ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- semeiit Zierikzee. 1881. No. 98. Woensdag 7 December. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,~ Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, <le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENUïAA ZIER IK ZEE, 6 December I 8 8 L. Bij gelegenheid eeuer inspectie van de d.d. schutterij alhier, Zondag le 12 ure op het lluvenplein gehouden, werd door den heer kommaudaut uir. J. M. I. Moens, aan drie leden van het corps 't eereteeken voor laug- durigen sehuttei lijken dienst uitgereikt en wel aan den len luitenant rar. J. C. v. d. Lek de Clercq en de onderofficieren bij de muziek J. Legemaat en J. Karre- man. De troep defileerde voor de gedecoreerden en deed daarna nog een wandeling door de stad. Op nieuw gaf de schutterij blijk van goede geoefend heid en flinke aanvoering van officieren eu kader. Met recht raag gezegd worden dat onze schutterij in dit opzicht wel onder de beste van het land mag ge rekend worden, zelfs grootere gemeenten niet uitge zonderd. De verkiezing van den heer Bool in het hoofd district Middelburg zal niet zonder obstructie doorgaan. Daar heeft zich namelijk de bijzonderheid voorgedaan, dat de bus van het onderkiesdistrict Retranchement, bevattende 16 briefjes, ter zijde gezet is, daar die briefjes toch van onwaarde waren, als zijnde 9lechts van één stempel voorzien, en wel dat van Sluis. Nu zijn te Retranchement 19 kiezers. De 16 uitgebrachte stemmen zouden klaarblijkelijk van invloed op den uitslag der verkiezing hebben kunnen zijn, als zij geldig geweest waren. Dit waren zij nu zeker niet, raanr nu schrijft de Kieswet in art. 62 voor//Het bureau van stemopneming beslist over de waaide van het briefje, welk9 geldigheid wordt betwijfeld, terstond nadat het is geopend. De voorzitter maakt de redenen van twijfel en de beslissing onmiddellijk bekend". De briefjes moeten dus vooraf geopend» worden eer zij kunnen worden afgekeurd, zoo daartoe termen bestaan, en daar dit met de 16 briefjes niet zoo i9 geschied, zal dit aanleiding tot aanmerking kunnen geven. Nu kan de Kamer toch de verkiezing wel goedkeuren er i9 wel meer met de bepalingen der kieswet geschip perd, en dit is wel niet te vermijden daar de wet onmogelijk in alle gevallen kan vooizien en er dus gevallen kunnen voorkomen dat liet stembureau in den geest der wet uitspraak moet doen. In den geest der wet zal het in 't onderwerpelijke geval zeker zijn dat die half gestempelde briefjes niet meetellen: 't strijdt enkel met de letter der wet dat het stembureau zich niet door eigen inzage van de briefjes heeft vergewist dat zij werkelijk maar cén stempel droegen. Uit het groote getal stemmen dat de heer Hooft heeft verkregen (968), kon men nu alweder zien hoe gedwee de clericale kiezers de ontvangen aanwijzing volgen. Een in 'l district totaal onbekend man wordt der schare genoemd en met een ontzagwekkende kracht trekt de schare blindelings ter stembus om den op gegeven naam er in te steken. Men schrijft uit Vli9singenOp een vierkante ijzeren bak gesjord, zag men hier heden een in twee stukken gedeelde sleepboot, bestemd voor de haven werken te Batavia, vervoeren. Die boot, gebouwd op de werf der Kohinkl. Maatschappij //De Schelde" voor rekening van het Dep. van Koloniën, is eerst geheel gereed geweest en heeft zelfs een officieelen proeftocht gedaan en zal nu in 2 deelen met de stoomschepen //Zuid-Holland" en //Zeeland" naar Indië overgebracht worden. De beide stukken 9taan als compleet schip op de ijzeren bak of ketelpout, stevig getuit eu vastgesjord ruim een voet boven het water. Wanneer de vereischte gelden door de Slaten-Gene- raal worden toegestaan; zal spoedig worden aangevangen met de inrichting van het arsenaal te Veere tot een werkhuis voor bedelaars en kan de nieuwe inrichting tegen Juli 1882 gereed zijn om in gebruik te worden genomen. Tol lid van den Gemeenteraad.'van Sluis is gekozen de heer J. M. de Graaff, enndidaat-notaris. Eenige dagen geleden is in een dor groote bladen een klein stukje verzeild geraakt, waarin over de mee- krapculiuur werd gesproken en met een kortheid, die erg optimistisch was, een nieuwe schoone toekomst voor de meekrap werd aangekondigd. Zoo het heette houdt de alizarine geen stand, zijn de meestoven weer aan het werk en ontvangen de telers weer loonende prijzen. Het balletje schijnt uit Flakkee te zijn op geworpen. Terstond daarop echter werd de geopende luisterrijke verwachting weer eenigszins getemperd door een be richt in de N. Rott. Öt. door een paar specialiteiten uit den meekrap-handel ingezonden. Wij voor ons gelooven dat de meekrapverf door de alizarine nooit geheel is verdrongen geweest, maar ook dat zij zich niet meer zoo zal herstellen dat de gouden dagen van voorheen terugkeeren. Wel zal ook voortaan jaarlijks eenige nieuwe meekrap in den handel kunnen gebracht worden eu dus een beperkte teelt loonend kunnen zijn maar de Lijd dat b.v. in Schou- wen-Duiveland meer dan 20 stoven druk werk hadden en bovendien nog een paar garancinefabrieken in Zeeland werkten, die tijd vreezen we dat niet meer terug zal keere.ii. Men dient ook in aanmerking te nemen dat niet enkel de concurrentie van de kunstmatige verven, de meekrapteelt genekt heeft, maar dat een schromelijk groote overproductie daaraan ook veel deel heeft gehad. Toen de aniline- en nlizarineverven opgang gingen maken, was ook juist die overproductie ten top ge stegen. Toen kreeg de kunstverf al de schuld, maar hoeveel duizenden en tienduizenden vaten er toen te veel in voorraad waren ook zonder de concurrentie der: kunstverf dat is eerst later uit de cijfers gebleken. Ofschoon er toch al onderscheidene jaren achtereen schier geen kiemen meer gezet zijn, werden toch jaarlijks verscheidene duizeude vaten door de verve rijen geconsumeerd en nu nog is de voorraad niet uitgeput. Voor de meekrap zal wel nog lang een plaatsje in den landbouw overblijvenmaar als dergelijke berichtjes als 't bovenstaande weer eens een productie van 't artikel op zulke een groote schaal tvla voor een dozijn jaren mochten uitlokken, dan zou er op nieuw een noodlottige crisis komen. De heer J. L. Nier9lra9z, sedert bijna 22 jaar ge meente-secretaris van Rotterdam, is Vrijdag j.l. onver wacht aan een beroerte overleden, in den ouderdom van 59 jaar. De heer Hendrik Muller Sz. heeft zijn ontslag genomen ais Commissaris der Ned. Handelmaatschappij te Rotterdam. Het N. v. d'. Dag houdt, na de tegenspraak van het Vad., zijn bericht omtrent de krankzinnigheid van den veroordeelde W. M. de Jongh slaande. Er is, zeer zeker, een andere dan de Haagsche de Jong naar een krankzinnigengesticht vervoerd, en wel naar Ros malen, maar dit neemt niet weg, dat wat gemeld is omtrent den geestestoestand vau W. M. Je Jongh juist is en blijft. Dit wordt ook bevestigd door de Leeuwarder Cé. De voor eenigen tijd op initiatief van wijlen den heer Martin Coster, consul-generaal van Nederland te Parijs, in die wereldstad gestichte Nederlandsche ver- eeniging, neemt voortdurend in bloei toe. Zij lelt de heeren van Lier, consul te Parijs, en baron van Zuylen van Nyevelt, gezant van Nederland aldaar, ouder haar voorstanders en is voor de te Parijs verblijf houdende landgenooten van veel belang. Door particulieren zal te Amsterdam in liet nieuwe kwartier tusschcn de Stadhouders-kade en de Gerard Boustraat een overdektegroentenmarkt worden gebouwd. In het district Zutfen zal de kandidaat der liberalen hoogstwaarschijnlijk zijn baron van Heeckeren van Keil, oud-Minister. Vrijdag 9 dezer herdenkt de griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. tnr. N. de Gijselaar, zijn veertigjarige ambtsvervulling bij dat rechts-collegie. Benoemingen, Besluiten, enz. Ged. Staten van Zeeland hebben bij den provin cialen waterstaat benoemd tot opzichters le klasse J. Mulder te Zaandam P. W. Walt man te Vlissingen L. R. Plasschaert te Maassluis en J. Dormaar te Wesl- kapelle; tot opzichters 2e klasse M. Eijke te Kloo9ter- zande; T. Siurm te Ter-Neuzen en L. M. van der Made te Hellevoetsluis. Met ingang van 16 Januari a.s. is de directeur van het postkantoor te Meppel G. v. d. Vliet, be noemd tot directeur van het postkantoor te 's Bosch. Door den Min. van Waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 Januari a.s. als arrondissements-inge- nieur o. a. zal dienstdoen in het 4e district, stand plaats Zwolle, den ingenieur 2e kl. D. N. Labrijn. Kunst, Wetenschap en letteren. Voor de drie plaatsen in de //Académie frar.?aise" waarvoor de verkiezing overmorgen moet plaats hebben zijn 9 kandidaten, n.l. Cherbuliez, De Mazade, De Bornier, Paul Janet, Sully-Prudhomme, Coppée, Ma nuel, Maquet en Pasteur. Albert Wolff dringt in de Figaro er op aan dat de //Prix de Rome" zal worden opgeheven. Hij meent dat de bekroonde leerlingen van het conservatoire vrij moeten zijn in de keuze van hun verblijf en dat Italië thans niet meer voor de kunst, althans niet meer voor de muziek is, wal het roeger was. üe heeren C. Vosmaer en W. Kloos zullen de uitgave bezorgen van de nagelaten gedichten van den jongen dichter Jacques Perk, onlangs, zoo jong nog, aan zijn ouders en de kunst ontvallen. Te Groningen is op 73jarigen leeftijd overleden dr. W. Gleun9 Jr., oud-schoolopziener en arrondissements ijker en bekeud als bekwaam wiskundige en beoefe naar der sterrenkunde. Adelina Patta heeft met den Amerikaan Abbey, denzelfde, die Sarah Bernhardt, engageerde, een con tract gesloten voor 30 concerten; zij zal voor elk 25,000 frs. krijgen, behalve reis- en verblijfkosten. Wat de bruto-ontvangst meer bedraagt dan 35,000 frs. zal worden verdeeld tusschen de zangeres en Abbey. De vier concerten, die Patti te New-York reeds gaf, brachten haar 115,000 frs. op. 5000 Babylonische tabletten, door Rassam ontdekt te Abu-Habba (Sippara), de meeste in goeden 9taat, zijn op weg naar het Britsch Museurn.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1