IT SIT 111 AARDE. FIJfIE TOILETZEEP. ADVÈRTENTIEN. ~OCHTMAN~& CoT contracteeren SUIKERBIETEN Bij J. ODÉ, te Schiedam, J. A. DE BRUYNE STUDIM !5N mm Prijs f 1,25. EEN FLINK WOONHUIS met ERVE en TUIN, Stempel J. J. CEULEN, Middelburg. afdruk blijkt) er geen verschil is tusschen den afdruk van het geheele blad en dien van de enkele, bijeen gevoegde letters. Het doorsnijden van het hout geschiedde niet met de zaag, maar met het mes, wat zeer goed kan geschieden bij de gemakkélijke splijtbaarheid van het kernhout. Al is nu deze zeker met de uiterste zorg genomen proef gelukt, zoo volgt daaruit nog niet dal men tot de waarschijnlijkheid mag besluiten dat de eerste losse letters aldus zullen ontstaan zijn. Van losse woorden zou 't zich eer laten veronderstellen. De schoonste vrouw van Engeland, de lelie van Jersey bijgenaamd, omdat zij, te Jersey geboren, vooral door hare onbeschrijfelijke zachte blankheid uitblinkt, heeft op het tooneel gedebuteerd. Ofschoon tot den middelstand behoorende even als haar man, is mevrouw Lang try om hare schoonheid in de hoogste kringen ontvangen, zelfs bij de prinses van Wal s; de grootste schilders, met Millais aan 't hoofd, ver zochten haar portret te mogen maken. Haar man heeft aan haar aandrang gehoor gegeveu en zij is in Heymavkfct Theatre met 't best gevolg in Goldsmith's bekend stuk lie stoops to conquer" opgetreden. De prins en prinse9 van Wales woonden de voorstelling bij. Alle bladen brengen haar hulde. De schoonheid viert dus ook nog in onze raateriëele eeuw haar zegepraal. Buitenland. JEngeland. Men schrijft uit Londen, 14 Dec. nan de Voss. Ztg.//Dat Karl Marx den dood van zijne echtgc- noote niet lang zou overleven, was te voorzien. Zij was zijn getrouwe gezellin en medewerkster in zijn wetenschappelijke» en agitatorische» arbeid gedurende een lang leven, vol lotswisselingen, het verzoe nende element in het huisgezin en in Marx's koude harde dogmatiek. Zij zag en gevoelde inderdaad alleen de ellende, onder welke zoovele arbeiders leden en trachtte te helpen, zoover hare middelen reikteu; als zij geen geld kou geven schonk zij goeden troost en vepleegde de kranke». De Duitsche werklieden te Londen zullen mevrouw Marx smartelijk missen. Het toonbeeld eener Duitsche huisvrouw, openbaarde zij de beste zijden van haar karakter in het huiselijk leven. In hare drewing roomom niet te zeggen -/salon", vereenigden zich vertegenwoordigers van alle volken, van alle standen en zelfs van alle politieke partijen. Haar man, die volstrekt geen gezelliger) aanleg had, boeide door zijn epigrammatische geestigheiddie vaak aan cynisch nihilisme grensde, door den rijkdom zijner geleerdheid en door de logische scherpte van zijn dialectiek, terwijl zij door hare opgewektheid, hare vrouwelijke innigheid, haar sympathiek gesprek, weder levenswarmte opwekte, als het ijskoude sarcasme van haar man zijn hoorders had verstijfd. Zijn dog matiek was zoo koud en stijf, omdat Marx haar eerst zelf had moeten uitvinden, voordat hij aan haar ge loofde en haar door zijn leerlingen in alle landen als socialistisch-revolutionair evangelie kon laten verkon digen. Zijne vrouw bracht gevoel en warmte iu de koude Hegeliaansche logica. Zij was eene geleerde vrouw, zonder dat zij de beste en beminnenswaardigste eigenschappen eener vrouw had verloren. Zulk een vrouw kon Marx niet overleven. Van dag tot dag werd de bijna 64jarige man zwakker en thans ver wacht men ieder oogenblik zijn dood. Het is derhalve nog te vroeg om zijne verdiensten en misslagen na tc gaan. Ongelukkig neemt Marx het beste, wat in hem was, wat hij wist en wat hij kon, mede in het graf. Ziju werkzaamheid en haar resultaten zijn mis schien door niemand volliardender bestreden, dan door schrijver dezes, die er toch trot9ch op is, sedert vele jaren zijn persoonlijke vriend te zijn. Wat Marx wer kelijk was, kan eerst later worden uitgemaakt, maar reeds thans kan men zeggen, dat hij veel meer was dan de Duitsche socialisten, die van Lassalle hun heilige hebben gemaakt, schijnen te vermoeden. Marx stond geestelijk en moreel zoo veel hooger dan Las salle, dat dit door dien ijdelen volksmenner, dien Bismarck zulk een aangenamen buurman vond onvoorwaardelijk werd erkend. Het programma der be weging, die helaas zooveel sucses in Duitschlatid heeft gehad heeft Lassalle aan Marx eu zijn vrouw ontleend. Lassalle deed niets, zonder aan het Londensche hoofd kwartier bevelen gevraagd te hebben. De beste leer ling van Marx i9 Liebknecht, die het evenwel niet op alle punten met zijn meester eens is, maar in moed en arbeidskracht hem verre overtreft". R usland. Als reden waarom de kroning uitgesteld is, wordt liet navolgende opgegeven. Onlangs werd iu het park te Gatschinn een jong man gearresteerd, die zich als boerin had vermomd. Mij was uit Moskou en door zijn arrestatie moet men een complot te Moskou op het spoor zijn gekomen. Het is een feit, dat te Moskou zeer vele personen zijn gevangen genomen. Men zegt, dat de keizer dreigbrieven heeft ontvangen, waarin verzekerd wordt, dat de kroning niet zal plaats hebben, omdat na die plechtigheid zijn zoon zijn wettige opvolger zou zijn, wat anders volgens deze vreemde theorie, niet het geval zou wezen. Het schijnt wel, dat de keizer zich te Moskou niet veiliger acht dan te Petersburg eu dat er dus van de overbrenging der regeering naar de oude hoofdstad, waarvan sprake moet geweest zijn, wel niets koinen zal. Uit het verslag over hel jaar 1880 van den con troleur-generaal blijkt, dat, terwijl in de laatste 25 jaar de bevolking 25 pCt. is vermeerderd, de belastingen 300 pCt. hooger zijn geworden. In 1880 zijn 16 millioen roebels voor de Tekke-expeditie uitgegeven en 10 mil lioen voor de demonstratie tegen China. Voor de intrest der openbare schuld werd iu 1880 betaald 173.000,000 roebels, 60 pCt. meer dan in 1876. Bovendien be reikte de schuld van de bank 400 millioen. Plet geheele tekort voor 1880 bedroeg 98.000,000, waar van 30.000,000 werd gedelgd door het uitgeven van nieuw papieren geld. Onder deze omstandigheden is het inoeielijk om aan hel intrekken van 100.000,000 aan papieren geld te gelooven. Ook zijn weer nieuwe geruchten aangaande eene nieuwe leening in omloop. Gemeugd Buiteulandsch Nieuws. De prefect van politie te Parijs heeft aan het pu bliek den toegang verboden iu het Thèatre-Déjazet en het café-chantant Tivoli du Gros-Caillou, wegens het groote brandgevaar dat die beide plaatsen van ver maak opleveren, terwijl de directeuren de maatregelen van veiligheid verzuimen. Dezelfde maatregel bedreigt ook de schouwburgen Gymnase, Palais RoyalFolies- dramatique en Athénée. Geheel Weenen met zijn 800,000 inwoners heeft slechts 2 stoombrandspuilen, 1 vangzeil, 1 schuifiadder en in alles 150 man brandweer. Hierbij komt nog dat politie eu brandweer elkaar altoos deu voet dwars zetten. Met de vier dezer dagen gecanouiseerden bedraagt het getal dergeuen, die in deze eeuw die operatie hebben ondergaan, reeds 48. In negen eeuwen werden 225 personen gecanoniseerd. Volgens tijdingen van Manilla moet een schild wacht, die aldaar bij het gevangenhuis op post stond, iemand die daar heen en weer liep en hem verdacht voorkwam, na de gebruikelijke aanroepen hebben doodgeschoten. De gedoode was eeu Engelschman. Vermoedelijk zal deze historie dienst moeten doeu om Spanje den mond te stoppen als het iets over de Borneo-zaak heeft aan te merken. Misschien i9 zij wel met dit doel verzonnen. In andere berichten leest men dat het gebeurde te Malaga is voorgekomen, dus iu Spanje zelf, en niet in de Spaansche kolonie. De schelm Guitenu, die den president Garfield heeft vermoord, gaat nog steeds voort belangwekkeud te zijn. Het publiek neemt meer notitie van liera alleen dan van millioenen andere menschen, die nooit een hand of vinger naar hun evenmensch hebben uit gestoken. Deze verdienste heeft Guitenu althans, dat hij de Nederlandsche dagbladpers met het woord ontoe rekeningsvatbaarheid heeft verrijkt. Te Parijs, in een der armen-hospitalen, i9 dezer dagen overleden Maryan Langiewicz, indertijd een der aanvoerders van deu opstand in Polen en in 1868 korten tijd dictator en opperbevelhebber. Tot burgemeester van Brussel is benoemd de heer CU. Buis, thans wethouder of schepen voor onderwijs dier gemeente. Als het er op aankomt iets in 't groot te doen, staan de Amerikanen voor de Engelschen niet achter. Zij zijn trouwens dubbel en dwars de Engelschen van de Nieuwe wereld. Een Amerikaan, die van afkomst Oostenrijker is, zond voor de slachtoffers van den schouwburgbrand te YVeenen eerst 10,000 florijnen en daarna nog 125,000 floiijncn of ongeveer f 150,000 liollandsch. Het Parlementslid Walter Powell ondernam Zater dag ochtend met twee vrienden, kapitein Templer en mr. Gardner, te Bath een reis per luchtballon, die een treurigen nfloop had. Toen de ballon tegen 4 ure niet ver van Bridgeport nederdaalde, vielen mr. Gardner eu kapitein Templer uit het schuitje, waardoor de eerste een been en een arm, laatstgenoemde verschei den vingers brak. Powell 9teeg daardoor met den ballon weer omhoog eu dreef, toen de avond viel, naar zee af, zijn lijk is iu de luchtballon verward, door een vis9cher van Tersigny, aan het kanaal ge vonden. Tn langen tijd heeft men in Frankrijk niet zulk eeu geruchtmakend politiek schandaal beleefd als het proces tegen Henri Rochefort, die vervolgd werd wegens laster van Roustan, vroeger consul, Laatst resident van Frankrijk in Tunis. De uitspraak der jury luidde dat Rochelbit niet schuldig i3. Hieruit schijnt alreeds af tn leiden dat Roustan wel aan de foulei) debet was, die Rochefort de geduchte lantarenman heui verweten had. Maar nog te on gunstiger verschijnt Roustan in den dag, als men in aanmerking neemt dat de procureur-generaal, vóór de uitspraak der jury gevallen was, heeft gezegd//Indien Roustan zijn land verried en Frankrijk heeft onteerd, zult ge Rochefort vrijspreken en dan zal Roustan morgen op de bank der beschuldigden zitten. Nu is Rochefort vrijgesproken, of nu Roustan op die bank zal raken is de vraag. De zaak der, Tuuis-expeditie treedt door al deze onthullingen iu een zonderling daglicht. Kerk- en ^clioolïiieutw©. Ds. J. J. van Noort te Nijkerk op de Yeluwe heeft bedankt voor negen beroepen tegelijk en wel voor Piers- hil, Kollumerzwaag, Biervliet, Benthuizen, Hoornaar, Licnden, Yerseke, 's Heerenhoek en Nieuwpoort. Bedankt voor Waarde, Schore en Vlake door den kand. A. Jonker, die 't beroep naar Wilsum bij Kampen, heeft aangenomen; voor Ylissingen door ds. Ch. L. Laan te Serooskerke. Door de Commissie van examen te Middelburg zijn de heeren G. M. Biihlman van Breda en H. N. H. Fermin van Maastricht toegelaten als apothekers bediende. Voordracht voor de benoeming van een hoofdon derwijzeres aan school F. voor meisjes te Middelburg Mej. A. J. Cliivnt te Zierikzee, Mej. L. J. C. Kuijl te Leiden en Mej. J. D. Schoonakkkerwed. Buijze te Middelburg. Te Rotterdam is op 68jarigen leeftijd overleden de heer J. P. A. Frangois, dir. der hoogere burgerschool met vijfj. cursus aldaar. Zij, die met Januari 1882 DONATEUR, GEWOON of B.G. LID van de Neder landsche Harddraverij- en Renvereeniging {Contri- butiën f 85, f ÏO en f *5) 9 wen'schen te worden, gelieven zich te wenden tot den Commissaris dier Vereeniging voor de Provincie Zeeland: Jhr. W. M. H. DE JONGE. Zierikzee, 20 December 1881. voor de Heeren J. 0. MECHELEIJNCK te Gent IS VERSCHENEN: Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee. JU De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH, te Zierikzee^ zal, ten verzoeke van den heer onherroepelijk gemachtigde vail C. VAN SCHELVEN, op Dinsdag 3 Januari 's voormiddags te 11 Eii*e5 in de benedenzaal van //Bellevue", op de Nieuwe Haven te Zierikzeepubliek presenteeren te verkoopen: aan de Zuidzijde van het Haven plein te Zierikzee gemerkt Wijk 1), No. 372, kastraal bekend Sectie B, No. 1635, groot 04 Ares 30 Ceutiares. Guirnauve p. stuk 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ot. Oliinois 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Heeren A. M. E. VAN DISHOEOK en A. C. DE MOOIJ. Zierikiee.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3