n Jan. plaats hebben. Er zijn 3 prijzen van 1000 frs. '1 Engelsclnnan, 1 Franschinan, 5 Noorwegers en 1 Amerikaan zullen aan den wedstrijd deelnemen. Hoe men geld verdient. Zekere Reinold Retzlalf te Dresden adverteert gedurig in de nieuwsbladen een onfeilbaar middel tegen dronkenschap. Het kost 9 Mark (f 5,40), bestaat uit poeder van gentiaan wortel en is volkomen werkeloos. De bekende helpers van alle zwendelaars in geheim middelen, Johannes Muller, Hess en Th. Werner, hebben aanbevelingen geschreven. De verkooper van dit middel, Retzlalf heeft meermalen gerechtelijke straffen ondergaan, o. a. ook wegens bedrog, één jaar gevangenis, 300 Mark f 180) boete en verlies van burgerlijke rechten gedurende één jaar. Welke groote sommen het lichtgeloovige publiek aan zulke, zwendelaars wegwerpt, blijkt daaruit dat volgens ofliciëele onderzoekingen en opgaven de ontvangsten van dezen Retzlalf in één jaar bedroegen de som van 300,000 Mark, d. i. honderd tachtig duizend gulden. Publicatie van den Burgemeester van Karlsruhe Thans -is door de «Elzevier-Maatschappij" het prospectus verspreid van het nieuwe geïllustreerde volksblad, dat door die Maatschappij, gesteund door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wordt uitgegeven. Het blad zal heeten De Zwaluw, Volks blad met Platen", liet zal maandelijks uitkomen en slechts f '1.05 per jaar franco per post kosten. 2* om J^<;itoolïii<Hnvs. Beroepen te Westkapelle ds. Steijn Calienfels te St. Laurens; te Yerseke ds. J. Boone te Zaamslag; bij de Chr. Ger. Gem. te Meliskerke de kand. D. Vrieling. Ds J. Reijers te Nieuw Helvoet heeft bedankt voor het beroep naar Baarland. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van zeeland heeft de gemeenteraad van Goes het traktement der plaatsvervangende hoofden van scholen met f 50 en dat der onderwijzeressen met f '100 verhoogd. Ook is uit de verordening weggenomen de bepaling dat men eerst na 2 jaar dienst een salaris van f 600 zou kunnen krijgen. De Gemeenteraad van Hontenisse heeft besloten het in een vroegere vergadering genomen besluit, waarbij de traktementen van de hoofden der scholen werden geregeld, te handhaven tegenover Ged. Staten, die hun goedkeuring daaraan niet konden hechten. Te Sommelsdijk zal een Rijks-Normaalschool B worden opgericht. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. '17 Jan. S.s. «Schiedam", kapt. Chevalier, van New- York, laatst van Vlissingen naar Rotterdam, vertrok 19 dezer. '19 «Star", kapt. Goddard, van Londen naar Dordrecht, vertrok 20 dezer. VERTROKKEN. 19 «Antico Accame", kapt. A. Oxilia,van Konstan tinopel naar Rotterdam. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Van -13—20 Jan, -1882. Geboren: Een dochter van J. A. Hest en G. M. Aalburg. zoon A. J. Bethe en A. van Dalen. dochter H. Slecht en C. S. van Burgh. Overleden: J. Bogers, 4 j., dochter. Mr. B. C. Cau, 63 j., man van W. J. Ennerins. Bepaalde hulp vinden alle zieken door het beroemde werk: »Dr. Airy's Natuurgeneeswijze." Een Uit treksel daaruit wordt op aanvrage gratis en franco verzonden door Richter's Boekhandel te Rotterdam. AD VERTEN TIEN. Heden overleed alhier, tot diepe droefheid van zijne Echtgenoote, kinderen, behuwdkinderen en verdere betrekkingen in den ouderdom van ruim 63 jaren Mr. BONIFACIUS CHRISTIAAN CAU, Ridder der Orde van den Nederlandsclien LeeuwOfficier der Orde van de Eikenkroon vroeger Lid der Provinciale Staten van ZeelandBurgemeester van Zierikzee Voorzitter van het Waterschap Schouwen, enz. Zierikzee, 15 Januari '1882.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3