ZIERIKZËESCHE COURANT. voor het arrondis- seisient Zierikzee. 1882. No. 1. Woensdag 4 Januari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. 1 n, r, n. S "V Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent. PRIJS DER ADVERT ENTI EN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEA'Mll*. ZIERIKZEE, 1 Januari 1882. Bij de intrede van dit nieuwe jaar en het verschijnen van het eerste nommer van den 85en jaargang der Zierikzeesche Courant, brengen Redacteur en Uitgever hun welgemeenden heilgroet aan alle ge- abonneerden en lezers. Moge het jaar 1882 voor hen allen in hun algemeene en bijzondere belangen, betrekkingen en omstandigheden een goed jaar zijn. Moge het de stad onzer inwoning en Schouwen Duiveland in dit jaar welgaan; dat de landbouw bloeie, opdat hij ook welvaart en vertier in de stad brenge; moge er voor Zierikzee met dit jaar, in de onder scheidene takken van handel, nering en bedrijf, weder eens betere dagen aanlichten Die betere dagen kunnen komen als er maar weêr energie en geest van onder neming ontwaakt, 't Is waar, dat de erva ringen van velen, die vroeger onder de ondernemers geteld werden en noode er de bijl bij neêrlegden, treurig zijn in vele opzichten; maar dit neemt niet weg, dat er nog wel iets te doen blijft, 't behoeft niet altoos te mislukken wat ondernomen wordt. Zou 't b.v. te stout zijn eens te wenschen, dat 't jaar 1882 de visscherij weder zag herleven - Doch laat ons geen bepaalde zaken noemenen herhalen we nogmaals onze wenschen in alle opzichten voor stad en land onzer inwoning. WELKOM, 1882! Middernacht tnsschen 31 December en 1 Ja nuari. Hoe stil en rustig is het nabij dit punt van den eeuwigen kringloop des tijds. Vredig en vroolijk tintelen de myriaden sterren aan het effen hemelgewelf, geen wolken-massa's spellen onrust, geen stormwind beweegt de hartstochten der natuur; koud en ernstig, maar toch klaar en vriendelijk blikt de maan op de aarde neer. Daar verkondigen twaalf afgepaste slageu van alle torens in alle steden en dorpen van het land dat een jaar geëindigd en een nieuw jaar begonnen is. Uit de verte klinken de metalen tonen van een eenvoudig koraal en stijgen op als een statige hymne tot den gesteraden hemel. Als die tonen reeds lang verzwonden en de laatste trillingen verloren zijn in de oneindige sferen van den ether, dan galmen weer elders die twaalf slagen als merlc- teekenen der wisselende jaren. Daar ginds, oostwaarts, gingen zij de onze al vooraf, daaf westwaarts zullen ze ons volgen, zoodat he^ vierentwintig uren achtereen nieuwjaar zal zijn op de aarde. Lang genoeg om indruk te maken, en toch voor elk punt van een aardgordel slechts één enkel oogenblik. In mist en nevelen gingen de laatste dagen heen; zie, de wisseling des jaars geschiedt wel onder den kouden, erustigen, ontzaglijk klaren en reinen blik van de koningin des nachts, doeli wie haar gelaat zoo open en vrij de aarde ziet bestralen, kan er geen vrien delijke trekken aan ontzeggen. Straks gaat de zon weder voor 't eerst in een nieuw jaar over de aarde op, de zon, het eeuwig blij vende beeld des lichts en der verrijzenis. Al was er ook veel aanleiding tot pessimis tische overpeinzingen in de gebeurtenissen en toestanden van 1881, als 't geloof aan den vooruitgang en aan de onverwinnelijke macht van al wat waar, rein, schoon en goed is, blijft leven - en dat doet het immers? dan is er ook weinig noodig om de sombere stemming te verdrijven en haar te vervangen door vertrouwen en een moedig vooruitzicht. Reeds de vriendelijke, kalme blik van de groote lichten des hemels is daartoe genoegzaam. En er is buitendien zooveel, zoo verbazend veel dat bemoedigend, opwekkend, bezielend is. Toen Galileï zijn vermaard woord sprak: E pur se muove (Toeli draait zij) waren de dagen vrij wat donkerder. 't Is waar, 't is een bedroevend schouwspel de reactie zoo op elk gebied levendig werkzaam te zien en schijnbaar zelfs met succes, zoodat de welmeenende verstandigen vaak geneigd zijn om te vragen: waartoe ons zoo te ver moeien om de wereld te laten zien wat zij toch niet zien wilhaar te overtuigen, die niet overtuigd wil zijn, is 't niet alles ijdelheid en kwelling des geestes? Maar als men let op de wapenen der reactie en op hen die deze wapenen voeren, dan behoeft men niet ongerust te zijn, dat de reactie het ooit winnen zal. Integendeel. Ilier tracht zij een verroeste, krassende staatsmachine aan den gang te houden door haar te smeren met bloed; ginds trachten de apostelen der duisternis de mensehen wijs te maken dat het gemakkelijker, aangenamer, godzaliger is in de duisternis te zitten dan in het licht; elders weer slaat men de ervaring en de wetenschap beide tegelijk in het aange zicht, wanende dat op die wijze drogredenen gezonde leer zullen wordendat is altemaal ijdelheid en vruchteloos werk. Laat ons aannemen, dat een groot deel der vijanden van den geest en de eischen des tijds zulks zijn te goeder trouiv, en dat alleen eeu klein getal ouder hen bedriegers zijn, welnu, ook dan zal de reactie blijken de zwakste te zijn en zal het licht niet overwonnen wordeu door de duisternis. Zie op 't gebied der wetenschap, -hij moet wel blind zijn die ontkennen durft dat de menschheid vooruitgaat en dat behalve meerdere kennis ook meer verspreiding van kennis een der karaktermerken van onzen tijd is. Zie op 't gebied van den godsdienst. Als men de weeklachten hoort over het wegzinken van de oude macht over de gewetens der menschen, een macht, die weleer de aarde overheerschfe en den hemel tartte; dan is dat geen reden van mismoed, integendeel. En al 't gejammer over de boosheid der tijden wordt toch overstemd door de logica van het feit, dat we op 't gebied van den godsdienst nader zijn gekomen tot het idéaal, dan de vaderen ooit geweest zijn. Zie op 't gebied der zedelijkheid. Hoe ook de pessimisten klagen als zij zitten met de talrijke wandaden, die de vogelvlugge pers over de gansehe aarde bekend maakt, dit neemt het feit niet weg, dat het aantal misdaden minder is dan vroeger, toen er nog minder mensehen waren en minder publiciteit om hun overtre dingen wereldkundig te maken. Let op de algemeene welvaart. Ondanks de klachten over den slechten tijd en zeker is niet ieder jaar even voordeelig ondanks die klachten is het feit niet te loochenen, dat de som van 't stoffelijk genot voor 't thans levende geslacht vrij wat grooter is, dan 't vroeger ooit was; 't peil der volkswelvaart is verhoogd. Sla den blik in de staatkundige wereld. Ziet men niet de machten die vroeger zich enkel of bij voorkeur deden gelden door 't schavot en door ketenen en geeselroedcn, thans reke ning houden met den geest des tijds, en althans den schijn bewaren als wilden zij erkennen dat macht op zichzelf niets is en dat zij geworteld moet zijn in den zedelijken volkswil. Straks zullen zij dit volmondig moeten erkennen en betrachten, of zij zullen worden nedergevvorpen en te niet gedaan. Laat zij nog een wijle zich handhaven door speculatie op de booze hartstochten der menigte of op de bekrompenheid der egoïstische indus- triëelen; lang kan dat niet duren, want de vorderingen van 't gezond verstand onder de volksmassa's zijn onmiskenbaar, en dra zullen de oogen opengaan. Derhalve, waarde Lezers, na een somberen uitgang des jaars geen droevig begin van 't nieuwe. Neen, gelijk in de kernachtige rnyiho onzer Germaansche vaderen de edele Balder telken jare omkwam, om ook weder telken jare heerlijk te verrijzen, zoo zij 't ons met ons optimisme, met ons geloof aan het goede, edele, ware. 't Moge geschokt worden door de teekenen des tijds, als een fiere Noordselie eik weerstaat het die schokken, ja slaat zelfs des te dieper wortelen tegen nog toekomende stormen. Eeuwig is de strijd om 't bestaan, en rusteloos is de kamp van 't licht tegen de duisternis; maar nimmer zal de laatste het eerste geheel over- ZIERIKZEE 3 Januari 1 8 8 2. Prinses Marianne der Nederlanden is iemand, die gelijk reeds dikwijls gebleken is, veel over heeft voor hetgeen zij bevorderlijk acht voor 't goede. Volgens de Köln. Ztg. heeft de Prinses ten behoeve van den bouw der Protestantsche. domkerk Ie Spiers, een aandenken aan 't protest der hervormers uit de 16e eeuw, de vorstelijke gift van 3000 Mark geschonken. Slechts de Keizer van Duitschland en de Koning van Beieren gaven grooter som. Bovendien laat de Prinses ook te Ilillersdorf in Oostenrijk een jubileum-kerk bouwen ter herinnering aan de godsdienst' rijheid, die Jozef II in 1781 aan de Protestanten verleende door het »tolerantie-edict", alsmede een kerk bij het slot Kamenz. langs voor n 31 DE FAN ra ti na •pen 772, 883, op ir-i ver- den 3 en snt; J\L ige- rijs en 'rijs I. den ede )be. ack Jz. Itt- iet sel jet .lid ÏS fe- i'l, ijs 'E,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1