STATEN-GENERAAL. Ter gelegenheid van het Kerstfeest zal op Het Loo weder een kerstboom gezet worden en daaraan ver bonden een uitdeeling van kleedereu en andere ge schenken aan de kinderen van Apeldoorn. Na Kerstmis keeren H.H. M.M. de Koning en de Koningin naar de Residentie terug. In den aanstaanden zomer zal de Koninkl. familie eenigen tijd te bad Wildungen gaan doorbrengen. De SÉ. Cé. bevat de statuten der naamlooze vennoot schap ,/Afrikaan9che Handelmaatschappij", gevestigd te Amsterdam. Het kapii. bedraagt 1V2 millioen in vijf seriën elk van 600 aandeelen ii f 500. Het doel is handel in goederen en producten voor eigen rekening te drijven, alsmede in commissie en cousignatie met en op Zuid-Afrika en wel hoofdza kelijk op de beide republieken Transvaal i-n Oranje- Vrijstaat. Voor de eerste maal zijn directeuren de heeren E. J. Koch en J. P. de Koch en commissarissen de heeren mr. R. v. Rees, F. H. Hollemau en J. L. L. Tilauus. Minstens één der directeuren moet in Zuid- Afrika verblijf houden. Men meldt uit 's Gravenliage aan de Amst. CÉ. z/Ue regeering zal spoedig bij de Kamer indienen de nieuwe handelstractaten met Rumenië en Servië. Onderhandelingen worden gevoerd over nieuwe of wijzi ging der bestaande tractaten met Japan, China en Perzië. Voorbereid wordt de herziening van het tractaal met Zweden en Noorwegen. Door Siam zijn voorstellen nangekondigd tot wijziging van het liandelstractaat. Met Spanje zijn nog geen onderhandelingen aange vangen omtrent een nieuw tractaat". Omtrent den uitslag der stemming te Zutfen ver neemt de SÉa?id. nader 1. dat één biljet meer in de bus is gevonden dan er kiezers waren opgekomen; 2. dat de lijsten van stemopneming uit de ge meente Dinxperlo niet zijn onderteekend; 3. dat in Doesburg zekere D. Mooy, terwijl de voorzitter de kiezerslijst nazag, onverhoeds een briefje in de bus stak, terwijl van achteren bleek, dat hij geen stemgerechtigde wa9. Hij beweerde slechts een stuk papier er in gestoken te hebben; 4. zeven briefjes misten het zegel van het onder district, en zijn daarom ter zijde gelegd; 5. er waren 17 blanco biljetten; 6. er waren twee biljetten in, die geen biljetten waren 7. ééu briefje was een biljet van verkiezing voor de Prov. Statenen 8. één briefje was een biljet voor Gemeenteraads verkiezing. Te Vlissingen heeft de politie iemand gesnapt, die. bezig was een steen te leggen op de rails van den stoomtram. Men verdenkt hem dit reeds meermalen te hebben gedaan, 't Is iemand, die uit wrevel van door den stoomtram in zijn bedrijf van karreman te zullen benadeeld worden, 't laaghartige middel heeft te baat genomen om den tram te doen derailleeren. Aan 't schromelijke gevaar voor menschenleveus schijnt de man daarbij niet te hebben gedacht. De heer van Musschenbroek beredeneert in een uitvoerig stuk, opgenomen in de N. RoÉt. Cé. van Zondag, de mogelijkheid dat de drie tot heden toe nog vermiste sloepen van de //Koning der Nederlanden", nog kannen terecht komen. Hij vermoedt dat zij aan geland kunnen zijn op een der eilanden van deMaleilieven- groep, Z.W. van Ceylon gelegen, en acht het wensche- lijk dat daarheen een stoomer gezonden worde om nasporingen te doen. Zijn de schipbreukelingen wer kelijk op die eilanden beland en moeteu ze daar wachten op een gelegenheid om er van daan te komen, dan zal liet, meent hij, wel tot Februari kunnen duren voor die gelegenheid komt. Op de hofstede van de wed. de Miliano te Groede zijn vijf paarden, vier runderen en Uvee vette varkens gestorven, terwijl men een stier heeft moeten afmaken. Twee paarden en diie runderen zijn nog zwaar ziek. Men vermoedt dat de arme dieren vergiftigd zijn. Te Middelburg zijn twee jongens uit Vlissingen op heeter daad betrapt op het bestelen van een winkellade Te Dordrecht was een pak effecten ter waarde van f 7000 weggeraakt. Men zocht en zocht nog eens, deed aangifte bij de politie en ook deze ging aan 't zoeken, waarop men eindelijk het pak vondin de voering van de japon der eigenares. Gedurende de indienststelling der beide opleidings schepen //Anna Paulowna" en//Admiraal van Wassenaar" zijn, naar liet Rbl. bericht, reeds omstreeks tweeduizend lichtmatrozen en jongens tot versterking der oorlogs vloot aangewonnen. Het departement Amsterdam van de Nederlandsclio Maatschappij ter bevordering der Pharmncie heeft een commissie van vier leden benoemd, aan welke is opgedragen de overtredingen der geneeskundige wetten in haar woonplaats op te sporen en de middelen te beramen, om de kwakzalverij met geneesmiddelen te bestrijden. Het departement stelt een geldelijk bedrag beschikbaar tot dekking der kosten van aankoop en onderzoek van geheime middelen. Naar men verneemt, heeft de Minister van Marine bepaald, dat de straf aan de schrijvers op de Rijks werf te Amsterdam opgelegd, omdat zij in strijd met de verordeningen, zich rechtstreeks tot den Minister hadden gewend met een verzoek van tractementsver- hooging, moet worden geroyeerd, en de ingehouden gelden hun moeten worden teruggegeven. Beter laat dan nooit en het strekt den Minister tot eer, dat hij, waar door de hiërarchie een onrecht is gepleegd, dit zooveel mogelijk ongedaan maakt. De heer Hartog Heijs van Zouteveen heeft zijn ontslag ingezonden als lid van den gemeenteraad van Assen. Een pakje, dat door een geheimzinnige dnme te Deventer in het water werd geworpen en waarnaar de politie deed vissollen, is gevonden en bleek in te houdenhoofdhaar Zoo er eeuige voldoening in gelegen is, met een krommen stok een rechten slag te slaan, dan mag meu de clericale partij onzer Tweede Kamer die voldoeni tg niet ontzeggen. Op niet onvaste gronden was de geldigheid der verkiezing te Middelburg in twijfel te trekkendoch gaat men de namen na dergenen, die voor 't advie9 der minderheid van de commissie voor de geloofsbrieven gestemd hebben, en ziet men, dat daar de geheele clericale partij plus een stuk of drie doctrinaire of naïeve liberalen vereenigd waren, dan moet men wel zeggen dat de stok toch eigenlijk krom was en dat hoofdzakelijk de richting en niet het beginsel gewogen heeft. Had dan in 's Hemels naam de meerderheid dat advies maar verworpen! Dan was waarschijnlijk de verkiezing toch ten slotte vernietigd, doch het zou beter houding gehad hebben. !Nu wa9 't wel eeuig9zins alsof 't juist onze clericalen zijn, die de wet hoog houden en alsof de anderen geneigd zouden zijn daarmede om te springen naar omstandigheden. De Minister van Binneril. Zaken, de heer Six, heeft met zijn Hoofdstuk voor een heet vuur gestaan. Bij de algemeene beraadslagingen over het Hoofdstuk had een stormaanval plaats om den Minister van het kussen te werpen, doch de projectielen bestonden enkel in woorden, en reeds Shakespere heeft over de words, wordswords het zijne gezegd. De heer Six weerstond den storm. Toen volgden, naar gelang de onderdeelen onder handen kwamen, een reeks kleine hatelijkheden eu speldeprikkende Minister moest wel hier eu daar een veer luten, doch kwam er ten slotte af met de aauiieniing zijner begrooting met 52 tegen 14 stemmen. Waarlijk wel een bewijs dat men den bekwamen Minister nog niet missen kan en de oppositie, ondanks al haar rumoer, niet gereed is om 't roer over te nemen. Onze oude toren heeft ditmaal de eer genoten in de Kamer ter tafel gebracht te worden, tegelijk met het Spanjnardsgat en het huis van Maarten van Rossem. Niemand kwam op 't idee den toren maar in liet Spanjaard9gal, te sloppen en zoo beide tegelijk op te ruimen. En toren en gat en huis vouden genade in de oogen der landsvaderen. Gelijk lot wedervoer ook den stadiiuistoren vau Middelburg. Bij gelegenheid dat over dit gebouw gesproken werd, gaf de heer v. d. Feltz de naïeve opmerking ten beste, dat dio toren bouwvallig is, omdat er niet genoeg voor het onderhoud gezorgd is. Op het stuk van het onderwijs heeft de Minister wezenlijk succes behaald. De clericale oppositie kou niets anders dan knibbelen en knabbelen en zoo enkele guldens aan den dienst van 't Hooger onderwijs onttroggelen. Bij 't Lager onderwijs wist zij niets te doen dan een, zij't ook minder opzichtige dan verleden jaar, maar toch theatrale vertooning te maken. Bij die gelegenheid brandde de lieer Schaepman nog een voetzoeker af, waarin 't siste van //radeloos en reddeloos." In het uiterste wierp de heer Lobman een motie op, niet om er eenig practisch effect mede te verkregen, maar enkel bij wijze van protest. De anti-partij is in haar wezen niets anders dan een protest tegen den feitelijkeu constitutioneelen toestand in den Staat en tegen den vooruitgang op geestelijk gebied,hoe zou van haar iets anders kunnen uitgaan dan machtelooze protesten? Feiten, wezenlijke haakpunten, hneft de clericale oppositie niet kunnen vinden en dit is ook, ofschoon indirect, een sncces voor den Minister. De Kamer heeft ook nog een poging gedaan om de natie meer belangstelling in de publieke zaken in te boezemen. Zij heeft n.l. een motie aangenomen van den heer Lieftinck, strekkende om do Handelingen der Staten-Generaal, die tot dusver f 6 per jaar kostten, verkrijgbaar te stellen voor/" 3. De bedoeling is goed, doch of het middel iets baten zal, betwijfelen wij zeer. De heeren Gleichman, Oldenhuis Gratama, Vnn der IIoop van Slochteren, Rutgers vnn Rozenburg eu Schaepman hebben de volgende wijziging voorgesteld in het slot der conclussie van de Commissie iu de zaak van de Jong te Paramaribo: Het slot volgende op de woorden te verklaren te vervangen door: //dat de Kamer zich teleurgesteld ziet in de verwachting dat de Minister er iu slagen zou door nadere inlichtingen de ongegrondheid der aantij gingen, door de adressanten de Jong eii Muller tegen den Gouverneur van Suriname ingebracht, in een helder licht te stellen" en //dat haar. de weigering van verlenging van de pacht der firma de Jong van het perceel groot 4000 hectaren, in het district Boven- Suriname, door de van Regeeringswege medegedeelde beweegredenen vooralsnog niet gerechtvaardigd voor komt". Benoemingen, Besluiten, enz. Ged. Staten vnn Zeeland hebben bij den Provincialen Waterstaatsdienst tot teekennars-schrijvers benoemd: te Middelburg de h.h. J. J. Sprenger en J. Holm; te Goes den heer W. Temperman Wz.; te Zierikzee den heer J. C. de Masin en te Ter Neuzen den heer J. Wondergera. Kunst, Wetenschap en Letteren. Twee merkwaardige watervogels zijn dezer dagen in de diergaarde van Natura Artis Magistrn te Ara sterdam aangekomen. De Pengoein, Spheniscus demersu9, aan de kusten van Zuid-Afrika levende, trekt door zijne zonderlinge vormen het eerst de aandacht. Zijne vleugels, meer op vinnen gelijkende, zijn door volkomen gemis van slagpennen tot vliegeu ongeschikt, doch steunen bij het snelle loopen het rechtopstaande lichaam. De bezoekers vinden dezen zeldzamen gast in een der aan den vijverkaut afge perkte ruimten. Doch veel zeldzamer nog is de onlangs in de netten der jagers gevangen Roodhals-gans, niet ten onrechte door dr. Schlegel de schoonste der ganzen genoemd. Deze vogel broedt in Noordelijk Siberië in sommige streken, b.v. aan de Bogonida, en aan den mond van de Pas'i'nn komt hij tamelijk menigvuldig voor, maar in ons werelddeel, zelfs iu Scandinavië, slechts zelden, en dan nis trekvogel. Omstreeks dertig jaren geleden bezat het Genootschap het eenige in gevan genschap levende exemplaar, dat toenmaals in ruil aan de Zoological Society te Londen werd afgestaan. De vogel, die nu in het bezit is van het Genootschap, is van het mannelijk geslacht, in het volle prachtkieed, en schijnt van de vangershanden, door wier ruwheid echter het wyfje verloren ging, weinig te hebben geleden. Het observntoriura, dat in de nabijheid van Nice wordt opgericht op kosten van den heer Bischoffsheim, nadert zijn voltooiing. De groote acquatoriaal teles coop wordt de grootste kijker op aarde, daar het objectief of voorwerpglas bijna een meter middellijn heeft. Meu schat de kosten op minstens één millioen Ned. guldens. Het is werkelijk bewonderenswaardig dat één man zulke schatten overheeft voor de weten schap, 't Ware te wenschen dat vele Nederlanders den heer Bischoffsheim op dezen weg volgden. Waar genoemde heer als Nederlander van geboorte zulke sommen besteedt aan eene Fransche inrichting, hoeveel te meer moesten dan allen, die er toe in staat zijn, eene nationale onderneming steuneu als bijv. die door prof. Buys Ballot is aanbevolen. Prof. Taulmann heeft in zijn Illustrirte Geschichte der Buchdruckerkunst een belangrijke proefondervindelijke bijdrage geleverd tot de oplossing van de vraag, of het inderdaad waarschijnlijk is, dat voor meer dan vier eeuwen de losse dukletters zijn voortgekomen uit stuk gesneden houten platen, zooals vrij algemeen wordt aangenomen, mnnr door sommigen nog altijd wordt betwijfeld. Iu de vorige eeuw twijfelden o.a. de Enschedé's te Haarlem daar reeds aan. Prof. Taulmann heeft door een Weeuer houtsnijder twee regels laten nasnijden van den 36 regeligen Bijbel van Gutenberg. Daarna werd het houten blok iu stukken gesneden, iedere letter afzonderlijk. De proef gelukte volkomen, zoodat (gelijk uit bijgevoegden

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2