ZIERIKZEESCME COURANT. voor het arroidis- seinen! Zierihaee. 1881. No. 99. Zaterdag 17 December. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e n 1 and. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Per gewonen regel 10 ceut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 ct. Alle stuURen, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den nitgever II. LAKEMSAN. ZIER IK ZEE, 16 December 1881. De Weener ramp doet nllerwege de aandacht vestigen op den toestand der schouwburgen en daarbij treedt natuurlijk op den voorgrond de vraag welke maatregelen van voorzorg, veiligheid en redding er genomen zijn of nog zouden kunnen genomen worden. Dit is wel zeer natuurlijk, omdat nog altoos 't spreekwoord opgaat //als het kalf verdronken is, wil men den put dempen", doch het heeft doorgaans weinig uitwerking en na wat betoogeu en vertoogeu bloedt de zaak dood en 't blijft bij 't oude. Trouweus de beste inrichtingen, voorschriften en maatregelen van veiligheid beteekencn niets als ze niet worden gebruikt, nagekomen of toegepast, gelijk dit bij het ongeluk te VVeenen gebleken is. Voor administraties en autoriteiten moge de vreeselyke ramp althans dit gevolg hebben, dat zij toch zooveel mogelijk doen wat zij kunnen om zulke rampen te voorkomen en eventueel bezonnen te keer te gaan. Ook voor het publiek is uit het geval veel te leeren. Immers de paniek is eigenlijk veel erger dan het ongeluk van den brand zelf. Nu is liet wel waar, dat liet raoeielijk gaat den menschen, die schrikachtig zijn, dit af te leeren; maar 'tis niet minder waar, dat elk voor zich toch zeer veel kan af of toedoen aan zijn eigen en anderer schrikachtigheid. Zelf beheerscliiiig, bedaardheid, goed uit de oogen zien wat er gebeurt, dat is toch ook ten deele een vrucht van 0119 redelijk verstand, terwijl in het toegeven aan paniek inderdnad maar al te veel van 't dierlijke, van 't schaapachtige dei* menschen zich openbaart. Ook valt men nu in uitersten. Iemand te Amsterdam doet een beroep op alle schouwburgbezoekers om bij wijze van strike vooreerst niet naar deu schouwburg te gaan en daardoor de directiëu te dwingen tot het nemen van voldoende veiligheidsmaatregelen. Te verklaren is zulk een in de veiantwoordiging over al het te Weeneu gepleegde verzuim ingegeven rand wel, doch onpractiscli is hij ook. De Fransclien noemen dat heel eigenaardig uarracher le nez a Venfant morveux('t Verkouden kind den neus afsnijden.) 't Is een zoo kras middel, dal het het doel voorbijstreeft en daardoor ook niet helpt, 't Zal ook wel geen nlgeraeene navolging vinden. We herhalen nog eens: alle maatregelen baten niet als toch degenen, die met de speciale takken van den veiligheidsdienst belast zijn, niet op hun tellen passen, et) ze baten evenmin als 't publiek toch toegeeft aan de opkomende paniek. We raeenen, dat het mee9t afdoende beschermende wapen tegen het gevaar in schouwburgen bestaat in de bekendheid met dat gevaar, in de familiare bekeudheid, zoodat het publiek weet en telkens op nieuw er aan wordt herinnerd, dat het zelfs in den best ingeriehten schouwburg voortdurend in levensgevaar verkeert. Terwijl 't publiek opgetogen naar de vertooning ziet, gluurt de dood met grimmige begeerigheid door de reten en kieren, kuiert hij door de verlaten gangen en trappen, schuilt hij achter de schermen, zit hij dreigend op 't dak of onder den vloer. Laat het publiek dit weten, goed weten, dan kan het op veel eventualiteiten rekeneu en er tegen gewapend zijn. Het lioofdwapen nu, dat schier onfeilbaar helpt om den (lood af ïe weren, is bedaardheid, kalmte en nog eens kalmte en bedaardheid. Het spreekt van zelf, dat er toch zooveel mogelijk gewaakt moet worden door wie dit aangaat, voor het iuachtnemen van mnatregeleu van voorzorg, de ervaring is waarlijk nu al rijk genoeg. Sinds een poos wordt in de bladen een pennestrijd gevoerd over de vraag of het niet goed zou zijn tot verbetering van den politiedienst de bereden politie uit te breiden. Toen bij gelegenheid van 't proces-de Jongli een detachement maréchaussee te paard'in den Ilnag dienst gedaan heeft, schijnen die mannen daar zulk een guhitigen indruk gemaakt te hebben, dat men er daar meer van zou willen zien en misschien wel al de politiemannen op paarden zou willen zetten. Er wordt nu zeer geklaagd over gebrek aan eenheid en aansluiting tusschen de drie takken van den politiedienstgemeente-poiitie, rijksveldwacht en maréchaussee. Wij willen gaarne aannemen, dat er meer samenwerking zou kunnen gewenscht worden doch of deze door overdreven centralisatie niet al te duur zou gekocht worden willen we niet beslissen. De justitie te Middelburg, vergezeld van dr. Bolle, is naar 's Heer-Arendskerke vertrokken om een on derzoek in te stellen naar een vermoedelijk a.daar gepleegde misdaad. De verdachte Louis Roland is uit Antwerpen naar Middelburg overgebracht en daar opgesloten. De verdachte is een klein, tenger persoon, net gekleed en ofschoon hij zeer bleek zag, keek hij onbeschroomd in het rond en zag hij er niet naar uit, dat zulke zware vermoedens op hem rusten. De Midd. Ct. deelt nog mede, dat Roland zich den dag na den moord te Yeere (2 Oct. j.l.) rechtstreeks naar Antwerpen heeft begeven, daar door iemand is herkend, 't welk de politie is te weten gekomen en tot zijn arrestatie heeft geleid. Men vertelt ook dat Roland te Antwerpen het gouden horlogie, dat den verslagene heeft toebehoord, heeft te gelde gemaakt. Dit zou zeker een zeer ver zwarende omstandigheid zijn. In het district Zutfen, waarvan onlatig9 de heer Lenting, die het in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, door den dood is ontvallen, hebben de liberalen toch nog de bovenhand behouden. De heer inr. W. baron van Heeckeren van Keil is met 1406 stemmen ge kozen. De heer Mnckay, kandidaat der anti-revolu tionairen, verkreeg 1391 steramen. Ook bij de verkiezing van eenlid in de Provinciale Staten van Zuid-Holiand te Rotterdam hebben de liberalen de overwinning behaald. De heer S. J. R. de Manchy verkreeg 370, de lieer mr. Bichon van IJsselmonde 64 stemmen. Volgens een correspondentie uit den Haag in de Ct. is er in den Haag sprake van, dat de verkoop van 't badhuis te Scheveningen wel eens kan gecasseerd worden, daar het niet uitgemaakt moet zijn dat de grond, waarop het gebouw staat, ook gemeente-eigendom i9. Er is dus kans op dat eenige advokaten nog met een groot deel van den koopsom zullen gaan strijken. In de suikerfabriek van den heer Wittouck te Bergen op Zoom is een oppassend werkman tusschen de machine geraakt, waardoor hij een arm heefL verloren. Men schrijft uit den Haag: Het is aardig en belangwekkend tevens te zien, hoe de Ilaagsche jongelui, van kinderen tot heeren en jonge dames van 3 zesjes zich bij goed weder op het fraaie Malieveld vermaken met cricketspelen. Met Jookey-petjes en andere attributen voorzien, ziet men ze daar lustig den bal slaan, terwijl de gezonde wnngen en gulle lach een niet geringe aanbeveling schijnen. Op een weiland bij Kuilenburg heeft iemand een arend levend gevangen, die bezig was zich meester te maken van een tam eend, dat daar liep% Over de nalatenschap van wijlen Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden bevat de Berlijnsche JBörsen- zeitung het bericht, dat de in Pruisen gelegen goederen eerlang zullen worden verkocht. Daartoe behooren de heerlijkheid Muskau en hel naast het paleis van den Keizer, te Berlijn gelegen zoogenaamde Nederlandsche paleis, waartoe ook nog in de richting van de Behren- straat een perceel behoort dat voor bouwterrein geschikt is. Er is sprake van, dat dit paleis uit het Keizerlijke fuleïkommis-fonds zal worden aangekocht, om later gelegenheid te hebben het paleis de9 Keizers te vergrooten. De prijs die hiervoor wordt geëischt, is echter, volgens de inlichtingen van de Börsenzeitung zoo hoog, dat daarop tot dusver het tot stand komen van den koop afsluit. Ook voor de overdracht van de uitgestrekte heerlijkheid Muskau, die een omtrek heeft van ongeveer 10 vierkante mijlen, worden zulke bezwarende voorwaarden gesteld (men spreekt van 20 inillioen Mark), dat het raoeielijk zal zijn onder die omstandigheden deu koop tot stuud te brengen. De paarden, wagens en een aantal andere roereude goederen zulleu den 28en dezer in het opanbaar wor den verkocht. Voor de betrekking van brugwachter aan de Gouwe- brug te Boskoop, jaarwedde f 624 en vrije woning, welke betrekking niet door één persoon kan waarge nomen worden, hadden zich 378 sollicitanten bij ge zegeld en 140 bij ongezegeld adres opgegeven, terwijl 140 personen zich persoonlijk hadden aangemeld. Uit die 658 sollicitanten werd benoemd J. Visser te Nieuwer-Amstel. Door de aardappelmeelfabrikanten in Groningen is een adres aan de Tweede Kamer verzonden met het dringend verzoek om het voorloopig met Frank rijk gesloten handelsverdrag niet goed te keureu. Zij wijzen aan, dat hun fabricaat, tot dusver met fr. 1,20 belast, met fr. 2,80 meer belast zal worden per 100 kilo, zoodat zij een invoerrecht van 15 pCi.der waarde zullen te betalen hebben, een bedrag, waardoor zij niet langer met de Fransche fabrieken zullen kunnen mededingen. Sedert eenige jaren is de markt in Duitschland voor hen gesloten; ook die in Frankrijk zal het hierdoor worden. Toch wordt, alleen in een klein deel dezer provincie, de //veenkoloniën", in 19 fabrieken ongeveer 4 millioen heet. aardappelen ver bruikt en voor ongeveer millioen gulden aan aardappelmeel gefabriceerdwaarvan 3/5 naar België en door België naar Frankrijk verzonden wordt. Een merkwaardig feit heeft zich in de Residentie voorgedaan: een jong katholiek advokaat, mr. Diert, wordt door het bureau van consultatie toegevoegd, om gratis voor een prodeaan eeue actie tot echtscheiding te leiden. De katholieke advokaat weigert, op grond van zijn geloof, om zich deze toevoeging te laten welgevallen. Het bureau van consultatie klaagt den jongen advokaat alsnu aan bij den raad van toezicht en discipline uit de orde van advokaten, doch de raad van toezicht stelt den jongen advokaat in het gelijk, tengevolge waarvan het bureau van consultatie als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Hoe deze zaak nu verder loopen zal, ligt nog in het onzekere, doch belangrijk is ze in ieder geval. Als eerste bijdrage van de voordeelen, die de nieuwe drankwet voor den Staat zal opleveren, is te beschouwen een som van f 4000 aan verkochte zegels van 21 ets. voor de aanvragen om vergunning. De grootste liberaal van Nederland is van het tooneel verdwenen. Slechts weinige jaren geleden was zij de pronk der Nederlandsche handelsmarine, toen zij voor 't eerst vau Brouwershaven uit naar zee stevende met

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1