Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Republiek en hun eerbied voor het Parlement. President Grévy antwoordde, dat hij met bijzondere voldoening de gevoelens, door de beide voorzitters uitgedrukt, vernam. Bij de receptie van het corps diplomatique, waarvan de deken den President geluk wenschte, antwoordde hij met het verzoek, aan de verschillende regeeringen de oprechte betuigingen van zijn vriendschap en sympathie te willen overbrengen. Dat is alles zoo onschuldig mogelijk. Wij voor ons vertrouwen, dat de President ook ten aanzien van 't buitenland wel zoo denktdoch we vermoeden dat hij omtrent Frankrijks eigen toestand gesproken heeft door daarvan te zwijgen. Die binnenlandsche politieke toestand is wel nog geen crisis nabij maai er zijn toch talrijke verschijnselen, die doen denken aan ophanden zijnde veranderingen, zoo niet in het staatsverband dan toch in het partijverband. Gambetta staat om zoo te zeggen op de proefplankhoe zal hij zich houden Ook te Berlijn is nieuwjaarsreceptie gehouden en daar is ook gesproken. Na hetgeen onlangs dooi den Keizer in de troonrede gezegd is, verwachtte men thans geen nieuws te hooren. En er is ook niets bijzonders vernomen. De Keizer drukte tegenover zijn generaals het vertrouwen uit, dat de vrede bewaard zou blijven. Er rezen dus geen donkere wolken. Die zijn er trouwens al reeds genoeg! Daar kwam nog bij, dat deze Nieuwjaarsdag voor den Keizer een persoonlijke feestdag was, daar hij den dag in herin nering kon brengen waarop hij vóór 75 jaren 'teerst de militaire uniform aantoog. Dit persoonlijk feest was weer aanleiding geweest voor den keizer van Rusland om een allervriendelijksten brief van geluk- wensching aan den grijzen Duitschen Keizer te zenden, en de telegraaf was op haar beurt zoo vriendelijk vooral dit feit met bliksemsnelheid wereldkundig te maken. Moet dit nu als een teeken beschouwd worden dat er geen spanning meer heerscht tusschen de kabinetten van Berlijn en St. Petersburg? Misschien; laat ons het wenschen. Het is op het oogenblik meer de binnenlandsche politiek, die de mogendheden bezig houdt, dan de groote buiten- landsche vraagstukken. Slechts wat Duitschland op dit oogenblik de hoofden en handen vol geeft, haakt eenigszins met de groote intei-nationale staatkunde samen. In welken zin moet de gang naar Canossa, die als feit niet te loochenen is, verklaard worden? Ziedaar wat de ernstigen in Duitschland zich afvragen. Dat het Bismarck te doen zou zijn om de nieuwe Duitsche keizerskroon onder de macht der driedubbele kroon te stellenis niet te denken. Wat er omgaat is slechts een hoog spel. Met welk uitzicht? Zou het enkel en alleen te doen zijn om de économische ketterijen door te drijven, waarmede hij zich sinds een paar jaar heeft afgegeven? Moet daarvoor ook dienen het voet geven aan zekere socialistische illuziën, die de arbei dende klasse in Duitschland zich maakt van het protectie-systeem, dat men meer en meer consequent gaat doorzetten? Is het te doen om de curie er toe te verlokken zich onder bescherming der hedendaagsche Duitsche Protestantsche macht te stellen en zoo zich zelve onschadelijk te maken, zich te ontwapenen? Er zijn er die dit denken en die daarom ook luide ver kondigen dat het den pauselijken staatslieden en intri ganten geen ernst is, als zij zoo weeklagen en voor den paus een schuilplaats schijnen te zoeken in Duitsch land. Nadat het praatje van de Fulda'sche ballingschap heeft uitgediend, is het denkbeeld opgeworpen voor den paus een internationaal beschermend verbond te stichten. Dit zou dan wel niets anders willen zeggen, dan dat Europa èn Italië èn den Paus onder zekere voogdij zou moeten plaatsen. Het schijnt ons toe dat dit wel het monsterachtigste monsterverbond zou moeten wezen, dat ooit in de wereldgeschiedenis zou gezien zijn. Er is een tijd geweest dat het verdeelde en verbrokkelde Italië onder voogdij stond van de Oosten- rijksche wapenen. Er is ook een tijd geweest dat Fransche bajonetten den waggelenden troon van het vaticaan hebben geschraagd. Doch nu Italië één en de waggeldende troon geheel omvergeworpen is, nu zou een restauratie van het oude aldaar, en dat nog wel door Protestantsche politiek een zoo groote gruwel zijn, dat we er niet aan willen denken. Onder tusschen moet de sphinx van Varzin nog spreken. Rusland heeft waarlijk in zijn eigen huis de handen overvol. Het afleidingsspel der jodenvervolging kan niet lang meer dienen. Als de joodsche winkels eens alle zijn geplunderd en al de brandewijn der kinderen Israels uitgedronken, dan is daarmede de dorst der millioenen straatarme en verwilderde Russische boeren nog niet gelescht en nog minder worden zij er door verzadigd. De intelligente kern des volks wordt meer en meer voor de revolutie gewonnen. Om de massa te doen volgen is mogelijk één enkel toeval voldoende. Frankrijks binnenlandsche toestand, we gaven dit reeds boven te kennen, is in geenendeele zoo geruststellend als de nieuwjaarsgroet van den President zou doen denken. Een radicale regeering achten we onmogelijk in Frankrijk, zoowel als elders. Toch zijn het de radicalen geweest die geholpen en krachtig geholpen hebben, om de ultraconservatieven van 't tijdperk van Mac-Mahon te ontwapenen. Daaraan is de Gambettische partij haar opkomst en haar tegenwoordige zegepraal verschuldigd. Maar hoe zal het gaan, nu Gambetta niets heeft voor die trouwe vurige helpersmaar wel iets, en veel zelfs voor lien die geen hand hebben uitge stoken naar de heete kastanjes. Het schijnt dat hij reeds vele anders flinke repu blikeinen in de laatste weken verloren heeft. Als men de schampere uitingen leest van een man als Edmond About in de XIX Siècledan krijgt men waarlijk veel te denken. Engeland gaat in Ierland nog steeds voort met de re pressieve en supprimeerende maatregelen, of het gelukken mocht de in het ongelukkige Erin heerschende écono mische anarchie te bezweren. Zal het gelukken? Inmiddels treedt de groote Oostersche kwestie een geheel nieuwe phase in, door het optreden eener zich noemende nationale partij in Egypte. Dat is inderdaad een curieus verschijnsel. Het idéé van nationaliteit heeft in Egypte meermalen naar 't licht gesmacht; steeds werd het door de Turksche staatkunde verstikt. Zal nu de Halve Maan nog zijn besten steun gaan vinden aan den Nijl? Gemengd Kuitenlaiidsck Nieuws. In het jaar '1881 zijn in de Vereen. Staten van Noord-Amerika aangekomen 550,000 landverhuizers; waarvan alleen te New-York 456,000 of gemiddeld ongeveer 1 '250 per dag. Er kwamen er 170,000 meer aan dan in 4880. Men schat dat al die landverhuizers te zamen ongeveer 11 millioen dollars aan geld en geldswaarde meegebracht hebben, d. i. gemiddeld 20 dollars per hoofd. Hiervan gingen in handen der spoor wegmaatschappijen over 5 millioen dollars om de I menschen naar het binnenland en het westen en zuiden te vervoeren. De XJnion Républicaine schrijft het volgende: Het heeft de aandacht dei' Regeering getrokken, dat talrijke maatschappijen met beperkte verantwoordelijkheid op- gericht worden, die, als een gevolg van zekere rekbare 1 bepalingen in de wet van 1867, gelden van het publiek tot zich trekken en verdwijnen, na vele slachtoffers gemaakt te hebben, zonder dat de stichters door den rechter strafbaar kunnen verklaard worden. De 1 Ministers van Justitie, Financiën en Openbare werken houden thans conferentiën om na te gaan, welke wij zigingen in de wet van 1867 kunnen worden gebracht 1 met het doel om een einde te maken aan de toene- mende ontwikkeling van verdachte ondernemingen en twijfelachtige speculatiën. Te Bordeaux is de firma Charriol gesprongen met een passief, naar men zegt, van 18 millioen francs. j Wat ook door den heer Ferdinand de Lesseps en zijn gedienstigen is verteld omtrent het buitengewoon j gezond klimaat in de streek waar de doorgraving dei- landengte van Panama wordt uitgevoerd, het feit is I toch niet te loochenen dat de aan het kanaal werkende I menschen sterven als muizen. Van de Europeesche beambten en werklieden, die er heen gegaan zijn, zijn j 60% gestorven, vele andere moeten het opgeven en keeren met geknakte gezondheid naar Europa terug. llérold, prefect van de Seine, is overleden. Velen is het wellicht reeds ontgaan dat hij de zoon was van i den componist Hérold, aan wien de muzikale wereld o. a. Le Pré aux clercs en Zampa te danken heeft. Te Brussel zal eerstdaags het reeds bijkans vergeten j proces van den heer Dumonfc, bisschop van Doornik, 1 weder behandeld worden. Men weet dat deze bisschop indertijd het slachtoffer is geworden van intriges en I door den paus afgezet. Zijn advokaat, de bekende 1 vurige liberaal Janson, zal het bewijs leveren, dat j volgens het kannonniek recht de afzetting van Dumont onwettig was en hem derhalve overeenkomstig zijn j eisch zijn bisschops -j aar wedde voortdurend moet uit betaald worden. De commandant van de kadettenschool te Karlstadt, majoor Thalheim, heeft twee van zijn kinderen gedood en daarna zichzelf opgehangen. Hij gaf een jongen en een meisje een slaapdrank in en vermoordde daarna den jongen met een dolk, het meisje doorliet indruppelen van cyankali. Een tweede meisje weigerde den slaapdrank in te nemen, verwijderde zich en ontkwam daardoor aan den moord. De moeder was met het vierde kind voor eenige dagen afwezig. Als reden van den moord geeft men op ontevredenheid over de kinderen, waarvan twee leden aan een onge neeslijke oogziekte en een derde slecht oppaste. Te Berlijn is vóór een paar dagen een 15jarig meisje, dochter van een predikants-weduwe, het ouderlijk huis ontvlucht, om met twee jongetjes van haar leeftijd en 12,000 Mark, die zij haar mama ontstal, de wijde wereld in te gaan. «Verleden jaar", sprak een gierige barones tot haar dochter, die haar met het nieuwe jaar kwam feliciteeren, »gaf ik je de mooie japon cadeau, waarin je zoo'n zin liadt. Dit jaar geef ik je het geld om die te betalen". Daar tie Times het der moeite waard acht een paar honderd gulden te betalen voor een telegram dat de laatste brutaliteiten en beleedigingen van het rechtsgevoel van den moordenaar Guiteau mededeelt, zullen wij ze mededeelen als een staaltje te meer van een rechtspleging die niet gevolgd moet worden. Toen Guiteau de gerechtszaal binnentrad, deelde hij mede, dat hij zijn dikke overjas zou aanhouden, daar het fijn koud was. Zich tot het publiek wen dende, zeide hij«Ik kan u mededeelen dat de vrouw van een mijner bewakers, genaamd Cummingham, hem als nieuwjaarsgift een baby ten geschenke heeft aan geboden dat 12 pond weegt.. Toen dr. Gray getuigde waarom hij dacht dat Guiteau volstrekt niet krankzinnig was, viel de moor denaar hem telkens in de rede. De getuige klaagde hierover, zeggende«Door al die interrupties weet ik niet meer waar ik ben". «Dat geloof ik ook!" riep Guiteau. «Niemand weet waar je bent; ik poog den geheelen morgen al te begrijpen wat je wil. Je bent verdwaald, doctor, je bent er niet, en ik zal een kleinen jongen uitzenden om te zien of hij je ook ergens vindt". De doctor ging verder, doch weder viel Guiteau hem in de rede, zeggende «Dj-. Gray argumenteert. Hij mag geen argumenten gebruiken. Een getuige moet zich houden aan de feiten. Porter zal wel voor de argumenten zorgen; ik meen natuurlijk rechter Porter. Het telegram verhaalt nog vele andere van zijn on beschoftheden en niets anders. Toen het Guiteau be gon te vervelen, stond hij op en zeide «morgen is het Nieuwjaar. Ik ontvang bezoek in mijn gevangenis en 't zal mij aangenaam zijn ieder te woord te staan die vergunning krijgt mij le zien. Ik wensch allen aanwezigen een gelukkig Nieuwjaar. Kom, Scoville, het is drie uur; laat ons naar huis gaan." En de rechter verdaagde de terechtszitting. Boven het gerechtshof behoorde geschreven te worden: «Hier beleedigt men het rechtsgevoel en de ge dachtenis van een edel, wreed vermoord man Hier moedigt men Hrostratussen en Giteaux aan." Kei'li- en School nieuws. Beroepen te Baarland ds. C. Reijers te Nieuw-Helvoet. De gemeenteraad van Ouwerkerk heeft de jaarwedde van het hoofd der openbare school met f 40 verhoogd en daardoor gebracht op 900. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 4 Jan. «Norris", kapt. J. G. Barstow, van Iquique naar Rotterdam. Van .30 Dec. 18815 Jan. -1882. Geboren: Een dochter van J. Viergever en G. Hanse. zoon J. van Vessem en J. C. v. d. Hoek. dochter W. Hcuseveldt en J. Vliegenthart. zoon W. Manni en D. O. Verlinde. J. A. Gillesse en W. van Noordende. Overleden: J. Tihimerman, oud 70 j wed. J. Biesheuvel. M. de Looze, oud 4 maanden, zoon. Als levenloos aangegeven: Eene dochter van J. van Dijk en S. II. Blanker. Voor de zeer talrijke bewijzen van deelneming, hem bewezen bij het overlijden zijner diep betreurde vrouw, betuigt de ondergeteekende zijn' innigren dank. Zierikzee 6 Januari 1882. F. H. DIK SCHEI Jz. Voor de vele bewijzen van deelnemingon dervonden bij het overlijden van onze waarde zuster en behuwdzuster, betuigen wij onzen htai*- telij ken dank. Zierikzee, Namens broeders en zusters 6 Januari 1882. J. LAMMERS Jz.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3