Een HOEFJE, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. De Assuraniie-R/Iaatschappij tegen Brandschade te Zutfen WoonhuisSchuur en Gevolgen ERF en BOUWLAND uit den weg te ruimen. Het voorstel wil den katho lieken geen voorrechten bezorgen, maar hun slechts het recht verschaffen, dat overal in op den voet van vrijheid geschoeide staten elke gezindheid bezit. In het bnitenland had nooit iemand begrepen, hoe het »volk van denkers" ooit deze waarborgen voor gods dienstige vrijheid had kunnen te niet doen. Doch eene wending ten goede was thans onmiskenbaar. Behalve bij de nationaal-liberale en de vrij-conservatieve pers, had de spreker bij het aanhangige voorstel overal min of meer steun gevonden. Ook de in de Juli-wet neergelegde discretionnaire macht der regeering kon de katholieken niet van grieven ontheffen, evenmin als de tegenwoordige humane toepassing der wet voldoende was om al de bitterheden van kerkelijken strijd te voorkomen. Het aannemen van dit voorstel zou het eerste teeken zijn, dat men in het Duitsche rijk, den twist moede, elkander de hand des vredes reiken wilde. Kleist Retzow namens een deel dei' conservatieven en Hobregt namens de nationaal-liberalen verklaarden zich tegen het voorstel Windthorst. Virchow namens het grootste deel der Fortschrritts-partij er vóór. Op het beroep van Virchow op den Bondsraad verklaarde de minister Bötticher, dat de Bondsraad zijn in het debat aangenomen reserve niet kon laten varen. Er was hier sprake van afschaffing eener wet, en de re geering kon luidens de grondwet eerst tot de behan deling van het vraagstuk overgaan, als de Rijksdag het voorstel had aangenomen. Zoo de keizer thans tot een maatregel zou overgaan, waaraan in 't vorige jaar niemand had gedacht, moest men zich met dankbaar heid en eerbied daarbij neerleggen. Gemengd Buitenlandse!] Nieuws. De Fransche justitie is verbazend vlug in sommige gevallenja nog vlugger dan de Engelsche, bij wie echter ook het andere uiterste, namelijk ont zettend traag te zijn, wel voorkomt. Maar dezer dagen vooral was de Parijsche justitie zeer vlug. Op den verjaardag van het sterven van Blanqui hadden een aantal radicalen en oud-communards besloten een manifestatie te houden ter eere van Blanqui. Misschien hadden zij er nog andere bedoelingen bij, doch dit blijkt niet. Een driehonderdtal personen met een roode vlag bij zich en met eenige heethoofden: de communard Eudes, de redacteur Cournet, Granger, Louise Michel en Louise Ferré voorop, vereenigden zich voor het huis waar Blanqui gestorven is, om van daar in optocht naar Père la chaise te trekken. De politie verhinderde echterden optocht, ofschoon zij de personen die de lijkkransen droegen doorliet. Er werd hier en daar gevochten en een aantal personen werden gearresteerd, o. a. Eudes, Louise Michel en Cournet. De kransen werden toch op het graf gebracht en daar werd ook nog een toespraak gehouden, doch de orde werd daar niet verstoord. Reeds den volgenden dag is de rechterlijke nitspraak gedaan over een aantal der gearresteerden. Louis Michel kreeg twee weken, eenige anderen lichter maar ook sommigen zwaarder straf. De zaak van Eudes moest uitgesteld worden tot de getuigen zouden gehoord zijn, die men nu niet bij de hand had. Hoe de Russische politie te Warschau de Joden be schermt. Alle Joodsche herbergier en café-houders hebben order gekregen om tot nader bevel, hun in richtingen 's namiddags te 5 ure te sluiten, op straffe van 25 zweepslagen. Of ook het plunderen verboden is, blijkt niet recht. Een dokter heeft aan Scoville '1000 dollars geboden voor het lijk van Guiteau, wanneer de executie zal hebben plaats gehad. Toen Guiteau daarvan hoorde, zeide hij tot Scoville, dat hij op een hooger bod moest wachten. Het bericht dat Garibaldi ernstig ziek is, wordt tegengesproken. Zijn oude pijnen doen zich alleen wat meer gevoelen. Eenige dagen geleden reed Garibaldi langs een steilen weg op het eiland Maddalena; het rijtuig viel om en Garibaldi kreeg vrij ernstige kneuzingen. Een oogen- blik was hij buiten westen maar spoedig kwam hij weer bij en toen hij zijn zoontje Manilo zag schreien, riep hij»Je wilt een goed soldaat worden en je bent bang voor twee druppels bloed." Hoewel officieel nog geen datum is bepaald, verneemt men, dat het huwelijk van Prins Leopold van Enge land met Prinses Helena van Waldeck in liet begin van Maart op het kasteel van Windsor zal worden voltrokken, hetzij in de St. Georges kapel, hetzij in de bijzondere kapel van Koningin Victoria. Waarschijn lijk zullen de jonggehuwden op »Claremont House" in Surry gaan wonen. De stad Parijs telt 2.225,900 zielen; in '1876 was de bevolking 1.988,800 zielen. In 1884 zijn in 't geheel 19 schouwburgen afge brand. De ramp van het Ring-theater overtreft echter al de andere. Een statistiek die ontzettend is. De schouwburgbrand te Weenen doet de oude cijfers weer eens voor den dag komenmen huivert er van dat zoovele schouw burgbranden plaats hebben en het bevestigt wat we reeds vroeger zeiden, dat de voorzorgsmaatregelen vergeten worden, zoodia de eerste schrik geweken is. l'n Amerika hadden reeds 176 van die branden plaats, in Engeland 68, Frankrijk 63, Duitschland 49, Italië 45, Oostenrijk 26, Rusland 24, Spanje 17. Londen alleen telt er 31, Parijs 29, New-York 26, San Francisco 21, Philadelphia 17, Boston 11, Glasgow 11, Cincinnati 9, Nieuw-Orleans 8, Bordeaux 7, Venetië 6, Baltimore 6, Weenen 5, Keulen 5 en Amsterdam 1. In Parijs en Londen brandden achter eenvolgens bijna alle schouwburgen af. Zoo het Globe- theatre in 1613, Drury Lane-theatre driemaal, het Majesty's-theatre driemaalCovent Garden driemaal, Astley's-theatre viermaal. In Parijs de groote opera viermaal, Gaité tweemaal, Odéon tweemaal, Ambigu, Folies dramatiques, Italiens, Vaudeville, Porte St. Martin, Hippodrome en nog eenige kleineren eenmaal. Naar de branden gerekend kon men den ouderdom van eiken schouwburg zoowat op 223/4 jaren stellen. Bowery-theatre te New-York brandde in 40 jaren 5 maal af; een oude kroniek meldt dat het Teatro Atarazano te Sevilla in '1675 voor de 7de maal af brandde. Van het begin van 1871 tot half October 1877, brandden door elkaar 13 schouwburgen per jaar af; in 1877 zelfs 17. Van de 289 branden, die sedert '1761 plaats hadden» kwamen er 36 voor ge durende de voorstelling bij dichtbezette zalen. Men heeft berekend dat de beschaafde wereld alle 24 uren 150,000 nuttelooze kanonschoten lost, 't zij voor salvo's, koninklijke en militaire beleefdheden, uit wisseling van hoffelijk lawijt, etiquetsignalen,formaliteiten van reede en forteressen, opgaan en ondergaan der zon, dagelijksch begroet door al de forteressen en al de oorlogsschepen, opening en sluiting der havens, enz. Berekend tegen 6 fr. per schot, maakt dit 900,000 per dag, 300 millioen per jaar, die in rook vervliegen. De cholera is uitgebroken te Saigon, een Fransche kolonie in Aehter-Indië. Er zijn groote voorzorgs maatregelen genomen om te voorkomen dat de ziekte zich verder uitbreidt. Bij Ribérac kwam een boer met een zwaar pak aan het station. Daar de trein er nog niet was, legde hij het pak in de wachtkamer en sliep in. Een beambte zag het pak, nam het op en wierp het op de balans voor de bagage. Daar klonk een gil en uit het pak kroop een kleine jongen, dien de vader als bagage had willen meenemen. De Charivari over de Senaatsverkiezingen Frankrijk reikt een kind, dat in een stoeltje zit (voorstellende het jaar 1882) een speeltuig toe, genoemd »Senaat", met de woorden »Het is geheel nieuw". En »bébé" antwoordt: Ik mag het toch wel breken"? Parnell en Dillon hebben aan den Raad van Dublin brieven van dankbetuiging gezonden voor het verleenen van het eereburgerschap. De Raad van Cork heeft besloten de Regeering te verzoeken Parnell en de andere politieke gevangenen op vrije voeten te stellen. Te Dunmanway werden 6 dames van de Landliga opgepakt wegens het houden van een meeting, maar weer losgelaten. Het blijkt, dat miss Reynolds, toen zij gearresteerd werd, over een afstand van 36 mijl, buiten op een wagen gezeten, werd vervoerd. Het was 23 December. Yan overgroote beleefdheid kan men dus de politie niet beschuldigen. Labouchere dringt in een schrijven aan de Daily News aan op autonomie van Ierland in uitsluitend Iersche zakenhij keurt Parnells opsluiting af. De hypotheken op Beaconsfields Hughenden-bezit- tingen, bedragende 53000 pd. st., zijn door de executeurs afgelost. In de geheele wereld verschijnen tegenwoordig 34,274 kranten en tijdschriften, met een gezamenlijke jaarlijksche oplage van 10,592,000,000 exemplaren of ongeveer 6% ex. per hoofd van de geheele menschheid. Europa houdt er 19,557 kranten, Noord-Amerika 12.400, Azië 775, Zuid-Amerika 609, Australië 661 en Afrika 132 bladen op na; 16,500 kranten verschijnen in de Engelsche, 7800 in de Duitsche, 3850 in de Fransche en ruim 1600 in de Spaansche taal; 4020 kranten zijn dagbladen, 18,274 verschijnen drie- of eenmaal ,'s weeks en 8508 maandelijks of met nog langer tusschenpoozen, Aldus deelt de Amerikaansche Newspaper and Bank-directory of the world mede. In de zwavelmijnen te Schmölnitz (Hongarije) is brand uitgebroken en men vreest de vlammen niet meester te kunnen wordenin dat geval zou de schade verscheiden millioenen florijnen bedargen. Kerk- en Sehoolnieuws. Beroepen te Middelburg ds. P. van Son te Amsterdam; te Melissant ds. W. de Lange te Goedereede. Beroepen te Heinkenszand ds. R. Peaux, emer. pred. te Haarlem; te Oterleek ds. J. Visser te Schoondijke te Veenendaal ds. J. Post te Goes. Voordracht. Voor leeraar aan de burger avondschool te Middelburg zijn aan den Gemeenteraad aanbevolen de heeren W. H. Morren, leeraar aan de Rijks-kweekschool, en J, Broekema, leeraar aan de R. II. B. S., beiden aldaar. De eerste is benoemd. In de Noordbrabantsche gemeenten Bokhoven, Enge len, Guijk, Linden, Oss, Rosmalen, Oefelt en Schaijk zijn verbodsbepalingen tegen den kinderarbeid vast gesteld. Te Made is evenwel besloten om geen gevolg te geven aan art. 28 der nieuwe onderwijswet (rege ling van den kinderarbeid). ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 10 Jan. »Antioco Accame", kapt. A. Oxilia, van Constantinopel naar Rotterdam. VERTROKKEN. 10 Jan. S.s. »Zuid-Holland", kapt. Sickemeier, van Rotterdam naar Batavia. Van 6—13 Jan. 1882. Geboren: Een dochter van J. G. van Schaik en M. M. Heuseveldt. zoon S. J. Ochtman en E. J. F. H. Cornet. R. Jongmans en J. Baak. f> H. Catshoek en M. J. Ilolm. Overleden: C. van Tiggelhoven, oud 80 j.jd. A. S, de Vos, oud 62 j., jd. L. J. M. Nivelle, oud 17 j., jm. Als levenloos aangegeven: Een zoon van D. van den Berg en D. A. Visser te Ouwerkerk. HS®*"' Mevrouw de Wed. BOLLEMoolenburgii &?•-*-» betuigt bij dezeook namens hare familie hartel i j ken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ondervonden. Haamstede, 9 Januari 1882. verzekert alle ROERENDE en ONROERENDE GOEDEREN tegen vaste en billijke premiën, ook tegen BLIKSEMSCHADE. Inlichtingen te hekomen hij hare Agenten F. BOUMAN te Nieuwerkerk, B. VAN DR1EL te SerooskerkeW. VAN DE LINDE te Brouwershaven en S. G. NAUTA VAN DER GRIJP te Zierikzee. De Notaris Mr. J. MOOLENBDRGH te stedpf'i Zierikzee, zal ten verzoeke van G. GOOSEN ■MBSSF te Nieuwerkerk, op Maandag 30 Iannari 1SÖX3, 's voormiddags te 11 Wöj in de herberg bij D. Lokker aldaar, publiek presenteeren te verkoopen: bestaande in: staande en gelegen bij het dorp Nieuwerkerkmet 3 Hectares 52 Ares 20 Centiares aldaar, kadaster Sectie M, Nis. 66, 582 en 187; ALSMEDE 4 Hectares 36 Ares 20 Centiares BOUWLAND, in Ouioerkcrk, in het Oude Nieuwlandkadaster Sectie F, Nis. 5, 6, 16 en 97. Nader in perceelen te omschrijven. i

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3