ZIHUkZKKSÜiit: COI KAM. voor het arrondis- semenl Zierikzee. 1881. No. 103. Zaterdag 31 December. 84ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DONKERE DAGEN. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1o regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stak Ren, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN MAN. Er zijn van die dagen in bet jaar, die meer dan de andere tot ernst stemmen, die ods als 't ware dringen tot overdenking, dan vaak leidenj tot' sombere beschouwingen en weemoe dige mijmerij. Het zijn de laatste dagen van het jaar. Is dat omdat het weder, hier te lande althans, dan doorgaans eerder tot somberheid en droefgeestigheid stemt dan tot vroolijkbeid Is het omdat de dagen donker zijn, en door den killen mist, die alles omhult en het aan gezicht der zon' geheel verduistert, zoo recht naar zijn, als ware de geheele natnnr één groot klaaghuis geworden? Is het omdat de zangen en juichtonen van het kerstfeest, - 't vrede feest der christenheid zulk een schril con trast maken met de weeklachten en oproer kreten, 't noodgeschrei en de schorre verzuch tingen, die allerwege op de wijde aarde gehoord worden en in de bladen alom een treurige echo vinden, zoodat schier niemand ze onopgeinërkt voorbij laat gaan? Van 't eene en 't andere zal wel iets aan zijn. En of men 't weten wil of niet, de uit gang des jaars stemt tot ernst, tot overdenking en bepeinzing. De tijdstroom golft daar heen, jaar uit jaar in, eenw aan eeuw; de wufte menigte laat zich op zfjn rug voortdrageu, niet vragende „van waar?" noch „waarheen?" De tuimelende vaart zou zjj eer nog verhaasten dan vertragen. Dat schijnt zoo bij den loop der groote wonderlijke machine te beliooren. Ach, dat er enkelen zijn, die niet zoo maar gedachteloos kunnen meê- dobberen, 't strekt hun niet altoos tot verhooging van levensgenot en levenslust noch tot verster- van den noodigen levensmoed. Voorwaar, als men op zulk een der laatste avonden van dit jaar, in de eenzaamheid bij 't haardvuur zit om in stil gepeins het spel der vlammen te raadplegen, dan zijn het geen dartele huppelende lichtbeelden die dat vlam menspel bns voor oogen toovert; onwillekeurig dwaalt de blik naar de donkere spookachtige schaduwen dié zich rondom ons op de wanden teekenen. Daar buiten is 'tst.il; alleen enkele kille druppels van den natten mist dieudeboomen opvangen vallen nauw hoorbaar nu en dan tegen 't vensterglas, als een onheilspellende huivering in de zware lucht de takken even doet trillen. Geen maan geen ster te ziengeen blik ver gund in de peillooze diepten van den hemel, gelijk anders de klare frissche winternachten dien wel geven kunnen, 't Is alles stil en treurig, doodsch en naar; zelfs de spokige nachtuil zwijgt en zit weggedoken in zijn krocht. En in den menscheuwereldIn staat en kerk en maatschappij Al is men geen pessimist, dan kan men toch thans niet opgewekt gestemd zijn, als men de tafereelen overziet die 't wereld- tooneel op dit oogenblik aanbiedt. Zuchten, drijven naar reactie in de hoogte ziet men in vele staten van Europa, gepaard met onverschilligheid en lakenswaardige lijde lijkheid in de laagte, 't Is of de volken hun geschiedenis vergeten. Ia de kerkeen parodie als 't ware op 't geen door de edelsten van ons geslacht, door alle eeuwen heen als 't wezen van godsdienst en zedelijkheid werd beschouwd. Een weeklagen en janken om het gemis van 'tgeen juist het christendom niet noodig heeft om almachtig te zijnwereld lijke macht, niet om goed te doen, daarvoor is geen wereldlijke macht noodig, maar om kwaad te doen. En dan verder op kerkelijk gebied nog veel te veel wereldlijke macht: de dommekracht der onmondige schare in de hand van slimme, eerzuchtige leiders. Terwijl zoo veel gedaan wordt om de onkunde te vermin deren om verstandelijk en geestelijk licht to verspreiden, toch nog in zooveel lauden door de heerscheude partij of kaste of beut, alles gedaan om zich staande te houden juist door behen dig gebruik te maken van de domheid en onkunde der menigte. In den eenen staat wanhopige pogingen van de heerschers om zich staande te houden, desnoods door de paupers op te hitsen tegen de bezitters, als dit joden zijn. In een anderen staat nog pas tien jaar na het afschudden van de ketenen, die duizend jaar lang dien staat hadden gedrukt, toch weder schacheren met de macht, die weleer dié ketenen had gesmeed, toch weer spelen met het vuur, dat weleer de brandstapels ontstak waarop de apostelen des lichts werden geblakerd. Op economisch gebied, nog geen eeuw na de algemeene huldiging van het beginsel der vrijheid: vrijhandel, vrije industrie, vrijverkeer, een reactie nog sterker dan ooit op politiek gebied is gezien. De protectie met den godenstaf vau Mercurius gesierd, als ware het eeuwig ware beginsel der vrijheid vergeten, de vrijheid zelf dood en begraven. In het groote rijk der Britten, die zieh nog steeds de voorvechters van vrijheid en recht noemen, een bange worsteling tusschen de menigte der arme landbouwers, magere aardwurmen! en de betrekkelijk kleine bent dergenen, die oogsten waar zij niet gezaaid hebben, zij niet noch hnnne vaderen, die eten en zich vet mesten zonder er één uur in hun leven iets nuttigs voor te hebben gedaan. Aan de overzijde van den Oceaan, een geheele trotsche natie, weken en maanden lang zanikende en seurende met een ellendeling, die de moordende hand heeft geslagen aan den man, dien de geheele natie gezegd heeft te betreuren als haar trots en haar glorie. En wederom in oud-Europa, slechts de oude zieke Turk, die nog 't beste voorbeeld geeft van christelijke verdraagzaamheid, en 't kroost van Jacob een schuilplaats wil verlcenen onder zijn gastvrije tent! Waarlijk 't schouwspel is niet opwekkend. En toch, toch is't geloof aan den vooruitgang geen ijdele waan! Neen, dat kan niet zijn. Toch, al zijn de dagen somber en al is de nacht zwart, het eeuwige onuitblnsschelijke licht beschijnt toch noch onverzwakt de in nevelen en mist gehulde aarde. Weldra zal de zon weer rijzen voor blijder dagen, en gelijk na den droeven winter de lieve lente weer zal aanlichten over de aarde, zoo zullen er ook in de zedelijke, maatschappelijke en staatkundige wereld wel weder heter dagen komen dan de tegenwoordige, 't Oog des geloofs ziet ze reeds door de nevelen heen. ZIERIKZEE, 30 December 1 8 8 L. Het Vaderland bespreekt liet handels-tractaat met Frankrijk, onlangs door onze regeering gesloten. Het blad hoopt, dat de Tweede Kamer bij het onderzoek van die gesloten overeenkomst nog eens ernstig zal onderzoeken, of er ook kans bestaat, om op dit oogenblik gunstiger voorwaarden te bedingen voor het kleine Nederland met zijn vrijgevig vvijhandel- stelsel tegenover het protectionistische Frankrijk met zijn bekrompen reductiën. Het blad beweert, dat wij ten aanzien van sommige belangrijke producten van uitvoer van een slechtere conditie geworden zijn. Het lijstje van artikelen, waarop wij een reductie van het algemeen tarief gekregen hebben, is klein. Wat dat lijstje van consessiën aangaat, daarop zijn wel gebracht bijna alle artikelen, die volgens de ad viezen onzer kamer van koophandel voor den uitvoer handel van belang zijn. Maar van die reductiën voldoen sommigen volstrekt niet aan billijke wenschen. Het is waar, dat wij voor versche boter, riviervisch en oleinö vrijheid van rechten behouden hebbendat een zeer belangrijk artikel van uitvoer, kans, op de helft van het nieuwe tarief, en even hoog als in het thans nog geldend conventioneel tarief is getarifeerd; dat voor de gezouten boter in plaats van thans 2,50 fr. een recht van 2 francs is bedongendat voor geweven sloffen vrij belangrijke reductiën op het algemeen tarief zijn verkregen; maar voor sommige artikelen is er een verhooging van de beslaande rechten van ons geëisclit en door ons toegestaan, die de betrokken industrieën ernstig bedreigt. Dat geldt o. a. aardappelmeel, waarvan het overeengekomen recht van 4 fres. den uitvoer wellicht onmogelijk maakt. Verder 9tearine kaarsen, een hoogst belangrijk artikel van uitvoer, zijn eveneens zwaar belast, 16 fres. per 100 kilogr. En zoo is er meer. Het Vad. meent, dat misschien het wapen van den wijnaczijus (wij mogen thans de rechten op den franschen wijn niet hooger stellen dan f 20 per hectoliter) nog eens zou kunnen worden aangewend, om eenige betere voor waarden te verkrijgen en hoopt althans dat het laatste woord in dezen nog niet is gesprokeu. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam heeft aan de Tweede Kaïner een adres gezonden om te betoogen, dat bij de sluiting van het Fransch- Nederlandsch handels-tractaat het belang van Neder land niet genoeg in het oog is gebonden, waarom zij verzoekt, dat de Tweede Kamer baar medewerking tot ratificatie van het tractaat niet zal verleenen. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft besloten, zich bij de uitkomst der tusschen de Neder- land9che en Fransche regeeringen gevoerde onderhan delingen over een nieuw handels-tractaat neder te leggen en niet op de verwerping van het verdrag aan te dringen. Alleen heeft zij de regeering kennis gegeven, dat zij niet twijfelt' of aan art. 23 van liet tractaat zal de beteekenis worden gehecht, dat aan Nederland verzekerd is het genot van alle tariefgunsten, die Frankrijk aan Engeland en België of andere natiën mocht toestaan. Het ffbl. maakt melding van een gerucht, dat er plan zou bestaan, den Minister van Marine, den heer van Erp Taalmau Kip, als regeerings-cotnraissaris in

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1