Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. STOQMVERYERIJ CHEMISCHE WASSCHERIJ Gebr. PALTHE te Almelo. li YA.N HOi;WENINGK EN VISSER, tie ge* I e rij den i de ;en- ing rug eht de kt, oen Irie te 00, ave pan lera in zijne Aziatische provinciën aangeboden. Het plan bestaat. Joodsche koloniën te slichten en er zijn reeds commissien uit personen van verschillende nationali teiten gevormd om de uitvoering van dat plan le bevorderen. Daar de bevolking van Turkije in de laatste jaren aanzienlijk is verminderd, wil men de kolonisatie van Klein-Azië door Israëlieten op groote schaal inrichten. Men herinnert bij deze gelegenheid, dat de Joden, wier voorouders in de 15e eeuw voor de inquisitie uit Spanje naar de Levant zijn gevlucht, nooit met de Ottomanische regeering in twisten zijn gewikkeld geweest. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. Uit Weeuen wordt gemeld, dat de Keizer niet wil dat op de plek van het afgebrande Ring-theater weder een schouwburg wordt gebouwd. Er zal voor 's Keizers rekening een kerkje worden gebouwd met welk doel blijkt niet. Misschien wordt in dat kerkje dan ook nog eene zichtbare herinnering gesteld aan de arme slachtoffers der revolutie van 1848, die op dezelde plek werden gefusilleerd en waaronder er waren van de bloera van 't Oosterijksche volk. Een ander bericht luidt dat er op de plek een school zal gebouwd worden. Bij de paniek in de kerk te Warschau zijn 29 per sonen gedood, 30 zwaar en 100 licht gewond. Het ergerlijk spectakel van het proces Guiteau houdt nog altoo9 aan. Het is of al de Yankees eerst nis getuigen moeten gehoord worden om te verklaren of de schurk al dan niet krankzinuig is. Zijn zwager heeft zich weken lang voor hem uitgesloofd als ver dediger; de man moet zoo gepleit hebben dat hij, naar men zegt, den duivel in persoon op die manier wel zou 9choongewasschen hebben, althans in Amerika doch nu wil Guilenu van zijn zwager niets meer weten, hij heeft hem uitgescholden voor al wat leelijk is en gevraagd om een anderen advokaat te mogen nemen, 't Hof heeft dit natuurlijk toegestaan, want daar in Amerika schijnt van de grootste schelmen meer notitie genomen te worden dan van gewone lieden. Terwijl nu rechters en beschuldigde elkaar aan de praat houden, zijn ook speculanten wakker geworden en dagelijks heeft er een drukke dobbelarij plaats in de kansen op veroordeeling of in vrijheidstelling. Er zullen nog groote maatschappijen worden opgericht om in die kansen le speculeeren. Als de Yankees maar dollars kunnen kloppen, zijn ze tevreden. Te Innsprück heeft zich een comité gevormd om op den ïselberg een gedenkteeken te stichten ter cere van Adreas van Hofer. Iwan de Woestijne, correspondent te Petersburg van - den New-York Heraldheeft van den heer Bennett last ontvangen om een tocht naar Siberië te doen ten einde bijstand te verleeuen aan de schipbreuke lingen van de //Jeannette". Een Rus, Diitmar genaamd, beeft octrooi gevraagd op een door hem gedane uitvinding, nl.'om petro leum tot een vast lichaam te maken, even als wa9 kneed- en smeltbaar en daardoor veel minder gevaarlijk dan die olie thans i9. O'Donuovaii, de correspondent van Daily News die te Konstantinopel was gevangen genomen omdat hij kwaad van den Sultan had gesproken, is wel ver oordeeld, doch de Sultan heeft hem begenadigd op voorwaarde dat hij onmiddellijk het Turksch grond gebied zal verlaten. l)e Engelsche consul Pawcett was voor hem in de bres gesprongen met de verklaring dat O'Donnovan in ijlende koorts de dingen had ge zegd, die hem euvel waren afgenomen. Te Sebastopol hebben de dieven door middel van een door hen gegraven onderaardschen gang het be- taalkantoor bestolen. Zij hebben 47,000 roebels ge stolen. Drie personen zijn gevat en men heeft bij hen 27,000 roebels van het ontvreemde gevonden. In een meeting te Durban werd een motie aangenomen waarin de vergunning aan Cetchwayo gegeven om naar Engeland te gaan, scherp werd gegispt. Upington, procureur-generaal in het Kabinet Sprigg, heeft tegen Cetclnvayos reis geprotesteerd zeggende dat de Kaapsche Regeering moet worden geraadpleegd. Het bevestigt zich, dat Shepstone Cetchwayo zal vergezellen. De Voltaire zegt, dat voortaan geen benoemingen van bisschoppen zullen plaats hebben, alvorens de titularissen een verklaring van adhaesie aan de Re publiek zullen hebben afgelegd. De Temps twijfelt daaraan en vindt het vreerad. //Een goede eed" zegt het blad, //heeft nog nooit een slecht ambtenaar af geschrikt." Als een staaltje van nauwkeurige berekening geeft een Parijsch correspondent van het Vaderland aan dat blad de volgende, betreffende de concerten van Patli en Nicolini in Amerika. Op ieder concert heeft Patti zich verbonden vier stukkon te zingen voor een som van 32,000 frs. d.i. dus 8000 frs. per stuk. Nicolini eveneens vier stukken, maar tot den meer gematigden prijs van 2000 frs., dus 500 frs. per stuk. Nu heeft een Franschman het volgende uit gerekend. Patti en Nicolini zingen het duo uit de eerste acte van La Traviate. Dit duo bevat 209 woorden;- 101 voor Violetta en 108 voor Alfredo. Elk woord van Patti kost dus 79 frs. 20 ets. en dat van Nicolini 4 frs. 60 ets. Het duo begint: //Oh! qual pallor! (drie woorden: 237,60 frs.) Een oogenblik stilte volgtwaarna zij Alfredo ziet en uitroept: Yoi qui!" (158,40 frs.) Alfredo antwoordt z/Cessato l'ansia, che vi turba? (32,40 fr9.) Sio meg li a-" (158,40 frs) Op het einde van liet duo wisselen de woorden z/Amo!" Araor" elkander steeds af en gaan van Patti op Nicolini en van Nicolini op Patti over voor 79,20 frs. eiP 4 frs. 60 het stuk. Voor de slachtoffers van den schouwburgbrand te Weenen is hier te lande reeds ruim f 4300 bijeen gebracht. //Momus" te Maastricht gaf daarenboven een soiree, die f 300 galden opbracht. De directeur van de Parijsclie Anti-duif is door een aantal Joodsche officiereu uitgedaagd, omdat het blad had geschreven dat Joodsche officieren nooit veel bewijzen van moed hadden gegeven. Een verslag van de commissie uit den Transvaalscheu Volksiaad heeft het licht gezien, aantooneude dat in 1878 verscheidene honderden inboorlingen mannen, vrouwen en kinderen onder het Britsche gezag in het naar slavernij zweemende leerjongenschap (appren ticeship) werden gedaan. De commissie geeft het Engelsche Gouvernement den raad, al die raenschen op vrije voeten te stellen en de contracten te ver nietigen, daar zij in strijd zijn met de wetten des lands. Volgens den Berlijnschen correspondent van de France schrijft Bismarck //mémoires", die eenige jaren na zijn dood het licht zullen zien. Herbert en Wil helm zullen hem daarbij helpen. Eerstgenoemde zal alles wat op de jeugd vati den kanselier betrekking beeft redigeeren, Wilhelm alles wat op de diploma tieke relaties slaat. Het handelstraclaat tusschen Duitschland en Italië van 31 December 1865 en de scheepvaartconventie van 14 October 1866 zullen, ten gevolge eener over eenkomst tusschen beide Regeeringen, waardoor de uitwerking der sedert 1875 van Italiaansche zijde van jaar tot jaar gedane opzegging wederom vijf maanden verschoven is, tot 31 Mei 1882 van kracht blijven. Toen de procureur van het hof van Washington, van Guiteau sprekend, hem een misdadiger noemde, riep deze driftig: //Wacht tot dat ik veroordeeld ben ik ben evenmin een misdadiger als gij en sta hooger aangeschreven bij het publiek". Guiteau bleef voort durend de rechters, getuigen en advokaten uitschelden. Toen de zitting werd opgeheven wenschte hij allen een //Merry Christmas". Woensdag is door de Engelsche Standard een bericht verspreid als zou de stad Kroonstadt, de voorhaven van Petersburg, door de nihilisten zijn in brand gestoken, en zou bij de afzending van het bericht reeds 1/i der stad vernield zijn. Er is van geen enkele andere zijde iels naders daaromtrent ver nomen; 't zal dus wel een canard zijn. De bisschop van Grenoble, Fava, betoogt in een herderlijken brief, dat Frankrijk aan de nihilisten is overgeleverd. Men kan geen blad (de Univers de Monde en de Unions natuurlijk uitgezonderd) openslaan of men ontmoet zc. Ten bewijze voert de bisschop aan de woorden van Christus //Sine me n i h i l proteslis facere". I)e Republiek wil scholen stichten zonder Christus; het resultaat moet dus wel nihil zijn. Ten slotte zegt de bisschop: //Wij hebben slechts tranen over al den smaad, Christus aangedaan; er is meer noodig dan tranen; zulke hoon eisebt bloed. Dat bloed, God vordert het en hij zal het hebben." Kerk- en 8choolnieuws. Beroepen te Broek op Langendijk ds. J. A. Goedbioed te Axel. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. J, J. A. Ploos van Amstel te Reitzum. Benoemd tot hoofd der Openbare school te Kerkwerve do heer A. J. Bethe, onderwijzer te Zierikzee. Benoemd tot onderwijzer te TJzendijke de heer J. S. Roosma te Kloelinge. De lieer A. J. G. Paardekooper ontving, bij gelegenheid van zijn aanstaand vertrek naar Rotterdam wegens zijn benoeming lot leeraar aan de li. B. S. aldaar, van de leerlingen van de R. H. B. S. en van die van de hoogste klasse der Burgeravondschool te Middelburg bewijzen van waardeering, vergezeld van albums, bevattende de namen der gevers. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 29 Dec. //Lizzie Mary", kapt. W. Vicary, van Zierik zee naar Engeland. Van 23—30 Deo. 1881. Geboren: Een zoon van D. Elscot er. C. de Graaf. dochter H. Wilbmse en E. Berrevoets. A. M. E. van Dishoeck en J. W. Wiltenburg. Gehuwd: A. C. Berwald, 21 j., jm. en J. W. de Winter 21 j., jd. M. Barger, 34 j., jm. en M. A. Ertman, 27 j-, Overleden; M. Verbeek, 36 j., man van J. Overbeke. A. T. Ribbe, 72 j., ongeh. d. J. Schaleven, 9 j., z. J. Matthijsse 69 j., weduwn. WJELDAOIGIHEIO, DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk op Zondag 25 Dec. is gecollecteerd eene gift van f tot het houden eener Soep- bedeeling aan de armen van alle gezindten. Deze Soepbedeeling heeft plaats gehad op den 2en Kerstdag. Zierikzee, 28 December 1881. Diakenen voornoemd A. G. KIJN, L°. Voorzitter. PI. LAKENMAN, Secretaris. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader, de EdelAehtb. Heer C. M. BOLLE, in leven Burgemeester van Haamstede en Burghin den ouderdom van 58 jaren. Haamstede, 26 Dec. 1881. Wed. J. BOLLEMoolenburgh en kinderen. Gerepresenteerd te Zierikzee door iVlejtiffr. Gez. HEGLAND, die de goederen iederen Vrijdag naar de fabriek opzenden. THEE.SOORTEN uit het mjgazijn van welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs, bijzonder aanbevelen, zijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijf, twee en een half en een Ons, waarop het Nummer en de Prijs van af 0,90 tot 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prys-Couranten zijn gratis verkrijgbaar St. Annaland P. Kuiper. Axel wed. Joh. Veenhuizen. Brouwersh. J. W.v. Brabant. Hontenisse C. Fassaert. Middelburg J. A. Goethals. Neuzen J. C. van Sprang. Sluis J. C. A. Mets. SasvanGent A. M. J. Stubbe. Vli93ingen Josephus Broek Lange Walstrnat. Zierikzee Jb. Ochtman. Jz.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3