Het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland is Zaterdag-morgen aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs geteekeud. Gambetta verklaarde aan baron van Zuylen van Nyeveld, dat hij verheugd is over de vriendschappelijke betrekkingen welke tusschen Nederland en Frankrijk bestaan, en dat het verdrag zal strekken om die betrekkingen te versterken en inniger te rnakeu. Baron van Zuylen dankte voor de heuschheid en cordialiteit van de Fransohe gevol machtigden, die de onderhandelingen gemakkelijker maakten, en dankte Gambetta voor de beteeken is, die hij aan de onderteekening van het verdrag wel wilde geven. Tot 9 Februari a.s., 't tijdstip van de invoering van het nieuwe verdrag, zal het bestaande haudelsverdrag nog van kracht blijven. Het onderzoek door het uit Iudië gekomen stoomschip //Prins van Oranje'' naar de nog vermiste schipbreuke lingen van de //Koniug der Nederlanden" gedaan, heeft geen uitkomst opgeleverd. Het schip heeft Minicoy bezocht, doch niets kunnen vernemen. Ofschoon alle hoop om te eeniger tijd de redding der vermisten te vernemen nog niet behoeft opgegeven te worden, gaat men zich toch erustig ongerust maken over hun lot. Ook de militairen en verdere //minderen", die aan boord geweest zijn, hebben nu een naam gekregen, daar uit Harderwijk de lijst der namen is bekend gemaakt. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontvanger der belastingen, invoerrechten, accijnsen en haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Yeere, J. M. Becude, commies verificateur der le categorie te Middelburg. Tengevolge van het instellen van den Provincialen Waterstaatsdienst van Zeeland is met 1 Januari a.s. ontslag verleend aan de buitengewone opzichters van den Rijks-Waterstaat en het arrondissement Walcheren, de heeren W. P. Dijkgraaf, J. J. Foudraine, G. A. Horsten en P. W. Waltman. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Bastiann de Langc-polder J. Geense; tot id. van den Galand-polder J. Geense. Benoemd tot ontvanger der registr. voor de gerechtel. adm. neten en der domeinen te Middelburg R. A. A. Happel, thans te Gorinchem. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Bonn is de bekende professor in de geneeskunde dr. W. Busch, overleden. Prins Karei Theodoor van Beieren, die als genees kundige naam heeft gemaakt, voerde met succes op de kliniek van Billroth te Weenen een operatie uit op een lijder aan maagkanker. 't Kost steeds eenige moeite het werk van onze musici in den vreemde te doen bekend worden, en vooral orchestwerken er te doen uitvoeren. Maar ook gaat het niet licht, muzikale werken van landgenooten, van patiënten. Het groote portaal is rijkelijk beschilderd met allerlei figuren en afbeeldingen, die getuigen van een onuitputtelijke vindingrijkheid, üe ruime lees- of recreatiezaal munt uit door eeu prachtig verguld plafond, alsmede door een rijkdom van verguldsel en ander decoratief aan de wanden, en tevens aan het einde ^ener verhooging, dat vooral de aandacht verdient. Tot het decoiatief behooren ook de portretten van een aantal beroemde personen, die aan het geheel een groote levendigheid bijzetten. In de eetzaal, insgelijks een prachtig vertrek, bestaan de versieringen uit een reeks lijstvorraende schilderstukken, naar den trant van Watteau. Ook de kleinere maar niettemin ruime spreek- en woonverLrckkeu vertoonen in de wijze van aanleg hetzelfde denkbeeld van opvroolijking en op beuring, waarbij vóór alles gezorgd wordt, dat het verdoolde geestvermogen zich nimmer kan bevindeu tegenover een kalen muur. De geheele huishoudelijke regeling geschiedt op bewonderenswaardige wijze, en strekt zoowel tot be vordering der algemeene gezondheid, als tot afzondering bij bijzondere gevallen van krankzinnigheid. Tevens dient zij om te voorkomen, dat de suppoosten zich te veel opdringen aan de patiënten, met wier verpleging zij belast zijn, zoodat aan de laatsten het bewustzijn vau vrijheid wordt gelaten, ofschoon zij feitelijk onder wakker toezicht staan. De oppassers hebben hunne woning dicht bij de patiënten. De keuken is een waar wonder en verdient een bezoek van allen die belang stellen in het geheim van de wijze waarop voor vijfhonderd en meer personen tegelijk kan worden gekookt. Ter volmaking van het geheel is er nog een model-waschliuis in een volkomen afgescheiden gebouw, terwijl fraaie van rooden steen die in den vreemde met vrucht arbeidenhier onder het publiek te brengen. Vroeger hebben wij er reeds op gewezen, en wij doen liet bij vernieuwing, dat jhr. YV. Merkes van Gendt, broeder van het lid der Eerste Kamer van dieu naam, zich in Duitschland vestigde en zich daar geheel aan de muziek en met name aan de compositie wijdt. Eer. aantal zang-, piano- en orchestwerken werden er van hem in 't licht gegeven en met goed gevolg ook uitgevoerd. Onder deze noemen wij een Tondichtung Einsamkeitdie in dit jaar achtereenvolgens te Dresden, Lubeck, Schweriu en Keulen werd uitgevoerd zijne ouverture Herzog Albadie te Dresden, Weimar, Hamburg en onlangs te Coblenz met zeer goed gevolg werd gespeeld de sympliouische Dichtungr&w Begegnen der Schiffe, die te Frankrijk ua eene eerste uitvoering op het volgende symphonie-concert moest herhaald worden; zijn lyrische ouverturedie ouder prof. Bernuth door de philharmonische Gesellschafl te Hamburg werd gespeeld, terwijl zijn Weihnachtslied, gedicht van Gellert, can tate voor solo, koor en orcliest, op den 29 dezer in de Sing-academie te Keulen zal worden uitgevoerd. Al deze werken verschenen ook in druk bij de firma R. Meinhold te Dresden, en de verschillende bladen brengen lof aan die compositiën. Zou het voor Nederlandsche gezelschappen en directeuren niet wen- schelijk zijn op deze toonzettingen van een Neder lander, die in het buitenland arbeidt, de aandacht te vestigeu? Wij doen dit bij deze. De kunst heeft geen vaderland. Maar toch zal het vaderlaudsch kunstlief- hebbeud publiek gaarne eens kennis maken met den arbeid van een landgenoot, die in den vreemde wordt gehuldigd. TJtr. Dagbl. Buitenland. R u s 1 a n d. Uit Petersburg hoort men weder vau moordaan slagen en komplotten. Volgens telegrammen van Zaterdag heeft een jougraensch eeu moordaanslag ge pleegd tegen generaal Tscherevin. De generaal was aan het ministerie van binnenl. zaken en zat juist vóór in de commissie, belast met de taak om in de vonnissen der verbannenen verzachting aan te brengen, toen hem per brief een persoonelijk onderhoud werd gevraagd over gewichtige staatsaangelegeuheden. De generaal verliet de kamer en ging in een vertrek waar hij den briefschrijver zou ontvangen. Zoodra deze binnen was gekomen trok hij een revolver te voorschijn en schoot op den generaal. Deze greep hem bij den arm, waar door het schot miste en slechts de mouw van den rok beschadigde. De moordenaar werd terstond gevat en ontwapend. Het moet zijn zekere Nicolaas San- kowsky, en behoorende tot den Poolschen adel te Grodno. Hij gaf op gehandeld te hebben op last van zekeren Paul Melnicoff, iemand die wegens een veroor deeling voor diefstal van zijn burgerlijke rechten ont zet is. Deze Melnicoff is ook gearresteerd. Van denzelfden dag zijn er nog andere berichten over de Russische zaken, nl. een telegram uit Weenen aan de Standard- te Londen, waarin niets meer of minder wordt gemeld, dan een nieuw groot komplot der Nihilisten. De samenzweerders wilden een Dicht gemetselde huisjes in de nabijheid staan, ten gebruike van diegenen onder het besturend personeel, die niet verplicht zijn in het hoofdgebouw zelf te verblijven. Duizende heesters en jonge boomen groeien reeds in den bijbehoorenden wandeltuinbijna iedere bekende en voorname soort is er vertegenwoordigd, terwijl door de goed aangelegde bosschages zich tal van voetpaden slingeren, die de wandelaar de verraakelijkste gezichts punten aanbieden, eu uitloopen op een uitgestrekt terras, waar de lijders naar hartelust kunnen wandelen of zitten en genieten van den zonneschijn en de frissche lucht. HOLLOWAY COLLEGE. Op korten afstand van het Sanatorium, in de richting van Egham, ligt een nog grooter gebouw, mede gesticht eu begiftigd door den heer Holloway. Ter herinnering aan zijn overleden echtgenoote, besloot deze practisehe weldoener niet alleen een College op te richten, doch tevens ten geschenke te geven voor Hooger-onderwijs aan meisjes. Daartoe belegde hij voor eenige jaren eeu vergadering van belangstellenden in Onderwijszaken, en besprak met hen de vraag, op welke manier een door hem beschikbaar gesteld fonds liet doelmatigst zou kunnen worden besteed, ter bevordering van de hoogt-re opvoeding der vrouw. Vervolgens kocht hij 95 morgen vrij terrein te Mount Lee onder Egham, en droeg den eigendom daarvan over aan drie ver trouwde personen of gemachtigden, namelijk de heeren Henry Driver, George Martin en David Clad wick, destijds Parlementslid van Macclesfield. Mount Lee ligt over een lengte van ongeveer drie kwart mijl aau den grooten weg en wordt ingesloteu I door Windsor, Great en Virginia-Water. De Gollege- ballon, gevuld met brandstoffen on dynamiet, op het paleis te Gatschina nederlaten, die daar ontploffen en hel paleis in brand steken zou. Van de heerschende verwarring zouden de nihilisten gebruik maken ooi de keizerlijke familie gevangen te nemen en weg te voeren. Het komplot was geheel gereed en de politie kwam er alleen achter doordien een ietwat voorbarig nihilist den brand in het paleis en de wegvoering der keizerlijke familie reeds als een feit naar Peters burg bericiitte. Er werden een aantal personen gear resteerd te Petersburg, Charkow en elders; onderhen ook twee Joodsche kooplieden. Wat er nu vau deze beide aanslagen aan is, zal mogelijk later blijken. Voorloopig houden wij ze, vooral dien tweeden, voor gefingeerd met het doel de publieke opinie te sussen ten aanzien van de reactie, die in Rusland weder schoon spel heeft en sterker schijnt dan ooit. Zij komen ons inderdaad zoo voor, zoo om de origineele tegenstelling tusschen de bezigheid van generaal Tscherevin op 't oogenblik dat de aanslag zou geschieden, als om dien met dynamiet en brandstoffen gevuiden luchtballon. Origineel genoeg anders, dat de nihilisten, die eerst onder den grond wroetten, thans hoog in de lucht arbeiden. Die twee bijgevoegde joden maken de historie ook al verdacht, 't Is of men het volk wil uitlokken tot toejuiching van nog erger jodenvervolging. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Woensdag wordt te Londen de Smoke-Prevention exhibition in Albert Hall geopend. Iemand dacht dat het een tentoonstelling van anti-pijpen en sigaren en anti-tabak zou wezen. Een onder meende dat het was een tentoonstelling van Italiaansche rookverdrijvers. Het is een tentoonstelling van kachels die zonder rook te geven branden. Er zal dus kunnen gezegd worden er is wel geen rook zonder vuur, maar toch vuur zonder zook. Welk een kostbare liefhebberij de tegenwoordige oorlogsschepen zijn, kan men in Engeland zien. De //Audacious", te water gelaten in 1869, kostte toen f 3,072,000; er moet nu voor f 1,656,000 aan repa ratie aan gedaan worden. De //Shah", gebouwd in 1876, kostte 3 inillioen eu de noodige reparaties zullen nu f 804,000 bedragen. De //Himalaya", die 25 jear oud is, en f 1,560,000 heeft gekost, kan nu slechts voor f 4,356,000 opgelapt worden. Een ingenieur heeft voorgesteld de schepen voortaan van zilver te bouwendat roest niet en de oude rommel kan dan altoos nog in pasmunt worden veranderd. In Juni j.l. verdronken de heer en mevrouw Rivoire door het omslaan van een boot nabij Lyou. Het lijk der jonge vrouw werd teruggevonden, dat van den man niet. De jonge vrouw had eeu testament gemaakt ten voordeele van haar man en daar zij ongeveer 2 millioen naliet, is het de vraag wie van de beide echtelieden het langst leefde; zoo de vrouw den man overleefde, verliezen de erven van den man hun rechten op haar nalatenschap. De kwestie zal weldra voor het hof ran Marseille komen. Met 124 tegen 88 stemmen heeft de Groote Raad van hel Zwitsersche kanton Bern besloten, afwijzend gebouwen, die reeds ver gevorderd zijn, worden op eenigen afstand van deu weg geplaatst op eeu plateau vanwaar men een heerlijk gezicht geniet over het om ringende landschap, een weelderig begroeide streek, afgewisseld door geboomte, beken en meertjes. Hollovvay-College beslaat een groote uitgestrektheid. Het vormt een dubbelen vierhoek, van het oosten naar het westen 500 voet lang en van het noorden naar het zuiden 350 voet breed. De hoofdgebouwen, die aan beide zijden van het oosten naar het westen loopen, hebben vijf verdiepingen, ieder ter hoogte van 10 voet 6 duim. Behalve liet westelijk gedeelte der beneden verdieping, dat tot provisiekamers is vertimmerd, ziju alle bestemd tot verblijfplaatsen voor studenten en professori n en tot onderwijslokalen. Zij hebben gemeen schap met elkander door vier breede steenen trappen, waarvan er aan iedereu vleugel twee op gelijken afstand van elkander geplaatst zijn. Door de inrichting van bet gebouw zullen aau 350 studeuten de meest mogelijke gemakken worden verschaft. Ieder zal twee kamers hebben, gemeubeld als slaap- en zitvertrek, elk 13 voet 6 duim lang en 10 voet 6 duim breeddeze zijn van elkander gescheideu door een 10 voet breeden cor ridor, ter lengte van 500 voet op iedere verdieping. De professoren en hoofden van Departementen zullen verblijf houden in het middengedeelte eu in de hoek- paviljoens. Aldaar ziju drie ouderwijszaleu, ieder 28 bij 16 voet gelijkvloers, benevens een leeszaal van 42 voet in het vierkant bij eene hoogte van 18 voet. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2