Te 's Gravenhage is overleden de heer dr. W. H. Idzerda, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor liet district Sueek. De overledene was sedert 1862 lid der Kamer voor Sueek, na van 1858 tot 1865 Leeuwarden vertegenwoordigd te hebben. Er heeft te Leiden een eigenaardige inbraak plaats gehad. Tusschen twee personen bestond vroeger een liefdesgeschiedenis, waarbij natuurlijk cadeaux werden gegeven. Niet steeds echter is de liefde bestendig van duur. Het engagement gaat af. De eene partij wil de geschenken terug hebben; de andere wil ze niet terug geven. Daardoor wordt op de gedachte gekomen om ze dan maar terug te nemen, waartoe de Sint-Nicolaas-avond wordt uitgekozen. De woning van de voormalige beminde wordt opgezocht, terwijl deze zelve niet thuis is, maar toch hare kamer gesloten heeft. Het verbreken van twee sloten, één op de trap en één van de woonkamer, is geen onoverkomelijke hinderpaal. Het mahoniehouten naaikistje is daarna gemakkelijk mee te nemen en weldra is de buurt er vol van, dat er een diefstal heeft plaats gehad. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft, met ingang van 1 Januari 1882, be noemd tot directeur van een der Rijks-telegraaf kantoren den telegrafist der 2e kl. A. Luteyn. Bij beschikking van den Min. van Waterstaat enz. i9 o. a. bepaald dat de surnumerair J. Waale jr. zijn functie zal uitoefenen ten postkantore te Zierikzee; de surnumerair H. B. Graswinckel te Amersfoort; de comm. 2e kl. P. J. Freudenberg te Nijmegen; M. C. Hennequin en J. Fok en de surnumerair P. de Roock op 't spoorwegpostkantoor No. 2. Met ingang van 15 Dec. wordt de ingenieur van den waterstaat 3e kl. N. A. M. van den Tlioorn tot 1 Mei a.9. geplaats aan het bureau van den al- gemeenen dienst van den hoofdinspecteur van den waterstaat en zal hij na 1 Mei a.s. dienst doen als arrondissements-ingenieur iu het 11e distr., stand plaats Goes. De hoeren Montijn te Luik en van Deinse te Vlissingen, adjunct-ingenieurs bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, zullen met 1 Jan. a.s. onderling, van staudplaats verwisselen. Door Z. M. zijn benoemd tot 2e luit.-kwartiermeester bij het 6e reg. infanterie de sergeant 0. E. Chivat van het 3e reg. en bij het 4e reg. da sergeant W. F. de Yulder van Noorden van het 3e reg. De Minister van Waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Maart 1882 te '9 Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaat9 hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den Rijkstelegraaf (Zie de St.-Ct. dd. 7 Dec. No. 288). Knust, Wetenschap en Letteren. Professor Buys Ballot vestigt de aandacht op de plannen voor de deelneming vau Nederland aan de groote internationale pool-expedilie, die onlangs zijn ontworpen. Zoo men weet is van de Regeering een subsidie van f 30000 voor deze zaak gevraagd, waarbij echter verondersteld is, dat heb volk zelf ook zijn belangstelling zou toonen, van welke le blijken belangstelling het besluit der wetgevende macht wel zal afhankelijk gemaakt worden. Nu heeft de heer Buys Ballot wel reeds van vele zijden be langstelling ondervonden, in den vorm van bijdragen, voorschotten enz., doch niet genoeg om met vertrouwen het slagen der ontwerpen te kunnen verwachten. Hij noodigt daarom op nieuw alle belangstellenden uit tot het zenden of toezeggen yau grootere of kleinere bijdragen. Elke gift, hoe gering ook, kan dienen. Vier voorstellingen van Sara Bernhardt te Odessa en twee te Kief hebben, behalve een menigte scheld woorden van het hoog en laag straatgepeupel, op gebracht de som van 87513 frs. Ter eere der nagedachtenis van prof. Bluntschli zal een „Bluntschli-Siiftung" worden opgericht, die prijsvragen zal uitschrijven op het gebied van al gemeen staats- en volksrecht. Holtzendorff, Schulze, Orelli en Rivière maken het voorloopig comité uit. Het Cremers-monument, geplaatst bij de waterpartij in de Sckeveningsche boschjes, is thans voltooid. Het bestaat uit een groote bank, geflankeerd door twee kleinere, alle drie in halven cirkelvorm en koepelsge- wijze ingericht. De groote bank heeft 5 pilaren, uit rooden- en hardsteen opgetrokken, ongeveer 4 M. hoog. Drie hardsteenen trappen leiden naar de hoofdbank, waarvan de zitplaats, evenals die der twee andere, van ijzeren staven is. De vloer is belegd met verschillende tegels. De twee hoofdpilasters zijn gedekt met een gesloten vaa9 met fakkel. Met vergulde letters staat op de hoofdpilaren //Gewijd aan J. J. Cremer", op de andere pilaren staat: „1827-1880". Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Het garnizoen van Berlijn - beslaat op dit oogeu- blik uit 18204, dat van Metz uit 10793 man. Krupp, de kanonnenkoning, heeft sedert 1873 aan de beschaafde wereld 10000 kanonnen geleverd. Thans heeft hij onderhanden 15 batterijen en 108 stukken veldgeschut voor Brazilië en 400 kanonnen voor Roemenië. De bekende specialiteit Philippart is Kiaus te Londen directeur van een maatschappij tot aanleg van elec- trische tramways. De politie weet nog niets naders omtrent den lijkenroof te Dunecht (Aberdeenshire). Zaterdag werd een werkman gearresteerd, op wien vermoeden rustte, maar hij werd later weer op vrije voeten gesteld. Inmiddels kwam een niet minder stoute diefstal van diamanten de aandacht van het Engelsch publiek vragen. Eergistermorgen gingen lord en lady Trevor, eigenaars van een der fraaiste kasteelen van North Wales (Brynkwalt dicht bij Chirk) als gewoonlijk naar de kerk. De kamenier ging te 12 uren naar de kamer vai lady Trevor en vond die van binnen gesloten. Zij dacht eerst, dat haar meesteres terug was, maar toen het bleek, dat dit niet zoo was, braken de bedienden de deur open. Het bleek nu, dat een deel van de juweelen van lady Trevor verdwenen was, o. a. een kostbare halsketting, diaraauten oorbellen met paarlen, een diamanten broche, twee takjes van diamanten, een dito haarspeld, een aantal kostbare ringeu, armbanden, een oud horloge van groote waarde, oen ketting van amethysten met braceletten en oorbellen. Men schat de waarde van het geroofde op 80,000 pd. st. De dieven ontkwamen door middel van een touw, dat uit het raam hing. De ex-keizerin Eugénie, of, zooals zij zich noemt, de gravin De Pierrefouds, heeft door deu val, dien zij in haar eigen huis in Hydepark deed, nog al geleden. Koningin Victoria laat dagelijks naar haar vragen en zal haar de volgende week een bezoek, brengen. In middels wordt Eugénies landgoed te Famborough in orde gemankt. Mén zegt, dat wel 100,000 p. st. zal worden besteed oiu> de noodige veranderingen le maken. In Natal wenscht men algemeen, dat sir Evelyn Wood tot gouverneur zal worden benoemd. Wood staat zeer gunstig aangeschreven bij de Hollanders in Zuid-Afrika. Met het oog op het aftreden van Hof- meyer als Minister van de Kaap betreurt de Daily News het, dat in die kolonie een zoogenaamde „Afri- kaander bond" wortel heeft geschoten en dat een aan tal Hollaiidsche kolonisten tegenover de Engelschen hun nationaliteit in Zuid-Afrika willen doen dominee- ren. President Brand van den Vrijstrant echter doet niet mede aan die bewegiug. Bij een poging tot aanhouding van een slaven schip op de kust van Zanzibar is de komraandant van het Engelsche oorlogsschip „Londen" met drie zijner manschappen gesneuveld. Het slavenschip, dat onder Fransche vlag voer, is ontkomen. De universiteit te Berlijn telt dit jaar een aantal studenten, dat zij tot dusverre nog nooit had bereikt. Vierduizend tweehonderd een en twintig studenten hebben zicli doen inschrijven en rekent men er dan nog bij hen die niet ingeschreven zijn maar niettemin de lessen volgen, dan kan men het cijfer gerust op vijfduizend stellen. Een groote internationale wedstrijd op schaatsen zal, tenminste als er ijs is, den 14, 15 en 16 Januari in Weenen worden gehouden. Alle schaatsenrijders uit noordelijk Europa en Amerika kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen en het aantal dat daarvoor iu- geschreven heeft, is reeds zeer aanzienlijk. Voor den wedstrijd zijn reeds verschillende prachtige prijzen aangekocht. Üe Keizer van Duilschlaud ontving dezer dagen een briefje van een eenvoudig werkman, die zijn belasting te hoog vond, dat volgenderwijze luidde: Hooggeachte monarchIk moet alle drie maanden zooveel belasting betalen en voornamelijk valt mij de huur en inkomsten-belasting zeer zwaar. Het is mij niet meer mogelijk mijn verplichtingen na te komen en ik verzoek daarom dringend mij voorloopig van de belasting te ontslaan of die te vermindereu. Bij uw groot inkomen zal het toch niet op een paar grosschen aankomen. Men spreekt over eene nieuwe stoomvaartverbinding tusschen Europa en Amerika, waarbij de tocht over den Oceaan slecht9 ij f dagen zou duren. Men zou. schepen gebruiken zonder masten, waarvan het dek gewelfd zal zijn, voorzien van hulpsohroeven, die dienst kunnen doen als de hoofdschroef breekt. Het huwelijk van Prins Leopold, Hertog van Albany, met de Prinses van Waldeck-Pyrmont zal waarschijnlijk in den loop der maand Maart op het kasteel van Windsor worden voltrokken. Aan den onderzeeschen tunnel ter verbinding van Engeland met Frankrijk wordt voortdurend druk ge werkt. Men denkt binnen enkele maanden zoover met de doorgraving gevorderd te zijn, dat men alsdan een tiende gedeelte van den weg, die in het geheel 32 kilometers lang zal zijn, doorgegraven zal hebben. Als de verdere werkzaamheden in dezelfde verhouding vorderen, denkt men dat de Engelsche werklieden aan de eene en de Fransche aan de andere zijde elkaar na verloop van vijf jaar in den tunnel de hand kunnen reiken. Rekent men dan nog vijf jaar voor het virbreden van den tunnel en het leggen der rails, dan zal na tien jaren de onderzeesche spoorweg tusschen beide landen geheel gereed zijn. In Juni overleed te Montevideo een vreemdeling in een hotel. Onder de zaken door deu vreemdeling nagelalen, behoorde ook eeu oude reiszak, welken de hotelhouder naar den consul van Frankrijk liet brengen, daar de overledene gezegd had dat hij Franschman was. Toen men den reiszak opende, bemerkte men dat er voor een waarde van drie millioen aan goud en bankpapier in was. De man was echter nooit iets anders geweest dan kok in een hotel. Guiteau heeft nu van 't eindeloos ondervragen der rechters genoeg; hij bedankt er voor om nog meer te antwoorden, maar verzoekt verschoond te blijven van de verdenking dat hij gek zou wezen. „De jury kan nu toch wel weten zegt hij dat ik slechts een werktuig der Voorzienigheid beu geweest. En nooit heeft de Voorzienigheid krank zinnigen voor haar werktuig uitgekozen, 't Bewijs dat ik onder Hare hoede sta, vindt ge overigens in 't feit dat reeds tweemaal de kogels der moordenaars van mij afgewend zijn." „Ge verwacht natuurlijk opgehangen te worden", sprak de rechter. „Op die vraag zal ik u 't autwoord schuldig blijven", antwoordde Guiteau. De rechter haalde daarop een godsdienstig werk voor den dag, dat Guiteau geschreven heeft. „Dat is een boek uit hoogere ingeving gesproten", sprak de laatste; „vijf jaren lang heb ik er aan ge werkt." „Zoo", antwoordde de rechter, „dat is vreerad ik vind verschillende deelen van uw boek reeds in een veel ouder werk The Berean Guiteau kwam heftig op tegen deze verdenking van letterdieverij. KÜNSTNIEl) WS. De lieer Bouwman, directeur van de kapel van de Stnfmuziek vnti het 3e Regiment (afd. Strijkrauziek) schijnt niet ontmoedigd door de betrekkelijk geringe deelneming, die zijne voorgenomen drie winterconcerten hier hebben opgeleverd. Hij stelt zich iiu voor, in Januari e. k. een concert te geven, zoo ten minste de inteekening zal blijken voldoende te zijn. Iuteekenlijsten zullen in lijds bij de boekhandelaars Lakenman en de'Mooij Ier teekening liggen, en bevelen wij die ten zeerste aan, gedachtig aan het genoegen dat die concerten in den afgeloopen winter hebben opgeleverd. Kerk- en Schoolnieuws. Tot de commissie voor het opmaken eener voor dracht voor de benoeming van een kerkelijk professor aan de Universiteit te Leiden behoort o. a. d9. C. F. Zeeman te Zonnemaire. Te Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arendskerke, is een bijzondere school der Chr. Afgescheidenen. Aan het hoofd daarvan staat 9edert ongeveer 23 jaar de heer H., vroeger hoofd der openbare school aldaar. Dezer dagen nu heeft de man aanzegging gekregen tegen Februari naar eeu andere betrekking om te zien toradat hij in zake een of ander leerstuk, de kerk be- reffeude, een ander gevoelen durfde te hebben dan de domiué. Uit Bergen op Zoom is bij de Tweede Kamer eeu adres ingezonden, voorzien van 54 handteekeningen van hoofden van huisgezinnen, tot ondersteuning van een voorstel uan den Min. van Biniieul. Zaken tot het vestigeu van een Rijks-hoogere burgerschool met driejarigen cursus aldaar.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2