Binnenland. STATEN-GENERAAL. en 't aan de Brilsch North Borneo-Company geschonken. Na Jaines Brooke is nog een Europeesche avonturier op Borneo beland. Dit was de Oostenrijksche baron von Overbeck. Te zijnen opzichte heelt de Britsehe regeering gehandeld naar de letter van het tractaut van 1824; hij was geen Britseh noch Nederlaudsch onderdaan, dus de Engelsche regeering kon met hem niets aanvangen. Nadat Ovorbeok ook in Oostenrijk te vergeefs beproefd had een fortuin op te loopen met zijn souvereiu aan een kolonie te helpen, waarvan deze niets weten wilde, zoo om 't tractaat van 1824 als omdat Oostenrijk niet aan koloniën doet, heeft hij eindelijk zijn affaire verkocht aan den Engelschman Dent, wien 't gelukt is een Engelsche maatschappij tot stand te brengen, de meergenoemde North Borneo Company. Dat de Britsehe Regeeriüg van de annexatie op zich zelf niet afkeerig was, toen zij Overbeck afwees, en enkel naar een goede uitwendigen vorm zocht, dat blijkt uit het thaus aan die company verleend koninklijk charter. Zulk een charter is namelijk veel meer dan een patent; het is een stuk dat de Engelsche Regeering eventuëel zelf zal honoreeren, d. w. z. gebruiken ais een grond om zooveel van Borneo direct te annexeeren als het goedvindt. Dezer dagen is er veel over deze zaak ge praat in en buiten de Kamer. Wij vermoeden dat onze Regeering er niet meer van gezegd heeft dan zij kwijt wilde zijn en dit is haar niet kwalijk te nemen. De diplomatiek is niet iets waar open lijk over kan gesproken worden, 't licht kan daar doorgaans niet op schijnen. Wij weten dus ook niet of ons tractaat met Engeland over Soematra eu de kust van Guinea soms ook bij die Borneo-zaak betrokken is, maar we vermoeden dit wel. En ondanks 't geschrijf van sommige onzer groote bladen eu de vertoogen der Engelsche Regeeriug en van de officieuss Engelsche pers, houden wij het er voor, dat de charter-verleening aan de North Borneo Companyenkel iu uiterlijken vorm van een feitelijke inbezitneming van noord- en noord westelijk Borneo door Engeland verschilt: niet in 't wezen der zaak. Wat de Engelsche Regeering beweert van de uitsluitend commer- ciale doeleinden der compagnie, dit wordt weer sproken door het feit dat de compagnie reeds grof geschut, geweren en munitie uit de Britsehe rijksarsenalen krijgt heeft gekocht zoo het heet, doch dat zal wel 't zelfde zijn. De afge keurde Engelsche houwitsers zijn nogopperbest om inlandsche dorpen en bentings te bombardeeren. De nieuwe zoogenoemde handels-compagnie zal dus vooreerst Borneo ten Noorden van de bergen gaan exploiteeren, zij zal dit doen goed schiks of kwaadschiks zooals dat uitkomt en zooals dit in koloniën altoos gaat. Na eenige jaren als do tegenwoordige opzichters en aan deelhouders binnen zijn eu inmiddels de zaak zulk een uitbreiding heeft erlangd ot zoo ver wikkeld is, dat er ernstige moeilijkheden voor komen, die veel geld kosten, dan zal de com pagnie springen en Groot-Brittannië zal de zaak overnemen, en in plaats van een resident een gouverneur naar Borneo zenden; Het is nu de vraag maar of en welk belang wij daarbij hebben. Een herhaling van wat wij in 1873 op Noordwest-Soematra gedaan hebben, teen daar wildvreemden wilden inkruipen, dat zou al te dwaas zijn. Aan een uitbreiding onzer bezittingen op Borneo is niet te denken. Wij zitten nu eenmaal op de Z.-West- en Z.-Oostkust en daardoor kunnen wij er be zwaarlijk van daan, doch we kunnen gerust nog een paar eeuwen ons beijveren om van 't geen we daar hebben partij te trekken voor de wereld daar voor ons te klein zal worden. Als de Engelschen nu ten aanzien van het Noor delijk deel des eilands aan gene zijde der bergen, maar 't zelfde denken, dan kunnen we daar nog heel lang als goede buren naast elka&r blijven wonen. We kunnen ditinZuid- Amerika, waarom zou het op Borneo niet gaan't Zal alleen aan Engeland liggen als 't niet goed gaat, wij zullen 't Engeland niet moeilijk maken. ZIEBIKZEE, 13 December 18 8 L. Andermaal heeft een oeverafschuiving plaat9 gehad aan 3den Nieuwen Neuzen-pohler bij den Brakman; ongeveer 5500 M2. groud is in de YVester-Schelde verdwenen. De heer J. Tollenaar te Ter Neuzen is voor f 24790 aannemer geworden van liet uitvoeren van verdedigings werken aan den oever van den Eendrachts-poldcr. Volgens de G. Ct. heeft de bark //Augustina", bij haar stranding aan d. n zeedijk te Borssele, een schade van f 6000 veroorzaakt. De gemeenteraad van Middelburg heeft, op voorstel van den schuttersraad, een bedrag van f 500 beschikbaar ges'.cld om in dit en het volgend jaar kapotjassen aan te schaffen voor de manschappen, belast met het brandpiket. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Bool heeft voorgesteld de verkiezing wegens het niet raederekenen der stembriefjes van Betranchement ongeldig te verklaren en den Minister overlegging te vragen der 16 stembriefjes, opdat de commissie nadere voorstellen zoude kunnen doen. Donderdag-morgen discussie over dat voorstel. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning kwijt schelding verleend van de nog onvervulde cellulaire gevangenisstraf van zes maanden, waartoe de dienstbode J. A. v. D. door het hof te 's Hage werd veroordeeld ter zake van poging tot moord te Leiden, op haar verleider gepleegd. Uit Atjeh wordt aan den Java-Bode vau 19 October geschreven //De gouverneur van Atjeh en Onderliooriglieden heeft tengevolge der vijandelijkheden in de laatste maanden te Samalangan plaats gehad, besloten den radja toekoe Tjihik Moeda Boegis te straffen. //Morgen vertrekken van bier de oorlogsstoomers //Madura" en //Benkoelen", benevens de //Valk", van de Gouvernements-marine, met bevel den koewala van Samalangan te sluiten en de vischvangst te beletten. //Genoemde stoomers worden nog door twee kruis- booten gevolgd." De korte zin der lange redenen, die verleden week in de Tweede Kamer gehoord zijn, komt ons voor geen andere dan deze te zijn, dat we al meer eu meer naar den lijd toegaan dat onze staatspartijen zich zullen opgelost hebben in tweeliberaal en cle- ricaal. Beeds nu is die oplossing een eind ver gevorderd. Beeds ontmoeten mannen, die anders door hun res pectieve overtuigingen zoo ver van elkaar staan als Borne van Dordt, elkaar als zij elk op zijn wijs, den godsdienst en allerlei kerkelijke meeningen en leer stellingen te berde brengen om de liberalen te bestrijden. Vermakelijk zou het zijn zoo het niet zoo treurig was om zoo eens na te gaan hoe de meeste sprekers bij de iuterpellatie-van Houten en de motie- Gremers over de eeds-kwestie, niet over die vraag, maar over atheïsme, geloof, ongeloof enz. doordraafden, zoodat er geen houden aan was. En tocli had de heer van Houten de vraag zoo zuiver en eenvoudig mogelijk gesteld, had de heer Cremers met zijn motie de koe bij de horens gepakt en had de heer Borgesius na het constateeren van de afdwalingen de redeneering weder op 't rechte punt gebracht. Men bleef redeneeren in 's blaue hineinspijkers zoeken op laag water, belijdenis van zijn geloof afleggen, kortom babbelen en nog eens babbelen, als ware men op een lidmaten-catechisatie eu niet iu een der hoogste collegies des Lands onder de keur van Neêrlauds intelligente mannen. Domperige slaapmutsen eer dan blinkende goden. En toch is de zaak zoo eenvoudig en de vraag niet anders dan deze: moet men om in 't genot van alle burgerschapsrechten te zijn, lid wezen van eetiig kerkgenootschep? Neen, zegt de Grondwet. Ja, zeggen zij die grondwet eu speciale wetten op hun manier verklaren. Eu daarover blijft men dagen lang redeneeren. Het vraagstuk is moeielijk, zegt men van alle kanten. Dat schijnt slechts een advokaten-phrase. Advokaten krabben zich bij alle vragen achter het oor, evenals dokters bij alle patiënten de schouders ophalen. Wij zien niet in, dat de vraag zoo moeielijk is; ingewikkeld is zij natuurlijk als men haar zoo inbakert in windselen van allerlei vromerige babbe larij, als we dezer dagen hebben kunnen hooren; anders is zij zoo ingewikkeld niet. Hoe naar en onlogisch al het gepraat over die eedzwererij eigenlijk was, voelden de praters zelf wel van daar dat zij schier zonder uitzondering lieten doorschemeren of ronduit verklaarden, dat zij al dat eedzweren voor iets van weinig waarde houden eu 't als het niet bestond niet zouden invoeren. En toch volhouden, als hing de wereld er van af. Neen, maar 't is de eerste gelegenheid om' de neuzen te tellen op het dilemna: clericaal of liberaal, en dus dienen de schroeven aangezet, zoo krap als 't kan. Daarom afgoderij met de letter der wet na den geest er uit ontkend te hebben art. 83, 't is of het een heilig artikel is. Maar dezelfde mannen, die nu als uiterste verschansing art. 83 beschouwen moet men hooren over art. 194! en over de school wet en over de scherpe resolutie Benoemingen, Besluiten, enz. Tot directeur der gemeentel, gasfabriek te Leeuwarden is benoemd de heer J. C. W. de Boude, te Bonn, met het lot tegen den heer Kenens te Gouda, die bij de stemming ook 10 stemmen had bekomen evenals de nu benoemde. De heer C. van der Hooft te Ter Neuzen is voor f 4710, zijnde f 1560 beneden de raming, aannemer geworden van het driejarig onderhoud der Bijks-water- leidingen bewesten en benoorden van het kanaal van Ter Neuzen. Benoemd tot comm. der posterijen 4e kl. de sur numerair P. de Boock. Landbouw. Op de Landbouw-Sociteit te Noordgouwe is besloten tot het in het leven roepen van een onderlinge vee- assurantie-maat8chnppij. Thans wordt het een en ander vernomen aangaande eenige nieuwe aardappelsoorten, met welke in deu afgeloopen zomer proeven zijn genomen. De heer O. W. lleinders, voorzitter van de 9e afd. der Eriesche Maatschappij van Landbouw, heeft te Ureterp verbouwd 8 monsters aardappelen, die hij had ontvangen vun 's Bijks Landbouwschool te Wage- ningen. Alle monsters werden gepoot den 25 April, en gerooid den 17 September, en verbouwd op gelijken grond (zand met een weinig leem). De uitkomst was deze: Paarsche nieuwe, 5 poters, gaven 1,9 kilo opbrengst; Prolific, 5 poters, 4,6 kilo; zeer vroege rozen, 8 poters, 9,8 kiloAbbey, 5 poters, 7,6 kilo Champion, 5 poters, 18 kilo, Bichters imperator, 12 poters, 15,7 kilo; Amerikaansche rozen, 4 poters, 20,6 kilo; Zwickauer, 40 kuollige, 4 poters, 9,8 kilo. In Drente zullen op groote schaal proeven genomen worden met de soort aardappelen, genaamd //Sneeuw klokjes", die alle tot dusver bekende soorten zoowel in kwaliteit als in opbrengst moeten overtreffen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Zurich is den 9 December overleden de beroemde professor Cerlmaun, de stichter van de Graphische Statica. Zijn werk over deze wetenschap beleefde verschillende uitgaven en werd in het Fransch en het Italiaansch vertaald. Omtrent de drie nieuw gekozen leden der Académie- fraiujaise vermeldt men de volgende bijzonderheden Sully Prudhomme, gekozen in plaats van Duvergier de Hituratnie, is zijn dichterlijke loopbaan begonnen met" zijn Stances et Poémesdie een groot succes hadden. Zijn latere gedichtenLes destins, les mines tendresses en Justice maakten minder opgang. Prudhomme is 42 jaar oud en alzoo de jongste der leden. Victor Cherbuiier de opvolger vau Dufaure is 53 jaar oud; hij is van Zwitserschen oorsprong en pas sedert een jaar Franschman, niet door naturalisatie, maar door dat hij de burgerrechten, die eertijds zijn familie, door de herroeping van het Edict vau Nantes uit Frankrijk verdreven, bezat, heeft teruggeëischt. De Revue des deux Mondes publiceerde verschillende zijner romans, in den geest der werken van G. Sand geschreven, o. a. Ie Comte Kostia, le Prince VilalePanle Merè le roman d'une honnête femme etc. Ook aan de Temps werkte hij als letterkundig criiicus mede. Twee drama's, uit romaus van zijne hand getrokken, werden opgevoerd: namelijk Samuel Brahl en l'Aventure de Ladislas Bolski. Victor Cherbuliez heeft slechts langzaam reputatie als schrijver gekregen, omdat hij de goed keuring der ontwikkelden verkoos boven de toejuiching der menigte. Hij is een zeer levendig causeur. Pasteur eindelijk, die den zetel inneemt van Em. Littré, is de meest bekende van het gekozen drietal. Ziju wetenschappelijke werken zijn iu geheel Europa vermaard.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2