ZIERÏKZEESCHE COURANT. a voor het arrondis- 1882. No. 4. Zaterdag 14 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD senient Zierihiee. J Binnenland. 3^ I s Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 et Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENS!AA'. ZIERIKZEE 13 Januari 1 88 2. Donderdag-namiddag had in den winkel van den heer V. in het Vischslop alhier een gasontploffing plaats. Door toegeschoten hulp werd het begin van brand terstond gestuit en liep het ongeval met het verbrijzelen van eenige glasruiten en andere schade af. De Zaterdag-avond van hier waargenomen brand heeft volgens bericht plaats gehad te Biezelinge, waar drie schuren zijn afgebrand. De Standaarddoor en door bekend met de tale Kanaans en den eigenaardigen korten, brokkeligen stijl van Groen, schrijft doorgaans een heel wonderlijk Hol- landsch, dat steeds de merkteekens draagt van de pogingen eener van nature niet zoo minne zeggings kracht te wringen binnen de perken van het keurslijf eener quasi-vrome vormelijkheid. Maar de Standaard heeft ook een wijsbegeerte op eigen hand en die is zeer origineel, inzonderheid als zij die philosofie huwt aan hare diep zinnige rechtstudiën. Zoo sprak zij dezer dagen naar aanleiding van de verkiezing te Sneek over «personen waarvan er meer aanwezig zijn." Wij verwachten nu eerstdaags een tentoonstelling van dergelijke dubbel gangers. De entrees kunnen ten goede komen aan philosofische faculteit der «vrije universiteit". Dr. Kuyper zal de wonderschepselen aan het publiek presenteeren. Op het eiland Zuid Beveland is een persoon driemaal en wel in drie gemeenten door drie veldwachters gezien en bekeurd in kennelijken staat van overtreding der drankwet, doch alles voor denzelfden roes. Hij werd eerst bekeurd in de gemeente waar hij zich had be dronken, vervolgens in de gemeente die hij door moest trekken om zijn meisje thuis te brengen, en eindelijk in zijn eigen gemeente toen hij thuis kwam. Men gaat nu denken dat hij is een van die personen waarvan de Standaard meent «dat er rneer aanwezig zijn." Ilij zal dus denkelijk ook op de bovenbedoelde tentoon stelling komen. Volgens de Landb. Ct. heeft de heer A. Beek te Rusten burg zich met een verzoekschrift tot den Koning gewend, strekkende om het onderwijs in den landbouw ip alle scholen op het platteland verplichtend te stellen. Hiervan zal wel niets kunnen komen. Men kan hoogelijk ingenomen zijn met landbouw-onderwijs en het wenschelijk achten dat overal de dorpsjeugd met de wetenschappelijke gronden van den landbouw bekend worde gemaakt. Doch het onderwijs in den landbouw voor de plattelandsscholen verplichtend te stellen gaat niet aan. Een eerste bezwaar er tegen is reeds dit, dat de openbare volksschool geen vakschool is, noch wezen mag. Aan één enkelen stand in de maatschappij, hoe nuttig en onmisbaar ook, kan niet het privilegie 'gegeven worden van een speciale opleiding op de gewone volksschool. De uitoefenaars van alle andere vakken van bedrijf zouden met evenveel recht een specialen cursus in elk dier vakken kunnen vragen. Doch afgezien daarvan is 't ook niet uitvoerbaar, wat de heer Beek zou willen; want men heeft er geen onderwijzers voor. Wel zijn er enkele onderwijzers met bijacte voor landbouwkunde maar dan dienden alle onderwijzers die acte te bezitten, of wel de land bouwkunde diende onder de vakken opgenomen te worden, waarover het examen voor een der acten van lager onderwijs loopt. Dit is niet te doen. De Scheveningsche kermis, een jaarlijks in de Pinksterweek terugkeerende orgie, schijnt op haar laatste beenen te loopen681 ingezetenen der plaats hebben een petitie aan den gemeenteraad van den Haag ingediend, om de afschaffing der Scheveningsche kermis te verzoeken. Op dit verzoek hebben Burg. en Weth. van den Haag gunstig geadviseerd. De zaak zal nu spoedig door den Raad beslist worden. In de Middelb. Courant komt een brief voor van den heer Pické, burgemeester van Middelburg, ge schreven naar aanleiding van de opmerkingen van de MiddelbCt. over eenige informaliteiten bij het over brengen van de stembussen naar het hoofdkiesdistict. Met recht betoogt de heer P., dat de wet, in ge zonden zin opgevat, door het hoofdbureau in het minst niet geschonden is. De wetgever toch heeft met de bepalingen omtrent het overbrengen alleen deugdelijke waarborgen gewild, dat de stem bussen in ongeschonden toestand op den dag der ope ning zouden aanwezig zijn. Maar hij heeft den eisch niet willen stellen, dat de voorzitter van het stem bureau te Middelburg b.v. van 's middags -4 uur tot den volgenden of tweeden volgenden dag 's morgens 9 uur persoon ly.k alle 44 stembussen uit zijn district in ontvang zou nemen, evenmin als dat het zijn bedoeling is geweest met de bepaling van art. 55, de voorzitter brengt be bussen in de voor de opening bestemde zaal dat hij de 44 stembussen persoonlijk, d. i. eigenhandig in de zaal moet dragen. Zooals het thans in het district Middelburg is gegaan met de overbrenging der bussen, is het daar steeds geschied van 1850 af en gaat het ook in andere districten van ons land. De informaliteiten bij de verkiezing te Middelburg schijnen van dien aard te zijn, dat de nietigverklaring niet kan uitblijven. De verschooning door den burgemeester ingebracht, maakt dit niet twijfelachtig. De wet spreekt zoo duidelijk mogelijk. De jongste stem- opnemer brengt de bus naar den voorzitter. Deze bewaart die en brengt die op den dag der opening in de zaal daartoe bestemd. De wet verlangt een persoonlijken waarborg in het proces-verbaal te vermelden dat de. bus dezelfde is en bleef en dat er geen gelegenheid js geweest om die los te soldeeren en den inhoud te veranderen. Hoe kon de voorzitter dat verzekeren als hij den portier van het gemeentehuis met de zorg voor de bus belast. Er geschieden soms vreemde dingen met die bussen. Zoo werd door een jongsten stemopnemer voor eenige jaren een stembus overgebracht en moest het Pruisisch grondgebied passeeren, wilde zij nog vóór den nacht aan het hoofdbureau zijn. Even over de grenzon stond een pruis met sabel en schietgeweer en verlangde den vermeenden smokkelaar te onderzoeken. De jonge man, die zijn personeele plicht niet als een ijdele formaliteit beschouwde, verdedigde ferm de hem toevertrouwde stembus en liet zich naar de naastbijgelegen Pruisische stad voeren waar hij zich spoedig legitimeerde. De bus was niet uit zijne handen gekomen. Wanneer echter brievenboden met stembussen belast worden en de burgemeesters deze door portiers van het gemeentehuis laten ontvangen en bewaren, is de wettelijke waarborg geheel verbroken en moet het proces-verbaal óf onvolledig óf onwaarachtig zijn. Thans is werkelijk bepaald, dat alle officieren zonder troepen te 's Gravenhage, ook die aan het Ministerie van Oorlog, aan de Topografische inrichting of aan de geschutschieterij geplaatst, tot des namiddags 4 uur in uniform gekleed zullen moeten zijn. Alleen de officieren van gezondheid en de militaire artsen zijn hiervan uitgezonderd. Deze nieuwe order is deze week reeds in werking getreden. Op militair gebied gebeuren thans verrassende dingen. Bij de statuten der vereenigirig «Eendracht" te Scheveningen is bepaald, dat geen schuit op boetë'Jvan 300, naar zee mag gaan, of ze moet eerst gemonsterd zijn ten gevolge van de onbillijke eischen der visschers wordt het naar zee gaan zóó bemoeilijkt, dat nog geen enkele schuit gereed is zee te kiezen. Onder de visschersbevolking te Scheveningen heerscht groote ontevredenheid over het contract, zooals de reeders dat hebben vastgesteld. Het is gelijkluidend met dat van verleden jaar. Thans verlangen de zeelieden, dat de 5 pCt., die van de haringvisschei ij voor schulden der schrobnetvisscherij kunnen worden ingehouden, zullen vervallen. Den 4 Januari 1.1. had ten huize van den hoogleeraar Harting te Utrecht de laatste samenkomst plaats van het hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren. Aan het slot verklaarde de voorzitter, onder hartelijke dankzegging aan de mede leden, het comité voor ontbonden. In deze samenkomst is besloten aan den beer Paul Kruger, vice-president der Zuid-Afrikaansche Republiek, een brief te zenden, waarin deze wordt medegedeeld, dat een som van ƒ45,000 ter beschikking ligt van de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek, ten kantore van de heeren Chr. Oortman een Zoon te Utrecht. Zooals bekend is, werd vroeger reeds 9879 gezonden. Onze meer geuite klachten over de zwakte onzer dure diplomatie vindt eindelijk ook weerklank in de Tweede Kamer bij haar beoordeeling van het handels- tractaat rnet Frankrijk. Onzen ijverigen consul te Brussel heeft men eenvoudig op zijde gezet, die zeker groote diensten had kunnen bewijzen tot het regelen van het transito door België en om voor Nederland minstens zooveel te bedingen als België verkregen heeft. Eene verwerping van het tractaat, dat minder is dan niets, zou in elk geval een zeer nuttige wenk kunnen zijn zoowel voor onze Fransche en Engelsche gezanten als voor onzen nieuwen minister van Buiten- landsche Zaken. Een eenvoudig consul met den Nederlandschen handel eenigszins bekend zoude een beter tractaat helpen sluiten. Maar wat bekommert zich onze Regeering om handelspolitiek. Moge de Tweede Kamer zich ditmaal niet onbetuigd laten. R. Nbl. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het eiland Flakkee in het afgeloopen najaar niet minder dan circa 170,000 HL. ajuin opgebracht. Men schat de van daar reeds uitgevoerdeui en op '180,000 a 190,000 HL., zoodat de Flakkeesche boeren nu nog het niet onaanzienlijk getal van 80,000 HL. bezitten. Men besteedt thans omtrent f 2.75 voor den HL. R. Nbl. Van Alkmaar begint de Victoriezegt de geschie denis zou de geschiedenis zoo ook eenmaal vermelden dat van een nog veel geringer plaatsje, van Dirksland, de vrijheid begint voor hen, die tegen het eedsformu lier bezwaar hebben? In het besluit tot heffing van een vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank was door den Raad der gemeente bepaald, dat de schatters en herschatters naar den aard hunner godsdienstige overtuiging den eed of de belofte konden afleggen. Wegens een daartegen gemaakt be zwaar, werd de beslissing des Konings ingeroepen en deze keurde de uitdrukking «overtuiging" goed. Dirks land is thans de eerste en eenige plaats in ons land, waar niet gevraagd zal worden hoe men gedoopt is of bij welke kerkelijke gemeente men in zijne jeugd aangenomen is, maar welke godsdienstige overtuiging men heeft op het oogenblik dat de eed of de belofte afgelegd moet worden. f

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1