BÊURS-W^MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. ZOÖST Een fatsoenlijke jonge Dochter, M u i s h o u d s t e r aan de wet gehechte Schotland dan niet minstens hetzelfde verwachten? Werkeloos zijn de Sohotsche pachters niet gebleven. Onlangs hielden zij te Aber deen eene vergadering, waar, naar men zegt, 45,000, meest uit het zuiden van Schotland, vertegenwoordigd waren. Het ging er volstrekt niet lerseh toe. Er werd niet geschreewd en gevochten, geen bedreiging werd geuiter werd zelfs niet veel gesproken. Bijna zonder discussie werd een reeks resolutiën aangenomen, die in hoofdzaak hierop neerkomen Aan de ltegee- ring zal verzocht worden, voor Schotland een landbill, van dezelfde strekking als de Iersche, in te dienen, waarbij ook een soort gerechtshof wordt ingesteld, om deu duur der pachtcontracten en het bedrag der pachtsom te regelen; vervolgens eene pachters- vereetiiging op te richten en aan een permanent co mité de behartiging hunner belangen op te dragen ten slotte werd te kennen gegeven, dat het ernstige gevolgen zou kunnen hebben, als op de eischen der pachters geen acht wordt geslagen. Dat de Eugelsche pachters het voorbeeld der Schotsche zullen volgen, is nagenoeg zeker; dit zal misschien e- n reden zijn, waarom aan Schotland een landwet wordt geweigerd, doch het is de vraag, of het voor de landheeren niet voorclëelig zal zijn, tijdig toe te geven. Men heeft menigmaal gezien, dat als Engeland tol het inzicht is gekomen, dat toegeven onvermijdelijk is, het dit op waarlijk grootsche wijze weet te doen. Gemengd lïuiteniaiidsch Nieuws. Te Brussel is overleden de graaf De Lalainy, oud- gezant van België te Madrid, een zonderling man in menig opzicht, doch algemeen geacht. Voor eenige jaren was hij van het katholieke tot het prote3- tantsche geloof overgegaanhij behoorde tot de liberale partij. Hij ging sinds 30 jaar gekleed in het schilderachtige kostuum der zestiende eeuw en kwam zelfs aan het hof nooit dan in fluweelen buis, gedofte korte broek, mantel en grooten vilten hoed. Mevr. Edmond-Adam heeft een vergadering belegd van alle schouwburg-directeuren en uitgevers vau couranten te Parijs, om een weldadigheidsfeest te organiseeren voor de slachtoffers van den brand te Weenen. Capoul heeft reeds 1000 frs. beschikbaar gesteld. Het Thalia-theater te New-York zal een be- nefice-voorstelling geven met hetzelfde doel. Te New-York organiseert Miunie Hauk een con ceit voor de noodlijdenden. Reeds i9 250,000 florijnen bijeengebracht en de giften blijven rijkelijk vloeien. Het aantal slachtoffers wordt op 917 geschat. Een jong meisje verloor tekelijkertijd haar vader, moeder, zuster, zwager en verloofde. Onder de dooden is een student uit Schotland gevonden. Een man die zijn vrouw uit den schouwburg had gered, wilde ook zijn zoon redden, maar kwam met hem om; de arme vrouw is krankzinnig geworden. Een jong artist had van zijn vader afscheid genomen, zeggende, dat hij van de voorstelling in het Hing—theater niet meer thuis zou komen, daar hij den anderen morgen vroeg naar Berlijn wilde vertrekken. Natuurlijk zocht de vader den zoon onder de lijken; bij meende dat van zijn zoon te herkennen en liet het bij zich thuis brengen. Men stelle zich zijn vreugde voor, toen hij 's avonds een telegram uit Berlijn kreeg, waarin zijn zoon be richtte, dat hij 's avonds reeds met een vriend Weenen had verlaten. Een dame, frl. Pavvilk, die aan de politie verze kerde, dat er nog honderden in het gebouw waren, waaronder haar vader, haar moeder en zuster, kreeg ten antwoord: //Niemand is meer binnen, schreeuw maar niet!" en toeu zij niet ophield, maakte men proces-verbaal tegen haar op. Een Eugelsehman maakt de opmerking, dat de brand te Santiago, in 1863, waarbij 2000 personen omkwamen, op denzelfden datum van dezelfde maand eu op hetzelfde uur plaats had als de brand te Weenen. Iu Berlijn worden alle schouwburgen ten strengste onderzocht wat betreft hunne brandbluschmiddelen eu de Koninklijko schouwburgen zullen nu ook voorzien worden van ijzeren netwerken, die het tooneel van de zaal kunnen afscheiden. Figaro klaagt over de schandelijke wijze waarop de soldaten uit 't leger in Tunis naar huis worden gezonden. Zoo stond er dezer dagen aan het station te Roanne een soldaat, die naar zijn familie te St. Etienne wilde vertrekkeu. De arme duivel had juist geld genoeg om zijn kaartje te betalen, maar hij had geen kleeren aan het lijf en ging barrevoets. Daarenboven was de man nog ziek. Enkele omstanders gaven hem geld om eeu paar schoenen te koopen, maar, vraagt Figaro terecht, is dit een manier om iemand af te danken die zijn leven ten dienste van het vaderland heeft veil gehad. Uit New-York wordt de aankomst gemeld van het stoomschip //Nederland", laatstelijk van Antwerpen vertrokken, dat van alle gehavende schepen het jam- raerlijkst uit den storm op den oceaan te voorschijn is gekomen. Het stuurtoestel was gebroken, in het salon stond een voet water; de vuren waren uitgedoofd en 48 uren lang was het schip geheel aan de genade der golven overgelaten. Zeven personen van de equipage zijn gewond, een dame overleed van angst en uit putting. Ook andere booten zijn aangekomen eu melden, dat zij met ontzettende stormen te worstelen hebben gehad. In het kamp der Egyptische bedevaartgangers aan de Roode Zee is de cholera uitgebroken. De Italiaan Macaluso, die onlangs in de zaal van de Kamer der Afgevaardigden den minister Depretis een revolver naar het hoofd heeft geworpen, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, 200 lire boeteen verbanning naar het eiland Ischia. In Amerika schijnt men zich gek te practiseeren op de vraag of Guiteau gek is of niet. Zestien deskundigen hebben verklaard, dat zij hem voor toe rekenbaar houden, alleen dr. Spitzka meent, dat hij gek is. Ondertusschen heeft de directeur der gevangenis, waarin Guiteau zit, een bericht of waarschuwing ontvangen, dat men den vleugel van 't gebouw, waar het vertrek van Guiteau is, met dynamiet in de lueht wil laten vliegen en dat de directeur dus moet maken, dat de andere gevangenen daar niet zitten. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Heinkenszaud ds. L. Overman te Spij- kenisse; te Arnemuiden ds. J. C. Moutijn te Zierikzee. Bedankt voor Westkapelle door ds. H. J. Hartge- rink te Oldemarkt; voor de Chr. Ger. Gem. te Melis- kerke door ds. J. vau Mantgera te Katendrecht. Naar men verneemt hebben zich acht sollicitanten aangemeld voor de vacante plaats van hoofd der open bare school te Kerkwerve. Het vergelijkend examen zal gehouden worden op 22 en 23 Dec. a.s. Aan de Rijks-Universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap de heer A. VV. A. van der Mey, geb. te Kerkwerve, met acad. proefschr. getiteld: //De redenen van wraking in het burgerlijk proces, (Art. 30 Wetb. van Burgerl. Rechtsvordering). Bij het te Middelburg gehouden examen voor apothekersbediende zijn geslaagd de heeren J. H. Rie- born, van Rotterdam, en E. Hoognrei, van Leeuwarden 1 candidaat trok zich terug, 1 werd afgewezen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 15 December 1881. Nederland, Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 45 December 1881. Per Hectoliter. België, Spanje, Werkelijke Schuld 2i/a dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatien Buitenl. 1867/75 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/78 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito '1860 2e L. 100 4'/. Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatseh. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. pCt. 6615/je 8013/i6 102 1021/,6 1013/,( 96)/» 3115/ 491/s 53ii/lt 1001/, 99 823/,. 97'/» 86'/» 7813/,. 1371/, 65'/,, 651/, 65'/s 1471/, 121/» 255/3 1273/a 527/lfi 883/4 863/8 »27/ia 51«/m 133 Jarige Tarwe '1880 f a f Nieuwe dito '1881 - 7,— a - 11,50 Zomertarwe - 7, a - 8,— Rogge 1881 - 7,— a - 7,75 Maartsche Gerst 1881 a - Winter dito 1881 - 6,- a - 6,75 Zomer dito '1881 - 4,50 a - 6, Haver 1881 - 3,- a - 3,50 Paardenboonen - 7,— a - Witte boonen j a - i Bruine dito 1881 a - J Schokker-Erwten a - j Kleine dito 1881 - 8,— a - 9,- Koolzaad i a - Oostenr. in papier/" 21,27'/2 dito in zilver - 21,27Va Eng. Div. per - ll,72Va Amerik. Dollars Papier f L25 - 2,47i/a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 15 December 1881. Boter laagste koers f 0,72 J/a Per 5 ons. hoogste - 0,80 - 5 Kip-Eieren laagste - '1,25 5 stuks. hoogste - 1,50 5 Gedurende eenigen tijd komen er in de Hollandsche dagbladen advertentiën voor, die ten doel hebben het publiek te waarschuwen tegen zekere teercapsules die, vervaardigd met bedorven lijm, zijnde een onzuiver bestanddeel, een moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weten niet of er dergelijke capsules gemaakt worden maar wij kunnen verzekeren, dat de Teer capsules van Guyot, waarvan de flacon voorzien is van etiquet met de handteekening in drie kleuren, vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde gelatine, dezelfde die bij de kookkunst gebruikt wordt tot bet vervaar digen van de door de kenners zoo geliefkoosde door schijnende geleien. Wij herinneren er aan, dat de Teercapsules van Guyot de eenige zijn, waarvan de invoering in Rus land door de gezondheidscommissie te St. Petersburg is toegestaan. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 13 Dec. S.s. //George Moore", kapt. J. A. Meimore, van Maryport naar Rotterdam, heeft 14 dezer de reis voortgezet. 15 //Lizzie Mary", kapt. W. Vicarjvan Liver pool naar Zierikzee. Een Van 9—16 Dec. 1881. Geboren: zoon van J. de Kruijter en J. Remijn. J. Moelijker en C. Bolle. Overledene C. de Vo9, 81 j., wed. van H. Giljam. I. A. B. Heijse, 6 m. d. Onze jongste lievelinge werd ons heden ontnomen. Zierikzee, 14 Dec. 1881. J. II. C. HEIJSE. Ij. E. HEIJSEisebres moens. Voor de vele deelneming tijdens de ziekte na het overlijden van onzeu geliefden Echtgenoot en Zoon ADRIAAN ondervonden betuigen wij, ook namens onze familie, onzen innigen dank. Haamstede, 13 December 1881. Wed. A. BOLLEGronemetjer. C. M. BOLLE. J. BOLLE—Moolenburgh. nemen gelden a deposito met veranderlijke rente op 5 dagen na zicht 4%, voor minstens 3 maanden 3l/s%, 1 jaar 4%. Verleenen credieten tegen voldoend onderpand of anderen waarborg. Belasten zich verder met alles wat tot de effecten- en Kassierszaak behoort. wenschte zich, hetzij dlirect of later9 als geplaatst te ziende beste getuigen slaan ten dienste. Adres No. 24161 aan GEORGE W. VAN BIENE Co., Advertentie-Bureau, Rotterdam

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3