ZIKItlkZÜI SCIii: ('01 KAM. voor het arronis- sement Zieritaee. 1881. No. 95. Zaterdag 3 December. 84ste jaargang'. NIEUWS- en ADVEB.TENTIB-BLAD Feuilleton. Binnenland. De/.e Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 1,- Afzouderlijke no miners 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTI ËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1 5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IE. LAKfiNMAN. ZIERIKZEE, 2 December 188 1. De uitslag der verkiezing voor een lid in den ge- meenterand is als volgt: Er zijn uitgebracht 114 stemmen, daarvan verkreeg de lieer M. C. de Crane er 89, de heeren Mr. J. C. v. d. Lèk de Clercq 6, 1). Q,. Mulock Houwer 4 en J. Borghstein 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer M. C. de Crane, kandidaat der //Liberale Kiesvereeniging". Te Middelburg is tot lid der Tweede Kamer ge kozen, ter vervulling de vacature-de Jonge de heer IJ. Bool te Leiden. Hij bekwam 989 stemmen, de lieer 't Hooft 968. Naar we vernemen is door het O. M. bij het Gerechts- hof te 's Gravenhage tegen C. T., van Zierikzee, be- beschuldigd van brandstichting in zijn huis, geëischt een tuchthuisstraf van vijf jaren. Het wrak van het op de Zeehondenplaat gestrande j schip //Janthine^ is in publieke veiling gekocht door 1 schipper J. van de Kloosler te Burghsluis. Men haalt j er nog steeds natte boekweit uit en denkt dat er kans bestaat het 9chip af te brengen. i Ofschoon niet zonder bezwaar heeft Vlissingen andermaal verlenging gekregen om nog gemaalbelas ting te blijven heffen tot stijving der zwakke gemeente middelen. Ook aan Edam, Purmerend, Hoorn en Alkmaar werd de uitzondering nog toegestaan. Volgens de Staatscourant zal met 1 Mei a.s. het 2e bataljon van 't 3e reg. infanterie van Bergen op Zoom naar Middelburg verlegd worden en het 5e bat. van Middelburg naar Bergen op Zoom. Door de nagelaten betrekkingen van wijlen jhr. H. O. A. Ver-Huëll, zijn ten behoeve van hét Rijks archief aan de Regeering ten geschenke aangeboden verschillende rapporLeii en stukken, betreffende een zending door den erfstadhouder Prins Willem V aan de kapiteins ter zee Chr. A. Ver-Huëll en J. O. Vaillant in 1789 opgedragen om den actuëelen staat van (le defensie en van de militie in Nederlandse!» Iodic accuraat en punctueel op te nemen. Dinsdagnacht heeft te Rotterdam een treurig on geval plaats gehad. Bij een brand, welke te ongeveer halfdrie ure uitbrak op een bovenwoning in de Vondelstraat aldaar, zijn een man, zekere M. Van Kalkert, pakhuisknecht, en zijn twee kinderen, beuevens een kindje van een der buren, dat dien uacht uit kamer- raadschap aldaar was blijven slapen, door den rook gestikt. De vrouw is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De brand zelf was spoedig gebluscht. Te 's Gravenhage hebben zich de pokken vertoond. In een zelfde gezin, waar reeds onlangs een verdacht geval was voorgekomen, zijn nu drie personen door de ziekte aangetast. In het begin dezer week heeft de beroemde noord- pool-reiziger prof. Nordenskiöld te Amsterdam vertoefd en daar in gezelschap van dr. M. Snellen van Utrecht eenige merkwaardigheden bezocht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Win schoten wil bij haar zu9ter-colleges een beweging uitlokken om te trachten van de Regeering te verkrijgen dat de acte en stukken, die in faillissements-zaken moeten overgelegd worden, vrijgesteld worden van zegel en registratie-rechten, waaraan zij volgens de meening dier kamer onbillijkerwijs onderworpen zijn. Naar wij vernemen is du heer L. Groenevel it door Z. M. den Koning benoemd tot administrateur van het iview domein //Grunsfort". Vad. De N. Rott. Ct. behandelde gisteren den tegen woordige» toestand van ons muntwezen. Tot ons genoegen zien wij dat ook zij thans voor de vaststelling van den bimetallieken of dubbelen standaard is. Mis schien herinneren onze lezers zich nog, dat wij vóór eenige jaren, tijdens de destijds heerschende woede om hals over hoofd den gouden standaard in te voeren, steeds voor den dubbelen standaard ons verklaard hebben. Nu de lui, die destijds met die grocte operatie van de zoogenoemde oiitraunting van het zilver in Duitschland en elders, een slagje op het oog hadden, dat slagje hebben geslagen en men uit den roes weder in normalen toestand is teruggekeerd, gaat men alge meen inzien dat een enkelen gouden standaard een onding is in de praktijk zoolang er nog zilver in de wereld is, (gemunt of niet dat is 't zelfde, daar er tot waardebepaling van 't goud toch geen ander metaal geschikt is en ook altoos gebruikt wordt dan 't zilver), en nu wil men weer tot den dubbelen standaard terug keeren. Inderdaad is deze nog de beste en mees! practische grondslag, al kan men ook wijsgierig aantoonen dat de betrekkelijke waarde-verhouding tusschen goud en zilver aan fluctuatie onderhevig en dus niet absoluut vaststaande is. Vroeg of laat zullen de gouvernementen wel weer tot het biroetallisrae moeten komen, en wij achten den tijd niet verre meer dat het zoo zijn zal. De ziekte van den heer Idzerda, afgev. van Sneek in de Tweede Kamer, blijft nog ernstig en laat weinig hoop op herstel over. Naar men verneemt is ook de heer Mirandolle ernstig ongesteld en zou hij er aan denken zich geheel uit het pnrle.i entaire leven terug te trekken. Het College en het Sanatorium Holloway. TE VIRGINIA-WATER BIJ LONDEN. II. De drie kruisgebouwen, loopende van het noorden naar het zuiden, zijn ingedeeld als volgtdat aan het westelijk front bevat de kapel, 130 voet lang, 30 breed eu even zoo hoog, benevens een recreatiezaal van 100 voet lang bij een breedte en hoogte van 30 voet. Tusschen heide lokalen in ligt een breede doorrit, uitgebouwd ter hoogte van twee verdiepingen en ge leidend naar den hoven of westelijken vierhoek. Boven en aan beide zijden van dien doorrit bevinden zich een aantal vertrekken voor de hoofden der afdeelingen, namelijk vijf op iedere verdieping, benevens portiers- verblijven enzalles gemeenschap hebbende langs steenen trappen eu het geheel bekroond door een klokkentoren, wiens spits een hoogte bereikt van 130 voet boven den grond. Het kruisgebouw tusschen de beide vierhoeken bevat aan de eene zijde de eetzaal, lang 104, breed 30 en hoog 25 voet, eu aan de andere zijde de keuken, die 80 voet lang, 30 breed en 25 hoog is, nismede de kamers der koks, magazijnen, de apotheek enz. Het middenvak tusschen de eetzaal en de keuken wordt inge nomen door een achthoekige» toren van 100 voet hoog, die op de benedenverdieping een groote zaal heeft van 35 voet in doorsnede, gemeenschap hebbende met beide vierhoeken door middel van steenen trappen en door overdekte gaanderijen in verbinding staande met de terrassen, die zich over de gebeele lengte aan beide zijden van het gebouw uitstrekken. In bet boven gedeelte van den achthoekigen toren bevinden zich boven de daklijn twee stellen waterbakken met de noodige buizen, in geval van brand en ter verdere leiding door het gebouw. De verdieping onder de eetzaal is bestemd voor het bedienend personeel, eu die ouder de keukeu is ingericht lot magazijn, met een groote ontvangkamer er tusschen, waartoe men uit du beide vierhoeken toegang heeft. Het kruisgebouw van het oostelijk front, insgelijks van het noorden naar het zuiden loöpeod, bevat op de onderste verdieping in het midden een doorrit voor de handeldrijvende personen, 48 voet lang en 17 breed. Links ligt de gymnastiekzaal en de raketspeelplaats ieder ter lengte van 50, bij een breedte van 30 en een hoogte van 16 voet, met toiletkamertjes enz., be nevens de bibliotheek, die een geheele verdieping beslaat en die 100 voet lang en 30 voet breed en hoog is. Rechts van den doorrit komen twee groote lokalen voor mnziek-sludeervertrekken en Uvaalf kleinere pinuosalons, benevens een museum en een galerij voor schilderstukken, mede een geheele verdieping beslaande, met dezelfde afmetingen als du bibliotheek. De doorrit, die midden door het .gebouw loopt, geeft eindelijk nog toegang, langs verschillende breede trappen, lot de verblijven der nfdeelingslioofden, mede ten getale van vijf op iedere verdieping. Ook op dit gedeelte staat een klokkentoren van 140 voet hoog. Al de drie kruisgebouwen hebben aan beide zijden communicatie met (ie hoofdgebouwen, met in het midden overdekte binnenplaats, gaanderijen en terrassen. De aannemer heeft gecontracteerd, liet geheel gereed te zullen hebben binnen vier jaar voor de som van f 3,084,000. In dit bedrag zijn natuurlijk de versieringen, de stoffeering, liet m ubelair en de schilderijen niet begrepen. In het reglement van het College, vervat in een protocol of statuut, wordt vooropgesteld, dat het werd opgericht op verlangen en aansporing van des stichters overleden echtgenoote en met liet doel om op de geschikste wijze de meest doelmatige opleiding te ver schaffen aan jonge meisjes, uit de gewone eu de lioogere middelklasse. De gevolmachtigden zullen een vereenigd lichaaui vormen, met onafgebroken opvolging, en met alle gebruikelijke bevoegdheden en voorrechten. De Commissie van bestuur zal bestaan uit negen leden, die gedeeltelijk zullen benoemd worden door de Uni versiteit van Londen, gedeeltelijk door het gemeente bestuur. Het verlangen van den hetr Holloway is, dat door een Parlementsacle, bij koninklijk besluit, of op andere wijze, aan het College de bevoegdheid worde verleend o;n, na afgelegd examen, graden toe te kennen, en dat, zoolang een dergelijke bevoegdheid nog niet is bekomen, de leerlingen liet recht zullen hebben tot het afleggen der promotie-examens voor vrouwen aan de Universiteit van Londen, of aan eenige andere inrichting van hooger onderwijs in liet Vereenig- de Koninkrijk, waaraan .daartoe voor haar de gelegen heid bestaat. Het curriculum of leerplan zal niet beperkt worden tot de vakken, die aan de bestaande Univer siteiten worden gedoceerd. In plaats toch van geregeld te zijn, overeenkomstig de tradiliën en methodes uit vroeger dagen, zal het systeem van opvoeding hoofd zakelijk steunen op d studiën en de wetenschappen, waar aan de ondervinding der nieuwere tijden de meeste waarde heeft toegekend en die het best voldoen aan 'de ver standelijke en maatschappelijke behoeften der vrouwelijke studenten. Het bestuur wordt daarom gemachtigd, te voorzien in liet onderwijs van een of ander vak van wetenschap, dat naar tijdsomstandigheden noodig of nuttig kan geacht worden, terwijl het curriculum van het College nooit een student zal afschrikken, die bijzondere vrije

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1