Z1ERIKZl isr IK COURANT. voor het arrondis- jlSxk seisient Zierikzee. 1882. No. 5. Woensdag 18 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADV ERTENTIE-BLAD BISIVIARCKS IDEAAL. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEMAft'. Mogelijk ontlokt reeds de litel van dit arti kel aan sommigen onzer lezers de schampere en niet geheel ongegronde opmerking: Bismarcks ideaal! nu, dat zal me ook iets zijn, 't ideaal van een autoeraat van het ijzergehalte van Prins Bismarck. En toch zal die ijzeren Rijks-kanselier en rechterhand van keizer Wilhelm in hoofdzaak Wel niet verschillen van alle autocraten, die de wereld ooit gekend heeft, en zal hij ook wel zijn ideaal hebben. De macht op zich zelf kan dat ideaal niet zijn; daarvoor is hij een man van te degelijk gehalte. Iirj heeft wel een ideaal, een verheven doel, waaraan hij zijn groote macht tracht dienstbaar te maken. Van tijd tot tijd licht hij zelf zoo eens een tipje van den sluier op, die over het hoogere doel van zijn werken en streven hangt en verklaart wat hij wil, althans wat zijn levensdroom, zijn illusie is. Er is geen reden om er aan te twijfelen of hij daarin wel oprecht isintegendeel, wij nemen veel liever aan, dat hij volkomen oprecht en ook wel te goeder trouw is met zijn ideaal. Dit mag trouwens wel van de meeste andere mannen van groot gerucht in de historie aan genomen worden, al leidde de uitkomst ook tot groote teleurstelling. En als we dus aannemen dat vorst Bismarck een hooger doel najaagt dan eenvoudig de machtsvergrootiug van zich zeiven en zijn meester en rechthebberij op elk gebied, zoo willen we daarmede nog niet zeggen dat we zooveel vertrouwen koesteren in zijn succes. Neen, we gelooven zelfs Diet dat hij zijn ideaal ooit zal verwezenlijkt zien. Het zal wel geen onverdiend, noch overdreven compliment aan den Rijks-kanselier zijn, als we vau hem vertrouwen, dat hij het goed meent met zijn keizer, zijn land en zijn volk. De eer, de verhooging en zoo hoog moge lijke verheffing der Hohenzollerns, de grootheid van Pruisen met zijn hegemonie over het overige Duitschiand en de welvaart zijner land- genooten, ziedaar wat we als Bismarck's ideaal meenen te mogen aannemen. Dat ideaal heeft hij nagestreefd zijn geheele politieke loopbaan door, om dat te bereiken strekte de verovering van SleeswijkHolsteio; de onderwerping der Pruisische jonker-partij de annexatie der kleine buurstaten, waar de jonker-partij en het feodalisme sterk waren de uitwerping van Oostenrijk uit den Bond de nederlaag van Frankrijk; de stichting van het nieuwe Duitscbe Rijk, en al wat von Bis- mark heelt verricht ook sedert de schitterende dagen van '7071. Maar 't doel is niet geheel bereikt; inzonderheid het laatste gedeelte, de kroon zijner idealen, de algemeene welvaart van het Duitsche volk, is tot heden nog niets meer dan een illusie. Menigmaal moet men aarzelen tusschon de be denking dat hij er met den dag verder van afdwaalt en deze andere, dat het hem nooit recht helder is geweest wat hij op économisch en sociaal gebied eigenlijk gewild en nagejaagd heeft en dat hij daar in het blinde tast. Een man nit één stuk en wetende wat hij wil op politiek gebied, waar desnoods het zwaard de beslissing kan geven, heeft hij de Hohenzollerns groot en machtig gemaakt, Pruisen den eersten rang in Duitschiand bezorgd, het nieuwe Duitsche Rijk een ontzag in Europa bijgezet gelijk het oude nooit had gekendmaar op bet vreedzame gebied van de maatschappelijke welvaart, bur gerlijke vrijheid en huiselijk genoegen, waar 't zwaard machteloos is, daar heelt de ijzeren prins tot heden gefaald niet alleenmaar bijna geen stap gezet die niet een struikeling moet genoemd worden. Slot volgt.) Binnenland. ZIERIKZEE, 17 Januari 188 2. Naar wij vernemen circuleert er tot Zaterdag 21 dezer een lijst van inteekening op een door den heer Kapelmeester N. A. Bouman te geven Concert met opgevolgd Bal cl la StraussWij verwijzen, voor zooveel noodig, naar die lijst voor de daarin vermelde bijzonderheden. Wie het doel wil, wil ook de middelen, en dus teekene men vlijtig in en, zoo mogelijk, voor meer dan men noodig heeft aan toegangkaarten. De Soirees van verleden winter zijn bij ieder, die ze bijwoonde, in aangename herinneringHet ligt dus aan ons zelf, of wij, eene herhaling wenschende, deze willen doen doorgaan. Het Concert zoude plaats hebben Vrijdag 27 Januari a.s.ijs en varen der stoomboot natuurlijk voorbe houden. Zondag-middag werd door de D.D. Schutterij alhier op het Havenplein aangetreden en van daar naar het plein van de Balie gemarcheerd tot het houden eener inspectie en ter installatie van den onlangs bij het corps benoemden 2e luit. mr. B. Ort. 's Avonds te 9 ure werd den heer Ort vóór zijn woning in de Poststraat een serenade met fakkellicht gebracht, die door een menigte inenschen werd bijgewoond. Door den heer J. v. d. Linden is voor 450 aan genomen het leggen van 400 M. buisleiding van Engelsche ijzeraardbuizen en het maken van acht ver- gaarputten binnen de gemeentedoor den heer H. Besaans het slaan van baardplanken langs den kaai muur van de Nieuwe haven en de beschoeiing langs het Karsteil, voor f 648. Geld te vinden voor veel nuttige zaken, b.v. voor een tram in SchouwenDuiveland, wil maar niet lukken. Het kapitaal weet wel wat »goede zaken" zijn en die steunt het ook gaarne. Zoo is op de leening van f 500,000 voor »Kras" te Amsterdam ingeteekend voor 4 millioen. Te Goes zijn twee meisjes bijna gestorven door den bedwelmenden damp van briquets, die zij in de stoof gedaan hadden. Gedurende 1881 hebben 26 vaartuigen gebruik gemaakt van het droge dok te Middelburg. Daaronder waren 18 van meer dan 1000 ton inhoud. Het grootste was het stoomschip »Edam" (3066 ton); het kleinste was een vaartuigje van 15 ton. De wed. Lieber te Kampen heeft Zondag haar 1 OOen verjaardag gevierd. Zeeuwsche Tentoonstelling voor Nijverheid, Kunst toegepast op Nijverheid, benevens Wedstrijd voor den Handwerksman, te Goes. De tentoonstelling zal gehouden worden in de maanden Juli, Augustus en September, op nader te bepalen dagen. Een ieder kan door hem vervaardigde voor werpen, inzenden en dingen naar de uitgeloofde prijzen. Ook eenmaal bekroonde of elders tentoongestelde voorwerpen worden tot mededinging toegelaten. De voorwerpen, die franco worden ingezonden, ontvangt men ook vracht vrij terug. Een jury zal vanwege de commissie heiast worden met het onderzoeken en keuren der voorwerpen, die in den wedstrijd mededingen. Er zijn uitgeloofd 10 prijzen a f 10, 10 prijzen a f 5, 20 prijzen a f 2,50 en 120 getuigschriften. Er worden uit deze voorwerpen prijzen aangekocht voor een te houden verloting. Bij de inzending ge lieve men te melden of zij daarvoor of ook voor particulieren te koop zijn. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen onderstaande ambachtslieden, mits zij in Zeeland woonachtig zijn Bloemisten en bouquettenmaaksters, boekbinders en kartonwerkers, boekdrukkers, borstelmakers, brood-, koek- en banketbakkers, hoeden- en pettenmakers, houtwerkers, houtsnijders en draaiers, instrument makers, (chemische-, chirurgische- en natuurkundige instrumenten), kappers, kleermakers, klompenmakers, koper- en blikslagerskuipers, lood- en zinkwerkers, looiers, mast-, blok- en pompenmake2\s, matten- en mandenmakers, meubelmakers en schrijnwerkers, mode maaksters, breisters, enz., molenmakers, rijtuig- en wagenmakers, scheepstimmerlieden, schilders- en glazen makers, schoen- en zadelmakers, sigarenmakers en tabakskervers, smeden en kachelmakers, steenbakkers, stukadoors, timmerlieden, touwslagers en zeilmakers, uurwerkmakers, zeeftenmakers, zilver- en goudsmeden en vertegenwoordigers van andere vakken tot de handwerksnij verheid behoorende. Vóór 1 April a.s. wordt toezegging van inzendingen ingewacht en kunnen inlichtingen bekomen worden bij den heer J. L. van der Pauwert te Goes of bij een der hier onder volgende leden der commissie Goes: A. de Beste, L. M. van Campen, Dr. Z. Th. Diehl, J. M. Kakebeeke, Z. D. van der Bilt la Motthe, J. Larsen, C. E. Massee, J. J. Ochtman, Joh L. van der Pauwert, I. D. Fransen van de Putte, J. J. Ramondt, Jhr. M. J. De Marees van Swinderen Aardenburg G. A. Vorsterman van OijenBreskensH. J. Gerritsen Bruinisse: P. M. van Vessem; ColijnsplaatMr. L. A. BybauHoedehenskerkeW. te GemptHontenisse H. A. A. baron Collot d'EscuryHoofdplaatP. K. P. J. van Sloten; Kruiningen: D. P. Dominicus; Middel burg: W. Appel, J. J. H. Doorenbos, P. D. Koning, Mr. G. N. de Stoppelaar, L. VogelSt. Philipsland A. de Rooi; SluisJ. H. Hennequin; Ter Neuzen: J. Sturm; Thólen: W. F. I. Wagtho; Vlissingen Jos. van Baal te, A. Smit; Wemeldinge: Dr. Leo de Leeuw; Wol f aartsdijkC. P. Lenshoek Junior; Yerseke: G. H. Kakebeeke; Yzendijke: C. de Vos; Zierikzee: W. C. de Crane, M. C. Mulock Houwer. De heer C. H. Elout, kiezer te Domburg, heeft bij de Tweede Kamer een protest ingediend tegen de verkiezing van mr. Hooft tot lid van die Kamer in het hoofdkiesdistict Middelburg. Naar men verneemt heeft de Gouverneur van Su riname, jhr. van Sypestein, het voornemen te kennen gegeven om zijn pensioen te vragen, doch zou hem van Regeeringswege aangeraden zijn, daarmede nog te wachten tot de hangende kwestie nit de wereld is. Ondertusschen wordt met de afdoening dezer zaak weinig haast gemaakt.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1