Buitenlandsch Overzicht. Het aantal middelen van vervoer te water zal binnen korten tijd weder met een worden vermeerderd, door dien in bet begin van Februari tusschen 's-Hertogen- bosch, Gorinchem, Zierikzee, Middelburg en Vlissingen een stoombootdienst voor het vervoer van goederen en vee zal geopend worden. Eene nieuwe stoomboot, de »Zeelandia", is daartoe op de werf der heeren J. en K. Smit te Kinderdijk aangebouwd. R. Nbl. Sedert Maandag zijn de liofofficianten van Z. M. den Koning niet meer gelijk vroeger gekleed in blauw met goud, maar in vuurroode livrei met goud. Men maakt tegenwoordig uit aardappelmeel een soort van nagemaakt ivoor, waaruit allerlei voorwerpen en zelfs zeer goed bruikbare biljartballen te vervaar digen zijn. Eenige liefhebbers meenen dat men met de aardappelen zelf als ze maar zuiver geschild zijn ook zeer goed kan biljarten. Het vereischt slechts eenige oefening om hun het gewenschte effect te geven. Den burgemeester van Kermpt (België) werd dezer dagen zijn beste paard van stal gestolen. De dief, een Duitschei', werd op weg naar zijn land met het paard aangehouden te Hut bij Gulpen. Daar was iemand zoo gedienstig 0111 3/4 uur ver te loopen om de maréchaussee te gaan waarschuwen. Zoo kreeg de bestolene zijn paard terug. Uit dankbaarheid schonk hij nu den man die in zijn belang 3/4 uur ver en terug geloopen had. de som van 15 ets., waarvan deze, na aftrek van 5 ets. tolgeld dat hij had moeten betalen, een dubbeltje overhield. In de Vragen des Tijds wordt het volgende geval ontwikkeld Tegen een vader werd, wegens het bezigen van twee zijner kinderen tot ongeoorloofden arbeid, een vervolging ingesteld. De ambtenaar van het O. M. dag vaardde de kinderen zelf als getuigen, die als zoodanig elk een vergoeding van f 1,50 ontvingen de vader werd veroordeeld tot een boete van f 3 of één dag gevangenisstraf, maar koos het laatste, en met een goed daggeld in den zak n.I. met de f 3 getuigen- geld zijner kinderen keerde hij naar zijn dorp terug! Men begrijpt de onsteltenis van den burgemees ter en zijn bezorgdheid dat het hem niet gemakkelijk zal vallen voortaan in deze zijn gezag te handhaven." Mejuffrouw Besier, de gouvernante van Prinses Wilhelmine, heeft om redenen van gezondheid zich verplicht gezien voor die betrekkingte bedanken. Tot de patiënten van dr. Mezger te Amsterdam behoort thans kapitein Bruyns, van de Koning der Nederlanden", die tengevolge van de doorgestane ontberingen in de sloep, een langdurige behandeling zal behoeven. Men schrijft uit Meeuwen Dat het domme bijgeloof nog in volle kracht in deze streken voortleeft, blijkt uit 't volgende. Een huisvader onder deze gemeente voelde zich sedert eenigen tijd ongesteld en vooral des nachts gedrukt. Toen een buurman het vermoeden opperde, «dat hier wel hekserij onder schuilen kon", en den raad gaf de zaak bij den «duivelbanner" te Gorinchem tot klaarheid te laten brengen, werd de reis daarheen spoedig aanvaard, en de wijze man stemde met het noodlottige vermoeden in, dat te allen overvloede ook nog bevestigd werd bij het opensnijden van de peluw door de «kroontjes" die daaruit te voorschijn kwamen. Men giste naar de bewerkster van zooveel jammer, doch te vergeefs. Den lijder is door den man uit Gorkum voorgeschreven witten wijn te drinken, waardoor de Booze spoedig langs natuurlijken of bovennatuurlijker! weg zou worden uitgedreven in de gedaante van een talrijke padden-familie, die in 't lichaam van den patient huisde, terwijl eerlang ook de heks zelve wel zal bekend worden. Men weet niet, waarover zich meer te bedroeven, over de onnoozelheid van den bezetene", de driestheid van den duivelbezweerder, of het bestaan van quasi- ontwikkelden, die aan zulk bijgeloof hechten en het op schriftuurlijke gronden durven verdedigen Het lot der bekende Witte Sociteit in de hofstad heeft aan een zijden draad gehangen. Sedert eenige dagen had men in de groote zijzaal een nieuwe, half elec- trische verlichting ingevoerd, die algemeen voldeed. De groote en breede vlam verspreidde een sterk en helder licht en de warmte die er het gevolg van zoude zijn geweest, werd door een buis langs de zoldering afgeleid. Nu gebeurde het dat een heer, die boven genoemde zaal in de leeshalle zat, verdiept in de lectuur van een belangwekkend werk, plotseling een zonderlinge warmte aan beenen on voeten voelde. De man dacht er niet verder over na, of schreef het misschien aan een nieuw verwarmingsstelsel toe. Hij schoof wat verder op, maar nu werd de hitte op den vloei' zóó ondragelijk, dat hij opsprong als een gans te Straatsburg, die op de wit gloeiende plaat gejaagd wordt om liaar lever te doen uitdijen. Toen riep hij om bijstand, en het bleek dat de vloer op 't punt stond in lichter laaie vlam te geraken. De afleidings buis was door de groote hitte aan 't branden gegaan, en indien deze heer niet toevallig op die plek gezeten ware geweest had er een groot ongeluk kunnen ont staan. Nu liep het nog redelijk af, daar men bijtijds de ramp ontdekte en verdere maatregelen nemen kon. Bij den uil gever Henri J. Sternberg te 's Graven- hage verscheen no. 1 van den 2e jaargang van het Zondagsblad voor het jonge Nederlandonder hoofd redactie van P. F. Brunings. Dit blad gaat steeds meer de aandacht trekken en vindt zijn weg in zeer vele huisgezinnen, waar het een nuttige uitspannings-lectuur uitmaakt voor de aankomende jeugd. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. 1.1. zijn bij een laarzen- en schoenmaker in de Kraanstraat te Breda, 9 a 10 paar schoenen en laarzen ontvreemd, nadat men eerst de ruit, waarvoor ze waren uitgestald, waarschijnlijk met een diamant had doorgesneden. Al is genoemde straat gelegen in een stille buurt, zoo kan deze diefstal toch vrij brutaal worden genoemd, als gepleegd in een nacht, dat er zich meer menschen dan gewoonlijk op straat bevinden. Gelukkig behoort een dergelijk geval daar tot de zeldzaamheden, en alseene bijzonderheid kan er bij worden vermeld zonder dat men daaruit eenig gevolg behoeft te trekken, dat het thans bedreven misdrijf voorviel in den nacht, waarin ten gevolge der voor enkele weken plaaats gehad hebbende reorganisatie der politie, de zorg voor de veiligheid der burgerij, in plaats van zooals tot dusverre aan daartoe afzonderlijk aangestelde nachtwakers, voor het eerst aan politie-agenten was toevertrouwd. Tot heden is men den dief of de dieven nog niet op het spoor. Een der redacteuren van het Paleis van Justitie is, bij gelegenheid dat hij een der zittingen van het kantongerecht te Amsterdam bijwoonde, zijn parapïuie ontstolen. Niet ten onrechte slaakt hij bij de mededeeiing van dit feit den kreet: «Sancta Justitia". Door het springen van een stoomketel is te Amsterdam de groote houtzagerij van de firma Rijnenam en Achterberg, gelegen bij de Vondelskade, voor een groot gedeelte vernield. Door den schok stortte een aangrenzend huisje mede intwee vrouwen en twee kinderen werden onder de puinhoopen bedolven, maar nog levend, hoewel meer of min gekwetst, te voor schijn gebracht. Een der vrouwen is reeds aan de gevolgen overleden. Die arme drankwet heeft al wat op haar geweten In zekere plaats was dezer dagen een bediende bezig met het etaleeren in een winkelkast. Om het effect zijner smaakvolle schikking goed waar te nemen, ging hij naar buiten en monsterde met kennersblik het raam, daarbij nu eens hier dan daar post vattende om alles van verschillende punten in oogenschouw te nemen en te bewonderen. Daar valt hem iets in 't oog dat nog eene wijziging kon ondergaanfluks den winkel weer ingewipt, maar bij ongeluk trapt hij in een goot en valt, om terstond opgeholpen en ingerekend te worden door een agent van politie, die het heen en weer loopen voor dat winkelraam reeds verdacht gevonden had en, den jonkman ziende vallen, thans niet langer aarzelde om hem als «in kennelijken staat van dronkenschap" te beschouwen. Elders schijnt men een bepaalde taktiek bij het inrekenen of verbaliseeren aangenomen te hebben. Te Deventer 0. a. heeft de politie de burgerij aan een ernstig onderzoek onderworpen en in vier klassen verdeeld: a. drinkebroers in merg en been, b. gematigde dronkaards, c. personen die slechts bij uitzondering «kennelijk beschonken" zijn en d. soliede lui, niet- drinkers. Toen die verdeeling gereed was, begonnen de werkzaamhedentegen klasse a. werd onmiddellijk met al de gestrengheid der wet te velde getrokken; den eersten dag stonden de meesten van die categorie reeds in het boekje; thans volgt b.y tegen welke klasse men iets minder gestreng te werk wil gaan. Is men daarmede gereed dan komt c. aan de orde, die nog zachter behandeld zal worden, terwijl de personen in klasse d. natuurlijk vrij loopen, tenzij de politie tegen dien tijd een overgangs-examen noodig acht en tot eene nieuwe indeeling besluit. Men schrijft aan het R. JSbU Met ingenomenheid vernamen wij het voorstel tot subsidie der Noordpool-expeditie en de aanneming daarvan door de Tweede Kamer. Waarom laat dit Nederland zoo koud? Wij aarzelen niet te antwoorden, dat de keus van het station in Siberië, in stede van Nova-Zembla, wel de voornaamste grond daartoe zijn zal. Had Nederland dat aan ieder dierbaar plekje ge kozen, in plaats van de Jenissei eenige graden verder en zuidelijker, er zoude zeker veel meer nationale geestdrift opgewekt zijn. Nu vraagt zich menigeen af, is dat zuidelijker punt niet vrijwel overbodig in den schakel der omsingeling van den poolstreek, en staan wij niet in het tweede gelid achter de Russische stations? Indien het mogelijk was, zouden wij het wenschelijk achten, dat Nederland het station Nova-Zembla voor de Jenessei verkoos, en het gevolg zal niet uitblijven. De ex-president van den Transvaal, de heer dr. Th. F. Burgers, is aan een ongesteldheid van korten duur, nog slechts op 48jarigen leeftijd, in Zuid-Afrika over leden. Misschien is het voor hem gelukkig; de ver dachtmaking waaraan hij bloot stond moet hem voortdurend bitter gegriefd hebbenwij hadden echter gehoopt dat het hem nog eenmaal gegeven mocht zijn naar Nederland terug te keeren en door zijn flink en manlijk optreden, dat eenmaal zooveel sympathie ver wierf, alle blaam van zich af te wenden. Landbouw. Dezer dagen ontvingen de leden der Zeeuwsche Maatschappij tot Bevordeiing van Landbouw en Veeteelt weder het gewone jaarboekje. De Almanak voor 1882 bevat, behalve den kalender en de bekende opgaven, die ook in de vorige jaargangen voorkwamen, nog een aantal wetenswaardigheden, waar de landbouwer zijn voordeel mede kan doen. Dit geldt vooral vnn de afdeeling «Maandelijksche werkzaamheden", waarin een aardig overzicht wordt gegeven van 't geen zooal achtervolgens in een jaar te doen valt op den akker, in den moestuin, den bloemtuin en den boomgaard. Het boekje is in hetzelfde handige formaat, stevig in elkaar gezet en met een blanco-agenda voorzien. We ontvingen no. '1 van den lsten jaargang der Nieuwe Landbouw-Courant, onder redactie van G. Reinders en II. Goemans Borgesius". Uitgaaf van J. B. Wolters te Groningen, prijs per kwartaal per post f 1,25. Uit het inleidend woord «Aan den Lezer" blijkt, dat dit blad een voortzetting en afzonderlijke uitgaaf is van de sinds drie jaren door de heeren Reinders en Borgesius in de Nieuwe Groningsche Courant geleverde «Landbouw-kroniek". De redactie zal nu op breeder schaal werken, doch in den geest van die Landbouw-kroniek. In Maart a.s. zal te 's Gravenhage door de afdeeling aldaar der Nederlandsche Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde een tentoonstelling gehouden worden van varens, mossen, enz. Deze tentoonstelling zal worden opgesteld in de «Gothische Zaal", daartoe welwillend door Z. M den Koning beschikbaar gesteld. Er is een tijd geweest dat op den Nieuwjaarsdag geheel staatkundig Europa en de groote handelswereld het oog gericht hadden naar één punt, waar als 't ware op dien dag een orakel zich deed hooren om aan te kondigen wat de staatkundige agenda voor het jaar zou zijn. Dat was in de dagen der hoogste grootheid van het tweede Keizerrijk. Dan hing geheel Europa aan de lippen van den man, die in de schitterende receptiezaal der Tuilerieën zijn orakeltaal sprak, die als een machtwoord gold, 't zij ze luidde «vrede en geen gevaar" of wel een met een eigenaardig fronsen der wenkbrauwen, op scherpen toon geuit woord aan 't adres van den een of anderen diplomaat, «oorlog" beteekende. Dat is sinds meer dan tien jaar anders geworden. Uit de Tuilerieën klinkt geen orakeltaal meer en tot op dezen dag is er gelukkig nog geen nieuw orakel op een andere plaats ontstaan. Gelukkig zeggen we, want het is toch maar treurig als het lot van een werelddeel, 't wel of 't wee, de voorspoed of de ondergang van vele millioenen afhangen van het wooi'd van één enkel man, hij moge dan zijn wie hij wil. Dit neemt echter niet weg, dat toch de nieuwjaars recepties aan de groote hoven haar eigenaardige beteekenis hebben. Immers als het hoofd van den staat op den eersten dag des jaars zijn staatsgrooten ontvangt en de begroetingen der bij hem gevestigde vreemde gezanten aanneemt, dan moet er toch iets gezegd worden, 't zij om wezenlijk iets te zeggen, of om te verbergen wat men wel denkt maar liever niet zegt. En nu éénmaal de Nieuwjaarsdag, door de gewoonte van één of enkele hoven, tot een orakeldag is gemaakt, willen de staatkundige en de groote handelswereld ook altoos toch iets zien in hetgeen er dan gezegd wordt. Welnu, wat tot heden van de nieuwjaarsrecepties is bekend geworden heeft niets onheilspellends. De President der Fransche Republiek ontving de voorzitters van den Senaat en de Kamer op het Elysée. Zij betuigden hun sympathie aan den President der

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2