zulk een vader na te streven. De oudste zoon des ontslapenen betuigde ten slotte den dank der familie voor de eer, den overledene bewezen. Behalve de bovengenoemde autoriteiten en vertegenwoordigers van collegies enz. was ook een talrijke schare uit de bur gerij op de begraafplaats aanwezig. De ernstige plechtigheid in den stillen wintermorgen maakte op allen een diepen indruk. Het zal den liefhebbers van het edele schaakspel gewis niet ongevallig zijn, dat we hier nog eens in herinnering brengen, dat alhier sinds eenige jaren weder een schaakgezelschap bestaat, gelijk er ook vroeger jaren een dergelijke nuttige kring voor uit spanning en oefening in het schaakspel bestaan had. De »Zierikzeesche Schaakvereeniging" heeft een tijd perk van bloei gekend, waarin het ledental vrij groot was en nog meer uitbreiding daarvan zelfs eigenaardige bezwaren hadthans is het ledental door vertrek naar elders van eenige ijverige leden, en door het uitvallen van enkele anderen, niet zoo talrijk meer en dus is thans de gelegenheid om lid te worden zeer gunstig. Wij maken hierop inzonderheid die heeren liefhebbers van het schaakspel opmerkzaam, die met het bestaan der bedoelde vereeniging niet bekend zijn. De bijeen komsten worden gehouden eiken Dinsdag-avond in een lokaal van de sociteit Ons Genoegen" in de Poststraat. Nadere inlichtingen kan men bekomen bij den heer H. J. Bastmeijer en bij de overige leden van liet bestuur. Uit Breda wordt aan het Dagbl. gemeld, dat daar onder de kadets niets bekend is, van een ontmoeting die een hunner, volgens het N. v. d. D., met Z. M. den Koning zou gehad hebben. Het schijnt dus wel juist wat we gistendat alles een flauw praatje was, te flauwer omdat dergelijke anecdoten thans totaal uit de mode zijn, al vindt ook een deel van het pu bliek die zeer interessant. Zulke dwaze vertelsels te verspreiden door een blad dat zoo druk gezen wordt als het N. v. d. D. is flauw. Misschien heeft de om standigheid dat Z. M. nu en dan in uniform uitgaat en de uniform in den Haag tegenwoordig nog al in trek schijnt te zijn, er aanleiding toe gegeven. De man te Tricht bij Geldermalsen heeft 1999 goudstukken minder gevonden dan de 2000 die eerst in de bladen vermeld zijn. Dat ééne goudstuk, door hem gevonden, kwam voor den dag bij het omspitten van een land. Een pot heeft hij in 't geheel niet ge vonden. Ook zijn de muizen te onrechte in het geval betrokkener zijn te Tricht wel muizen, doch dat zijn ordinaire en geen goud aanwijzende muizen. Doch hoe was dan dat ééne vreemde geldstuk geworden tot een pot met 2000 goudstukken? Dit geschiedde aldus; De heer v. E. uit Tricht moest juist op reis en zou en p^cisscmt voor den man het gevonden stuk medenemen en door een kenner laten onder zoeken. Schertsend vertelde hij nu in 't spoor iets van den gevonden schat. Ongelukkig zat daar een dagblad correspondent of een kennis van zoo iemand bij en zoo kwam de grap als een feit aan de groote klok. De Gemeenteraad van den Ilaug heeft de Scheve- ningsche kermis afgeschaft. Sinds eenige weken heerscht te Scheveningen een werkstaking onder de visschers. Ofschoon deze grève tot nu toe een tamelijk vreedzaam verloop heeft, doet zij toch niets dan schade en aan niemand bezorgt zij eenig voordeel, dan alleen misschien aan eenige dui zenden schelvisschen en kabeljauwen, die nu vrij blijven rondzwemmen en anders door de verraderlijke angels der beugers verschalkt zouden worden. Maar ook dit is schade, aangezien de bestemming der schel visschen en kabeljauwen mitsgaders der verdere platte of ronde, kleine en groote zeebewoners toch is, ge vangen, verkocht, toebereid en verorberd te worden door de heeren en vrouwen der schepping. De aanleiding tot de grève is een door de gezamen lijke reeders in verband met de wettige autoriteiten ingevoerde nieuwe wijze van aanmonstering en betaling. Op andere zeeplaatsen, o. a. te Katwijk, waar die zelfde nieuwe regeling is ingevoerd, zijn de visschers na eenig pruttelen in zee gegaandoch de Scheveningers, conservatief tot op de graat toe, houden niet van nieuwigheden, en de grève heeft mogelijk nog wel een dieperliggende oorzaak of aanleiding, n.l. het machtige beginsel van vraag en aanbod. Door de hooge prijzen van de visch uitgelokt, zijn de reederijen sinds eenige jaren veel uitgebreid en is het getal schuiten toege nomen buiten verhouding tot het accres der voor den dienst geschikte visschersbevolking, hoe zeer ook de toeneming van die klasse der bevolking de Malthusi- üansche perken te buiten gaat. Zoo was er feitelijk zeevolk te weinig en vonden niet slechts ongeschikte manschappen plaatsing, maar de reeders pleegden kwade praktijken om elkander het volk af te troonen. De nieuwe regeling heeft ook ten doel aan deze praktijken een eind te maken en als nu de reeders aaneenge sloten blijven, verbetert de positie der matrozen er niet op, zij wordt althans zwakker op het punt van wegloopen naar andeae kantoren. Het is te hopen dat de grève spoedig afloopt, daar de visschersbevol king volstrekt niet velen kan lang zonder verdiensten te zijn, en liefdadigheid 's winters te Scheveningen toch reeds veel te doen heeft. De heer Droogleever Fortuijn, die als eerste officier van de «Koning der Nederlanden" zoo gelukkig ge weest is zijn sloep met schipbreukelingen in veiligheid te kunnen brengen, is kapitein geworden op de «Ko ningin Emma" van de Maatschappij «Nederland". De Groningsche Kamer van Koophandel heeft, naar aanleiding van een missieve van het bestuur van het Zeemans-collegie «De Groningsche Eendracht", besloten, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek dat deze nog pogingen in het werk zal stellen tot afwending van den slag, die door de jongste Duitsche bepalingen op de kustvaart vooral aan de Groningsche schipperij zai worden toegebracht. Haagsche correspondenten van bladen zijn dezer dagen onuitputtelijk in praatjes over de aanstaande reis van de Koninklijke familie naar Engeland, om de trouwplechtigheid bij te wonen van Prins Leopold en Prinses Helena. De een vertelt dat ons eskader uit de Spaansche of Portugeesche wateren naar huis ont boden wordt om den Koning en de Koningin naar Engeland over te brengenhij voegt er zelfs bij dat men te Londen zeer verlangend is om de Nederlandsche vloot op de Theems te zien. De andere vertelt dat de officiëele uitnoodiging nog niet is gekomen en dat men dit «vreemd" vindt in den Haag. Een derde weet te verhalen van een gezamenlijke reis van onze Koninklijke familie en de Belgische in verband met een gezamenlijken terugkeer per oorlogsvloot over Ant werpen. Eindelijk komt er nog een zeggen dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin per Vlissingsche mailboot zullen reizen. Dit laatste zou wel het een voudigste zijn en het minstvermoeiend. Maar we bezitten des noods nog wel een stoomschip «de Valk", dat er op ingericht is vorstelijke personen behoorlijk te vervoeren en er zullen ook wel een paar schepen tot eeregeleide te vinden zijn, zoodat dan de afgevaren schepen van het eskader niet voor behoeven thuis geroepen te worden. Op de klacht over de omslachtige, groote, zware brieven, die over elke kleinigheid aan de departementen geschreven werden en hoopen papier, maar nog meer tijd verslonden, antwoordt de Minister van Binnenlandsche Zaken nu door de invoering van gedrukte briefkaart formulieren, waarop zoo sober mogelijk de een of andere kennisgeving voorkomt. Dit formulier heet nu echter weer te kort, niet deftig genoeg, 't Gaat vooral den Minister van Binnenlandsche Zaken toch wel een beetje als Tijl Uilenspiegel, die 't niemand naar den zin kon maken. Onder de pogingen om meer vrucht te trekken van het vruchtbare en rijke Suriname, verdient ook vermelding de oprichting van een commanditaire vennootschap te 's Hage. Een bekende Haagsche bankiers-firma richt thans dergelijke vennootschap op met het doel om de hulpbronnen van Suriname te exploiteeren en dat wel door het aankoopen en weder in exploitatie brengen van verlaten en verwaarloosde plantageshet winnen van guttapercha en andere gommen en oliën in de bosschen op de woeste gronden het fokken van vee (thans wordt het slachtvee voor de kolonie grootendeels uit Berbice en de Orinoceo- landen gehaald), en het ontginnen van delfstoffen. Twee directeuren zullen in Suriname het beheer voeren. De een is een wetenschappelijk met land bouw en veeteelt bekend mande andere een bekwaam Westindisch ingezetene, die dooi' zijn langdurig ver blijf en zijn vele reizen in het land groote locale kennis van land en volk bezit. Een dergelijke combinatie van Westindische ervaring en kennis met Nederlandsche kapitalen en wetenschap zal Suriname zeker ten goede komen. Op het Binnenhof is tijdelijk een houten schutting geplaatst voor de zijde van het gebonw der Eerste Kamer, waar de ingang naar de openbare tribune dier Kamer te vinden is. Eerst was op de deur van die schutting te lezen. «Verboden toegang". Thans prijkt die deur misschien wel omdat men be greep dat het opschrift zou kunnen worden opgevat als een schending van art. 69 der Grondwet of als een mededeeling, dat de Eerste Kamer van plan is voortaan slechts geheime zittingen te houden met een tweede opschrift, onder het andere geplaatst: «Toegang tot de publieke tribune der Eerste Kamer". Men zal niet weten hoe men 't er nu mee heeft. Sedert eenigen tijd hebben zich te Rotterdam weder 'verschillende gevallen van pokken voorgedaan, alhoewel nog niet in die mate, dat die ziekten aldaar bepaald heevschencle kan worden verklaard. Dit neemt echter niet weg, dat de burgemeester het geraden heeft geacht de ingezetenen aan te raden zich te laten inënten en herinënten en buiten noodzaak te ver mijden het bezoek van de woningen, waarin deze ziekte zich vertoont, waarbij hij er uitdrukkelijk op wijst dat voor zoover bekend, tot dusver alle aan getasten niet waren ingeënt. Een minder welkom bezoek ontving Maandagmorgen een dokter te 's Hage op het gewone spreekuur en wel van een persoon, die in hooge mate door de pokken aangetast was. Hoe de ongelukkige het waagde in dien toestand op straat te komen is onverklaarbaar hij was twee dagen te voren van Gouda gekomen en ligt thans in het gasthuis. Voor den vijfden tocht van de «Willem Barents", onder bevel van den luit. ter zee Hoffman, hebben zich bereid verklaard de luit. ter zee le kl. Dalen en de luits. ter zee 2e kl. Kluit en Mulder. Een paniek in den Schouwburg te Rotterdam Bij het einde van de vierde acte in de Duitsche Opera te Rotterdam, waar de «Hugenoten" werd opgevoerd, drong deze week een brandlucht door tot. in de loges, rechts van de zaal. De vlucht was weldra vrij algemeen. Van alle kanten drong men naar de uit gangen, die weldra als verstopt waren. De leden van het orkest vluchtten op hun beurt. Een der bezoekers van het balcon sprong uit het hoekbalcon op het tooneel, waar eveneens de grootst mogelijke verwarring begon te heerschen. Veel bezoekers behielden echter hun tegenwoordigheid van geest en bleven zitten, en laat het dadelijk gezegd worden, dat deze, indien er werkelijk brand geweest ware, het minst te vreezen zouden gehad hebben, daar het gedrang op de trappen toch reeds zoo groot was, dat men er niet door kon en kloekbloedigheid beter hulp schenkt bij dergelijke gelegenheden dan waanzinnige angst. De directeur en regisseur van de Opera traden voor het voetlicht, spraken de ontstelde menigte toe en slaagden er in allen tot bedaren te brengen, waarna het bleek, dat alle gevaar was geweken. Was de N. R. CL, aan welk blad wij dit bericht ontleenen, goed ingelicht, dan was er een begin van brand ontstaan in een kamer achter de kleine koffie kamer van de loges. In die kamer moet eenig goed op een kachel te drogen zijn gehangen en aan het branden zijn gegaan, vandaar de sterke brandlucht. Het vuur was door de bedienden in een oogwenk gebluscht. Na weinige oogenblikken kon de voorstelling worden hervat, en voor zoover men weet. is alles zonder per soonlijke ongelukken afgeloopen. Aan het Hbl. wordt gemeld, dat bij de paniek in den Grooten Schouwburg te Rotterdam gebleken is, dat de voorzorgen omtrent de nooduitgangen slechts op het papier bestenden. Dat is onwaar. Wat er bij de bestaande inrichting van onzen Schouwburg gedaan kan worden, was gedaanop de gangen brandden kaarsen in de lantaarns, de brandgangen waren open en verlicht, maar onder het publiek van de loges was er neit een die aan die nooduitgangen dacht. Allen vluchten naar de gewone uitgangen en deze waren als gebrekkig en onvoldoende weldra verstopt. De personen in de stalles maakten wel gebruik van den nooduitgang en bevonden zicli spoedig op de plaats in veiligheid tegen elk gevaar, dat had kunnen bestaan. Wellicht ware het wenschelijk, zoolang de hoognoodige verbe teringen niet aangebracht zijn, de nooduitgangen zooveel mogelijk voortdurend in gebruik te stellen; dan geraakte het publiek er mede bekend. Opmerkelijk was het gisteren te zien, hoe men bij voorkeur plaats nam in het frontbalkon, waar alle plaatsen dichtbezet waren, terwijl de zaal overigens betrekkelijk leeg was. Blijkbaar begint men in te zien, dat men alleen daar ingeval van nood veilig is tegen gedrang en zich spoedig uit de voeten kan maken. R. Nbl. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Schiedam rnr. J. H. Keizer, vroeger griffier bij de arrond.-rechtbank te Zierikzee. Bij Kon. besluit is aan C. J. Snouck, wed. van A. Knaap Az., in leven landmeter le kl. bij het kadaster, een pensioen verleend ten bedrage van f 299 'sjaars. Z M. heeft den heer F. C. Zillesen, oud-officier der marine, benoemd tot ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Bij Kon. Besl. van 16 Jan. 1882 no. 11 zijn opge heven de kantoren der directe belastingen en accijnzen te Dirksland c. a. en te Den Bommel c. a., zijn de gemeente Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge afgescheiden van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelharnis c. a. en zijn

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2