ZIERIKZEESClireiTlMï: voor het arrondis- xiAtx sement Zierikzee. 1882. No. 3. Woensdag 11 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f '1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERT EN TI EN; Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stokken, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEiYM IA'. ZIERIKZEE 10 Januari 1882. Zaterdag avond tegen half zes werd van de Kade alhier in de richting van Z. Beveland een oogenschijn- lijk hevige brand waargenomen. Bij den Burgert. Stand der gemeente Ouwerkerk werden in het afgeloopen jaar ingeschreven 26 geboorten, 14 overlijden en 5 huwelijken. De sterfte was '17% °/00 van de bevolking. Onder de overledenen kwamen 8 personen voor van 73jarigen leeftijd, 2 van 76 en een van 83 jaren. De gemiddelde leeftijd bedroeg in 1881 ruim 35 jaren, terwijl de gemiddelde levensduur over een 75 tal jaren berekend, alhier circa 22% jaar is. De bevolking der gemeente bedraagt met het begin dezes jaars 395 M. en 409 V., samen 804 bewoners. Ook te Middelburg zal een eigen begraafplaats voor de R. Katholieken aangelegd worden. Pastoor Mes heeft den grond er voor, gelegen aan den Seis weg, aan de gemeente geschonken. Uit Yerseke wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld dat de heer G. H. Kakebeeke, sedert Juni '1881 bur gemeester dier gemeente, reeds nu zijn ontslag zal vragen. Wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de Rijks-kweekschool te Maastricht heeft de heer van de Kamp uit zijn betrekking van hoofd eener school te Roermond eervol ontslag gevraagd. De gemeenteraad echter heeft niet opgezien tegen het aan den dag leggen zijner machtelooze woede tegen den heer v. d. K. door hem eenvoudig ontslag te geven, dus een niet eervol ontslag. Wat kan de ultramontaansche kwaad aardigheid toch ver gaan Blijkens mededeeling in de Werkmansbodezal dr. Aletta Henriëtte Jacobs te Amsterdam, te beginnen met Dinsdag 19 Januari, tweemaal per week gratis geneeskundige behandeling verleenen aan vrouwen en kinderen, en daartoe zitting houden in een der ver trekken van het gebouw van de vereeniging Amster- damsche Werkmansbond. De heer J. C. C. A. H. baron von Canitz, gezant van het Duitsche Rijk en het koninkrijk Pruisen te 's Gravenhage, is teruggeroepen en op pensioen gesteld met den titel van toirklicher geheimrath en het pre- dicaat Excellentie. Gedurende 1881 zijn uit Harderwijk naar O.-Indië gezonden 1467 militairen, als: 919 Nederlanders, 445 Duitschers, 4 Franschen, 36 Belgen, 35 Zwitzers, 23 Oostenrijkers 1 Zweed, 1 Afrikaan en 3 Luxem burgers. Naar W.-Indië werden uitgezonden 80 Neder landers, '10 Duitschers en '1 Zwitser. Het laatste overblijfsel van het kasteel Vredenburg te Utrecht zal dezer dagen onder het breekijzer der sloopers verdwijnen. Het slot Vredenburg werd op last van Karei V gebouwd om tot citadel te dienen, ten einde de stad in toom te houden. De bouw werd in 1529 begonnen. Het kreeg den naam Vredenburg naar den vrede dien de keizer toen gesloten had met Karei van Gelder. In den Spaanschen tijd diende de burgt tot steun der tirannieen er zijn eenige legenden uit dien tijd aan de herinnering van de muurbrokken en kelders verbonden, die thans werden opgeruimd. Toen in '1577 de stad aan de Staatsche zijde kwam, sloeg de burgerij onmiddellijk de hand aan 't werk en brak het kasteel af, 't was als een slechting der Bastille, slechts een paar brokken, die met den stads muur ver bonden waren, bleven gespaard, en liet zijn deze brokken die thans worden weggeruimd. »De Middelb. Ct. vertelt hoe de verschillende vormen, welke de kieswet voorschrijft, op Walcheren worden nageleefd. Volgens de wet moeten onmiddellijk na de onderteekening van het proces-verbaal, de stembussen in de onderkiesdistricten met hare behoorlijk in ver zegeld papier, gesloten sleutels, door den jongsten stem- opnemer worden overgebracht naar den voorzitter van het bureau van stemopneming van het hoofdkiesdistrict. De overbrenging echter geschiedt in verscheidene onder-kiesdistricten niet onmiddellijk, maar eerst den volgenden dagook niet door den jongsten stem- opnemer, maar door den gemeente-veldwachter; en zij worden niet aan den voorzitter van het hoofdbureau afgegeven, maar op het stadhuis te Middelburg aan een ambtenaar, of als deze niet aanwezig is, aan den concierge. Niemand echter zal het in zijn hoofd krijgen op grond van deze informaliteiten tegen den uitslag der verkiezing te protesteeren." Dit zegt het Vaderl. en 't mag zoo zijnmaar als nu eens de liberalen evenals de Standaard spijkers op. laag water wilden zoeken, zouden zij deze en der gelijke onregelmatigheden wel eens breed kunnen uitmeten en op grond daarvan bij de Kamer vragen om den heer T' Hooft niet toe te laten. Het spreekt van zelf dat al het bovenaangehaalde, ofschoon onregel matig, niets te beteekenen heeft, als men aanneemt dat allen die de bussen aanraken eerlijke lieden zijn. Maar 't geval is mogelijk dat ook oneerlijke personen er aankomen, briefjes ruilenWaar moet het heen De Standaard heeft wel leelijker insinuaties gede biteerd. Nu weer over de verkiezing te Sneek. Zij beweert dat die vernietigd moet worden omdat de burgemeester van Sneek bij het openen der briefjes en opnemen dei- stemmen niet altoos heeft afgelezen »A. Buma uit Hindeloopen" en er meer personen zijn die A. Buma heeten. Toen de heer van der Hoop gekozen is, zou toen de burgemeester die bij 't stembureau fungeerde, ook volmondig hebben gelezen »mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren te Slochteren"? Zoo ja, dan verdient de man algemeene bewondering. Zoo neen, dan diende de Standaard alsnog te protes teeren, daar er veel menschen zijn die van der Hoop heeten. Als een curiositeit wordt gemeld, dat onlangs een predikant aan zijne gemeente bekend maakte, dat hij in den loop der gepasseerde week een beroep had ontvangen naar en op den volgenden rustdag aan de gemeente zou mededeelen, dat hij voor 't beroep had bedankt. Dit is ten minste openhartiger, dan de mededeeling van een ander, die zeide dat hij in zijn hangen strijd om licht voor de te nemen beslissing zou bidden maar inmiddels vast in zijn toekomstige standplaats een huis had gehuurd. Naar men verneemt zal de Tweede Kamer den 16 dezer de werkzaanheden hervatten. Te Hazerswoude is een vrij hevig begin van brand ontstaan, door het omvallen van een petroleumlamp, met zeer goed gevolg gebluscht door het opwerpen van melk. Aan de Pessink bij Deventer is een kat geboren met i 2 koppen en 7 pooten. 1) Dat 's dus een drukfout geweest van de Natuur. (Noot van den Zetter.) In het N. v. d. Dag van 2 Januari leest men over het artikel Meekrap het volgende De kamp om het bestaan is heftig in de laatste tien jaar gestreden en alhoewel nog niet met vorigen roem uit het strijdperk teruggekomen, blijkt het al meer en meer, dat deze kleurhoudende verfstof voor verschillende doeleinden in de ververijen onmisbaar is, en allengs het verloren terrein met voortdurende kracht herwint. De prijzen hebben zich op enkele fluctuatiën na, flink kunnen staande houden, daar de vraag het aanbod overtrof en bepaald de goede soorten zeer schaarsch zijn. Volgens mededeelingen uit Zeeland wordt er allengs meer aangeplant en is het te verwachten, dat de volgende jaren ruimer oogsten zullen opleveren. Door het vochtige najaar is de oogst van 1881 niet groot, daar verschillende verbouwers hunne meekrap liever nog een jaar in den grond laten, dan met dunne en minkleurige partijen aan de markt te komen. De noteeringen waren als volgt Fijnef 28 a f 32 per 50 K.G. Oriberoofde22 27 Gerneene19 21 Overgemalen onberoofde '17 23 In het Vaderland leest men onder de ingezonden stukken het volgende Mijnheer de Redacteur In uw nummer van 11. Maandag worden de zelfop offerende pogingen geschetst van iemand, die in mijn inrichting vruchteloos de nieuwe drankwet heeft trachten te handhaven. Hoe vereerend dat verhaal ook voor mij is, omdat er uit blijkt, dat iemand, die bij mij een kleintje" advocaat bestelt en betaalt, een »groot" glas krijgt, meen ik den schrijver toch mijn leedwezen te moeten betuigen, dat hij de zaak niet liever rechtstreeks bij de bevoegde overheid heeft aan gebracht. Zoodoende immers ware misschien een be slissing uit te lokken, waarnaar ik en anderen ons in 't vervolg konden regelen. Want de zaak is inderdaad niet zoo eenvoudig als zij den schrijver toeschijnt. Gesteld, iemand, die ua den eten met zijn achtjarigen zoon een straatje heeft omgeloopen, vlijt zich even in »Artis" of bij »Kras" neer en bestelt een kop koffie met een kleintje congnac. Dat lijkt dood onschuldig. Maar wat doet de ontaarde vader? In plaats van zijn congnac door zijn koffie te mengen, voert hij dien of de met dat vocht doortrokken klontjes aan zijn jongen. Is de kastelein dan strafbaar? Moet hij bij eiken bezoeker met kinderen, die iets dergelijks bestelt, een politiebeambte plaatsen? Meer gevallen van dien aard behoef ik niet tot voorbeeld aan te halen. Ieder kan ze gemakkelijk stellen. Maar juist daarom zou een rechterlijke uitspraak mij en ieder, die in gelijke omstandigheden verkeert en zich ongaarne wederspannig aan de wet toont, zeer welkom zijn als richtsnoer bij voorkomende gelegenheden. Ik noodig den schrijver derhalve beleefdelijk uit alsnog het zijne te doen om de jeugdige drankwet bij haar toepassing, in de practijk te helpen handhaven. Wel licht dat het gewraakte advokaten-borreltje anders nog menigen advocaat een borreltje zal opleveren, en dat ware zeker niet in den geest der wet. Hoogachtend A. W. Krasnapolsky. De heer R. baron van Lijnden, woonachtig te 's Gravenhage, heeft aan de gemeente Opsterland f 4000 geschonken als bijdrage tot den hoofdelijken omslag. Men zegt dat vele groote grondeigenaren dit voorbeeld zullen volgen en de kleine plattelandsgemeenten, waar hun goederen liggen, zullen ondersteunen, 't welk vaak

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1