ZIEMKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1881. No. 102. Woensdag S8 December. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/ 1,- Afzonderlijke nommevs 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAA. Bij deze Courant behoort een Uij *t welk reeds Zaterdag aan de abonnës binnen de stad is verzonden. ZIERIKZEE, 27 December 18 8 1. Onder de veranderingen in oude toestanden, die het gevolg zijn van de zoogenoemde Drankwet, be hoort ook deze dat vele ontvangers, die tot dusver in plattelandsgemeenten tot hun ressort behoorende, hun zitting hielden in de dorpsherberg of in een vertrek bij den herbergier, een andere gelegenheid moeten zoeken. Uit de dagbladen blijkt, dat liet op sommige plaatsen nog al moeite kost daarvoor geschikte gelegen heid te vinden. De aangewezen plaats zou zeker wel zijn een der lokalen van het gemeentehuis; doch ook vele gemeente-besturen zijn gevestigd in dorpsherbergen of in lokalen, die daarmede annex zijn. Andere ge meentehuizen bestaan uit één, hoogtens twee ver trekken en missen dus de noodige ruimte, WRar de outvanger zijn zitting kan houden. Toch is het zeer weusohelijk dat op onkostbare wijze in deze behoefte worde voorzien. De zittingen der ontvangers buiten hun vast kantoor geschieden zoowel ten gemakke der belastingschuldigen als in het belang der openbare schatkist. Misschien was het in vele gevallen wel het eenvoudigste als in de gemeenteschool, op uren buiten den schooltijd, aan de ontvangers gelegenheid werd gegeven hun zitting te houden. De school staat doorgaans in 't midden der gemeente en is daardoor voor de meeste ingezetenen wel de beste plaats om huu pen ningen te komen betalen, terwijl de onkosten dan vau geen beteekenis zijn. Uit Middelburg verneemt men, dat de heer P. A. J. directeur van het huis van arrest en bewaring aldaar zijn betrekking zal moeten verlaten en dat tegen hem een vervolging is ingesteld wegens de omtrent hem loopende comproraitteerende klachten. Het is iets niet alledaag9cli wat verleden week in de Tweede Kamer heeft plaats gehad, nl. het votum, dat f 30,000 subsidie van het Rijk beschikbaar stelt, als het Nederlandsche volk uit particuliere middelen nog andere f 30,000 bij elkaar brengt. Het is een eigenaardig akkoordje tusschen de Kamer en het volk. Blijkt het, dat de natie zooveel belangstelt in de onderzoekingen der poolstreken, dat zij daarvoor wel een f 30,000 overheeft, dan legt het Rijk daar ook zooveel bij. Komt echter de eerste f 80,000 er niet, dan houdt ook het Rijk de hand op de beurs en geeft zijn aandeel niet. De zaak is te wngen op deze manier. Na het gevallen votum zit er ook niets ander9 op. Het zou ecliter kunnen zijn dat er maar f 29,000 bijeengebracht werd, en dan komt er van de zaak niets. Ongetwijfeld kan het volk gemakkelijk die f 30,000 geven; als ieder naar zijn vermogen, slechts een kleinigheid geeft dan komt de som er in een ommezien?. Het is de vraag maar of zoo alle Nederlanders kunnen geacht worden belang te stellen in die pooltochten. Vele duizenden en duizenden komen niet eens te weten wat er eigenlijk van de zaak is. Mogelijk zou men nog al wat bij elkaar krijgen, als er iets dat aantrekt aan verhouden kon worden, b.v. een verloting van een walvisch, een paar ijsberen of een ijsberg, of als men er een christelijk kleurtje aan kon geven, zoo iets als een christelijk— nationaal station in de IJszee. Het geld zou er ook gemakkelijk komen, als de rechtsstreeks belanghebbenden, n.l. de groote koop lieden wat veel gaven, zooals men dal in Amerika, Engeland fin Rusland ziet. Toch willen we hopen dat de commissie zal slagen. Dan kan ook Nederland deelnemen aan de internati onale wetenschaplijke kruistochten naar het Noorden. Wij herinneren dat het plan is om op negen pun ten in het Noorden wetenschappelijke stations te vestigen ten einde daar gedurende de jaren 1882 1883 allerlei waarnemingen te doen. De stalious zullen zijn Bossekop in Finmarken, te bezetten door Noorwegen; Jan Ma} eneilaml door OostenrijkKara- kuli-baai op Novn-Zerabla en Lena-monding, door Rusland; Lady Franklin-bnai en Point-Bnrrow, door N.-Araerika; Godhaab op Groenland door Denemarken; Mosselbnai op Spitsbergen, door Zweden en Dickson- haven, aan den mond der Yenissei, door Nederland. Het door ons te bezetten station ligt dus in Siberië op ongeveer 74° N.Breedte. Van de overige punten, waar stations zullen gevestigd worden, ligt er één boven den 80sten graad, n.l. Lady Frankliu-baai, zes liggen tusschen den 80sten en den 70sten graad en één ligt op 64° N.B. n.l. Godhaab. Gezamenlijk vormen al die punten een soort van gordel rondom de geheimzinnige poolstreek, waarin nog nooit een menschelijk wezen uit onze historische tijden is door gedrongen. Wie weet welke raadselen op 't gebied van magnetisme, electriciteit en meteorologie daar in dien betooverden kring kunnen opgelost worden! Wie weet ook hoeveel slachtoffers de volvoering van het stout ontwerp nog zal eischen. Doch de grootsclie gedachte die er door zal verwezenlijk worden, is wel offers waard, de mannen, die zich daar voor een pnar jaar, misschien langer, willen opsluiten in den poolnacht, //in storm eu sneeuw verloren", zij zullen wel ge vonden wordenzou dan het geld niet te vinden zijn, de luttele guldens die er noodig zijn om de kosten der uitrusting te bestrijden? Wij gelooveu en ver trouwen dal zij gevonden zullen worden. Men wende zich met giften, inschrijvingen, of om inlichting tot prof. Buys Ballot, of een der andere Utrechtsclie professoren. De Tweede Kamer heeft de behandeling der zaak de Jong en den Gouverneur van Suriname uitgesteld tot een nader te bepalen dag. De door den Minister van Waterstaat enz. uitge trokken som van/30,000 voor de kosten van inrichting van een zoölogisch station aan de Nederlandsche kust is door Tweede Kamer afgestemd met 41 tegen 26 stemmen. Daarentegen heeft de Kamer goedgekeurd een sub sidie van f 3000 aan de Z. Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. De begrooting van Waterstaat enz. 29,619,406,21) is met 64 stemmen tegen 1aangenomen. Ook het Hoofdstuk //Koloniën" is met 64 stemmen tegen 1 aangenomen. Men zegt dat de Kamer den 10 Januari weder zal bijeen komen om het Fran9ch-Nederlandscli han delsverdrag te behandelen. Bij de te Middelburg aan het Gouvernementsge bouw gehouden aanbesteding, waren voor perc. 1. Het bouwen van een schutsluis in liet zijkanaal be oosten Sas vau Gent (raming f 710,000), minste in schrijvers de lieeren Poiry en Simon te Antwerpen voor f 634,900; voor perc. 2, het maken van een een zijkauaal beoosten Sas vau Gent en liet verbreeden en verdiepen van het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen (raming f 498,000) minste inschrijving de heer H. P. Wieckering te G roenlo voor f 406,000 en voor perc. 3, het bouwen van een ijzeren draaibrug met vn9t gedeelte over het zijknnaal naar de Passluis (raming 23,500), minste inschrijvers de heeren C. Poiry en Simon frères te Antwerpen voor f 23,000. De heer Benier, consul van België te Vlissingen, is benoemd tot ridder de Leopoldsorde. Schipper Van der Hoeven, met de vischsloep //Willem Schoon" te Hellevoetsluis aangekomen, heeft in de Noordzee onder stormweer gered een gedeelte der equipage van het Eng. barkschip //Susie", kapt. Baker, van Hamburg met zout naar Wilmington bestemd. Gemeld schip is door stormweer zwaar lek en door de equipage verlaten geworden. Een boot, waarin zich de stuurman met twee man bevonden, is vermist, niettegenstaande door schipper Van der Hoeven alle pogingen zijn aangewend om die te vinden. Op liet strand van de rijkszeeweriug aan de Oude Hoeve (Noordkust van Schouwen) is boven op een dam een groot wrak geslagen. Aldaar drijft zwaar hout. Bij den herbergier I. te Goes, die ook handel drijft in gouden en zilveren werken, zijn twee doozen ontvreemd, die voor een waarde van f 1000 inhielden en welke doozen op de slaapkamer van I. waren ge borgen. Men vermoedt, dat de diefstal gepleegd is door een persoon, die ten huize van I. gelogeerd geweest en thans voortvluchtig is. De justitie doet onderzoek. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M, heeft benoemd tot leden van den genees kundigen raad in Zeeland: de heeren dr9. IJ. Keizer en S. Dobbelaar de Wind, beiden te Middelburg, en tot plaatsvervangers dhh. J. de Visser te Stavenis9e, Tb. F. Martin te Sluis en dr. J. C. Bolle te Middelburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Parijs zal den 1 Oct. 1882 in de zaal van het Panorama van Belfort een /,Opéra-populaire" worden geopend. De zaak zal onder directie staan van Paul Ferry. Er zal plaats zijn voor 4000 personen. De voorstellingen zullen geopend worden met //Hériodiade" en daarna zal //Etieune Marcel" worden opgevoerd. Er is een nieuwe druk verschenen van de vertaling van het hoogst belangrijke geschrift van dr. C. E. Bock //Het boek vau den gezonden eu zieken mensch." De bewerking is, even als de vorige, van de hand van dr. N. B. Donkersloot. De pas verschenen //Handelingen en Mededeeiingen van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden", bevatten o. n. een hoogst belangrijke liistorisch—bib 1 iogrnfische studie van mr. W. P. Sautijn Kluit: //l)e Staats-Courant voor 1814 en lijst der bijdragen betreffende de geschiedenis der Nederlandsche Dagbladen," alsmede een ander belangrijk stuk De portretten en liet testament van J. J. Scaliger", door dr. W. N. Du Rien, benevens de biographieën van de sedert de laatste publicatie overleden leden der Maatschappij. Wanneer straks het jaar 188L zal verloopen zijn en verzameld worden bij zijn voorgangers, en er komt dan ter sprake welk karakteristiek grafschrift zal men den overledene geven? dan kan het autivoord wel niet anders zijn dan dit: //onbeduidend." Onbe duidend, kleurloos, karakterloos, naar, ziedaar hoe wij het jaar 1881 zouden karakteriseeren. Er is natuurlijk in dit jaar wel iets gebeurd, en veel zelfs en daaronder wel het een en ander, dat waard is opgemerkt te worden en dat de geschiedschrijvers zullen boeken om liet der vergetelheid te ontrukken, maar veel bijzonders is het niet. Geen enkel groot idee i9 in dit jaar een 9tap verder gebracht, geen enkele groote

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1