STATEN-GENERAAL. Buitenland. iL Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot vaststelling van de begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1882. Die uitgaven worden geraamd op 737163. Uit de toelichtende memorie blijkt, dat de afdamming van het Slank nog niet kan worden aanbesteed. Nadat een ontwerp voor de afdamming van het Slaak was opgemaakt, is het denkbeeld geopperd om, in plaats van dat water, de Mosselkreek en de Eoudragt af te dammen. Vervolgens zijn ook daarvoor ont werpen en begrootingen gemaakt, die nu bij den Waterstaat in onderzoek zijn. Ir.tusschen zijn die begrootingen zooveel hooger dan die van een dam door het Slaak, dat de Min. voorshands aan deze de voorkeur moet geven en dus opnieuw een som daarvoor aanvraagt, zich voorbehoudende een wijziging van dat art. voor te dragen, wanneer de afdamming van de Mosselkreek en de Eendragt verkieslijk blijkt. De heer N. Van Dedem (Zwolle) heeft een amend, voorgesteld op art. 4 van de ontwerp-begrooting voor het vestingstelsel, dienst 1882. Dat amend, strekt om art. 4 te minderen met f 400000. Naar de meening van den voorsteller van het amend, raag de eerste stap op een weg, die der rijksschatkist ongeveer elf milliocn zal kosten, niet worden gedaau, voor en aleer de levende stijdkrachten zoodanig zijn georganiseerd, dat bij een eventueëlen oorlog over een leger kan worden beschikt, sterk genoeg om onze liniën behoorlijk te kunnen verdedigen. Zoolang dit niet is geschied, baten ons de sterkste verdedigingsliniën niet, want deze hebben slechts dan waarde, wanneer zij kracht dadig kunnen worden verdedigd. De heer Van Dedem is geen tegenstander van de stelling van Amsterdam. Iutegendeel, hij zou het betreuren, dat niet al het mogelijke werd aangewend om het vaderland legen wien ook tot het uiterste te verdedigen; maar hij kan niet medewerken tot een uitbreiding der doode strijd krachten, zoolang liet vraagstuk niet is opgelost, hoe de benoodigde levende strijdkrachten zullen worden verkregen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belas- tiugen enz. te Domburg c. a. jhr. S. Trip, thans in die betrekking te 8tavoren. Mr. G. Delprat, raad-adviseur aan het Dept. van Financiën, is door den Koning-Groothertog benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon, Gedep. Staten van Zeeland hebben bij den Prov. Waterslaatsdienst benoemd tot opzichters le kl. de heeren J. Mulder van Zaamslag, standplaats Breskeus; P. W. Waltman van Vlissingen, standplaats Wissen- kerke (N.-Brabant); L. R. Plasschaert van Maassluis, standplaats Middelburg en J. Dormaar van West- kapelle, standplaats St. Maartensdijk; tot opzichters 2e kl. de heeren M. Eijke van Kloosterzande, stand plaats Ter Neuzen; F. Sturm van Ter Neuzen, standplaats Goes en L. M. v. d. Made va.i Hellevoetsluis, standplaats Zierikzee. De heer C. W. P. Mieling, districts-inspectenr bij de staatsspoorwegen te Middelburg is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Met 31 December a.s. worden, op hun verzoek, eervol ontslagen de i ijksveldwachters 3e kl. D. J. A. Anemaet te Middelburg en J. W. de Jongh, te Hoedekenskerke. Met 7 Januari 1882 worden verplaatst: de rijks veldwachter le kl. (brigadier-majoor) A. van Pelt, van Omraerschans, stad Ommen, naar Middelburg, in plaats van W. Timmermans overleden; de rijksveld wachter 3e kl. M. J. Straub van Sluiskil naar Vlissingen en D. Buurman van Dordrecht naar Hoedekenskerke. Italië. Onder den titel//Z'Italia e il Papa", zoo schrijft de Romeinsche correspondent van de Temps, is eene brochure verschenen, die met eenigen ophef was aan gekondigd door de clericale pers en die blijkbaar door den paus is geïnspireerd om de onrust gaande te houden, die door sommige Duitsche officieuse bladen i is verwekt, en de zoogenaamde Romeinsche kwestie op een ander terrein over te brengen. De redeneering van den schrijver is bijzonder vernuftig. Italië wordt bedreigd door eene vreemde interventie ten gunste van den paus; zijn isolement is het gevolg van zijn vestiging te Rome. Zoo het een geschikter plaats voor zijn hoofdstad zoekt en aan den paus de eeuwige stad teruggeeft, zal liet zich met den heiligen Stoel zonder schok en zonder vernedering kunnen verzoenen. Het zal zoodoende den last eener diplomatieke tnsschen- komst zoowel als rampen eener gewapende tusschen- komst vermijden en het guelhsche programma uil den tijd der vrije republieken: //(le paus soeverein in een onafhankelijk Italië", verwezenlijken. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze, door de voorstanders der wereldlijke macht uitgelokte beweging een andere uit werking heeft, dan zij er van verwachten en den geest van verzet opwekt bij dat gedeelte der Italiaansche geestelijkheid, dat sedert lang onwillig het pauselijk juk draagt en zich niet altijd voor het bisschoppelijk gezag wil buigen. Men herinnert zich, dat op ver schillende punten van Italië, vooral in Lombardije en op Silicie, op de verkiezing der pastoors door de ge meente is aangedrongen en dat zij op verscheidene plaatsen inderdaad heeft plaats gehad. Indien het gouvernement die door het volk gekozen pastoors had beschermd, in weerwil van de protesten dev bisschop pen, zou het voorbeeld meer navolging hebben ge vonden en zouden de bisschoppen op het oogenhlik waarschijnlijk minder weerbarstig zijn. Het gouver nement zou het nog kunnen doen en dat het onder de lagere geestelijkheid steun zou vinden, blijkt uit een circulaire, die door vele Italiaansche pastoors is geteekend en waarin de volgende denkbeelden worden ontwikkeld: 1. Door Italië te verlaten zou de paus het ongeluk bewerken van de kerk, die door de apos telen Petrus en Paulis in Latium is gesticht. 2. Door op het herstel der wereldlijke macht te blijven aan dringen, maakt men de genade Gods en de verlos sing door Christus ondergeschikt aan de verkrijging dier wereldsche middelen, die door Christus zijn veracht en doet men de grondslagen der kerk schade. 3. De strijd tusschen geest en slof, tusschen de wereld en de kerk moet, om de overwinning der lartste te verzekeren, in een hooger sfeer worden over gebracht. Zulke manifestatiën bewijzen, dat de Itn-iaansche lagere geestelijkheid niet blindelings zich. aan decreten van het vaticaan onderwerpt en dat in haar midden elementen bestaan, die op een gegeven oogenblik een belangrijke rol kunnen spelen bij de oplossing der religieuse kwestie in Italië". Engeland. Een groot gevaar, zoo leest meD in de Augsb. Allg. Ztg., dat uit den toestand van Ierland voor het Etigelsche volk dreigt te ontstaan, is de invloed, dien hij op verschillende standen der Engel9che maatschappij uitoefent. Het ontbreekt niet aan publicisten eu sprekers, die uit persoonlijke beweeggronden of in het belang eener partij de hartstochten in beweging bren gen. Overdreven berichten van agrarische misdaden euz. dragen er toe bij de gemoederen op te winden. Yele barer vijanden zouden niets liever zien, dan dat de liberale regeering de krijgswet deed afkondigen. In ieder staat vindt men vele menschen, die zicli dooi de indrukken van het oogenblik in de legenstrijdigste richtingen laten meesleepen. Op het oogenblik zijn zij in Engeland sterk voor buitengewone mnatregelen. Hieraan zal de regeering niet toegeven. Zij is over tuigd, dat met de bestaande wetten evenveel kan ge daan worden om de anarchie en de misdaden te onderdrukkenals met militaire maatregelen. Een duurzame vrede kan slechts langzaam worden ver kregen, naar mate de verzoenlijke en rechtvaardige wetten haar werking doen gevoelen. In 1833 waren de misdaden veel talrijker dan thans en toch heeft de regeering toen niet de maatregelen toegepast, die thans van zekere zijde zoo onstuimig worden verlangd. Ook de tegenwoordige ministers zullen aan de stem van den hartstocht geen gehoor geven. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Al wordt het ook niet luide uitgesproken en vooral niet officieel aan den dag gelegd, zoo is het toch wel zeker dat er tusschen Franschen en Duitschers nog geen goede- verhouding is gekomen, ofschoon de groote worsteling reeds tien jaar geleden is. Er zit nog steeds wat tusschen die twee nationaliteiten en dat geeft zich gedurig lucht, als er maar aanleiding toe is. Van regeeringswege wordt zorgvuldig gewaakt tegen de minste kwetsing der teere plekken, doch het schijut dat dit zelfs ook al tot aanleiding strekt om zekere gevoeligheid te doen uitkomen. Toen de Fransche gezant, de St. Valier, uit Berlijn vertrok, heeft hij daar een brief achtergelaten, die van beide zijden des Rijns de ronde in de pers gedaan heeft en bij de Duitschers zeer goed, doch bij de Franschen tamelijk euvel is opgenomen. De gezant zegt o. a. in dien brief, dat het hem leed doet Berlijn te moeten verlaten, waar het vertrouwen, van den beroemden Thiers hern zulk een belangrijke zending had toevertrouwd, doch dat hij hoopte eenmaal terug te zullen keeren en dat hij niets vuriger verlangde, dan dat de verhouding tusschen Frankrijk en Duitsch land zoo goed mocht worden en duurzaam blijven, als voor de wederzijdsche belangen noodig was. In Frankrijk vindt men dat veel te beleefd tegenover de Duitschers. Een staaltje van 't geen de regeering doet om de gevoelige plekken niet aan te roeren, is gelegen in het verbod van de opvoering van Wagners //Lohengrin" in het Duitsch in het//Theatre des Nations" te Parijs. De makers der decoraties en costumes hebben last gekregen hun werk te staken. Het verbod is geschied in overleg met den Duitschen gezant. In Ierland is het nog maar alles behalve rustig. Te Dublin heeft de politie een groote hoeveelheid wapenen en munitie in beslag genomen in twee huizen. Men zegt dat er papieren zijn gevonden, die voor onderscheidene personen compromitteerend zijn. Zater dag zijn 4 personen gearresteerd. Te Croboy (graafschap Meath) i9 het politiebureau door kwaadwilligen in brand gestoken. De politie agenten, die sliepen werden gered. Wel is een paar dagen na het verdwijnen van den heer Powell met zijn luchtballon, 't gerucht verspreid dat zijn lijk en de ballon door een Franschen visscher zouden gevonden zijn, doch dit was onjuist. De Fransche visscher had wel een ding" dat erg stonk" op het water zien drijven, doch later bleek dat dit het rif van een walvisch was. Daarentegen is nu uit Laredo (Spanje) het bericht gekomen dat men daar een kleinen luchtballon heeft zien overdrijven in de richting van Bilbao. Men gist nu dat dit Powell's ballon kan zijn. Maxim, de uitvinder van de bekende, naar hem genoemde electrische lamp, i9 tot ridder van 't Legioen van Eer benoemd. Hij heeft ook een zelfwerkende extincteur (extincteur nutoraatique) uitgevonden, die verbonden met de hoofdkraan der waterleiding in een schouwburg of ander gebouw, als er brand komt door de warmte van zelf gaat werken en een waterstaai op de brandende plek brengt. Breidt de brand zich uit, dan zouden door de hitte een grooter aantal water buizen gaan werkenals het heele gebouw in brand stond zou het met een waren waterval overstelpt worden. Dit haalt nog niet bij Edison9 nieuwste uitvinding waardoor niet alleen brand ongeveer op de boven genoemde wijze gebluscht wordt, maar die machine sticht eerst zelf brand eu bluscht die dan uit, deze merkwaardige self acting gaat altoos door zoolang de electrische stroom maar aanhoudt. Het officiëel rapport van de brandweer over den brand te Weeneu is bij den Gemeenteraad ingekomen. Daarin wordt geconstateerd, dat de manschappen van de brandweer ondanks de verklaring van sommigen, dat er niemaud meer in 't gebouw was, toe!» tot de zaal doorgedrongen en dat zij in een kwartier uurs dan ook nog door middel van brandladders en spring- zeil 120 a 130 personen hebben gered. Dat men niet spoediger met de redding op de bovenrangen was geslaagd, was toe te schrijven aan de moeielijkheid om de trappen te bestijgen, wijl de rook en stiklucht de fakkels uitdoofden. De dood van den man, die de biljetten afgeeft en die dus zeker met de localiteiten zeer goed bekend is, had de verwarring met het licht tengevolge. Het rapport verklaart, dat de ontzettende uitbreiding van den brand in de eerste plaats te wijten is aan het niet aanwenden van de bestaande voorzorgmaatregelen in 't gebouw, maar ook aan het te lnat waarschuwen van de brandweer. Er is nu reeds 650,000 florijnen voor de slachtoffers bijeengebracht. Tot nu toe zijn slechts 200 personen ingeschreven voor het ontvaugen van onderstand. Ver schillende Weener familiën hebben aangeboden kinderen, die door den brand weezen zijn geworden, ter ver zorging op te nemen. Het Wilhelmlheater te Keulen en de stedelijke schouwburg te Crefeld zijn wegens onvoldoende waar borgen tegen brandgevaar op last der politie gesloten. Een paar jaar geleden i9 in Spanje een maatschappij tot redding van schipbreukelingen opgericht. Spanje bezat toen slechts een reddingsboot. Thans zijn er stations te Cadix, Santander, Laredo, Motrico, San Sebastian, Barcelona, Vinaroz, San Carlos en Alraeria. De maatschappij geniet geeu staatssubsidie, maar zij is gemachtigd, raedaljes met het beeld der kouiugin uit te deelen. Een derde van het bijeen gebrachte geld is door Engelschen geschonken. Volgens berichten uit Athene bestaat er ernstige vrees, dat het eiland Chios weldra geheel verdwenen zal zijn. Het zinkt voortdurend. Aardbevingen worden er dagelijks gevoeld en overal op het eiland vertoonen zich spleten, waaruit heet water borrelt, De Senaat der Noord-Araerikaansche Unie heeft den heer Brewster benoemd tot procureur-generaal (attorney- general). Er is een wetsontwerp ingediend waarbij de dood straf bepaald wordt tegen aanslagen op het leven vau den president.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 6